Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Schattenjäger aka Łowca Cieni - czy zasłużył na powrót nad Wisłę?
mendosa
Dawno, dawno temu, gdy poznałem... Stop. To nie tak miało iść, widać trema (jeśli mnie pamięć nie myli, nie zakładałem wątków na Azetce jakieś trzy lata?) mnie zeżarła. Zacznijmy jeszcze raz.

Dawno temu (ostatnie, niestety już nie działające "snapshoty" na Wayback Machine pochodzą z 2007 roku) działało w Polsce Centrum Łowcy Cieni - strona poświęcona serii gier przygodowych Gabriel Knight.

Już od kilku lat noszę się z zamiarem reaktywacji tego serwisu - aczkolwiek, o czym niżej - w nieco zmienionej postaci.

Dlaczego zmienionej i dlaczego dopiero teraz o tym piszę? Ma to związek z będącym na ukończeniu (z kilkoma zastrzeżeniami) moim projektem spolszczenia Gabriel Knight: The Beast Within i "zamrożonym" do czasu wykończenia Bestii Gabriel Knight: Sins of the Fathers. Zastrzeżenia są takie, że de facto spolszczenie "flagowego" GK2 jest już od blisko roku ukończone, tekst przeszedł kilka korekt, i kilka mini-testów "ingame". Obecnie kończymy obróbkę grafik (chyba nie skłamię mówiąc, że przerobiliśmy około tysiąca obrazków) - z kolejnym zastrzeżeniem - jedna zagadka związana z grafikami z przyczyn technicznych nie zostanie (najprawdopodobniej) przetłumaczona, oprócz samego jej rozwiązania. Szczegóły dotyczące projektu (projektów) znajdziecie na stronie Graj po polsku - aczkolwiek też z zastrzeżeniami - o ile pod kątem postępu prac tematy są aktualizowane dość regularnie, to z powodu braku czasu nie aktualizowałem składu ekipy pomagającej mi przy projekcie. Zrobię to w najbliższym czasie, i nie będą to tylko kosmetyczne zmiany.

Teraz nieco poboczny wątek - szukam osób chętnych do rzetelnego przetestowania spolszczenia Bestia w ludzkim ciele: Tajemnica Gabriela Knighta. Zgłoszenia proszę nadsyłać przez PW, najchętniej na GPP.

Centrum Łowcy Cieni Bis - zainspirowany przez jednego z fanów amatorskich spolszczeń gier, mam zamiar zbudować strony promujące obydwa moje projekty tłumaczeniowe. Jako że dotyczą one gier z tej samej serii, pomyślałem o możliwości połączenia tego z reaktywacją CŁC. Jednak - nie zrobię tego sam. Chciałbym poznać opinie fanów serii - czy jest to pomysł wart rozwagi? Czy znajdą się chętni do konkretnej pomocy przy tworzeniu strony i jej dalszej obsługi? Jest oczywiste, że aktywnie włączę się w te prace - aczkolwiek nie ukrywam, że po pierwsze czasu mam dość mało, po drugie - koncentruję się na działalności spolszczeniowej, głównie tłumaczeniowej; po trzecie (już na szczęście ostatnie) - jestem wymagającym współpracownikiem, sam sobie wysoko stawiam poprzeczkę i żądam tego również od innych. Zapraszam do dyskusji.

Be Vigilant Smile2
Edytowane przez mendosa dnia 15.12.2012 19:03
mendosa=The Real Mendosa=Pablo the Real Mendosa=PtRM

10.01.2010 - wracam do Swojego Wymiaru, ponieważ nigdy nie popierałem i nie będę popierał żadnej formy indoktrynacji.

TexMurphy
A ja mam inne pytanie... Czy to Ty prowadziłeś Centrum Łowcy Cieni, czy tylko do niego nawiązujesz? Pytam dlatego, bo z facetem, z który je stworzył, prowadziliśmy w erze przedpotopowej serwis poświęcony grom przygodowym o nazwie... Adventure Zone. To byłaby niezła heca, gdyby się okazało, że to Ty Grin
ostatnio ukończona gra: Edna&Harvey: Harvey's New Eyes
obecnie gram: Deponia

"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz

mendosa
Nie, to nie ja prowadziłem oryginalne Centrum Łowcy Cieni, aczkolwiek kilka lat temu kontaktowałem się z kimś z ekipy, ponieważ na forach Kampanii na rzecz powstania GK4 ludzie dowiedziawszy się, że jestem z Polski, pytali mnie o ten serwis. Nawiązuję do tej nazwy - jednak gdyby się okazało, że ktoś z twórców nie życzy sobie abym jej używał, a projekt ujrzy światło dzienne - nazwę zmienię.

Teraz moje pytanie - Tex, czy prowadzony przez Ciebie serwis AZ miał związek z bonus CD na CD Action?

10.01.2010 - wracam do Swojego Wymiaru, ponieważ nigdy nie popierałem i nie będę popierał żadnej formy indoktrynacji.

TexMurphy
Nie, on był dużo wcześniejszy. O ile wiem, to z osób, które obecnie są jeszcze aktywne w światku gier, pamięta go tylko Elum (choć ja Eluma jeszcze wówczas nie znałem). Gdybym był tak pryncypialny jak część znanych mi osób, także z tego forum ;-) , to powinienem grzmieć, że skradło się wymyśloną przez nas nazwę :) A dokładniej - nie przez nas, ale przez tego mojego znajomego właśnie, bo on był twórcą całej szaty graficznej, tytuł też raczej on wymyślił; ja byłem tylko od pisania.

Nie pamiętam dat, ale wiem, że recenzowałem tam np. grę In Cold Blood, pisałem solucję do Blair Witch Project 1, więc był to najpóźniej rok 2000, względnie początek 2001.

"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz

mendosa
Tex, spójrz na ten link Info o tworzeniu AZ. Ten sam człowiek zajmował się CŁC. Zatem możliwe, że jesteś jednym z "praojców" obecnego AZ. :)

Odnośnie "mojego" wątku - mam jak dotąd dwie deklaracje współpracy.

Nie dopisałem tego, ale wydaje się oczywiste, że z twórcami pierwotnego CŁC będę się kontaktował nie tylko w celu uzyskania zgody na używanie tej samej, lub zbliżonej nazwy, ale także przeniesienia części zawartych na stronie CŁC artykułów. Zależy to od ostatecznej decyzji - czy w kierunku CŁC, czy też prywatna strona poświęcona moim spolszczeniom (wówczas nawiązywanie do CŁC nie będzie miało sensu, ponieważ zajmowałem się także innymi grami/seriami gier).
Edytowane przez mendosa dnia 16.12.2012 11:59

Elum
mendosa napisał/a:
Tex, spójrz na ten link Info o tworzeniu AZ. Ten sam człowiek zajmował się CŁC. Zatem możliwe, że jesteś jednym z "praojców" obecnego AZ. :)

Tylko, że tamten wątek (zza linka) dotyczy strony/serwisu AZ, a nie ówczesnego zinu AZ. :) Tak jak pisze, Tex - strona AZ, którą prowadził wspólnie z Keffem (Piotr S.) nie miała nic wspólnego z zinem AZ. Nie było między nimi żadnego związku poza nazwą. Były inne osoby, zupełnie inne matariały, nawet inny styl pisania o grach. Przecież przez pewien czas strona AZ i zin AZ działały nawet równolegle, nie zauważając siebie nawzajem. Po zawieszeniu strony AZ też nie było chyba mowy o żadnej fuzji/wchłonięciu z zinem AZ.

BTW, sorry, że ciągnę ten offtopic, ale z drugiej strony "podbijam" wątek, więc może parę osób więcej go przeczyta. ;)
Edytowane przez Przemo dnia 28.07.2013 18:41

mendosa
W tamtym czasie nie mając stałego dostępu do sieci - wybiórczo śledziłem poczynania AZ, zatem daję Wam wiarę :) . Aczkolwiek ówczesny zin AZ miał również stronę w sieci, ba, miał ich kilka odsłon, ale żadna się jakoś dłużej nie utrzymała.

(dzięki za podbijanie tematu Wink2 )

TexMurphy
Dodam tylko, że wszystko się zgadza. Osoba, o której mówię, to Piotr S., datę powstania naszego serwisu umiejscowiłem też w zasadzie właściwie - przełom 2000/2001. Strona nie miała nic wspólnego z zinem (którego jeszcze nie było, gdy powstawała), ale też nie podejrzewam nikogo o żadne "niecne" zamiary - wszystko wskazuje na to, że zupełnie różne osoby, nic o sobie nie wiedząc, wymyśliły dla dwóch różnych spraw taką samą nazwę w odstępie kilku miesięcy.

A żeby znów uniknąć tutejszych konsekwencji off-topicowania, jeszcze parę słów na temat :) Osobiście raczej opowiadałbym się, mendosa, za drugą formułą - prywatnej strony, poświęconej Twoim spolszczeniom.
Edytowane przez Przemo dnia 28.07.2013 18:42

Przemo
Ja w ramach ciekawostki napiszę, że data ostatniej modyfikacji poszczególnych plików w pierwszym zinie AZ to 15 grudnia 2000 roku. Natomiast data ostatniej modyfikacji pliku index.html to 10 stycznia 2001 roku Wink2

Post Piotra z linka umieszczonego przez mendose został napisany 20 stycznia 2001. Zapewne oba przypadki nie mają ze sobą związku. W tamtych latach słowo Zone było dosyć popularne, zważąjąc, że istniały już kąciki typu Speed Zone, FPP Zone, więc dodanie Adventue Zone nie było wtedy jakoś rewolucyjnym pomysłem.

Co do CŁC to mnie niestety nie miałem okazji odwiedzić poprzedniej wersji strony, ale trzymam kciuki za odnowę. Sam nie mam czasu dokończyć witrynki o Księciu i Tchórzu, ale w razie czego mogą przysłużyć się w formie napisania jakiegoś niusa na AZ w związku z tym tematem.

keff
Witam wszystkich!
Zgłasza się wywoływany tutaj Piotr S. Cóż, odpowiadając krótko na poruszane kwestie:
1. "Moje" AZ było niezależne od projektu zina AZ. Kiedy strona powstawała nie miałem pojęcia o istnieniu (lub próbach założenia) projektu o takiej samej nazwie. Wszystko to duży zbieg okoliczności. Dosyć fajne czasy, współpraca z Texem, ale niestety zabrakło czasu i chęci z mojej strony.
2. Stronka poświęcona serii GK - Centrum Łowcy Cieni. Strona zakończyła żywot śmiercią naturalną ze względu na zastój w świecie GK i braku woli Sierry do powstania kolejnej części. Ostatni wpis datowany był na 30.12.2003 i zawierał informację o grze Jane Janse, którą później okazało się Gray Matter.

Z mojej strony nie mam nic przeciwko reaktywacji CŁC, mógłbym użyczyć nawet materiały ze starego CŁC, które mam nadal na dysku twardym.

Jeszcze prośba do autorów postów, lub admina, aby usunęli moje dane z tego tematu - tj. imię i nazwisko. Dziękuję! :)

Przejdź do forum: