Tytuł: Adventure Zone - Przygodówki od A do Z :: The Secrets of Da Vinci: Zakazany Manuskrypt

Dodane przez Zebius dnia 02.06.2006 13:08
#4

Temat o Manuskrypcie w dziale Help przeżywa prawdziwe oblężenie :mrgreen: ale tutaj coś nie ma chętnych do pisania, więc dodam jeszcze coś od siebie.

Szczerze pisząc podszedłem do gry z taką pewną nieśmiałością Wink2 Myślałem sobie: jak to? - premiera od razu w czasopiśmie (i to o zgrozo kobiecym), za niedużą cenę, w dodatku żerowanie na popularności "Kodu da Vinci" mimo że gra nie ma z książką ani filmem nic wspólnego - na pewno to będzie jakiś gniot.

A tymczasem przeżyłem bardzo miłe rozczarowanie.
Grę już ukończyłem i muszę przyznać, że to jedna z najlepszych wydanych w ostatnich latach przygodówek.

Bardzo ładna grafika, w tym bardzo dobre animacje postaci. Świetne i chwilami dość skomplikowane zagadki, wszystko ze sobą logicznie powiązane, trzeba tylko czasem mocno pogłówkować. Wiele wskazówek znajduje się w dokumentach, które odnajdziemy, bądź sobie wydrukujemy oraz w pamiętniku, w którym nasz bohater robi w miarę rozwoju akcji notatki. W dodatku bardzo często daną czynność można wykonać na dwa sposoby, tak więc gra nie jest tak mocno liniowa jak wiele innych produkcji. Udało mi się przejść Manuskrypt bez żadnej podpowiedzi, chociaż pewnie wszystkiego w grze nie odkryłem, ale to zachęci mnie do zagrania po raz drugi, bo gra ma podobno cztery różne zakończenia zależne od decyzji podejmowanych przez nas w trakcie rozgrywki.

Akcja na początku toczy się trochę leniwie, by potem nabrać tempa i niejeden raz rozwój wydarzeń nas zaskoczy. Z tego co wyczytałem na stronie wydawcy gra została stworzona przy współpracy z historykami oraz obecnymi właścicielami Château du Clos Lucé. Szczegółowo odtworzono dom, w którym Da Vinci spędził ostatni okres swojego życia. Oprócz tego obejrzymy sobie sporo oryginalnych prac, szkiców i wynalazków jednego z największych geniuszy wszechczasów, tak więc gra ma niewątpliwie walory edukacyjne.

Muzyka i dźwięki na przyzwoitym poziomie.
Błędów technicznych nie stwierdziłem.
Jest pewna sprawa w grze, która wypłynęła na forum a prawdopodobnie może uniemożliwić ukończenie gry: na wszelki wypadek aparatury do destylacji używajcie tylko wtedy gdy macie wszystkie składniki do danego przepisu, bo z kociołka raz włożonych przedmiotów nie da się wyjąć, a może się zdarzyć że składnik którego nam brakuje (np. cukier) jest akurat niedostępny. W ten sposób sprzęt mamy zablokowany, bo nie da się w nim zrobić nic innego i pozostaje wczytać wcześniejszy sejw. A może ktoś zna sposób na obejście tego problemu?

W tłumaczeniu jest kilka błędów i literówek (rozbawił mnie tekst, że Leonardo wyprzedał swoje czasy Bubu ) ale ogólnie spolszczenie jest niezłe.

Gorąco polecam gierkę, zwłaszcza że cena jest bardzo atrakcyjna. Fani przygodówek na pewno bedą zachwyceni. Moja ocena - 9/10.

P.S. To nie reklama Wink2 Ta gra naprawdę bardzo mi się podoba :)

Edytowane przez Zebius dnia 02.06.2006 13:25