Po przejęciu kontroli na Watsonem prowadzimy go do biurka po prawej i chwytamy za mapę. Przybliżamy na lupkę z rejonem Whitechapel i na jedyny aktywny punkt – posterunek policji.
Porozmawiamy z policjantem o wszystkim, co możliwe, a po rozmowie wracamy na ulicę główną. Udajemy się do góry i skręcamy w pierwszą bramę po lewej, a następnie skręcamy w pierwszy zaułek też po lewej, wg instrukcji konstabla. Zaczepiamy zarządcę, który w zamian za swoje usługi żąda pomocy.
Wracamy na posterunek – pieszo albo klikamy na punkt na mapie – i pytamy policjanta o „Kapitana”. Skieruje nas do siostrzenicy tego człowieka. Wracamy na główną i idziemy na północ w kierunku domu czynszowego Finleya, ale nie skręcamy w bramę, tylko idziemy dalej, aż do niebieskiego zabitego dechami budynku, gdzie dziewczyna wychyla się z okienka. Holmes uprzednio to zauważy, a my po prostu zagadujemy dziewczynę.
Po udzieleniu informacji zagadujemy „tajną policję” ‘Olmesa i wedle wskazówek chłopczyka idziemy do końca tej uliczki i w lewo. Zaczepiamy pijaczka, a Watson oceni jego stan i skieruje Sherlock do szpitala po odebranie lekarstwa.
Wracamy w stronę głównej i skręcamy w prawo, idziemy prawie do końca i skręcamy w uliczkę w lewo. Podążamy tak jak droga prowadzi i wychodzimy znowu na większą ulicę – tam po lewej znajduje się długi mur z bramą – to właśnie szpital.
Zagadujemy lekarza i odbieramy lekarstwo. Następnie pieszo – tą samą drogą – lub klikając na punkt na mapie (w inwentarzu) wracamy do Watsona i przekazujemy mu fiolkę.
Wracamy do domu czynszowego i zagadujemy Finleya, który daje nam teczkę. Zanosimy ją na posterunek policji. To jednak nie wszystko: posterunkowy prosi o otworzenie pudełka.
Żeby to uczynić musimy obracać trzema mechanizmami tak, aby od góry znalazły się tam cyfry od 1-6 w kolejności rosnącej.
Tak więc przekręcamy:
1. 1x
2. 1x
3. 3x
1. 2x
3. 1x
Gotowe!
Najpierw wychodzimy na Buck’s Row, żeby zbadać otoczenie, zauważamy jedyną lampę oraz którąś z całujących się par.
Podchodzimy do sylwetki dziewczyny i notujemy:
- ziemia po lewej od głowy jest błotnista i nie ma na niej żadnych znaków
- trzymała w ręce czepek
- na murze nie ma śladów krwi
- oglądając ranę na brzuchu Sherlock stwierdza, że kobieta jest jeszcze ciepła
Następnie przybliżamy na twarz. Lupą przybliżamy siniaki po lewej i po prawej stronie, na wystający koniuszek języka, krew przy lewym ramieniu.
To wszystko. Teraz Holmes będzie chciał zbadać Modus Operandi na Watsonie w dwóch etapach: pierwszy będzie na stojąco, a drugi na leżąco. Wybieramy:
Następnie przechodzimy do tablicy dedukcyjnej, których w grze pojawi się wiele. Na początek przeciągamy wszystkie wskazówki do tabliczek – same ustawią się we właściwych miejscach. Potem wybieramy odpowiednie opcje przy pustych tabliczkach łączących wcześniejsze fakty:
Tablica pierwsza:
Tablica druga:
Analizujemy i dopasowujemy wyjaśnienia do motywów, a następnie zaznaczy na tak:
- Zemstę
- Szaleństwo
- Czarną Magię.
Teraz nastąpi moment, w którym po prostu musimy podążać dokładnie za tym, co mówi Watson – bo to nad nim przejmujemy kontrolę.
Najpierw udajemy się na posterunek policji, by poznać doniesienia z pierwszej ręki. Następnie idziemy do domu czynszowego Finleya (na Commercial Street). Kiedy skończymy rozmowę podnosimy kawałek szkła z potłuczonego słoika leżący na schodach.
Jeszcze raz zagadujemy Finleya, a potem udajemy się do wspomnianego Isaaca – naprzeciwko szpitala. Potem Watson stwierdzi, że Lucy może coś wiedzieć, dlatego idziemy do jej niebieskiego domu lub klikamy na punkt na mapie. Razem z Lucy idziemy do burdelu, gdzie rozmawiamy z Bellą i dziewczyną myjącą ślady. Następnie idziemy do kliniki, gdzie leczyła się Margie.
Najpierw oglądamy takie same ślady jak na dywanie, który myła dziewczyna, a następnie rozmawiamy z Gibbonsem. Opuszczamy szpital.
