20 lat Adventure Zone
Dodane przez Przemo dnia 20.03.2021 21:41
Strona Adventure Zone w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Wiemy, że w ostatnich latach nasza aktywność jest ograniczona do minimum i trudno nazwać nas prosperującym portalem. Nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić w tej kwestii. Warto jednak wznieść wraz z nami kieliszek szampana i przypomnieć sobie stare lata kiedy w pocie czoła, z pełnym entuzjazmem dostarczaliśmy Wam najświeższy content związany z gatunkiem przygodówek. Tęsknimy za tym!

Rynek gier przygodowych zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Klasyczne point and clicki tworzone przez stosunkowo duże i znane studia zmieniły target. Daedalic Entertainment czy King Art skupiły się na produkcji i wydawaniu innych gatunków. Rynek niemiecki nie jest już taką potęgą jak w latach 2007-2015, a Kickstarter status dojnej krowy utracił już dawno temu. Obecnie 90% tytułów stanowi różnorakie hybrydy i wariacje, które z klasycznymi przygodówkami niewiele mają wspólnego.

Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja. Przygodówki przeważnie miały ciężko i zawsze odradzały się jak feniks z popiołów. Pomimo niekorzystnych warunków, co roku na rynku pojawia się kilka solidnych klasyków projektowanych przede wszystkim przez małe niezależne studia lub pojedyncze osoby. W Polsce próżno szukać oficjalnych premier, jednak wiele gier zamieszczanych na Steamie dostaje także polskie napisy. W 2020 roku odbyły się premiery nowego Larry’ego, Roki, Zniw Adventure, Beyond a Steel Sky czy Willy Morgan and the Curse of Bone Town (a to tylko część wartych uwagi tytułów). Dosyć optymistycznie można spoglądać także w przyszłość – przed nami premiery Syberii: The World Before, Saint Kotar: The Yellow Mask, Schizm 3, Rosewater, Firmament, The Wolf Among Us 2, Sherlock Holmes: Chapter One, Life is Strange: True Colors oraz wiele, wiele innych.

Pozostaje nam zachęcić do monitorowania tematu i przede wszystkim wspierania naszego ukochanego gatunku gier. A nie ma lepszego wsparcia oraz okazania zainteresowania niż sięganie po nowości i dyskutowanie. Stay and love adventure!