Recenzja: Filary Ziemi (księga 1)
Recenzja: Inner Voices
Recenzja: Lifeless Planet: Premier Edition
Recenzja: Bohemian Killing
Recenzja: Heaven's Hope
   

Ostatnio poruszane tematy


  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Jaką przygodówkę polecacie?...
Ogólna dyskusja
3243 13 Apollo13
23.05.2023 12:08
Która postać z gier najbard...
Ogólna dyskusja
1219 3 Apollo13
23.05.2023 12:06
Perfumy
Ogólna dyskusja
1556 5 Apollo13
23.05.2023 12:05
Jack Orlando
Help - Tytuły od G do L
3456 17 john55
18.05.2023 12:23
Lucius
Help - Tytuły od G do L
1260 2 john55
18.05.2023 12:22


AZ
Zapraszamy na Facebooka!
Przemo dnia 27.05.2023 10:24
Zainteresowanych najnowszymi dosniesieniami ze świata klasycznych przygodówek, zachęcamy do polubienia oraz monitorowania naszego profilu na Facebooku.
Kliknij tutaj

https://www.facebook.com/AdventureZonePL/

Evillady
Adventure Zone to niewielki portal poświęcony niszowemu gatunkowi gier, jakim od wielu lat są przygodówki. Okazuje się, że nawet takie miejsce może być początkiem czegoś wielkiego. Użytkownicy uważniej śledzący nasze poczynania, na pewno kojarzą redaktorkę o pseudonimie Evillady, która w latach 2007-2012 pełniła rolę dziennikarki i PR-owca na AZ-tce. To m.in. właśnie dzięki profesjonalnemu podejściu i zaangażowaniu naszej Koleżanki mogliśmy dostarczać Wam informacje oraz artykuły na temat najświeższych produkcji.

Dla Agnieszki Adventure Zone to dopiero początek przygody z grami. Dziewczyna, która kiedyś ganiała za ludźmi z branży o udzielenie wywiadów, teraz sama ich udziela. :) Całą historię poznacie w Jej rozmowie z Radosławem Nałęczem i Tadeuszem Zielińskim w najnowszym odcinku Faux Paux. Program dostępny do obejrzenia bezpłatnie na platformie Ipla.

Aga, jesteśmy dumni z Ciebie. Gorąco pozdrawiamy! :)

PS. Wspominaną w wywiadzie relację z konferencji w Oxfordzie znajdziecie w tym miejscu :)AZ
20 lat Adventure Zone
Przemo dnia 20.03.2021 21:41
Strona Adventure Zone w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Wiemy, że w ostatnich latach nasza aktywność jest ograniczona do minimum i trudno nazwać nas prosperującym portalem. Nie przewidujemy, aby w najbliższym czasie miało się coś zmienić w tej kwestii. Warto jednak wznieść wraz z nami kieliszek szampana i przypomnieć sobie stare lata kiedy w pocie czoła, z pełnym entuzjazmem dostarczaliśmy Wam najświeższy content związany z gatunkiem przygodówek. Tęsknimy za tym!

Rynek gier przygodowych zmienił się w ostatnich latach diametralnie. Klasyczne point and clicki tworzone przez stosunkowo duże i znane studia zmieniły target. Daedalic Entertainment czy King Art skupiły się na produkcji i wydawaniu innych gatunków. Rynek niemiecki nie jest już taką potęgą jak w latach 2007-2015, a Kickstarter status dojnej krowy utracił już dawno temu. Obecnie 90% tytułów stanowi różnorakie hybrydy i wariacje, które z klasycznymi przygodówkami niewiele mają wspólnego.

Nie jest to jednak pierwsza taka sytuacja. Przygodówki przeważnie miały ciężko i zawsze odradzały się jak feniks z popiołów. Pomimo niekorzystnych warunków, co roku na rynku pojawia się kilka solidnych klasyków projektowanych przede wszystkim przez małe niezależne studia lub pojedyncze osoby. W Polsce próżno szukać oficjalnych premier, jednak wiele gier zamieszczanych na Steamie dostaje także polskie napisy. W 2020 roku odbyły się premiery nowego Larry’ego, Roki, Zniw Adventure, Beyond a Steel Sky czy Willy Morgan and the Curse of Bone Town (a to tylko część wartych uwagi tytułów). Dosyć optymistycznie można spoglądać także w przyszłość – przed nami premiery Syberii: The World Before, Saint Kotar: The Yellow Mask, Schizm 3, Rosewater, Firmament, The Wolf Among Us 2, Sherlock Holmes: Chapter One, Life is Strange: True Colors oraz wiele, wiele innych.

Pozostaje nam zachęcić do monitorowania tematu i przede wszystkim wspierania naszego ukochanego gatunku gier. A nie ma lepszego wsparcia oraz okazania zainteresowania niż sięganie po nowości i dyskutowanie. Stay and love adventure!Amnesia: Rebirth
Mistrzowie horroru powracają. Po wydanym w 2015 roku podwodnym dreszczowcu SOMA, studio Frictional Games nie do końca był pewne dalszej przyszłości. Pojawiły się doniesienia, że Szwedzi będą chcieć spróbować sił w innych gatunkach. Na szczęście doniesienia nie sprawdziły się, koszty produkcji poprzedniej produkcji zdołały się po latach zwrócić z lekką nawiązką, więc podjęto decyzję o kontynuowaniu ścieżki.

Aczkolwiek jest to ścieżka trochę nieco bardziej bezpieczna, gdyż studio powraca do serii, która przyniosła im największy rozgłos. Tym właśnie sposobem otrzymaliśmy zapowiedź Amnesia: Rebirth, której akcja zostanie osadzona gdzieś w odmętach burzliwej algierskiej pustyni. Poznamy historię Tasi Trianon – kobieta wyrusza we „wstrząsającą podróż przez dewastację i ból, osobisty strach oraz ból, odkrywając jednocześnie granice ludzkiej wytrzymałości”.

Po pierwszym zwiastunie możemy przypuścić, że rozgrywka nie zmieni się zbytnio względem poprzednich produkcji. Nadal będzie to pierwszoosobowy horror, skupiający się na rozwiązywaniu drobnych łamigłówek środowiskowych, a przede wszystkim na chowaniu i unikaniu podążających za bohaterką monstrów. Amnesia: Rebirth zadebiutuje na PC oraz PlayStation 4 już tej jesieni. Tytuł można dodawać już do listy życzeń na Steamie.
Irony Curtain
Przez ostatnie lata możemy zaobserwować widoczną zmianę w gatunku gier przygodowych. Klasyczne point’n’click zostały wyparte przez hybrydy i produkcje około przygodowe. Niezależnie od opinii - czy to dobrze, czy niedobrze - co jakiś czas znajdzie się jakiś spadkobierca, który na wzór muzealnych dzieł LucasArts czy Deadalic Entertainment odda w nasze ręce prawdziwą przygodówkę z krwi i kości.

Takim tytułem jest Irony Curtain: From Matryoshka With Love stworzone przez studio Artifex Mundi. Producenci znani głównie z gier typu HOPA postanowili opowiedzieć nam historię Evana – młodego i niezbyt obytego we własnym fachu dziennikarza, który zostaje wysłany do komunistycznego, targanego totalitaryzmem państwa Matryoshka. Poznamy sposób funkcjonowania kraju, rządzącego nim Wielkiego Wodza oraz codzienną szarą rzeczywistość zza żelaznej kurtyny.

Irony Curtain w całej okazałości przypomina serię Deponia od wspomnianego Daedalica. Przygodówkę można zakupić na gog.com oraz Steamie w cenie 71,99 zł.