Another World - recenzja

Dodane przez dam-soft dnia 09.04.2006 21:23

Another World to gra legenda. Another World to tytuł, który na zawsze wpisał się w historię komputerowej rozgrywki. Another World to gra, która wprowadziła wiele do elektronicznej rozgrywki. W 1991 roku, kiedy to pojawił się Another World, nikt nie spodziewał się czegoś takiego. Gra, która miała problemy z wydaniem, ponieważ tworzył ją, praktycznie rzecz biorąc, tylko jeden człowiek, stała się legendą już w momencie pojawienia się na rynku. Scenariusz jaki tutaj mamy, a przede wszystkim wręcz doskonałe intro wykonane w taki sposób jakbyśmy oglądali film, spowodowało że nikt nie mógł przejść obojętnie obok tego tytułu.

Do gry wprowadza nas wspomniane już wcześniej intro. Jest noc, cisza, i nagle jakiś samochód podjeżdża pod budynek. To Lester Knight Chaykin potajemnie przyjeżdża do laboratorium, aby poprowadzić nocne badania nad akceleratorem cząstek elementarnych. Laboratorium jest umiejscowione głęboko pod ziemią i strzeżone przez komputer. Podczas badań miał miejsce nieszczęśliwy wypadek. W budynek uderzył piorun i wyładowanie "wpadło" do tunelu akceleratora, co w rezultacie spowodowało jeden wielki wybuch i Lester, razem ze stanowiskiem swojej pracy, został przeniesiony gdzieś hen, hen daleko. I tutaj właśnie my wkraczamy do akcji. Another World jest zręcznościówką posiadającą elementy przygodowe. Sterujemy w niej postacią, którą widzimy z boku. Lestera kontrolujemy za pomocą klawiszy kursora i jednego klawisza strzału. Zakres czynności jaką nasz bohater może wykonać to: chodzenie, skakanie, bieg i strzelanie. Do bardzo ważnego elementu rozgrywki należy umiejętne władanie bronią od której generalnie na każdym kroku będzie zależało nasze życie.

Trzeba przyznać, że gra nie należy do najłatwiejszych. Wymaga od gracza ogromnej wprawy i sprytu, również bardzo często wymagane będzie nieco inteligencji. Już sam start jest zaskakujący, jeżeli nie chcemy być zjedzonym lub utopionym, to musimy zaczynać działać od samego początku. Pierwsze lokacje zapowiadają się dosyć skromnie, deptamy jadowite dżdżownice chodząc dookoła, ale z biegiem czasu gra zaczyna nabierać kształtów i co chwila udaje jej się nas zaskoczyć. Będziemy mieli okazję zwiedzić wiele doskonale wykonanych lokacji i będziemy walczyć z masą negatywnie do nas nastawionych przedstawicieli Innego Świata. Znajdziemy także przyjaciela, z którym będziemy dzielić przygodę, któremu niejednokrotnie pomożemy i który nie raz wyratuje nas z opresji.

Technicznie gra wykonana jest zadziwiająco dobrze. W czasie kiedy została wydana był to ogromny skok technologiczny. Już samo intro powodowało szybszy przepływ krwi u gracza, który zobaczył w pełni animowany film i z zaciekawieniem patrzył co będzie dalej. Wszystkiemu temu towarzyszyła niezmiernie klimatyczna muzyka. Grafika jest w standardowej rozdzielczości 320x200 przy 16 kolorowej palecie. Jest to grafika w pełni wektorowa co zapewniło dobrą animację postaci przy niewielkiej ilości miejsca jaką gra zajmuje na dysku. Tła są ręcznie rysowane i wyglądają bardzo ciekawie pokazując jak wygląda Inny Świat do jakiego został przeniesiony Lester. W czasie gry nie towarzyszy nam muzyka, ale mamy za to bardzo dobrze wykonane efekty dźwiękowe. Aż dziw bierze, że całą grę wykonała jedna osoba, francuz Eric Chaci. On sam zrobił grafikę, animację oraz efekty dźwiękowe, zbierając to w jedną całość. Jean-Francois Freitas pomógł mu w zrobieniu ścieżki dźwiękowej i z gotowym produktem udał się do firmy w której już wcześniej pracował przy tytułach takich jak Future Wars czy Operation Stealth. Delphine Software zgodziła się wydać grę i osiągnęła tym samym ogromny sukces rynkowy.

Dużo by można jeszcze pisać o Another World, ale najlepiej będzie, gdy po prostu każdy przy niej zasiądzie i zobaczy, jak wyglądały kiedyś gry. Jest to tytuł naprawdę godny polecenia.

Autor: dam-soft

AZ29
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?