Wracamy do Belli. Zauważamy ślady ponownie – takie same jak w szpitalu i zaczepiamy okradzionego młodzianina. Uważnie wsłuchujemy się w opis. Zaraz, zaraz, kto to mówił, że leczenie zostało opłacone laską?
Rozmawiamy z lekarzem o lasce. Następnie podchodzimy do szafy z tyłu i składamy ładną wg opisu, który możemy ponownie obejrzeć w inwentarzu:
-35 cali, czyli ok. 90 cm.
-hebanowa (czarna) laska
-rączką, końcówka i pierścień srebrne, tej samej produkcji, grawerowane srebro.
Używamy więc (od lewej):
-czwartej laski
-trzeciej laski
-ostatniego pierścienia
-czwartej końcówki
Jak wygląda całość widzicie z boku ->
Rozmawiamy z doktorem i udajemy się do warsztatu Isaaca naprzeciw szpitala. Spoglądamy na stół, a następnie rozmawiamy z właścicielem. Po rozmowie udajemy się na posterunek, a potem z Sherlockiem na Hanbury Street.
Wchodzimy w jedyne możliwe drzwi najpierw omijając tłum. Przyglądamy się miejscu:
-krew na ścianie
-kawałek tkaniny
-dwa grzebienie
-koperta
-ziemia bez żadnych śladów
Badamy ofiarę:
-żołądek
-ręka: ślad po obrączce
-na twarzy: siniaki po prawej i po lewej, zagryziony język, rana na szyi.
Tablice dedukcyjne:
Po powrocie na Baker Street oglądamy szkiełko leżące na biurku.
Rozmawiamy z posterunkowym, a następnie z podejrzanym. Potem podchodzimy do kosza i składamy z kawałków zeznania dwóch świadków.
Następnie idziemy do Finleya. Po rozmowie z nim wracamy na posterunek, rozmawiamy z policjantem.
Potem zajmujemy się niedokończoną sprawą protezy – idziemy do szewca i odbieramy pakunek. Zanosimy to do szpitala.
Wyciągamy z inwentarza protezę i dajemy ją Gibbonsowi. To samo robimy z tabletką. Wychodzimy.
Laskę zanosimy do Belli.
Wracamy na główną ulicę WhiteChapel i skręcamy w ostatnią z lewej uliczkę lub przeskakujemy tam przez punkt na mapie. Wchodzimy i rozmawiamy z dziennikarzem, następnie z kelnerką i barmanem. Z lady w kącie zupełnie po prawej podnosimy czerwony atrament i dajemy go dziennikarzowi.
Zaczepiamy też Sickerta – faceta z burdelu, któremu ukradziono laskę.
Ponownie zaczepiamy barmana, informujemy go o pozbyciu się dziennikarza i prosimy o dostęp do zamkniętych drzwi po prawej. Pukamy tam i zagadujemy. Na koniec wracamy na Baker Street.
Sherlock zadaje pytanie:
Pytanie: Co łączyło kobiety?
Odpowiedź: Wykonywały ten sam zawód
Zajmujemy się linią czasu – tablica na ścianie powyżej motywów.
Jako dowody wybieramy:
-dialogi: zeznanie Richardsona na posterunku,
-dokumenty: zeznanie Cadosh, zeznanie Long.
Następnie ustalamy:
-Przybycie Sherlocka i Watsona – fajka – 6:30
-Ustalony czas śmierci – naszyjnik – 4:30
-P. Long słyszy kobietę i mężczyznę – 5:30
-Przybycie Richardsona- 4:45
-Odejście Richardsona – 2:50
-Cadosh jest w ogrodzie i słyszy rozmowę – 5:20
-Cadosh słyszy, że ktoś spada z ogrodzenia– 5:24
-Cadosh idzie do pracy – 5:32
Po wywodach Holmesa zmieniamy:
-P. Long słyszy kobietę i mężczyznę – 5:32
-Cadosh wychodzi – 5:31
-Cadosh jest w ogrodzie 5:29
-Czas śmierci – nóż – 5:30
Motywy:
Po rozmowie z kolegą Watsona oglądamy całe pomieszczenie. Wyrywamy kartkę z encyklopedii leżącej na komodzie w lewym rogu pomieszczenia. Następnie przechodzimy w róg przed charakterystycznym regałem i z pudełka wyciągamy narzędzie chirurgiczne. Odcinamy nim kółeczko wózka. Następnie bierzemy schemat z przedostatniej półki regału i zabieramy się za zagadkę na tablicy. Wyciągamy dwa dokumenty:
-schemat
-stronę z atlasu anatomicznego.
Trzeba tutaj przyporządkować godziny (numery) do odpowiednio przyporządkowanych części serca:
Niebieska – Vena Cava Superior – 1 – I
Rdzawa – Valva Aortae – 5 – V
Wyciągamy kartkę z numerem, a następnie:
Niebieska – Atrium Sinistrum – 8 – VIII
Rdzawa – Truncus Pulmonalis – 2 – II
Wyciągamy magnes i kierujemy się do stolika nr 6. Tam używamy magnesu i musimy nim pokierować tak, by znalazł się na równi z drugim, a następnie żeby je zamienić u umieścić ten szary w dziurce – to dosyć trudne, a odgłos jest wybitnie wkurzający, więc lepiej wyłączcie dźwięk :D
Idziemy do pubu Wasp’s Nest. Chwytamy pęsetę z lady i używamy jej na desce, na którą wskazuje Holmes.
Przesuwamy elementy, by wydobyć klucz:
G – góra, D – dół, P – prawo, L- lewo
1. G
A. L
8.D
B. L
5. G
6. G
C. P
3. D
A. P
1. D
2. D
D. L
4. G
B. P
2. D
D. P
1. G
A. L
B. L
3. G
C. L
6. D
B. P
7. G
C. L
B. L
4. D
3. D
5. D
D. P
7. G
A. P
7. D
D. L
5. G
A. P
Biegniemy do Finleya. Pozwoli nam na poskładanie drabiny z elementów ze stosu. Podnosimy więc:
- 3 fragmenty rury
-jedną rurę
-zardzewiałe garnki
-szmatę
-psikacz z perfum
-pojemnik na perfumy
-gwoździe
-3 kije
-deski
-główkę młotka
Łączymy:
Psikacz + pojemnik na perfumy
główkę młotka + krótki kijek
trzy kije (najpierw je razem, a potem...) + deski = poskładana drabina + gwoździe = drabina z gwoździami + młotek = gotowa drabina.
Drabinę używamy na oknie. Następnie moczymy szmatkę w wirówce koło Finleya i używamy jej na drabinie.
W pokoju podnosimy pogrzebacz leżący koło kominka i rozwalamy nim kłódkę na panelu z gazem. Zaglądamy tam – Holmes mówi, że nie wyciągnie worka bez bezpieczniejszej maski. Wychodzimy oknem.
Pytamy Finleya o maskę do garbowania, a on podpowiada, żeby odwiedzić szewca. Idziemy więc do Isaaca. Żeby zdobyć jego zaufanie wyciągamy medalion z Wasp’s Nest. Isaaca kieruje nas do kuzyna w zoologicznym – na tej samej uliczce, tylko dalej. Ach, co za duża rodzinka! ;D
I tu okazuje się, że nie dostaniemy maski od razu – wleciała do klatki węża. Podnosimy zepsuty hak z i za radą Holmesa idziemy do szewca. Tam zbieramy: linkę (na krześle), metalowy trzon (koło drzwi) i szczypce (z lady).
Łączymy:
Hak+ trzonek + linka + szczypce = naprawiony hak
Wracamy do sklepu Abrahama. Wybieramy kwadratową klatkę z przedmiotów stojących po lewej od drzwi wejściowych i używamy jej na klatce węża. Następnie otwieramy drzwiczki, wyciągamy gadzinę hakiem i gotowe! Z maską wracamy do pokoju z gazowym problemem.
Z kąta po lewej bierzemy palnik i podchodzimy z nim do instalacji gazowej. W określone miejsca wkładamy trzy elementy rury. Następnie umieszczamy miernik w dolnej dziurce po lewej i ustawiamy dźwignie (przekręcając zarówno lewym, jak i prawym przyciskiem myszy) tak, aby wskazywało 100 gazu. Wtedy do wylotu podłączamy palnik i spawamy wszystkie łączenia – szybko robią się pomarańczowe, czyli gotowe. Następnie wyciągamy miernik i wkładamy go do dziurki przy górnym wylocie po lewej – jak pojawi się 50, to zapali się i płomyczek wskazujący na obecność gazu. Możemy spokojnie wyciągnąć torbę, w której umieszczamy zardzewiałe garnki. Z parapetu zabieramy kotka i wychodzimy.
Zanosimy torbę pełną cudów ... o ile cudy to zardzewiałe garnki :)... do Wasp’s Nest i dajemy zleceniodawcy.
Teraz czas odnieść maskę do zoologicznego po drodze. Spotykamy po drodze tajną policję w służbie... kotka. Wchodzimy z dziećmi do Abrahama, dajemy mu maskę, a następnie idziemy po książkę o kotach – na regale z przodu.
Skradzione dobra trzeba zanieść na policję – po drodze utniemy sobie miłą pogawędkę z Danielle :) Właściwym miejscem do wypytania o jej preferencje jest hotel Miss Belli, gdzie się teraz udajemy. Rozmawiamy z Bellą i odbieramy od niej perfumy.
Musimy uporządkować etykietki i do tego właściwie wystarczy informacja, że numery jedności nigdy nie będą się powtarzać. Podnosimy więc tabliczki z lady i dopisujemy:
1868
1876
1870
1864
1872
1866
1888
1884
1880
1886
1874
1878
1882
Teraz sięgamy po wskazaną książkę z działu 1882 i wracamy do domu.
Siadamy przy stole, stawiamy perfumy i działamy:
Moczymy papierek lakmusowy w butelce i dopasowujemy kształty: jeden z dołu i dwa z boku.
Perfumy zanosimy do burdelu.
Oddajemy przebadane perfumy Belli, a w zamian za to otrzymamy walerianę oraz niezbędne informacje.
Walerianę łączymy z pojemnikiem na perfumy (połączone: psikacz i buteleczka znalezione na kupce gruzu przy domu Finleya). Te perfumy zanosimy do Danny „Dziadek (właściwie babcia) do Orzechów” :) Idziemy do sklepu zoologicznego, żeby zapytać o koty. Następnie wychodzimy z uliczki i podchodzimy do Hardimana, który robi „Bip, bip”. Kupujemy kebaby i oglądamy ciekawą scenkę :):)
Na posterunku musimy włamać się do cel, żeby odwiedzić Sqibby’ego. Najpierw kładziemy kosztowności na biurku. Potem podchodzimy do zamka i bez większego kombinowania klikamy i przytrzymujemy wskaźnik myszki po prawej stronie gwoździa. Kiedy przechyli się maksymalnie w prawo, to wtedy zamek automatycznie się otworzy. Zagadujemy chłopaka.
Wedle jego wskazówek idziemy do Wasp’s Nest wypytać o dziennikarzynę. Zarówno barman jak i kelnerka wskazują tylko jego stolik. Ponadto z drewna koło kominka podnosimy artykuł napisany przez poszukiwanego. Po tym wychodzimy i wracamy na Baker Street.
Kładziemy zakodowaną wiadomość na biurku. Jako dokumenty dodajemy:
-notatkę o walerianie wyrwaną z książki u Abrahama Solomonowicza
-notatkę o przyprawach i perfumach też z tej encyklopedii.
Teraz musimy zająć się wiadomością:
Warto zauważyć, że rzymskie cyfry pod literami są obcięte do połowy. Nie ma problemu, kiedy występują proste kreski, ponieważ możemy się domyślić, że ich druga część będzie taka sama. Natomiast V i coś takiego : \ /, czym zatem jest?
Kiedy przyłożymy do V jego odbicie lustrzane na dole wyjdzie X, czyli dziesięć. Natomiast \ /, to niezaprzeczalnie pięć – na dole kończy ją dzióbek. Ustalamy więc teraz wiadomość:
Razem z Watsonem udajemy się na wskazany adres.
Wchodzimy na dziedziniec. Za pomocą nożyka odcinamy sznur do prania. Przechodzimy do zaułka po lewej. Za pomocą scyzoryka odcinamy kawałek brezentu, którego następnie używamy na zamkniętych drzwiach od głównego budynku. Wchodzimy do środka i podnosimy metalowe narzędzie z komody. Następnie zaczepiamy linę o schody i schodzimy na dół.
Ze stołu zbieramy szczypce i młotek, a spod piecyka – pogrzebacz. Popychamy drewniane nosze leżące koło podnośnika. Następnie używamy pogrzebacza na generatorze. Teraz łączymy najbliższe punkty:
Nosze są u góry, za to Holmes został na dole. Wyciągamy leżący pod windą klucz. Ściskamy go w imadle przy stoliku i używamy szczypiec, by został wyprostowany. Gotowe! Klucza używamy na drzwiach i wychodzimy.
Wracamy do domu. Wyciągamy nosze, które następnie łączymy w jedną całość.
Za pomocą metalowego narzędzia z domu, odkręcamy koło wozu ze zbożem (stoi naprzeciw, pod garażem czy czymś takim) i przechodzimy do zaułka z tyłu. Na tym wozie montujemy dobre koło, odblokowujemy koła usuwając dwa kamienie i popychamy wózek. Następnie dokładamy drewniane nosze. W inwentarzu łączymy młotek z pogrzebaczem i za pomocą tego dłutka robimy dziury w noszach. Wdrapujemy się do góry i przeszkadzającą deskę usuwamy szczypcami. Wszystkich narzędzi się pozbyliśmy, więc wdrapujemy się po nowe wrażenia :)
Najpierw zajmujemy się tajemniczym pudełkiem na regale po prawej: są tam cyfry po środku i jedna cyfra poza, w przezroczystym kwadracie. Zagadka jest losowa, ale za to: bardzo prosta! Musimy w kwadracie umieścić cyfry, których suma będzie posiadała w jednościach tę cyfrę, która znajduje się w środku tego przezroczystego kwadratu. Jeżeli ja mam więc 8, to mogę postawić 8 tam, gdzie się znajduje lub przy 7 i 1 (choć nie muszą być tylko dwie) lub przy innych cyfrach (akurat nie mam), które w sumie dają 8, 18, 28, 38 itp. Kiedy już postawimy w odpowiednim miejscu klikamy na dole „akceptuj”. Wtedy cyferki się „zjedzą”, a w środku przezroczystego pojawi się kolejna, którą musimy znaleźć w jednościach sumy wybranych cyfr i tak aż do końca. Potem wyciągamy naszyjnik i list.
W pokoju zbieramy: fioletowy plakat i zdjęcie z szafki pod tym plakatem, trójkątny naszyjnik (z wiszącej na stojaku marynarki) i czerwoną wstążkę (ze stosu ciuchów). Oglądamy zdjęcie nad biurkiem.
W ekwipunku łączymy: trójkątną zawieszkę + kwadratową zawieszę + wstążkę.
Wychodzimy z pokoju i spotykamy się z mieszkańcami budynku. Pokazujemy im naszyjnik i kontynuujemy rozmowę, a następnie znajdujemy się na Baker Street.
Jako Holmes idziemy do Centralnej Agencji Prasowej. Zagadujemy kręcącego się tam mężczyznę pokazując mu fioletowy plakat. Kiedy sobie pójdzie, podchodzimy do wskazanego biurka i podnosimy: notatki, pieniążki oraz szmatkę. Za pomocą szmatki otwieramy drzwiczki pieca. Kawałek kartki wyjmujemy też ze śmietnika. Notatki Bullinga oraz naddartą kartę z pieca używamy na lustrze stojącym na biurku szpicla – koło drzwi do dyrektora.
Podchodzimy do telefonu, z którego miał dzwonić podejrzany. Zauważamy powiązania między monetami, a numerami. WA z notatki, to zapewne Walseby obok którego znajduje się rysunek pierwszej monety z lewej – wystukujemy więc 1875 i pociągamy za rączkę.
Rozmowa nie będzie całkiem zwyczajna:
1. Czy są podejrzani w sprawie dziwnych kradzieży marchewek i cygar?
Odp. Scotland Yard; szuka królika; z gruźlicą.
2. Jak zareagował przywódca konserwatystów po skandalu w parlamencie?
Odp. Głosujcie na swego; będę Waszym; idealnym reprezentantem.
3. Dlaczego urzędnicy państwowi są najlepszymi mężami?
Odp. Jak wracają z pracy; są mniej zmęczeni i; już przeczytali gazetę.
W zamian za to otrzymujemy przydatne informacje. Odbieramy szarą kopertę z regału po lewej.
Jedziemy do Whitechapel.
Udajemy się na posterunek i po rozmowie otrzymujemy list. Z listem tym udajemy się do pubu, żeby porozmawiać z Bullingiem. Następnie automatycznie znajdujemy się przy domu Finleya. Wchodzimy na górę i badamy ślad:
-rozmiar za pomocą przeciągnięcia miary
-fakturę – lupą oglądamy podeszwę
-rozpryśniętą plamę – lupą oglądamy formalinę.
Wchodzimy do pokoju. Podnosimy dwa listy: z biurka i z komody, a następnie bierzemy się za kufer. Koleś musiał być naprawdę patriotycznym maniakiem, jakich widujemy na amerykańskich filmach, z tą różnicą, że ten nie mieszka w przyczepie :D
Nie znajdziemy informacji dotyczących tych dat w grze, jednak bez obaw: sporo Amerykanów prowadzi niezbędne witryny :) Tylko wiemy, że Vicsburg to 'jutrzenka'.
Np.
Ta strona
Musimy przypasować tu daty do (w formacie dd-mm-rr) miejsc oraz zaznaczyć kto zwyciężył – flagi + element charakterystyczny. Wystarczy jednak tylko znaleźć daty (dla ułatwienia 4 z nich są podane na dole), a 5 to pojutrze po Gettysburgu, flagi są często podane obok notek na różnych stronach, a z kapeluszami można już strzelać.
Ustawiamy więc:
Oglądamy eksponaty i wracamy na Baker Street.
Sherlock zleca Watsonowi znalezienie świńskich łbów. W tym celu Watson chce się skonsultować z Lucy, więc idziemy do Belli.
Lucy skieruje nas do rzeźnika niedaleko sklepu Solmonowicza. Idziemy tam i czytamy ogłoszenie o zamknięciu sklepu z powodu choroby. Idziemy więc do szpitala wypytać o pacjenta. Lekarz skieruje nas do Hardimana. Po wyjściu z kliniki zaczepi nas Danny, która za parę monet przekażę informacje, że Hardiman krąży po Hanbury Street- tam, gdzie zginęła Anna Chapman. Otwieramy więc mapę i przenosimy się tam.
Zaczepiamy Hardimana, który zgodzi się otworzyć sklep, ale nie ma klcuza, który zgubił na piętrze dokładnie tego domu, na którego podwórku znaleziono A.Chapman. Otwieramy więc drzwi, wchodzimy po schodach i podnosimy ułamany fragment. Schodzimy na dół i udajemy się na podwórko, żeby wyciągnąć zardzewiały klucz z drzwi wychodka. Oba elementy dajemy Hardimanowi, który zaprowadzi nas do rzeźnika.
Znowu jako Holmes chwytamy scyzoryk i odcinamy kółko u góry drzwi do chłodni. Odczepiamy hak po lewej stronie . Następnie znowu klikamy na hak, by podczepić go w miejsce kółka. Odcinamy zepsute kółeczko na dole i montujemy tam to dobrze działające z góry. Przesuwamy drzwi.
Już jako Watson musimy znaleźć dwa noże dla Holmesa: jeden krótki, ale większy i ostrzejszy od scyzoryka, a drugi dłuższy, ale też cienki i ostry. Możemy się w tym celu posługiwać miarą (długość) oraz lupą (żeby zobaczyć czy są tam drobinki chrząstki, czyli – ostrość).
Zanosimy noże Holmesowi i bierzemy się za przeprowadzanie eksperymentów – właściwie wystarczy tylko zrobić małą dziurkę, a po odłożeniu Holmes i tak wyda wyrok, jednak warto podążać dokładnie za wskazówkami i kierować dobrze myszką dla własnej satysfakcji :]
Po przeprowadzonym eksperymencie zaznaczamy noże, które mogły zostać użyte. Kiedy przeprowadzimy wszystkie 3 wybieramy ten, który pasuje we wszystkich przypadkach – największy.
Udajemy się do Wasp’s Nest. Zagadujemy dziennikarza i barmana, następnie wychodzimy i podchodzimy do drewnianych drzwi Lipskich – wchodzimy do środka.
Pojawia się do uzupełnienia oś czasu. Wszystkie godziny są podane, poza zakończeniem spotkania: 00:00. Uzupełniamy resztę, a na koniec. Morderstwo Liz: między 00:45, a 1:00.
Nie mamy tutaj nic do zaobserwowania w całości sceny, więc od razu przyglądamy się ofierze. Lupą oglądamy:
-torba cukierków
-zakrwawiona ręka
-błotnisty grunt
-jedno nacięcie na szyi
-czyste poły płaszcza.
Tablica dedukcyjna:
Jako Watson wskazujemy torbę pastylek.
Ze skrzyń nieopodal podnosimy latarnię i zapalamy ją zapałkami w inwentarzu. Podążamy przejściem koło kościoła (naprzeciw po prawej) i spotykamy Abrahama, który ma dla nas nowe informacje. Wracamy na Plac, podchodzimy do ofiary w rogu pod płotem. Oglądamy lupą:
-dziwne rzeczy
-zaginiony fragment płaszcza (białe pole)
-naparstek
-rozpruty brzuch
-jelito przeciągnięte za bark
-na twarzy: nos, powieki, rana.
Uzupełniamy osie czasu: wszystko również jest podane, jednak w pewnych miejscach Sherlock będzie prosił Watsona o przejście z latarnią w ręku. Wtedy wyciągamy ją z inwentarzu i kierujemy się w róg, gdzie stoi Holmes, by poprzeć tezę. W końcu zaznaczamy, że morderstwo musiało zostać popełnione 1:35 – 1:42, a Holmes i Watson przybyli – 1:00 - 1:20.
Uzupełniamy tablice dedukcyjne:
Za wskazówkami Holmesa idziemy na nową ulicę, która pojawiła się na mapie..
Posuwamy się do przodu, żeby znaleźć wejście ze szmatą i napisem. Dla przeprowadzenia eksperymentu Sherlock będzie potrzebował wody, co oczywiście spada na barki biednego Watsona.
Zbieramy ze straganów: hak, linę i kij.
Łączymy:
Kij+ hak + lina = super ekstra długi hak! :)
Podchodzimy do okna, na którego parapecie stoi konewka. Przewracamy skrzynkę pod stolikiem (trzy razy), wdrapujemy się tam i używamy długiego haka.
Konewkę napełniamy wodą z beczułki po lewej i dajemy Sherlockowi.
Jako Sherlock polewamy napis wodą.
Jako Watson zbieramy porozrzucane po domu przedmioty. W sypialni Watsona: manekina i dwie marynarki. W salonie: manekina i kaszkiet z szafy oraz kaszkiet z wieszaka koło Sherlocka. W sypialni Holmesa: kupa peruk, kaszkiet i marynarka.
