CD Projekt SA
CD Projekt SA może w końcu doczekać się finału rozpoczętego w 2006 roku procesu
o 36,3 mln zł.

Sąd Okręgowy w Krakowie zakończył w końcu postępowanie dowodowe (jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się ile może trwać rozprawa sądowa, to właśnie tyle)
i zachęca obie strony do zawarcia ugody. Zachęca, ale nie zobowiązuje, bowiem drugą stroną jest tu Skarb Państwa.

Dokładnie Urząd Skarbowy, Urząd Kontroli Skarbowej i Izba Skarbowa w Nowym Sączu. Całość ma swoje początki w Optimusie, który został później połączony z CD Projekt. Spółka jako jego następca prawny domaga się odszkodowania (którego odsetki cały czas rosną) za uznane w 2003 roku jako niezgodne z prawem decyzje Urzędów Skarbowych. Ówczesnemu prezesowi Optimusa, Romanowi Klusce, przyznano wtedy 5 tysięcy zł odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie, które wyglądało trochę jak początkowa scena z filmu Killer. Wyciągnięty z łóżka przez CBŚ Kluska, zapłacił później oszałamiające 8 milionów zł kaucji, by wyjść z więzienia, po czym wojsko zajęło jego dwa samochody.

W dzisiejszym Pulsie Biznesu można przeczytać wypowiedź Piotra Nielubowicza, wiceprezesa CD Projekt:

(...) przedmiot ugody nie dotyczy bieżącej działalności spółki i z tego powodu widzimy zasadność podjęcia negocjacji ugodowych.


Stanowisko drugiej strony nie jest jeszcze znane. Termin kolejnej rozprawy został wyznaczony na 21 lipca.


Nowe logo firmy.


Trochę historii dla ciekawskich:

Optimus, niegdyś lider polskiej branży IT, padł ofiarą fiskusa ok. 2002 roku. Firma powoli dogorywała, aż ogłosiła upadłość
w 2008.

W 2011 to co zostało z Optimusa połączyło się z CD Projekt Investment, który był wydzielonym w 2008 roku z grupy CD Projekt podmiotem zarządzającym. Tak CD Projekt Investment przekształcił się w Optimus. Mimo, że CD Projekt był zdecydowanie mocniejszą finansowo firmą, dzięki tej współpracy otworzył sobie drogę na giełdę.

Optimus stał się właścicielem spółek: CD Projekt Sp. z o.o., CD Projekt RED Sp. z o.o., Porting House Sp. z o.o. (lokalizacja gier), GOG Ltd. oraz Optibox Sp. z o.o. i Metropolis Software Sp. z o.o., które znajdowały się w stanie likwidacji.

Warto zwrócić uwagę, że w 2011 nazwa Optimus została zmieniona na CD Projekt RED, a ok. rok później na CD Projekt. Nie należy tego mylić z CD Projekt RED Sp. z o.o., które jest działającym od 2002 roku studiem producenckim.

Marka Optimus została sprzedana we wrześniu 2013 roku i stanowi teraz zależną od AB SA spółkę świadczącą usługi z branży IT. Natomiast Grupa Kapitałowa CD Projekt składa się obecnie z CD Projekt RED Sp. z o.o., CDP.pl Sp. z o.o. oraz GOG Ltd.
W pierwszym kwartale 2014 roku jej przychód wyniósł 30,8 mln zł (1,39 mln zł zysku netto).


   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?