GOG Galaxy rzuca rękawicę Steam
Dodane przez Kami dnia 14.06.2014 17:32
Dotąd niemal monopolistyczny na rynku PC Steam, może zacząć obawiać się o swoją pozycję. Wykorzystując jego ostatnie kłopoty, GOG ujawnia projekt Galaxy.

Niegdyś Good Old Games, dziś po prostu GOG, zaczynał jako sklep z reedycjami starych klasyków PC. Obecnie stanowi witrynę również nowych produkcji, ale ambicje ma na coś znacznie większego. Szczegóły w rozwinięciu >


Treść rozszerzona
Dotąd niemal monopolistyczny na rynku PC Steam, może zacząć obawiać się o swoją pozycję. Wykorzystując jego ostatnie kłopoty, GOG ujawnia projekt Galaxy.

Niegdyś Good Old Games, dziś po prostu GOG, zaczynał jako sklep z reedycjami starych klasyków PC. Obecnie stanowi witrynę również nowych produkcji, ale ambicje ma na coś znacznie większego.

GOG.com Galaxy ma w założeniu stanowić przyjazne graczom, DRM-free usługi gier online. Opiera się na trzech podstawowych funkcjach:
  1. Wolność Wyboru
    brak aktywacji gier online (choć dzielenie się swoimi osiągnięciami itp. wymagać będzie założenia konta)
  2. Opcjonalny Klient
    posiadający możliwość aktualizacji gier oraz łączenia się ze znajomymi, ale niewymagany do grania
  3. Cross-Play
    niezależnie z jakiego sklepu są gry, możesz grać ze znajomymi bez żadnych dodatkowych aplikacji i kontSuper! Tylko jak to zrobią? Cross-Play sugeruje, że na Galaxy będzie można pograć w gry ze Steam. Gdyby było inaczej, platforma zapewne szybko zeszłaby do niszy. Klucze Steam są w bundlach, a sklepy często zamiast sprzedawać gry, sprzedają klucze Steam. Wiele osób posiada już w swojej bibliotece setki gier, łączy ich jedna społeczność i próby odciągnięcia graczy są raczej daremne.

GOG oferuje gry DRM-free i dalej selekcjonuje tytuły, które pojawiają się w nowościach. To główna zaleta, jaką ostatnio wybijali się w wywiadach nad Steam, który po długim okresie restrykcyjnego odsiewu, stał się bardziej otwarty. Ocenę oddał całkowicie w ręce graczy, dzięki tagom i recenzjom, co jednak nie jest wystarczające przy masie debiutujących gier. Jeśli Galaxy ma łączyć wszystkie posiadane przez gracza tytuły, to zachowany dotychczas porządek szybko zamieni się w to samo, z czym obecnie zmaga się Steam.Poza tym GOG ma raczej ograniczony wybór, ponieważ producenci obawiają się piractwa i nie są zbyt skorzy zostawiać swoje dzieci bez nadzoru DRM. Czy rzeczywiście wszystkie gry będą dostępne offline? Tytuły podłączone do Steam wymagają uruchomienia klienta do instalacji, a potem w zależności od wydawcy można być już offline lub nie. Jeśli wymagane będzie otworzenie Steam, to po co otwierać jeszcze Galaxy?

A jeśli klient będzie opcjonalny, to czy wszystkie gry będą dostępne przez przeglądarkę, gdzie pobieranie większych plików jest często problematyczne?

GOG.com Galaxy brzmi naprawdę ciekawie. Przynajmniej w teorii. Czas pokaże jak będzie w praktyce.