Egipt: Przepowiednia Heliopolis - recenzja

Dodane przez korowiow dnia 10.04.2006 00:49

Heliopolis (z greckiego "miasto słońca"), nazwa określająca w starożytności miasto w Egipcie, zwane pierwotnie Junu lub On (Miasto Słupów). Już w III tysiącleciu p.n.e. zaczęło stanowić ośrodek kultu słonecznego. Symbolem miasta stał się słup słoneczny, zwany przez Greków obeliskiem. W Heliopolis czczono boga Re, z dwójką bóstw o podobnym charakterze - Atum-Chepri oraz dwójką boskich lwów Szu i Tefnut (Powietrze i Wilgoć). Kultem otaczano tu też ptaka Benu, traktowanego jako dusza Re, a nazywanego przez Greków Feniksem. Dziś Heliopolis jest dzielnicą willową Kairu, a z licznych budowli Heliopolis zachował się jedynie obelisk Sezostrisa (Senusereta) I z XII dynastii (XX w. p.n.e.)

Od pewnego czasu Cryo atakuje biednych graczy mnóstwem edukacyjnych przygodówek, jak Aztec, Odyseja, Pompei, czy recenzowany niżej Egipt. Gry te dostępne są obecnie w ofercie "Extra Klasyka" za śmieszną cenę 19.90 zł. Czy aby jednak warto? Zacznijmy od początku.

Do młodej egipskiej kapłanki Tifet przybywa posłaniec z listem od chorego ojczyma, zawierającym prośbę o niezwłoczne przybycie. Nasza bohaterka pakuje się i wyrusza do Heliopolis. Okazuje się, że choroba jest co najmniej dziwna i zaczyna zapadać na nią coraz więcej osób. Kapłanka musi znaleźć lekarstwo na tajemniczą zarazę i zapobiec zagładzie miasta...

Tak oto przedstawia się w skrócie fabuła Egiptu. Cryo zdążyło nas przyzwyczaić do gier 3D FPP. Podobnie jak w np. Shivers 2 możemy podziwiać lokacje w pełnej krasie, obracamy się nie tylko wokół własnej osi, ale również w górę i w dół.

Do eksploracji udostępniono nam całe Heliopolis, zarówno obskurne brudne uliczki, jak i wspaniałe, przepyszne pałace i wille. Oprawa wizualna jest przyzwoita, ale nic poza tym, na dodatek znajdziemy w grze lokacje rażące co wrażliwszych pikselozą. Świetnie oddano natomiast architekturę i wygląd Heliopolis (przynajmniej tak mi się wydaje:)). Filmikom nie mogę nic zarzucić są staranne i choć zazwyczaj nie wnoszą nic do fabuły, to można nacieszyć oko ich widokiem. Świetne jest zwłaszcza intro, w którym Tifet śni się czarny kot biegnący przez ulice "miasta słońca".

Jeśli chodzi o oprawę audio, to również nie ma się za bardzo czego czepiać. Muzyka w Egipcie to połączenie ówczesnych rytmów z muzyką współczesną (co prawda nie każdemu musi się to podobać, ale cóż...). Siadając do gry liczyłem na mnóstwo ciekawych dialogów. I tu straszliwie się zawiodłem. Penetrując zakamarki Heliopolis, spotkamy góra dziesięć osób, których kwestie kończą się przeważnie na wypowiedzeniu jednego zdania. Co za tym idzie, tłumacze lokalizujący Egipt nie mieli zbyt dużo do roboty. Co wcale nie znaczy, że wyszło im to dobrze. Miałem wrażenie, że kwestie w grze są jakieś sztuczne i nie odpowiadaja stylem starożytnemu Egiptowi.

Oczekiwań nie spełniają również zagadki. Czasem mialem wrażenie, że gram w jakąś RPG. Przynieś to, pogadaj z tamtym, załatw coś... Co gorsza, wszystko jest poukładane jak w zegarku i od razu wiemy, co zrobić. Zgodzę się, że liniowość wychodzi czasem grom na dobre (patrz TLJ), ale nie w wypadku Egiptu.

Wypadałoby jeszcze omówić dwie opcje, dostępne od początku gry. Pierwszą jest eksploracja Heliopolis, która okazuje się być niczym innym jak włóczeniem się po całym mieście. Druga to dokumentacja, czyli swoista encyklopedia starożytnego Egiptu, podana swoją drogą w niezbyt atrakcyjnej oprawie.

Gwoździem do trumny Tifet:) jest interfejs, który powoduje, że posunięcie gry o krok naprzód wymaga godzin ślęczenia przed ekranem i wyszukiwania w lokacjach przedmiotu wielkości kilku pikseli. Panowie i panie z Cryo, to wcale nie jest przyjemne!

Powiem tak: ci, którym podobały się poprzednie produkcje Cryo, i tak kupią Egipt: Przepowiednię Helopolis. Niewtajemniczonym zalecałbym najpierw obejrzenie i zagranie w grę przed jej ewentualnym kupnem.

4 PLUSY:
rekonstrukcja miasta + ładne filmiki
MINUSY:
interfejs!!! - liniowość - dialogi - dokumentacja

autor: Korowiow

AZ14
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?