Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Najdłuższa Podróż (TLJ)
Rincewind
Najdłuższa Podróż to jedna z najlepszych przygodówek (IMO of korz :) ), z jakimi kiedykolwiek miałem styczność. Sądząc z Waszych postów w innych topicach, Wy też ją lubicie, więc macie tu nowy topic jej poświęcony :wink: So, what's your opinion, people of forum? Grin
Profesor Okrutnej i Niezwykłej Geografii, NU

Eggz Eye
Najdłuższa podróż to jest najlepsza gra przygodowa wszech czasów. To jest cytat z wielu forów (for?) zapewne na całym świecie. Jednak moja opinia jest inna. Owszem gra jest dobra, ale czy najlepsza? Ja bym się spierał. Może jakbym odpalił grę w 2000 roku to może by mi się bardziej spodobała. Dialogi trochę przynudzają, grafika jest już odrobinę archaiczna. Polska wersja gry zawiera kilka błędów. Słowem, dobra gra, która jednak nie ustrzegła się kilku błędów. :)
img48.imageshack.us/img48/3410/images2xb.jpg

Rincewind
Yoda napisał:
Słowem, dobra gra, która jednak nie ustrzegła się kilku błędów.
No dobrze, tu się z Tobą muszę zgodzić. Ale mi te błędy nie przeszkadzają, rekompensuje mi je genialna, wielowątkowa fabuła ze zwrotami akcji (vide np. Cortez=smok). A grafika może się podobać, nie jest tak źle. No i ja nie uważam wcale, że jest NAJLEPSZA, jeno JEDNA Z NAJLEPSZYCH, razem z Syberią i Brokenem II. Ofkorz każdy ma prawo do własnego zdania. 8)

drozda - schowałem spilera, możliwe, że ktoś nie grał jeszcze..

AleX Under
Ja tam się zgadzam opinią - wg Yody - większości for internetowych. Jedyne błedy, jakie zawiera gra, to te natury technicznej - postacie a la bryła plastiku, napiy wychodzące poza ramkę, czasami odmienny tekst mówiony od pisanego. I na tym koniec! Nigdy nie widziałem gry tak logicznie skonstruowanej, wielowątkowej, wieloznacznej, jak TLJ. Seks, narkotyki, prostytucja, gwałty, homoseksualizm, alkohol, dyskryminacja - to tematy, które często sie pomija w filmach, a co dopiero w grach! A tutaj o wszystkim mówią smiało, jak w życiu. Nigdy też nie widziałem gry, w której równie bardzo postacie rzucałyby mięchem. Brudne slumsy, pijacy, roboty - a na przeciwwagę inny świat, pełen magii, gadających zwierząt, żywcem wzięty z bajki - pozornie, bo ludziom wcale sie tak tak dobrze nie żyje. Mamy wrażenie, jak byśmy grali w dwie różne gry. fabuła pelna zwrotów akcji, zagadki polegające - zazwyczaj - na czymś więcej, niż "weź to i użyj na czymśtam innym". Pełne życia postacie i dialogi, wspaniała oprawa audio i video, sporo humoru a la Świat Dysku. Czego chcieć więcej?
"Nie pytaj się, co moderator może zrobić dla ciebie, tylko o to, co ty możesz zrobić dla moderatora".

mendosa
Odydoz napisał:
postacie a la bryła plastiku

Zwróć uwagę na rok produkcji.
Odydoz napisał:
Nigdy też nie widziałem gry, w której równie bardzo postacie rzucałyby mięchem.

Nie grałeś zatem jeszcze w Still Life (uwaga - gra od lat 18-nastu).
Przekleństwa w TLJ, można policzyć na palcach jednej ręki (no, maksymalnie dwóch rąk)
Odydoz napisał:
Seks, narkotyki, prostytucja, gwałty, homoseksualizm, alkohol, dyskryminacja

Zwłaszcza o tych gwałtach, czy raczej próbach gwałtu. :wink:

AleX Under
No dobra, z nimi może troszke przesadziłem, dorzuciłem bardziej do kompletu :) Ale reszta się mniej więcej zgadza.

mendosa napisał:
Zwróć uwagę na rok produkcji.

A czy ja traktowałem to jako wadę? No dobra, owszem, jest to wada, adekwantna do roku produkcji, ale jednak wada. Niemniej zaznaczyłem, że mi nie przeszkadza. A nie... jak przejrzałem posta jeszcze raz, to sie okazało, że nie zaznaczyłem :) Newermajnd. TLJ rządzi i basta.
"Nie pytaj się, co moderator może zrobić dla ciebie, tylko o to, co ty możesz zrobić dla moderatora".

Eggz Eye
Ja tam uważam, że gra, która została wydana w 1999 roku, ma nawet fajną grafikę. Postacie są słabe, ale jeśli chodzi o niektóre krajobrazy to jest bardzo ładnie nawet w roku 2006. :wink:

AleX Under
Oczywiście, że jest. Gry w 2D imitującym 3D mają to do siebie, że ich grafika się nie starzeje. Przynajmniej przez te kilka lat :) TLJ wyglada naprawde pieknie nawet dziś. Jeżeli ktoś mi powie, że jest brzydsza od Syberii, to mu powiem - udowodnij to. Nie sposób porównywać tych gier pod tym względem - obie sa piękne, ale cos je wyróżnia. Tylko nie bardzo wiem, co...

Eggz Eye
Zgadzam się. :wink: Najdłuższa podróż ma niezgorszą grafikę mimo daty wydania. Ale porównanie jej do Syberii jest już na wyrost. Wink2

SpokoWap
Hehe, pamiętam jak zbierałem kase na tą grę :) Ta sztuka udała mi się zaraz po świętach i miałem końcówke ferii z głowy 8)
A wracając do tematu samej gry, to uważam, że jest jedną z najlepszych z gatunku. Ma jednak parę wad np. kilka razy dialogi są mocno za długie (np. jak po pierwszym przeniesieniu się April do Arkadii, ten Tobias (? czy jak mu tam było) opowiada jej historię. To chyba było ze 20 minut paplaniny Lol Ale ogółem gra jest cudowna, ukończyłem ją już 3 razy :twisted:
Obecnie grane: Dragon Lore [1995] [CRYO]

Rincewind
Yoda napisał:
Ale porównanie jej do Syberii jest już na wyrost

IMO - nie. TLJ ukończyłem 2 razy, Syberię trzy, i nadal zastanawiam się, która ma lepszą fabułę. TLJ jest boska 8) , Syberia też...

Yoda napisał:
gra, która została wydana w 1999 roku, ma nawet fajną grafikę.

Grafika nadal potrafi zachwycić, nie patrzcie na datę wydania, jeno na krajobrazy w grze, niewielkie niedomagania obrazu zastąpcie wyobraźnią i...
Aaaaaaaachhh...! Czysta magia Grin

Eggz Eye
Chodzi mi o porównanie grafiki obu gier. Może nie wyraziłem się zbyt szczegółowo, ale naprawdę nie ma co porównywać grafikę w obu grach, ponieważ Syberia ma o niebo lepszą grafikę. :wink:

Rincewind
No... Tu masz rację. W sumie to jedyną opcją jest pokochać i Syberię, i TLJ. 8)

SpokoWap
Grafika TLJ na obecne czasy prezentuje się już średnio, zwłaszcza gdy porownujemy ją z Syberią. Te ząbkowania krawędzi postaci Pfft Ale nie grafa jest najważniejsza 8) Obecnie gram w 3 czaszki tolteków, tam to dopiero jest grafa Grin

Eggz Eye
Pamiętaj, że nie grafika jest najważniejsza w przygodówkach, a raczej zagadki, fabuła i grywalność. :wink:

SpokoWap
Tak właśnie napisałem :)

Kogut
Pod adresem http://www.elkand..._thelj.php znajduje się recenzja "Najdłuższej..." mojego autorstwa. Piszę to, bo chciałem zawrzeć w niej choć część tej atmosfery i ducha, jakie odczuwamy podczas gry. A wiem, że tutaj znajdzie się sporo osób, które zrozumieją, o co mi chodzi. Proszę o opinie.
Edytowane przez Kogut dnia 20.08.2006 00:27

qbrex
Bardzo fajna recenzja!
Z całą powagą dla Elkander-u - Kogut, co powiesz na propozucję współpracy z Adventure Zone? :)
Poszukujemy osób chętnych do współtworzenia Adventure Zone, każda pomoc będzie mile widziana. Zainteresowanych proszę o kontakt przez PW lub e-mail.

Kami
Całkiem, całkiem :) a tak przy okazji skoro jest to temat o TLJ. Mam pewien problem techniczny. Jeszcze nigdy nie grałam w Najdłuższą Podróż na XP-ku i najwyraźniej już sobie nie zagram :cry: Wczoraj próbowałam ją zainstalować (na pudełku wyraźnie pisze "System: 95/98/Me/XP" ) i mniej więcej w połowie instalacji pełnej i 3/4 normalnej pojawia się okno: "Podczas instalowania programu nastąpił błąd: Nie udało się zdekompresować dźwięku! Instalacja została przerwana.". Morduję się z tym już od dwóch dni. Miał ktoś podobny problem?

Murdoc
Raczej nie pomogę ci z tym kłopotem. Może płyty są uszkodzone bo TLJ napewo działa pod XP, przynajmniej aktualna wersja, sprzedawana w serii Extra Klasyka. Kupiłem ją nie dawno i wczoraj dostałem paczkę, aktualnie gram w tę grę, a mam system XP. Jeśli nie dasz sobie rady z tym problemem, to uwaga: grę kupiłem w sklepie gram.pl za 17 zł (9 za grę i 8 za wysyłkę), to jest tak śmieszna cena, że mógłbyś sobie sprawić najnowszą wersję Wink2
Edytowane przez Murdoc dnia 19.08.2006 17:23
Aktualnie gram w ? ? ?
Ostatnio grałem w Broken Sword 4

Przejdź do forum: