Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Książki Stephena Kinga
Eggz Eye
Stephen King jest najlepszym twórcom horrorów przelewanych na papier i to bez wątpienia. Kiedy czytam jego książki to naprawdę wchodzę w ten świat, a szczególnie lubię jego opowiadania ze zbioru "Marzenia i koszmary". Książki oczywiście ma równie dobre. Szczególnie podobają się chyba twórcom filmów z Hollywood, bo nakręcili już kilka ekranizacji jego książek, które są bestsellerami na całym świecie. Z filmów opartych na książkach S. Kinga oglądałem tylko "Carrie", ale nie o tym jest ten temat. Chciałbym poznać wasze zdanie na temat tego autora książek i opowiadań. :wink:
img48.imageshack.us/img48/3410/images2xb.jpg

Hardcore
Ostatnio udało mi się zdobyć jedną z jego książek pod tytułem Bezsenność. Nie wiecie czy jest dobra i opłaca się dla niej tracić czas?
Faust do Diabła - Chwilo Chwilo Trwaj

daX
Jeżeli chodzi o Kinga to na pewno, oprócz obowiązkowej klasyki (Carrie, Christine) warto poświęcić trochę czasu na Skazanych na Sahwshank - świetny film, jeszcze lepsza książka. Poza tym polecam dwie cegiełki, które napisał wraz z P. Straubem - Talizman i
Czarny Dom. Bezsenności niestety nie znam, ale możesz poszukać w komentarzach na merlinie coś o tej książce. Może też będzie na jakiś stronach poświęconych twórczości Kinga.

Szkoda, że teraz Stefan K. bardziej (jego zdaniem) odnajduje się w kręceniu filmów i seriali pokroju "Szpital Królestwo" serwowane w amerykańskiej tv. Dziwne, że von Tier (tak, ten von Tier:)) wyłożył na to kasę. Jego 6-cio oddcinkowe, stare Królestwo wydane ostatnio na DVD jest o wiele, wiele lepsze. Sorr za mały offtopWink2

daz
Ja czytalem "Bezsennosc" i kupe inne ksiazek Kinga... Warto:)
wszyscy spiewaja, wszyscy klaszcza w dlonie
img509.imageshack.us/img509/3741/avat7xv.jpg

Eggz Eye
Jak tak chwalicie "Bezsenność" to sobię sprawię tą książkę. :wink:

daz
Ale wiecie, co jest najgorsze w ksiazkach Kinga? Ze straszne nie sa:) Owszem (piekne slowo), zaskakujace, ciekawe... ale bac sie przy czyms takim? To juz Lovecraft ze swoimi diabolicznymi grzybami z kosmosu (wiem, wiem, wina raczej tlumacza:)) byl bardziej... przerazajacy. A King? Zaslynal glownie jako tworca horrorow, a jego lepsze ksiazki wg mnie to raczej takie malo mroczne hisotrie.

Eggz Eye
Przeczytaj sobie zbiór opowiadań "Marzenia i koszmary". Tam znajdziesz kilka strasznych historyjek. :wink:

krówka
jeśli mowa o strasznych,przerażających, wiejących grozą czy jak to jeszcze inaczej nazwać książkach to polecam przedewszystkim "Inni" (nie ma to nic wspólnego z filmem), "wiedźma z blair" (to już ma troche wspólnego z filmem" i "freddie kruger" (to już jest bardzo bardzo spokrewnione z filmem).

p.s. oczywiście zrobiłam offtop, bo to nie są ksiązki Kinga rzecz jasna. Ale nie wiedziałam gdzie to wkleić więc oto wklejam tu Pfft
www.bezkitu.com/bannery/bezkitu.gif

daz
Poprawiajac krowke i wracajac do tematu, to wczoraj zaczalem czytac "Sklepik z marzeniami". Chodzi o to, ze w malym miasteczku, gdzie wszyscy sie znaja, zapowiada sie otwarcie nowego, tytulowego sklepiku z marzeniami. Jak sie okazuje wlasciciel za swoje przedmioty nie oczekuje wiele, tylko symboliczna zaplate i swojego rodzaju figiel, ktory kupujacy musi zrobic. Jak sie skonczy, nie wiem, bo czytamGrin Ale jak na razie fajne. Jak to King zreszta.

Hardcore
daz ta książka się nieźle zapowiada, sam sobie chyba sprawię :)
Faust do Diabła - Chwilo Chwilo Trwaj

daz
Malo czasu mam kurde, i dopiero z 200 stronek przeczytalem (calosc prawie 700, malutka czcionkaGrin)... i w sumie fajnie sie rozkrecilo. Fakt, ze sa tylko przeblyski niezlych momentow, ale calosc ok:) Przede wszystkim bohaterownie... King jak zrobi miasteczko, to nikogo normalnego tam nie maGrin Tutaj na przyklad kobieta po kilku latach pobytu w klinice psychiatrycznej, zabila meza, uzalezniony od wyscigow czlonek rady miejskiej, alkoholicy, policjant, ktory w tajemniczym wypaku stracil zone i syna i kobieta cierpiaca na... artretyzm? Nie pamietam teraz:) No ogolnie sympatycznie. Spelnij marzenie za cene duszy. Srogo.

SpokoWap
---------- 18:57 07.03.2006 ----------

O, dopiero teraz ten topik zauważyłem Bubu Jestem prawdziwym fanem prozy Stephena Kinga, i przeczytałem już niemal każdą jego powieść i opowiadania, co mnie niezmiernie martwi :-? , więc mogę coś doradzić 8) Wg mnie najciekawsza jego książka to "Bastion". Następnie podobało mi się "Miasteczko Salem", "To", "Christine", "Danse Macabre".... i w ogóle każda powieść Kinga jest warta uwagi Bubu . A co do "Bezsenności", to także polecam. Głownym bohaterem jest starszy człowiek, który cierpi na...bezsenność Bubu i zaczyna widzieć u ludzi ich aury, czy jak to się nazywa Lol A potem....nie, nie będe zdradzał całej fabuły :twisted: Bardzo ciekawa książka./ Parę dni temu kupiłem "Wielki Marsz" S. Kinga. Jest w wersji "kieszonkowej" za 16 złotych. Przeczytałem to w jeden wieczór :-D Diabelnie wciągająca Bubu

---------- 18:59 ----------

Cholera, ale ja tych emotek wrzucam. Trochę to dziwnie wygląda, tak upaćkana wypowiedź Bubu
Obecnie grane: Dragon Lore [1995] [CRYO]

mertruve
Kilka powieści? King jest najczęściej ekranizowanym twórcąPfft Ekranizacji już było "dziesiąt" - lepszych i gorszych, tyle, że tych drugich się mało ogląda, a tych pierwszych jest właśnie kilka:)

SpokoWap
Przeczytałem już niemal wszystko co King napisał, oprócz...
Oprócz jego powieści fantasy, bo co tu dużo mówić, nie przepadam za tym gatunkiem.
Parę dni temu jednak, gdy już brakowało mi Kinga Bubu postanowiłem kupić Mroczną Wieże, od razu 3 Tomy. Przeczytałem pierwszy i...zakochałem się. Kończę czytać drugi tom (z 7), i już wiem, że Mroczna Wieża stanie na podium w moim prywatnym rankingu ulubionych książek. Kto nie czytał, niech zaraz to nadrobi - cholernie warto. Wszystkie 7 tomów kosztuję razem ok. 240 zł, ale co tam cena, to trzeba przeczytać.
Obecnie grane: Dragon Lore [1995] [CRYO]

Madzius888
Widzę, że nikt tu nie napisał o "Lśnieniu", a uważam, że to najlepsza jego książka Smile2 Bardzo polecam tym, którzy lubią sobie poczytać po nocy, coś trzymającego w napięciu :twisted:
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

mertruve
Najlepszą jego książką jest Bastion - zresztą on sam ją bardzo lubi. Bastion jest wszystkim tym czym powinna być JEDNA książka. Mamy powieść drogi, mocny horror i Kingowski klimat. Dodatkowo calkiem niezła serialowa adaptacja - 4 mini filmy z dobrymi aktorami - rzadkość.
Lśnienie również jest dobrą książką, dodatkowo najlepszą adaptacją - z Jackiem Nicholsonem.

Najmniej KIng lubi Carrie, swoją pierwszą powieść.

A co do Mrocznej Wieży - przeczytałem pierwszy tom i o mało nie zasnąłem. Takie pieprzenie o niczym, ale wiem, że się wszystko powoli rozwinieWink2

Ja polecam natomiast Historię Lisey - jedną z jego najnowszych powieści. Doskonały klimat...

rachelka
Talizman czytałam w wersji angielskiej, nie czytając wcześniej polskiej,
ale jako, że mój angielski średni jest to będę musiała wrócić do książki:)

Uwielbiam książki Kinga, ale lubię też np. książki Koontza. Podobna tematyka. Nie podam niestety żadnego tytułu bo to już dawno czytałam, pamiętam tylko jeden tytuł - Złe miejsce.
Myślę, że warto się zainteresować również tym autorem. Grinream::mrgreen:

Chyba za mroczną wieżę się będę musiała zabrać. :)
teraz to mało co gramSad na razie na tapecie Tex Murphy

Ester
Kiedyś w bibliotece zobaczyłem Martwą Strefę wśród ostatnio oddanych książek na biurku i tak to się zaczęło Wink2 Potem był Rok Wilkołaka, a potem usłyszałem o Bastionie, wypożyczyłem i... musiałem wyjechać Sad Wcześniej jeszcze dorwałem Zieloną Milę w wersji audio i było podobnie jak z Bastionem. Będę w Polsce, trzeba będzie nadrobić...

Jednak dla mnie pierwsze miejsce w pisaniu horrorów zajmuje H.P. Lovecraft, przeczytałem każde opowiadanie 1-10 razy, a Ex Oblivione chyba z 30 i ciągle mi mało, biorę się powoli za nieprzetłumaczone. Na polskim rynku mamy bodajże 3 zbiory jego opowiadań w książkach o tragicznych okładkach Wink2 Po necie krąży zbiór ok. 50 ebooków, są na tyle krótkie, że wystarczy 1-2h na jeden, zanim wyda się kasę na książkę, trzeba się liczyć z możliwością rozczarowania ;p
Fianna 4ever || TLJ 4ever || AZ 4ever :)

Byle do 14 lipca... Bosz (znów czekam SuperBad )

Evillady
Lovecraft to absolutna klasyka! Natomiast King nie przekonuje mnie w ogóle. Worek Kości - akcja zaczyna się po 300 stronach i jest tak schematyczna i przewidywalna, że zanim przeczytam kolejne strony, wiem, co będzie dalej. Nie dla mnie po prostu autor i tyle.
Ostatnio ukończyłam: Black Mirror III.
Teraz gram: Riven: A Sequel to Myst.

crouschynca
Ostatnio przeczytałam jedną z nowszych książek Stephena Kinga - "Historię Lisey". Przyznam, iż powieść wzbudziła we mnie mieszane uczucia, ale ogólnie oceniam ją pozytywnie. Na początku wydawała mi się nieco nudna, ale tak od około połowy wciągnęła mnie ta historia o szaleństwie i miłości (według mnie tego pierwszego jest w niej zdecydowanie więcej, a konkretnie miłość tu przedstawiona jest w pewnym sensie zanurzona w szaleństwie). Najciekawsze moim zdaniem części tej powieści to: [Psujka]wszystkie wyprawy na Księżyc Boo'ya (tu pragnę przede wszystkim pochwalić klimat, klimat i jeszcze raz klimat!) oraz dzieciństwo Scotta (mimo, że to co się działo z jego ojcem i bratem można było wytłumaczyć racjonalnie, to sposób, w jaki autor to przedstawił, przyprawił mnie momentami o dreszcze) [/Psujka]. Z najnowszych powieści Kinga, zdecydowanie bardziej przypadła mi jednak do gustu "Ręka mistrza", którą gorąco polecam wszystkim fanom tego autora.

Ze Stephenem Kingiem pierwszy raz miałam do czynienia, kiedy byłam mała, ale wtedy jeszcze nie wiedziałam nawet o istnieniu tego pisarza. Otóż, to właśnie jemu zawdzięczam pewien koszmar mojego dzieciństwaWink2. Po prostu, ukradkiem obejrzałam fragmenty filmu "To" i potem bałam się, że clown po mnie przyjdzie (normalnie cała się trzęsłam, gdy zostawałam sama w domuUps ). Po literacki pierwowzór sięgnęłam później, kiedy zaczęłam się interesować twórczością Kinga, który stał się odtąd jednym z najbardziej cenionych przeze mnie autorów. Napisane przez niego powieści, które mi się podobały to m.in. "Zielona mila" (tak na marginesie dodam, że jej ekranizacja to jeden z moich ulubionych filmów), "Cujo" (dla mnie to nie tylko horror, ale przede wszystkim smutna historia chorego na wściekliznę bernardyna), "Smętarz dla zwierzaków", "Mroczna połowa", "Chudszy", "Desperacja", wspomniane przeze mnie wcześniej "To" oraz "Lśnienie" (mówiąc o tym tytule, prawie każdy zapewne myśli również o filmie Stanleya Kubricka, ale ja chciałabym zaznaczyć, że warto zainteresować się też telewizyjną adaptacją z 1997 roku ze Stevenem Weberem i Rebeccą De Mornay w rolach głównych, jest ona wierniejsza powieści niż wersja z 1980 roku, a poza tym, scenariusz wyszedł spod pióra samego Kinga).

Mimo wszystko, nie wszystkie jego książki mnie do siebie przekonały. Nie przypadła mi zbytnio do gustu np. "Mroczna Wieża", a mianowicie jej pierwszy tom. Kupiłam go zachęcona pozytywnymi opiniami, ale przez lekturę przebrnęłam bez większego entuzjazmu i ze znużeniem, co zniechęciło mnie do wydawania pieniędzy na dalsze części tej sagi. Kiedyś jednak być może będę chciała przeczytać całość, ale wówczas kolejne tomy wypożyczę sobie z biblioteki.

Przejdź do forum: