30 najlepszych gier przygodowych ostatniej dekady wg. Adventure Zone (2001-2010)
Dodane przez Adventure-Zone dnia 05.05.2011 10:49

10-lecie istnienia Adventure Zone to doskonała okazja do podsumowań. Dlatego zasiedliśmy całą redakcją przy okrągłym stole i rozpoczęliśmy gorącą dyskusję. Każdy zaprezentował listę trzydziestu - jego zdaniem - najlepszych tytułów, jakie pojawiły się na polskim rynku w latach 2001-2010. Tym samym, po zliczeniu wszystkich punktów ukształtowała się lista gier przygodowych, przy których zarwaliśmy niejedną noc, i które dostarczały nam wielu godzin wspaniałej zabawy. To właśnie te produkcje ukształtowały rynek gier naszego ukochanego gatunku.Chcieliśmy także, aby na wygląd poniższego zestawienia miały też wpływ osoby, które należały do redakcji i są autorami recenzji poszczególnych tytułów. W związku z tym, do liczby punktów doliczaliśmy podwojoną wartość oceny, jaką dostała gra na łamach AZ. W niektórych przypadkach dany tytuł zdołał podskoczyć do góry o jedną pozycję, w innych tylko wzmocnić swój wynik. Zapraszamy do komentowania artykułu i wpisywanie własnych propozycji na grę dekady.

30. Sherlock Holmes: Przebudzenie
Rok premiery: 2006  Recenzja: brak  Ocena na Adventure Zone: -Nasze notowanie otwierają przygody Sherlocka Holmesa, który tym razem musiał zmierzyć się z tajemniczymi siłami Cthulhu. Rozpoczynając śledztwo z osławionej ulicy Baker Street w Londynie, detektyw wraz ze swoim towarzyszem Watsonem odwiedził Szwajcarię, Luizjanę oraz Szkocję. Wszystko po to, aby zniweczyć plany groźnej sekty i wyjaśnić zagadkę dziwnych zaginięć.29. Agatha Christie: Morderstwo w Orient ExpressieRok premiery: 2006  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 7+

Druga z rzędu gra przygodowa czerpiąca z klasyki kryminału. Morderstwo w Orient Expressie oparte jest na jednej z najbardziej znanych powieści detektywistycznych autorstwa Agathy Christie. Pomimo wiernego odwzorowania książkowego oryginału, gracz nie wcielał się w postać Herculesa Poirot, a w pannę Antoinette Marceau. Unieruchomieni gdzieś na lodowatym pustkowiu, pomagamy kobiecie w przeprowadzeniu własnego śledztwa dotyczącego morderstwa, jakie popełniono na jednym z pasażerów pociągu.
28.Broken Sword: The Sleeping Dragon
Rok premiery: 2003  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 7+Trzecia część przygód sympatycznej pary George'a i Nico była jedną z pierwszych przygodówek zrealizowanych w pełnym 3D. Pomimo elementów zręcznościowych oraz nieco nużących momentów z ustawianiem skrzyń, gra była stworzona na bardzo dobrym poziomie. Ciekawa fabuła oraz zabawne komentarze George’a sprawiały, że do tego tytułu chciało się wracać niejeden raz.


27. Amnesia: Mroczny Obłęd
Rok premiery: 2010  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8+Najnowsze dzieło studia Frictional Games, które jest prawdziwą perełką wśród horrorów psychologicznych i pozycją obowiązkową dla osób preferujących ciężkie do strawienia klimaty. Przejmując kontrolę nad Danielem, zwiedzamy komnaty opuszczonego zamczyska i odkrywamy jego mroczne sekrety. Należy uważać, gdyż na korytarzach grasują dziwne istoty, a długie przebywanie w ciemności wpływa niekorzystnie na stan psychiczny głównego bohatera.
26. Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder

Rok premiery: 2007  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 7+

Kolejny horror, tym razem od studia Zoetrope Interactive, czerpiący najlepsze pomysły z twórczości H.P. Lovecrafta. Zadaniem gracza jest wyjaśnienie śmierci Clarka Fielda - mieszkańca niewielkiego miasteczka Hilltown. Wszystkie podejrzenia padają na byłego inspektora Loatha Noldera, który gdzieś zniknął. Rozwiązując zagadki dowiemy się, że obaj mężczyźni parali się magią oraz okultyzmem.

