Leisure Suit Larry 5 - recenzja

Dodane przez Adventure-Zone dnia 12.04.2006 09:59

Leisure Suit Larry 5 powstał w 1991 roku. Gra od razu przyciągnęła fanów serii i zrobiła niemałą furorę. Nie dosyć, że była dość kontrowersyjna, to jeszcze przełomowa. Pewnie wielu z was zada sobie pytanie, dlaczego to pierwsze, przecież w sumie każda cześć Larry'ego jest kontrowersyjna. Otóż sprawa ma się tak: Larry 4 nigdy nie powstał, ponieważ twórca serii Al Lowe pokłócił się z szefami firmy Sierry. Potem wszystko wróciło do normy, Al wrócił do Sierry, ale Larry 4 nigdy nie ujrzał światła dziennego. A przełomowa dlatego, że była to jedna z pierwszych gier w trybie VGA 320x200x256. I tak przedstawia się historia wydania tej wspaniałej gry.

Larry rozstał się z Patti, choć jak to się stało, tego się nigdy nie dowiemy, scena rozłąki była pewnie w Larry'm 4, który, jak już wspomniałem, nigdy nie powstał. Teraz Larry pracuje w PornProdCorp a Patti Pianistka pracuje w lokalach nocnych. Podczas gry sterujemy dwiema postaciami naraz: Larry'm oraz Patti. Do wykonania mamy również dwa zadania. Larry musi nakręcić najseksowniejsze filmy Ameryki, a Patti musi zdobyć dowody dla FBI w sprawie tajnych przekazów ukrytych na płytach pewnej wytwórni płytowej. Tak pokrótce przedstawia się fabuła gry. Podczas gry odwiedzimy wiele interesujących miejsc, jak Atlantic City czy Nowy Jork. Po prostu żyć nie umierać.

Jeżeli chodzi o poziom trudności, to ta część Larry'ego jest w miarę prosta. Wszystkie przedmioty możemy łatwo znaleźć, gdy znajdziemy się w sytuacji, w której dany przedmiot należy wykorzystać, wtedy narrator delikatnie podpowiada nam, co mamy zrobić. Oczywiście nie liczcie na to, że narrator powie "Ej ty, teraz użyj tego na tym, a dostaniesz to i to". Znając życie, znajdą się tacy, że pierwsza rzecz, którą zrobią po zakupie gry, to wejdą do sieci i znajdą solucję do gry. Ja przyznam się, że też tak chciałem zrobić, ale odwiódł mnie od tego mój dobry przyjaciel.

Grafika w grze jest całkiem ładna, postacie narysowane są ładnie i szczegółowo. Na pochwałę zasługują także urozmaicone lokacje oraz ładne tła. Niestety (tradycja) gra cierpi na leciutką pikselozę i widać to gołym okiem. Poza tym czcionka, jaką napisany jest tekst, jest brzydka i nieczytelna, a to akurat jest wielki minus, gdyż w grze nie ma dialogów mówionych.

Jeżeli chodzi o dźwięk, to nie jest on znowu taki zły. Co prawda muzyka dobiegająca z głośnika jest przetwarzana przez General MIDI, ale jest rytmiczna i pasuje do klimatu gry. Są także lokacje, które pozbawione są muzyki, ale wtedy do akcji wkraczają efekty dźwiękowe, jak na przykład szum oceanu albo oklaski publiczności. Larry 5 był także jedną z pierwszych gier, która wykorzystywała interface point'n'click, jest on przyzwoity, przejrzysty i prosty w obsłudze.

Niestety jeżeli posiadasz pierwszą edycję systemu Windows możesz mieć małe kłopoty, ponieważ gra nie chce działać pod kontrolą tego systemu. Jedynym rozsądnym wyjściem jest pobranie plików służących do aktualizacji systemu z internetu. A nie każdy posiada dostęp do sieci. Tak więc jeżeli masz pierwszą edycję systemu Windows, a dostępu do internetu nie posiadasz, po prostu odpuść sobie kupno Larry'ego 5.

Ogólnie Leisure Suit Larry 5 jest grą dobrą, która ma szanse (nawet w tych czasach) znaleźć nowe grono wielbicieli. Zwłaszcza, że jest on dostępny w pełnej polskiej wersji językowej i niesamowicie niskiej cenie (Taniocha AZ7).

POLSKA WERSJA

Po sukcesie polskojęzycznej wersji siódmej części gry Larry, firma Play-It postanowiła dorzucić swoje pięć groszy i spolonizowała piątą część serii. Nie jest może ona tak dobra jak tłumaczenie Larry'ego 7 z Jurkiem Stuhrem w roli głównej, ale i tak wypada dobrze. Tekst jest przetłumaczony poprawnie, co prawda zdarzają się małe literówki, ale nie tak duże jak w spolszczeniach spod znaku firmy CODA. Niestety autorom nie chciało się już spolszczyć elementów graficznych. Dodatkowym plusem jest to, że gra znajduje się w pudełku DVD, ale nie zawiera żadnej instrukcji obsługi, a informacja, że gra działa tylko w systemie Windows 98 SE jest zawarta w pliku tekstowym na płycie. A to jest bardzo duży burak. Wystarczy pomyśleć tak: grę kupuje jakiś lamer (bez obrazy), idzie do domu, włącza kompa, ma zwykłą wersję systemu Windows 98, instaluje grę, patrzy - nie działa. I do kogo będzie miał pretensje? Oczywiście, że do sprzedawcy. Za ten błąd dwa oczka w dół. Jedyną rzeczą, która może pocieszyć, jest cena gry, którą wyliczono na 19.90zł. Ale uprzedzam, jeżeli macie Windows 98 w wersji normalnej, nie kupujcie tej gry, bo stracicie 19 zyli.

OPINIA EKSPERTA

Larry 5 jest jedną z najlepiej wydanych gier z wszystkich części tej wspaniałej serii. Była to pierwsza gra z serii Leisure Suit Larry, która nie miała już sterowania zrealizowanego na zasadzie wpisywania komend. Nowy interface point&click niesie za sobą wiele ułatwień. Już nie potrzebujemy zastanawiać się co wpisać, teraz po prostu klikamy myszką w odpowiednim miejscu, a Larry "słucha" naszego polecenia. Piąta część gry ma dosyć ciekawy scenariusz, a uroku całości dodaje możliwość sterowania dwoma postaciami w czasie jednej gry. W ten sposób mamy możliwość śledzenia akcji z dwóch całkowicie odrębnych punktów widzenia. Dobrze zrealizowano także ścieżkę dźwiękową gry. W piątce jest mnóstwo dobrych utworów muzycznych, które przygrywają nam w tle i zmieniają się w stosunku do akcji, jaka aktualnie się dzieje na ekranie monitora. Gorąco polecam wszystkim chcącym sprawdzić na własną rękę jak Larry poszukuje najseksowniejszych kobiet Ameryki i jak Patti rozwiązuje sprawę dla FBI, szczególnie, że nasz rodzimy wydawca, firma Play-It, zdecydował się wydać po latach i to za śmieszną cenę, tę właśnie część, przy okazji dokonując jej lokalizacji. Teraz tę część przygód Larry'ego będą mogli wypróbować nie tylko osoby znające angielski, ale każdy człowiek mieszkający w Polsce i posługujący się naszym językiem. Polecam. Naprawdę warto.

8 PLUSY:
Larry + klimat + grafika + fabuła + plus5
MINUSY:
rozdzielczość - dźwięk - gra działa pod dosem - raczej dla starszych

Komentarz: Dla początkującego gracza w przygodówki może sprawiać małe trudności.

autorzy: SubNET i dam-soft

AZ10
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?