Poznań Game Arena
W tym roku organizatorzy po raz pierwszy postanowili, że targi będą się odbywały przez 3 dni, a nie 2, jak to miało miejsce jeszcze w zeszłym roku. Pierwszy dzień był dniem zamkniętym, wyłącznie dla prasy i przedstawicieli szeroko pojętych mediów. O tym, jak słuszna była to decyzja, przekonaliśmy się już drugiego dnia, kiedy to o godzinie 10:00 rano otwarto bramy hal targowych i zaczęto na nie wpuszczać pierwszych zwiedzających. Najbardziej hardcorowi fani czekali pod halami już od godziny, stojąc na przejmującym zimnie i w siąpiącym deszczu. Kiedy tylko otwarto bramy cała ta rzesza ludzi rzuciła się do środka dosłownie biegiem i wierzcie mi, nie wynikało to z faktu, że na zewnątrz było tak zimno ;) Widok masy ludzi wbiegających na teren targów, krzyczących i przepychających się między sobą przywiódł mi na myśl fanów wbiegających na stadion, na którym ma się odbyć koncert rockowy. Skojarzenie tym trafniejsze, że dominacja mężczyzn wśród zwiedzających była porażająca. Świadczy to dobitnie o tym, że gry komputerowe wciąż nie są zbyt popularne wśród kobiet, a szkoda! Wachlarz tytułów udostępnionych graczom w czasie trwania targów był naprawdę szeroki i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. O tym, jednak za chwilę.Zacznijmy od debaty na temat polskiego rynku gier. To właśnie tę dyskusję obrazuje powyższe zdjęcie. W debacie udział wzięli:

Marcin Turski – Licomp Empik Multimedia sp. z o.o.
Aleksy Uchański – Axel Springer Polska
Jarosław Kędzior – Electronic Arts Polska sp. z o.o.
Mariusz Klamra – GRY-OnLine S.A.
Piotr Pągowski – Microsoft sp. z o.o.
Marcin Ziobrowski – Sony Computer Entertainment Polska sp. z o.o.
Michał Tomaniak – Empik sp. z o.o.
Michał Gembicki – CD Projekt sp. z o.o.
Dominika Urbańska – Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego

Dyskusję poprowadził redaktor czasopisma CD Action – Tymon ‘Hut’ Smektała. Uczestnicy rozmawiali o wynikach sprzedaży gier w Polsce, o wpływie ogólnoświatowego kryzysu na ceny gier, o zabezpieczeniach utrudniających życie uczciwym graczom. Nie mogło się również obyć bez dyskusji o piractwie. Jeśli jesteście ciekawi dokładnej relacji z przebiegu debaty zapraszamy wkrótce na nasz kanał YouTube, gdzie umieścimy zapis wideo z tego wydarzenia.

Pierwszego dnia na Scenie Głównej odbyły się również prezentacje najbardziej wyczekiwanych tytułów tego roku. Dość wymienić Assasin’s Creed 2, Mass Effect 2, Avatar, Dragon Age: Początek, Tom Clancy’s: Splinter Cell Conviction, Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Naturalnie mieliśmy okazję zagrać w niektóre z nich. Gry takie, jak Mass Effect 2, czy Dragon Age: Początek miały swoje wydzielone stoiska na terenie targów. Wygląd jednego z nich możecie ocenić na poniższym zdjęciu.Niech Was nie zwiedzie mała liczba chętnych do grania. Pamiętajcie, że zdjęcie zostało wykonane pierwszego dnia, który był dniem tylko dla prasy. Dzień drugi natomiast to tłumy ludzi, niewyobrażalny hałas i dłuuuuuuuuugie kolejki do poszczególnych stanowisk z grami, a było z czego wybierać!

Kilkanaście stanowisk XBox’a, stoisko z grami retro, na którym można sobie było przypomnieć stare dobre czasy, gry na Amigę i Atari oraz sterowanie przy pomocy starego, dobrego joy’sticka ;) Zapewniam Was, że chętnych do odświeżenia wspomnień nie brakowało!

Poza tym chętni mieli szansę zasiąść za kierownicą i wcisnąć gaz do dechy ścigając się w grach Forza Motorsport 3 oraz NFS Shift. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, jak zostały przygotowane stanowiska do tych gier.

