AZ
20 lat Adventure Zone
Przemo dnia 20.03.2021 21:41
Strona Adventure Zone w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Wiemy, że w ostatnich latach nasza aktywność jest ograniczona do minimum i trudno nazwać nas prosperującym portalem. Nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić w tej kwestii. Warto jednak wznieść wraz z nami kieliszek szampana i przypomnieć sobie stare lata kiedy w pocie czoła, z pełnym entuzjazmem dostarczaliśmy Wam najświeższy content związany z gatunkiem przygodówek. Tęsknimy za tym!

Rynek gier przygodowych zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Klasyczne point and clicki tworzone przez stosunkowo duże i znane studia zmieniły target. Daedalic Entertainment czy King Art skupiły się na produkcji i wydawaniu innych gatunków. Rynek niemiecki nie jest już taką potęgą jak w latach 2007-2015, a Kickstarter status dojnej krowy utracił już dawno temu. Obecnie 90% tytułów stanowi różnorakie hybrydy i wariacje, które z klasycznymi przygodówkami niewiele mają wspólnego.

Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja. Przygodówki przeważnie miały ciężko i zawsze odradzały się jak feniks z popiołów. Pomimo niekorzystnych warunków, co roku na rynku pojawia się kilka solidnych klasyków projektowanych przede wszystkim przez małe niezależne studia lub pojedyncze osoby. W Polsce próżno szukać oficjalnych premier, jednak wiele gier zamieszczanych na Steamie dostaje także polskie napisy. W 2020 roku odbyły się premiery nowego Larry’ego, Roki, Zniw Adventure, Beyond a Steel Sky czy Willy Morgan and the Curse of Bone Town (a to tylko część wartych uwagi tytułów). Dosyć optymistycznie można spoglądać także w przyszłość – przed nami premiery Syberii: The World Before, Saint Kotar: The Yellow Mask, Schizm 3, Rosewater, Firmament, The Wolf Among Us 2, Sherlock Holmes: Chapter One, Life is Strange: True Colors oraz wiele, wiele innych.

Pozostaje nam zachęcić do monitorowania tematu i przede wszystkim wspierania naszego ukochanego gatunku gier. A nie ma lepszego wsparcia oraz okazania zainteresowania niż sięganie po nowości i dyskutowanie. Stay and love adventure!


   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?