Wszystko zostaje postawione w salonie, a my musimy stworzyć z manekinów modele podejrzanego opisane przez świadków.
Pierwszy (ostatnie zeznanie Abrahama)
-jasne włosy i wąsy
-wzrost – przez pierwszego Józefa opisany jako 5, 7 stóp, ale drugi wspomina o 5, 3 i to właśnie właściwy wzrost
-czarna luźna marynarka
-szara czapka
-30 lat.
Drugi (zeznanie E. Long):
-40 lat
-5, 3 stóp wysokości
-wygląd człowieka pracującego
-ciemne włosy
-brązowa czapka łowiecka
Trzeci (zeznanie PC Smitha – konstabla):
- ciemne włosy
-5,8 stóp
-brązowa czapka
-staromodna marynarka
Po komentarzu Holmesa poprawiamy wzrost trzeciego manekina na 5,3 i gasimy światło. Po zapaleniu podchodzimy do manekinów i dajemy im wszystkim blond peruki.
Następnie musimy się zająć ich wiekiem. Teraz kolejno zawężamy przedziały odejmując jeden wiek z maksymalnego i dodając rok do minimalnego wieku.
I wychodzi tak:
Ustawiamy wszystkim po 33 lata, bo to jedyne wyjście.
Co zrobi zabójca?
Pójdzie do domu lub innego bezpiecznego miejsca... i zmieni wygląd zanim pójdzie szukać następnej ofiary.
Jak poedział Mr. ‘Olmes szukamy na szafce narzędzi kreślarskich i podchodzimy z nimi do mapy na przeciwległej ścianie.
Po kolei:
-przeciągamy ikonki wszystkich zamordowanych buziek i miejsce znalezienia kredowego napisu na miejsca zbrodni (przydatne są tablice dedukcyjne, bo to tam wymienione są osoby + miejsca zbrodni oraz pokazane są ikonki)
-łączymy ołówkiem punkty najbardziej od siebie oddalone
-łączymy Dutfield’s z Mitre Square
-czymś takim dziwnym, drugim z lewej, robimy elipsę łączącą oba punkty
(UWAGA!: Jak na razie w polskiej wersji niestety nie działa właściwy sposób wykonania tego zadania. Sposób rozwiązania problemu opisałam tutaj
-cyrklem rysujemy okrąg ze środkiem w punkcie „grafit”, a który zawiera Mittre Square
-myszką zaznaczamy teren zawierający się w jednym i drugim okręgu.
Ruszamy do Agencji Prasowej.
Rozmawiamy z Bullingiem. Oczywiście nie zachce porozmawiać z własnej woli, dlatego dajemy mu list zabrany wcześniej z biurka. Odpowiednie informacje znajdziemy więc w szafce w przegródce policyjnej. Niestety, etykietki są pomieszane, a my musimy po całym biurze poszukać informacji, jak je porozkładać.
Biurko po prawej od Bullinga:
-list: „polityka i społeczeństwo są koło siebie” „sport jest pod ekonomią”, „pierwsze strony (okładki) to pierwsza przegródka”
-notatka: „Pogoda jest prawie zawsze pusta”, „Policja-Prawo jest na dole”, „Wiadomości w Skrócie są na górze”
Biurko dalej, przy szafce:
-list: „społeczeństwo jest po prawej od polityki, a potem jest ekonomia”, „Wynalazki są poniżej polityki”
Biurko koło drzwi szefa:
-list: „Zwłaszcza sekcje Świat i Społeczeństwo zajmują zbyt dużo miejsca i część z nich wkłada się do przegródek poniżej: Policja-Prawo oraz Kultura”
-notatka: „Wiadomości Skrócie niedawno były reperowane”
Notatka koło drzwi szefa:
-niebieskie koperty zawierają informacje dotyczące polityki, osobistości (zwłaszcza rodziny królewskiej) oraz ekonomii.
Z tyloma informacjami możemy zabrać się do roboty: patrzymy, gdzie są niebieskie koperty, gdzie jest ich mniej, gdzie więcej, która reperowana etc, a następnie na podstawie notatek dajemy odpowiednie tabliczki.
List musimy otworzyć delikatnie w stary wypróbowany sposób. Podnosimy konewkę i wodą napełniamy stojący na regale niedaleko piecyka czajnik. Podpalamy pod piecem za pomocą zapałek, zamykamy drzwiczki i stawiamy czajnik. Za chwilę pojawi się para i wtedy używamy listu. Gotowe!
Idziemy do Abrahama, ale okazuje się, że jego sklep jest zamknięty. Rozmawiamy z Hardimanem, a nastepnie idziemy do szpitala wypytać o chorobę bliskich Hardimana. Po otrzymaniu informacji idziemy do szewca. Teraz wracamy na Baker Street.