Tak, tak! Była możliwość zasiąść w kokpicie prawdziwego auta i zagrać trzymając prawdziwą kierownicę w rękach! Naturalnie nie omieszkaliśmy skorzystać z okazji i zasiedliśmy za kierownicą na jednym ze stanowisk. O tym, jak nam szło i jakie mamy wrażenia z grania oraz ile zaliczyliśmy wywrotek i jaką mieliśmy maksymalną prędkość na liczniku będziecie mogli przeczytać w szerszej relacji w ZINie.

W jakie jeszcze gry można było zagrać w czasie trwania targów? Na pewno warto wspomnieć FIFA 10 oraz… Guitar Hero. Dla tej ostatniej gry zorganizowano trzy stanowiska. Na jednym można było zagrać wyłącznie na gitarce. Na drugim na gitarze, basie i perskusji, na trzecim zaś… No właśnie. Trzecie stanowisko to była pełnoprawna scena, z dwoma telebimami i pełnym zestawem do gry, a więc gitara, bas, perskusja i mikrofon. Na tej właśnie scenie odbywał się turniej Guitar Hero. Niewątpliwym wydarzeniem dla graczy zgromadzonych pod sceną był występ girl’s band’u wykonującego utwór Metalliki ‘Fuel’. Tak się złożyło, że jeden z naszych A-Zkowych reporterów, a raczej reporterek, został wypatrzony przez organizatorów turnieju i wywołany na scenę. Nasza przedstawicielka podjęła wyzwanie i dzielnie radziła sobie przy mikrofonie, ale o tym będziecie mogli przeczytać więcej w najnowszym numerze naszego ZINu ;)W jednej z hal, na stanowisku IQ Publishing, można było również spróbować swoich sił na specjalnej macie do tańca. Chętnych było wielu, a kolejka gotowych spróbować swoich sił była wcale nie mniejsza niż kolejka graczy czekających przed stanowiskami XBox’a.

Stanowiska z grami nie były jednak jedyną atrakcją dla zwiedzających. Całe piętro jednej z hal było zarezerwowane dla Allegro, które organizowało turnieje Allegry. Dodatkowo trwały rozgrywki w planszowych grach strategicznych oraz zmagania na polu paintball’owym.

Osobne stanowiska przewidziane zostały dla fanów komisków i szeroko pojętej fantastyki. A wszystko to w otoczeniu pięknych i, jak zwykle nie do końca ubranych, hostess. Niektóre z nich możecie podziwiać na poniższych zdjęciach.

Naturalnie w tak krótkiej realacji nie da się opisać wszystkiego, co działo się na targach. Więcej informacji, w tym wywiad m.in. z przedstawicielem IQ Publishing – Rafałem Korytkowskim, którego pytaliśmy o datę wydania Still Life 2 oraz ew. plany wydania The Black Mirror 2 w Polsce, znajdziecie w najnowszym numerze naszego ZINu oraz na naszym profilu YouTube. Będziemy Was informować na bieżąco o pojawianiu się kolejnych materiałów więc bądźcie czujni!

Tymczasem zapraszamy na oficjalna stronę imprezy – gamearena.pl, na której wkrótce pojawi się podsumowanie tegorocznej edycji PGA.

Zdecydowanie stwierdzamy, że choć było głośno, tłoczno, a na zewnątrz zimno i deszczowo, to.. BYŁO WARTO! My na pewno będziemy tam za rok i liczymy na to, że Wy również!


   

Komentarze


292 #1 Przemo
dnia 21.10.2009 01:00
Kto mi powie, czemu ja nie pojechałem z Wami? Cool Za rok będę obowiązkowo!!!
729 #2 Evillady
dnia 21.10.2009 01:37
Obawiam się, że to jest pytanie, na które najwięksi mędrcy tego świata nie znają odpowiedzi Wink2 Spoko, spoko, dodatkowa para rąk zawsze się przyda więc za rok miejscówkę masz już zarezerwowaną Wink2
165 #3 Kami
dnia 21.10.2009 06:54
O, jest najładniejsza hostessa od NFS Shift Grin
778 #4 telipinus
dnia 21.10.2009 12:04
Noo, muszę przyznać; choć słabo na tym zdjęciu to widać, jest ona bardzo urokliwą dziewczyną MrGreen
1121 #5 Percival
dnia 22.10.2009 18:53
Kurczę, widzę że było fantastycznie Yeah Muszę się kiedyś wybrać na te targi.
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?