25. The Moment of Silence
Rok premiery: 2004  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8Pierwsza poważna produkcja niemieckiego studia House of Tales, która utrzymana była w świetnych orwellowskich klimatach. Fabuła gry przenosiła nas w niedaleką przyszłość - do roku 2030. Z pozoru zwyczajne aglomeracje wypełnione są różnego rodzaju nowoczesną technologią. Główny bohater Peter Wright ma świadomość, że władza posiada zbyt wielki wpływ na życie swoich obywateli. Pewnego dnia oddział antyterrorystów zatrzymuje jego sąsiada. Peter próbuje poznać szczegóły tej sprawy.

24. Sinking Island
Rok premiery: 2007  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8+Jeżeli można czegoś pogratulować Benoîtowi Sokalowi, poza dwiema częściami Syberii, to na pewno jest to Sinking Island. Jeśli przemilczeć niezbyt przemyślany inwentarz oraz łamigłówki z nim związane, przygodówka ta oferowała ciekawą fabułę, w której detektyw Jack Norm musiał rozwiązać sprawę dotyczącą zabójstwa pewnego miliardera. Dodatkową motywacją dla bohatera jest fakt, że wyspa zanurza się w głąb oceanu, a huragan uniemożliwia wezwanie śmigłowca.


23. Return to Mysterious Island: Powrót na Tajemniczą Wyspę
Rok premiery: 2004  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Gra przygodowa oparta na popularnej powieści Juliusza Verne’a, a właściwie stanowiąca jej luźną kontynuację. Mina jest rozbitkiem, którą wzburzone fale oceanu wyrzuciły na brzeg bezludnej wyspy. Aby wezwać pomoc, będzie musiała rozwikłać zagadkę dziwnych maszyn rozlokowanych na różnych zakątkach wyspy. W pokonywaniu przeszkód pomoże jej sympatyczna małpka Jep oraz duch Kapitana Nemo. Przeszukując kolejne fragmenty tropikalnej wyspy, dziewczyna będzie zmuszona walczyć o przetrwanie.

22. Journey to the Moon: Podróż na Księżyc
Rok premiery: 2005  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 10Na 22 pozycji uplasowała się kolejna produkcja od francuskiej firmy Kheops Studio, która po raz drugi sięgnęła do pisarskiego dorobku Verne’a tworząc tym razem opowieść na podstawie książek „Z Ziemi na Księżyc” i „Wokół Księżyca”. Pomimo kilku niedoróbek gra zdołała oczarować naszego redaktora telipinusa na tyle, że postanowił wystawić jej najwyższą ocenę. Podróż na Księżyc nadal przyciąga niezłą fabułą oraz klimatem, jednak grafika może wydać się już nieco przestarzała.


21. Jack Keane
Rok premiery: 2007  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Studio Deck13 obrało w swojej twórczości jeden styl graficzny. Dlatego Jack Keane w wielu względach może wydać się podobny do serii Ankh. W produkcji tej wszystko zostało wykonane na zasadzie „więcej i lepiej”. To jedna z zabawniejszych przygodówek ostatnich lat, w której gracz, wcielając się w agenta służb prawie specjalnych, musiał pokrzyżować plany Doktora T. i uratować honor Wielkiej Brytanii. Nawiązania do filmowych przygód Jamesa Bonda uzasadnione.


20. Art of Murder 2: Klątwa Lalkarza
Rok premiery: 2009  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9+Pierwsza odsłona przygód panny Nicole Bonnet sprzedała się dosyć dobrze za oceanem, więc kwestią czasu było powstanie kontynuacji. Ta nie tylko okazała się lepsza od starszej siostry, lecz również pozwalała polskim graczom poczuć swojskie klimaty, gdyż mogli się w niej natknąć na rodzimą walutę. O klasie produktu świadczy także wysoka ocena na Adventure Zone. Obecnie firma City Interactive zaprzestała wydawania dalszych części w dotychczasowej formie, a szkoda, bo te prezentowały się na coraz wyższym poziomie.