Zaraz po dyskusji idziemy na wymienioną ulicę i wchodzimy w pierwsze drzwi po lewej. Potem szybko znowu wracamy na Baker Street.
Jako Holmes podchodzimy do biurka i za pomocą pęsety wkładamy odpowiednie organy – okaże się, że brakuje serca, dlatego niezaznaczony zostanie tylko ten element.
Idziemy do szewca, ale okaże się, że trafimy tam dopiero po wstępnej rozmowie z Hardimanem.
Wchodzimy do środka i rozmawiamy z portierem. Nie będzie zbyt pomocny, ale za to ze środka zabierzemy ogłoszenie o spotkaniu w sprawie naturalizacji oraz złamany wieszak. Wychodzimy z holu i idziemy w stronę beczki./ Holmes zanotuje, że beczka zastawia prawdopodobnie jedyne wejście do klubu. Spacerujemy po uliczce i pierwszą kłodę znajdziemy na chodniku naprzeciw wejście do klubu, a następną na dużym chodniku przed oknem do zsypu. Kładziemy tam pierwszą kłodę i używamy drugiej, by dźwignią przesunąć beczkę. Za pomocą złamanego wieszaka otwieramy drzwiczki i schodzimy.
Wchodzimy po schodach do góry i wychodzimy w małej kuchence. Podnosimy leżący na stole klucz i przechodzimy na korytarz. Otwieramy kluczem drugie drzwi (te naprzeciw to kuchnia) i penetrujemy wnętrze biura. Z biurka podnosimy podręczny słownik angielsko-jidysz. Podnosimy wieczko pudełka i wyjmujemy klocki. Klocki używamy na sejfie.
Tutaj nie potrzebujemy kombinować z tłumaczeniem – po prostu znaczki muszą do siebie pasować – ten sam symbol z lewej jednego i z prawej drugiego klocka, przy czym ten z góry, z lewej i z dołu też musi pasować. Najprościej zacząć od tych mało spotykanych i ułożyć je z góry z dołu i z boku.
Pociągamy za gałkę i gotowe. Następnie używamy słownika i zajmujemy się tą częścią zagadki. Musimy mianowicie na podstawie podanych w imionach, liter i ich matematycznych odpowiedników znaleźć litery dla ksiąg.
Pierwszy symbol ma liczbę 1. W nazwisku Bath znajduje się Alef i
widzimy, że Alef ma przyporządkowaną cyfrę 1 i jest to A. Tak więc pierwszy to A.
Problem zaczyna się dopiero kiedy liter nie ma w tych przykładowych, ale wtedy pojawiają się imona podane u góry i na dole – tam są już symbole i jaka liczba/cyfra im odpowiada, więc rozkłada się wtedy na części, żeby znaleźć pasującą lub można po prostu wtedy – którąś z nich strzelić :]
Całość przedstawia się tak:
Wyciągamy akta człowieka o nazwisku Joseph Levy... którego odwiedzilibyśmy poza tym szczegółem, że przewróconą beczkę postawili od nowa i trzeba się jakoś inaczej wydostać.
Z piwnicy bierzemy hak, linę oraz wiadro. Wchodzimy na górę i ze skrzyni pod drzwiami wyciągamy puszki, którymi napełniamy wiadro. Z pokoju administracji wynosimy świeczkę. Mamy wszystko, co potrzebne do zrobienia pułapki.
Na kablach w kuchni zawieszamy hak, a następnie wiadro. Za pomocą końcówki liny (w ekwipunku) zahaczamy całość o kredens. Na tym kredensie stawiamy świeczkę i podpalamy. Chowamy się w pokoju administracyjnym i uciekamy.
Szukamy numeru 36 i rozmawiamy z Panią Levy. Potem wracamy na Bakes Street, żeby dokończyć dzieła.
Pozostają do przeanalizowania końcowe tablice dedukcyjne.
1/5
Tablica 2/5 - tu tylko wybieramy jedną kratkę: Morderca jest lub był rzeźnikiem.
3/5
4/5
5/5
Uzyskane wnioski musimy dopasować na następnej tablic – to łatwe, zwłaszcza, że kolorują się na zielono, jak jest dobrze i na czerwono w przypadku błędnej odpowiedzi. Każdej osobie automatycznie dodano informację, że są praworęczni.
Dr Tumbelty dodatkowo:
-ma silną psychikę.
Hardiman:
-zetknął się z syfilisem
-jest rzeźnikiem
-biedny
-posiada ubranie robocze.
Solomonowicz:
-jest biedny
-był rzeźnikiem
-utrzymuje kontakty ze społecznością żydowską.
Na koniec dajemy manekinowi twarz mordercy!
Pozostaje pojechać na Middlesex i obejrzeć szokujące zakończenie!
Czekamy na kolejną sprawę! :)
Autorka: Madzius888