Recenzja: Filary Ziemi (księga 1)
Recenzja: Inner Voices
Recenzja: Lifeless Planet: Premier Edition
Recenzja: Bohemian Killing
Recenzja: Heaven's Hope
   

Ostatnio poruszane tematy


  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Co sądzicie o polskim dubbi...
Gry
98 1 Krysia
19.04.2021 12:59
Jestem w grze - 2
Dział kreatywny
19 0 BOBAH1
17.04.2021 09:25
Humor
Różności
1827 4 BOBAH1
17.04.2021 09:19
Jaką przygodówkę polecacie?...
Ogólna dyskusja
1878 9 Krysia
12.04.2021 14:56
Absurdistan
Warsztat - wszystko o produkcjach amatorskich
73 0 Pogwizd
24.02.2021 23:15


AZ
20 lat Adventure Zone
Przemo dnia 20.03.2021 21:41
Strona Adventure Zone w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Wiemy, że w ostatnich latach nasza aktywność jest ograniczona do minimum i trudno nazwać nas prosperującym portalem. Nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić w tej kwestii. Warto jednak wznieść wraz z nami kieliszek szampana i przypomnieć sobie stare lata kiedy w pocie czoła, z pełnym entuzjazmem dostarczaliśmy Wam najświeższy content związany z gatunkiem przygodówek. Tęsknimy za tym!

Rynek gier przygodowych zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Klasyczne point and clicki tworzone przez stosunkowo duże i znane studia zmieniły target. Daedalic Entertainment czy King Art skupiły się na produkcji i wydawaniu innych gatunków. Rynek niemiecki nie jest już taką potęgą jak w latach 2007-2015, a Kickstarter status dojnej krowy utracił już dawno temu. Obecnie 90% tytułów stanowi różnorakie hybrydy i wariacje, które z klasycznymi przygodówkami niewiele mają wspólnego.

Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja. Przygodówki przeważnie miały ciężko i zawsze odradzały się jak feniks z popiołów. Pomimo niekorzystnych warunków, co roku na rynku pojawia się kilka solidnych klasyków projektowanych przede wszystkim przez małe niezależne studia lub pojedyncze osoby. W Polsce próżno szukać oficjalnych premier, jednak wiele gier zamieszczanych na Steamie dostaje także polskie napisy. W 2020 roku odbyły się premiery nowego Larry’ego, Roki, Zniw Adventure, Beyond a Steel Sky czy Willy Morgan and the Curse of Bone Town (a to tylko część wartych uwagi tytułów). Dosyć optymistycznie można spoglądać także w przyszłość – przed nami premiery Syberii: The World Before, Saint Kotar: The Yellow Mask, Schizm 3, Rosewater, Firmament, The Wolf Among Us 2, Sherlock Holmes: Chapter One, Life is Strange: True Colors oraz wiele, wiele innych.

Pozostaje nam zachęcić do monitorowania tematu i przede wszystkim wspierania naszego ukochanego gatunku gier. A nie ma lepszego wsparcia oraz okazania zainteresowania niż sięganie po nowości i dyskutowanie. Stay and love adventure!Amnesia: Rebirth
Mistrzowie horroru powracają. Po wydanym w 2015 roku podwodnym dreszczowcu SOMA, studio Frictional Games nie do końca był pewne dalszej przyszłości. Pojawiły się doniesienia, że Szwedzi będą chcieć spróbować sił w innych gatunkach. Na szczęście doniesienia nie sprawdziły się, koszty produkcji poprzedniej produkcji zdołały się po latach zwrócić z lekką nawiązką, więc podjęto decyzję o kontynuowaniu ścieżki.

Aczkolwiek jest to ścieżka trochę nieco bardziej bezpieczna, gdyż studio powraca do serii, która przyniosła im największy rozgłos. Tym właśnie sposobem otrzymaliśmy zapowiedź Amnesia: Rebirth, której akcja zostanie osadzona gdzieś w odmętach burzliwej algierskiej pustyni. Poznamy historię Tasi Trianon – kobieta wyrusza we „wstrząsającą podróż przez dewastację i ból, osobisty strach oraz ból, odkrywając jednocześnie granice ludzkiej wytrzymałości”.

Po pierwszym zwiastunie możemy przypuścić, że rozgrywka nie zmieni się zbytnio względem poprzednich produkcji. Nadal będzie to pierwszoosobowy horror, skupiający się na rozwiązywaniu drobnych łamigłówek środowiskowych, a przede wszystkim na chowaniu i unikaniu podążających za bohaterką monstrów. Amnesia: Rebirth zadebiutuje na PC oraz PlayStation 4 już tej jesieni. Tytuł można dodawać już do listy życzeń na Steamie.
Irony Curtain
Przez ostatnie lata możemy zaobserwować widoczną zmianę w gatunku gier przygodowych. Klasyczne point’n’click zostały wyparte przez hybrydy i produkcje około przygodowe. Niezależnie od opinii - czy to dobrze, czy niedobrze - co jakiś czas znajdzie się jakiś spadkobierca, który na wzór muzealnych dzieł LucasArts czy Deadalic Entertainment odda w nasze ręce prawdziwą przygodówkę z krwi i kości.

Takim tytułem jest Irony Curtain: From Matryoshka With Love stworzone przez studio Artifex Mundi. Producenci znani głównie z gier typu HOPA postanowili opowiedzieć nam historię Evana – młodego i niezbyt obytego we własnym fachu dziennikarza, który zostaje wysłany do komunistycznego, targanego totalitaryzmem państwa Matryoshka. Poznamy sposób funkcjonowania kraju, rządzącego nim Wielkiego Wodza oraz codzienną szarą rzeczywistość zza żelaznej kurtyny.

Irony Curtain w całej okazałości przypomina serię Deponia od wspomnianego Daedalica. Przygodówkę można zakupić na gog.com oraz Steamie w cenie 71,99 zł.
Indygo
Narracyjna gra przygodowa Indygo doczekała się nowego zwiastuna zaprezentowanego przez światowego wydawcę tejże gry, firmę Fat Dog Games. Premiera trailera ma związek z przypadającym dzisiaj Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Przypominamy, że produkcja firmy Pigmentum Game Studio porusza ważny temat depresji, na którą to chorobę cierpi ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.

Premiera gry nastąpi 24 października.
Poznań Game Arena
Jak co roku pragniemy zaprosić wszystkich na najważniejsze gamingowe wydarzenie w naszym kraju, jakim są targi Poznań Game Arena. Organizatorzy udostępnili już cały plan imprezy.

Na wielu stoiskach będzie można zagrać w przedpremierowe produkcje oraz spotkać się z twórcami polskich i zagranicznych tytułów. Odwiedzający otrzymają okazję obejrzenia pierwszej w Polsce publicznej prezentacji konsoli Xbox One X oraz zajrzeć do stoisk takich światowych gigantów, jak Nintendo, ASUS, Microsoft, MODECOM i wielu innych.

O tym, że PGA to także doskonałe miejsce do rozwijania własnych pasji i wiedzy po raz kolejny potwierdzi nam Game Industry Conference. W tegorocznej edycji pojawią się tacy prelegenci jak Valentina Tamer (Daedalic Entertainment), John Romero, Marcin Przybyłowicz, Bartosz Lewandowski czy Sjoerd De Jong. W ciągu dwóch dni będziemy mogli posłuchać ponad 100 różnych wykładów na różne dziedziny.

Nie zabraknie także kącików dla miłośników retro (Strefa Retro), spotkań z YouTuberami (Stars4Fans), turniejów League of Legends, FIFA 2018 i Project Cars z nagrodami organizowanych przez MANTA oraz Wielkiego Giermaszu cdp.pl. Stałym elementem jest również konkurs Cosplay Show oraz show organizowane przez platformę Twich.

PGA to 10 pawilonów wypełnionych atrakcjami, 1000 stanowisk do gier, 150 wystawców oraz trzy dni rozrywki. Targi będą mieć miejsce 7-8 października. Dzień wcześniej zorganizowany zostanie VIP DAY dla osób pragnących obejrzeć imprezę przy nieco mniejszej liczbie odwiedzających. Szczegółowe informacje i ceny biletów na www.gamearena.pl. Serdecznie zapraszamy!