Mountain
Nie wszystkie growe wydarzenia odbywały się na głównych halach E3. W tym samym czasie w Muzeum Sztuki Współczesnej Los Angeles trwał pokaz gier indie Horizon.

Jednym z uczestników był David OReilly, którego może nie kojarzycie z nazwiska, ale na pewno znacie jedną z jego kreacji - uroczą gierkę z filmu Her Spike'a Jonze'a.

Żeby stworzyć własną grę, każdy kiedyś musi nauczyć się jakiegoś silnika. Mountain powstało przy dziewiątej próbie Davida z popularnym ostatnio Unity. Pomógł mu w tym Damien Di Fede i przez ostatnie pół roku stworzyli... symulator bycia górą. Może nie brzmi to za bardzo jak przygodówka, ale popatrzcie na główne cechy gry:

  • brak sterowania
  • automatyczne zapisywanie
  • możliwość wyłączenia dźwięku
  • czas idzie do przodu
  • rzeczy rosną i umierają
  • natura ukazuje swoje oblicze
  • ok. 50 godzin rozgrywki
  • raz wygenerowany, nie możesz się zregenerować


Produkcja przypomina trochę eksploracyjnego Proteusa, czyli grę bardziej relaksacyjną. Aczkolwiek autor opisał ją też słowami „art horror”. W swojej prezentacji był dość enigmatyczny co do interakcji, jakie gracz będzie miał z górą. Zaczynamy jednak od pytania. Na prezentacji trafiły się hasła „choroba”, „życie pozagrobowe” oraz „piękno”, na które trzeba było odpowiedzieć rysunkiem. Gra przetwarza dzieła gracza i generuje proceduralnie różne aspekty góry, jak kształt, typ wegetacji, długość pór roku, ilość opadów itp.

Mountain uruchamia się w oknie, ponieważ w zamierzeniu ma działać w tle, podczas gdy gracz zajmuje się innymi rzeczami (np. sprawdza fejsa lub głaszcze kota). Dynamiczny system pogodowy wpływa na wszystko co porasta górę. Gra ma pełno ukrytych funkcji, z których David przedstawił dwie: możliwość poruszania kamery (w tym także oddalenie aż do kosmosu) oraz opcja grania muzyki. Różne sekwencje nut przynoszą odmienne efekty (np. śnieg na życzenie lub przyspieszenie czasu).


Co ciekawe - Mountain ma ponoć zakończenie. Wychodzi 21 czerwca w cenie jednego dolara / funta / euro na PC, MAC i iOS. Jeśli chcecie obejrzeć całą prezentację Davida, przewińcie do 51 minuty:   

Komentarze


292 #1 Przemo
dnia 19.06.2014 22:29
Jeżeli Mahomet nie chce przyjść do góry...? Wink2
165 #2 Kami
dnia 19.06.2014 22:31
Pfft2 Taka śnieżna kula na pulpit w sam raz dla ciebie
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?