Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
Jak oceniasz Oknytt?
1 1 0%[0 głosów]
2 2 50%[1 głos]
3 3 50%[1 głos]
4 4 0%[0 głosów]
5 5 0%[0 głosów]
Głosów ogółem : 2
 Drukuj temat
Oknytt
Przemo
www.adventure-zone.info/fusion/images/okladka_oknytt.jpg
W ubiegły weekend miałem przyjemność ukończenia przygodówki pt. Oknytt, będącej debiutancką przygodówką firmy Nemoria. Fabuła gry jest troszkę nieszablonowa, bo oparta na szwedzkim folklorze, a kierowaną przez nas postacią jest bezimienne stworzenie, o którym nie dowiadujemy się praktycznie niczego. Wzbudza ono jednak sympatię i pomimo bardzo mrocznej grafiki (co prawda cała historia rozgrywa się w ciągu jednej nocy m ale dla mnie jest jednak troszkę za ciemno i czasami trudno coś zobaczyć) to gra się całkiem przyjemnie. Bardzo intrygująca jest zwłaszcza różnorodność istot napotkanych na swojej drodze - niektóre potrafią na prawdę wywołać ciarki na plecach swoim wyglądem.

Jedynie co mnie bardzo irytowało, to bardzo wolny chód naszego bohatera. Dobrze, że twórcy przewidzieli natychmiastowe wyjście z danej lokacji przez dwuklik myszką, bo inaczej stałoby się to nie do zniesienia. Poza tym , gra jest dosyć przeciętna, niedługa i posiada niezbyt trudne łamigłówki logiczne. Większość zagadek składa się na porozmawianiu z daną istotą i rozwiązaniu jej problemu lub dostarczeniu jakiegoś przedmiotu.

Bardzo podobał mi się system run, który pozwala nam wprowadzać zmiany w otoczeniu - zarówno pogodowe, jak i jakieś reakcje u stworzeń znajdujących się blisko z nas. Gra ogólnie sympatyczna i można sięgnąć dla własnej ciekawości, jak dysponuje się chwilą wolnego czasu. Ocena: 3/5

Edytowane przez Przemo dnia 24.09.2013 14:24

Kami
W recenzji dałam 5/10, więc tu trochę nie wiem co dać. Wink2

Za fabułę i klimat bardziej 3/5, ale ponieważ ma być to jednak gra, to skłonię się do 2/5.

Moje wrażenia można przeczytać w recenzji, więc nie będę się za bardzo rozpisywać. Hihi W skrócie - oryginalna fabuła i dobrze zbudowany klimat. Jedna z tych gier z narratorem o niskim głosie. Wink2 Niestety rozgrywka jako taka nie jest zbyt dobrze przemyślana. Zbudowana jest na jednym schemacie myślowym, a niestety wszyscy na świecie nie myślą w ten sam sposób. Pfft2 W rezultacie można zaciąć się przy większości zadań. Chyba najłatwiejszym elementem są tu same łamigłówki. Cztery moce opisane przez Przema są ciekawe, ale nigdy nie zostają wytłumaczone, przez co wprowadzają jeszcze więcej zamieszania.

Gdzie się najbardziej bałeś Przemo? Grin Ja zdecydowanie
Spoiler :: Pokaż
przy Gruvfru (to coś z długimi włosami siedzące tyłem w kopalni). Cały czas myślałam o brzytwach jak obok tego przechodziła. Lol2 Chociaż Nacken (wiedźmin topielec), Gardstomte (wystawiający głowę z dziury w chacie), Bysen (pniak, który okazał się Drzewcem), Draug (łapa z jeziora) i Gloson (zwaliste psisko z czerwonymi ślepiami w lesie) też były dość straszne. xD Cały czas myślałam, że któreś z nich mnie zje! Pfft2 Gardstomte powinien być dobrym duchem domu, ale jak widzisz nagle taką głowę w tej dziurze, to trudno się nie przestraszyć. MrGreen

Przemo
Zapomniałem napisać, że te stworzenia mają takie dziwne nazwy, że niewiele z nich zapamiętałem. Wink2

Co mnie przeraziło? Klik:
Może z pozoru to nie wydaje się zbyt straszne, ale największe ciary na skórze pojawiły się jak strachowi na wróble zaświeciło się oko. W ogóle się tego nie spodziewałem i odniosłem wrażenie, jakby miał zaraz ożyć i coś mi zrobić.

Ogólnie niektóre istoty samym swoim wyglądem potrafią przerazić. Obawiałem się wiedźmy w drugim epizodzie, bo myślałem, że bezpośredni kontakt z nią skończy się gulaszem z głównego bohatera. Podobne wrażenie wywołały na mnie również trolle w jaskini - spodziewałem się, że jak tylko znajdę się w zasięgu ich wzroku to będzie po mnie. Wink2

Kami
Hehe, ty cieniasie Pfft2 Taki weteran horrorów z Ciebie, a tego zdechlaka się przestraszyłeś.

Szczerze mówiąc
te trolle na końcu, to już mnie w ogóle nie ruszały po tej maszkarze w kopalni. Wink2 Poza tym już tak miałam dość zacinania się w tej grze, że było mi trochę wszystko jedno. xD

A co myślisz o zakończeniu?
Strasznie mi się podobało, że powiązali je z początkiem, o którym już praktycznie zapomniałam.

To w sumie to stworzonko było jednym z tych kamieni usypanych na grobie, co ożywa w nocy?

Toddziak
Gameplay nieco szwankuje, ale pod względem atmosfery i dziwności gra naprawdę nie zawodzi. Najlepiej grać po ciemku ze słuchawkami na uszach i pampersem do kompletu :wink:

Madzius888
Ja tam w ogóle się nie bałam. To jest gra z klimatem, melancholijna, niepokojąca, ale raczej nie straszna. Podobała mi się, acz uważam, że była momentami trudna, bo jak już poszło, to zagadka okazywała się niezbyt trudna, ale samo odkrycie, gdzie właściwie mam coś zrobić, to było wyzywanie.

Przemo
O właśnie. Może jakaś mega straszna nie była, ale potrafiła budować atmosferę niepokoju. Miło wspominam tę produkcję po upływie kilku miechów. Czekam na Draugen od Red Thread Games.

Kami
Zdecydowanie gra miała trochę problemów z projektem poziomów. Większa zagadka polegała na dojściu do tego co mamy zrobić, niż na zrobieniu tego. Wink2 Zgadzam się z Madzius i Toddziak.

Ze mnie taki chojrak, że nie trudno u mnie o wzmożoną adrenalinę. Lol2 Ciągle myślę, że to czupiradło z jaskini to najstraszniejsza postać na jaką natknęłam się w przygodówce w tym roku.

Trzeba przyznać, że przede wszystkim dzięki Oknytt jestem ciekawa Draugen. Smile2

Madzius888
W ogóle fajnie, że sięgają do mitologii i to nie tylko tej greckiej lub egipskiej. Czekam na Draugen, zastanawiam się też, co z tym Vsevolodem, jakaś taka kompletna cisza, a też mieli ciekawy pomysł.

Przejdź do forum: