Tytuł: Adventure Zone - Przygodówki od A do Z :: Alternativa

Dodane przez Przemo dnia 08.06.2012 11:48
#8

Ukończyłem Alternativę wczoraj naprędce, widać to po godzinie publikacji poradnika, ale musiałem trochę ochłonąć z emocji, jakie zgotował mi etap w Brazylii. Dwa razy pod rząd kursor zablokował mi się na dobre, tak jak podczas animacji i musiałem przechodzić spory fragment od początku. Jednak powiedzenie "do trzech razy sztuka" ma coś na rzeczy, bo wtedy zapisałem stan gry. Pod koniec już prosiłem w myślach, aby gra się skończyła. Teraz po ochłonięciu mogę wystawić grze ocenę 5/10 - chociaż niepewnie. Jak miałem te problemy techniczne to myślałem o 3+. Smile2

Ale mimo wszystko Alternativa posiada kilka ciekawych elementów. Grafika jest raczej mało atrakcyjna. O ile lokacje pomieszczeń wyglądają jeszcze całkiem przyzwoicie (chociaż przez dziwną poświatę bijącą od niektórych przedmiotów wnioskuję, ze za dużo rendera twórcy nałożyli), tak lokacje zewnętrzne - głównie Brazylii - są po prostu brzydkie. Jedynie podobał mi się wygląd hotelu Sunset. Natomiast chciałem pochwalić ciekawe ujęcia tych lokacji, które czasami pokazywane zostały pod kątem. Rzadko można spotkać taki efekt w grach przygodowych, więc zdecydowanie na plus.

Kompletnie nie czułem postaci w grze. O ile Richard wydawał się jeszcze bohaterem całkiem sympatycznym, tak już pozostałe postacie zostały potraktowane po macoszemu. Andy to dla mnie gość kompletnie nie na miejscu, który po prostu mignął na początku i dopiero miał swój większy epizod w części końcowej. Andrea ani ładna, ani przekonująca - momentami wręcz mnie irytowała. Sam model postaci również pozostawiał wiele do życzenia.

Przyznam, że fabuła z początku bardzo mnie zaciekawiła, ale z biegiem rozgrywki stawała się coraz płytsza. Końcówka nie jest najgorsza. Owszem negatywnie zaskakują podjęte przez członków Ruchu Oporu decyzje, ale trochę rozczarowanie niweluje ostatni ekran z informacjami wypisanymi na monitorze przez... jednego z bohaterów gry. Ogólnie widziałem gorsze zakończenia. Niektóre wątki mogłyby zostać bardziej rozbudowane, a niektóre lepiej przemyślane.

Wybrałem wyższy poziom trudności i tylko obawiałem się, żeby przypadkiem nie zginąć. Twórcy mogli już sobie darować te momenty, w których narażeni jesteśmy na porażkę... albo przynajmniej gra mogłaby się zapisywać automatycznie. Alternativa nie jest przesadnie wymagająca, a zagadki dosyć typowe. Momentami oklepane w temacie, jak szukanie przedmiotów w stercie śmieci, czy motyw z kluczem i blachą. Nie mniej jednak, aż tak się nie nudziłem.

Irytowało mnie jeszcze, że gra z niewiadomych powodów potrafiła zwolnić. Gram w najnowsze Call of Duty na średnich ustawieniach, a animacje w Alternativie momentami się przycinały. Najgorzej było w fabryce cygar, gdzie kursor ledwo pełzał po ekranie. Smile2 Same animacje bohaterów tez nie były za bardzo płynne, ale nie przeszkadzało to zbytnio w rozgrywce. Smile2

Może lekko dramatyzuje, ale dla mnie Alternativa to taki typowy średniak, do zagrania tylko i wyłącznie, jeżeli ktoś nie posiada pod ręką żadnego innego, lepszego tytułu. 40 zł to trochę zbyt dużo.

Edytowane przez Przemo dnia 08.06.2012 15:50