SOMA
Sześć miesięcy po premierze horroru SOMA, studio Frictional Games postanowiło umieścić na swoim blogu dłuższe podsumowanie i odpowiedzieć na kilka ciekawych pytań. Najciekawszą kwestią jest sama sprzedaż. Ostatnia produkcja szwedzkiej firmy rozeszła się na wszystkich platformach w liczbie 250 tys. kopii, co jest wynikiem dosyć dobrym. Do zwrócenia kosztów produkcyjnych potrzeba jeszcze 20-30 tys., co według szacunków uda się osiągnąć do końca tego roku.

Z pewnością Szwedzi mieli nadzieje na większą sprzedaż, porównując wyniki gry Amnesia: The Dark Descent, która po dwóch latach rozeszła się w liczbie 1,36 mln kopii (wliczając w to akcję na Humble Bundle). Innym przykładem jest Firewatch od firmy Campo Santo, które w ciągu 1 miesiąca sprzedało się w sumie 0,5 mln kopii. Jako przyczynę słabszego zainteresowania SOMĄ twórcy uważają tematykę gry, a konkretnie połączenie dwóch gatunków – horroru oraz science-fiction. Osobę szukającej mocnych wrażeń może zniechęcić do zakupu gry tematyka science fiction i na odwrót.

Frictional Games dąży do większego zróżnicowania swoich gier, co pozwoli dotrzeć do szerszej publiczności. W obecnej chwili trwają prace dwoma nowymi projektami, o których powinniśmy dowiedzieć się za jakiś czas.   

Komentarze


165 #1 Kami
dnia 28.03.2016 12:38
A ja myślę, że to kwestia zbyt wysokiej ceny. Rozumiem, że chcieli pójść śladem Axiom Verge, ale SOMA nie uderz w nostalgię, więc to nie mogło się udać. Sama czekałam tą grę, ale ostatecznie jeszcze jej nie kupiłam, bo jest po prostu za droga. Na promocji kosztuje 80zł Bosz
292 #2 Przemo
dnia 29.03.2016 15:30
Cena to jedno, ale ja takiej sprzedaży upatruję się w czymś innym - konkurencji. Amnesia: Mroczny Obłęd była pionierska w swoim gatunku. Tą grę wcześniej przypominała tylko Penumbra, czyli poprzednia gra Frictional. Przez ostatnie kilka lat tego typu horrorów pojawia się na pęczki i dosyć trudno zrobić odsiew.

Pamiętam jaki był BUM na Amnesię. Dużo zachwytów i pozytywnych recenzji. W przypadku SOMY jest trochę bardziej spokojnie.
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?