19. Tajne Akta 2: Puritas Cordis
Rok premiery: 2009  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8Para charyzmatycznych bohaterów po brawurowych przygodach w Tungusce udała się na zasłużony urlop. Jednak świat znowu stanął w obliczu zagłady – trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów. Przygodówka została dobrze przyjęta przez graczy, a średnia ocena w Internecie to 70%. Niestety oprawa graficzna (poza przerywnikami filmowymi) prezentowała się nieco gorzej. Obecnie studio Deep Silver przygotowuje się do wypuszczenia trzeciej części gry.

18. Runaway: Przewrotny Los
Rok premiery: 2010  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8Najnowsze i zarazem ostatnie przygody Briana oraz Giny są kwintesencją tego, co najlepsze w grach przygodowych – świetna fabuła, udany humor, piękna kreskówkowa grafika. Przede wszystkim twórcy usunęli te elementy, które uprzykrzały rozgrywkę we Śnie Żółwia. Miejmy nadzieję, że Liz oraz Dan z The Next Big Thing równie szybko oczarują graczy. Premiera jeszcze w tym miesiącu.


17. Art of Murder 3: Karty Przeznaczenia
Rok premiery: 2010  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9W swoim trzecim życiowym śledztwie, Nicole Bonnet tropi zabójcę pozostawiającego na miejscu zbrodni kartę z gry. Intro, prezentowane przy każdej możliwej okazji, robiło niemałe wrażenie za sprawą jednej z najbardziej szokujących scen w przygodówkach. Filmik ten pokazuje dwóch mężczyzn, którzy nieświadomie wsypują do zgniatarki zawartość kontenera wraz ze znajdującą się w nim postacią. Sama gra posiadała jednak znaczące wady, m.in. niezbyt przejrzysty wygląd lokacji.

16. Dracula 3: The Path of The Dragon
Rok premiery: 2008  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Trzecia część przygodówki stworzonej przez Kheops Studio, opowiadającej o przygodach księcia wampirów – Włada Drakuli. Tym razem jako młody duchowny o imieniu Arno Moriani, gracz zostaje wysłany przez Watykan z misją mająca na celu udowodnienie, że wampiry są jedynie wytworem wyobraźni. Bohater odwiedza niewielką wioskę Vladoviste w Transylwanii. Na miejscu jest świadkiem dziwnych zdarzeń oraz niepokojącego zachowania tamtejszej ludności.

15. Runaway: A Road Adventure
Rok premiery: 2001  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone:: 9+O wyjątkowości pierwszej części Runaway świadczy fakt, że gra miała premierę w czasach, kiedy przygodówek pojawiało się tyle co na lekarstwo. Mimo tego zdołała przyciągnąć do siebie całkiem pokaźną grupkę odbiorców oraz zebrać dobre oceny od krytyki. Nic też dziwnego, przez kilka ostatnich lat rynek zasypywały kolejne produkcje firmy Cryo, które realizowano w 3D z kamerą umieszczoną w pierwszej osobie. Runaway wyróżniał się kreskówkową grafiką, nieprzeciętnym humorem oraz dwojgiem barwnych bohaterów, dorównującym George'owi i Nico z Broken Sworda.
14. Black Mirror
Rok premiery: 2003   Recenzja: link   Ocena na Adventure Zone:: 9Dzięki tej produkcji, niewielkie czeskie studio o nazwie Future Games stało się poważnym producentem w oczach kilkuset tysięcy graczy na całym świecie. Historia rodziny Gordonów urzekła nas od samego początku, oferując przeżycie niesamowitej przygody z pogranicza jawy i koszmaru. Szkoda jedynie, że zakończenie nie wyjaśniało większości wątków, ale może będzie na to szansa w trzeciej części serii.


13. Fahrenheit
Rok premiery: 2006   Recenzja: link   Ocena na Adventure Zone:: 8Quantic Dream ma talent do tworzenia dobrych gier. Wydany pod koniec roku 2005 Fahrenheit oferował pewien powiew świeżości w tym gatunku. Gracze mogli wcielić się w poszukiwanego za morderstwo Lucasa Kane’a, jak i ścigających go gliniarzy. Produkcja cechowała się nieliniowością oraz ciekawymi rozwiązaniami, które zastosowano także w kolejnym dziele studia – przeznaczonym jedynie na PS3 Heavy Rain.


12. Gray Matter
Rok premiery: 2010  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Najnowsze dzieło osławionej Jane Jensen, którego okres produkcji można porównać do czasu powstawania innej gry spoza tego gatunku, a mianowicie Duke Nukem Forever. Tytuł pojawił się na polskim rynku w ubiegłym roku i okazał się solidną przygodówką o ciekawej linii fabularnej i pięknej renderowanej grafice.11. Sherlock Holmes kontra Arsène Lupin
Rok premiery: 2007  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8+Tym razem Sherlock Holmes musiał stawić czoła największemu złodziejowi-dżentelmenowi, jakiego znał świat – szczycącego się arystokratycznym nazwiskiem Arsène Lupin. Przestępca próbował przejść samego siebie i skraść pięć bezcennych przedmiotów z najbardziej prestiżowych miejsc w Londynie, jednak nie docenił wrodzonych umiejętności naszego detektywa oraz jego pomocnika Watsona.

10. Overclocked: Historia o przemocy
Rok premiery: 2007  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Pierwszą dziesiątkę otwiera przygódka od House of Tales. Gra urzekała niezwykłą fabułą, która była podzielona na dwa wątki. Z jednej strony dziwne wydarzenia, jakie miały związek z piątką uzbrojonych i załamanych psychicznie nastolatków, a z drugiej prywatne kłopoty małżeńskie głównego bohatera Davida McNamary. Sposób opowiadania historii w postaci sesji terapeutycznych oraz zaskakujące zwroty akcji sprawiały, że gracz odczuwał potrzebę poznania finału tej przygody.


9. Tajne Akta: Tunguska
Rok premiery: 2006  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 7+30 czerwca 1908 roku, w okolicach syberyjskiej Tunguski miała miejsce olbrzymia eksplozja, której przyczyny nie wyjaśniono do dziś. Niespełna sto lat później, ojciec Niny Kalenkowej znika w dziwnych okolicznościach. Z biegiem śledztwa bohaterka dowiaduje się, że poszukiwany przez nią mężczyzna brał udział w ekspedycji mającej na celu poznanie tajemnicy Tunguski. Akcja gry przybiera niespodziewany obrót, co prowadzi do zaskakującego odkrycia.

8. The Whispered Word
Rok premiery: 2009  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Głównym atutem The Whispered World była kunsztowna oprawa graficzna oraz baśniowa historia Sadwicka – ponurego klauna, który podróżował wraz ze swoją cyrkową rodziną, a po kryjomu poszukiwał sensu życia. Świat stworzony przez ludzi z Daedalic Entertainment pozwalał powrócić graczom do starych dobrych lat i cieszyć się klasycznymi rozwiązaniami, jakich próżno szukać we współczesnych produkcjach.

7. Keepsake
Rok premiery: 2005  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8+Wysoka pozycja tego tytułu jest chyba największą niespodzianką na całej liście. Nie ma się czemu dziwić, gdyż Keepsake był grą wspaniałą pod każdym względem - posiadał oryginalną fabułę opartą na magii i przyjaźni. Twórcy w doskonały sposób wyważyli wszystkie czynniki, w wyniku czego mieliśmy podniosłą historię, ale nie zabrakło także żartów sytuacyjnych. Zniechęcić za to mogły zbyt trudne zagadki oraz zagmatwany system portali rozstawionych po akademii.


6. Machinarium
Rok premiery: 2009  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Najnowsza gra studia Amanita Design stanowi dobry przykład tego, że przy wykorzystaniu prostych środków można zrobić coś innowacyjnego. Przygodówka ta powstała przy użyciu technologii flash. Machinarium w rzeczywistości posiada świetną metaliczną atmosferę - świat składający się z robotów i dziwnych mechanicznych budowli, a także zagadki w całości oparte na urządzeniach. A wszystko to wplecione w historię o miłości.5. Dreamfall: The Longest Journey
Rok premiery: 2006  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 9Druga część przygód April Ryan to gra, którą się kocha albo nienawidzi. Kilka długich lat po premierze TLJ, studio Funcom zaserwowało fanom kubeł zimnej wody w postaci grafiki 3D, niezbyt wygodnego sterowania, a także elementów zręcznościowych. Mimo to, Dreamfall okazał się jedną z najlepszych artystycznie produkcji z cudownym baśniowo-futurystycznym światem oraz przejmującą historią. Szkoda tylko, że tak długo musimy czekać na kontynuację tej opowieści.

4. Black Mirror 2
Rok premiery: 2009  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8Po tym jak Czesi stracili prawa do marki Black Mirror i pojawiły się pierwsze informacje na temat tworzonej przez Niemców kontynuacji w pełnym 3D, produkcja ta została skreślona przez graczy na samym wstępie. Na szczęście BM2 ostatecznie zrealizowano w technologii 2,5D, a zaprezentowana w grze historia Darrena była równie wciągająca jak losy Samuela z poprzedniej części. Aktualnie czekamy na ostateczne zakończenie sagi rodu Gordonów.

3. Syberia 2
Rok premiery: 2004  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 8Najniższe miejsce na podium zajmuje druga część przygód Kate Walker. Gra, podobnie jak poprzedniczka, przykuwała wzrok pięknymi śnieżnymi sceneriami, a także zachwycała nastrojową muzyką. Kate, narażając własne życie na niebezpieczeństwo oraz wyrzekając się wszystkiego, co dotychczas znała, pomaga Hansowi w zrealizowaniu jego marzeń i odnalezieniu mamutów na wyspie zwanej Syberią.


2. Still Life
Rok premiery: 2005  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 7+Victoria McPherson, ambitna agentka chicagowskiego oddziału FBI, musiała poprowadzić śledztwo przeciwko mordercy kobiet lekkich obyczajów. Owy rytuał sięgał czasów kilkudziesięciu lat wstecz, więc mogliśmy zobaczyć w akcji również dziadka głównej bohaterki – Gustava (znanego z przygodówki Post Mortem). Gra brutalna i niezwykle krwawa, ale wciągająca na długie wieczory. Grafika niektórych lokacji oczarowuje do dnia dzisiejszego.

1. Syberia
Rok premiery: 2002  Recenzja: link  Ocena na Adventure Zone: 10Nie było osoby w redakcji, która by nie wymieniła Syberii w pierwszej dziesiątce, z czego aż trzech redaktorów przyznało jej maksymalną ilość punktów. To świadczy o wyjątkowości tytułu i żywimy nadzieję, że studio Microïds, dominujące na podium naszego zestawienia, wyda jeszcze niejedną przygodówkę na porównywalnym poziomie. My tymczasem zachęcamy do nadrobienia zaległości wszystkich tych, którzy dotąd nie mieli okazji zagrać w Syberię. Być może doczekamy się w przyszłości kolejnego powrotu Kate Walker.


Pozostaje mieć nadzieję, ze kolejna dekada przyniesie wiele nowych przełomowych produkcji, które trwale zapiszą się w pamięci graczy. Patrzymy w przyszłość z optymizmem i za dziesięć lat (jeżeli przetrwamy koniec świata w 2012, bo nic innego nie jest w stanie zagrozić naszemu istnieniu :) ) ponownie sporządzimy podobne zestawienie... a na razie należy cieszyć się dostępnymi na rynku przygodówkami.Redakcja Adventure Zone