Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
O wkurzaniu
kamiko
To taka osobista uwaga, mam nadzieję, że nie zostanie źle zrozumiana.
Otóż unikałabym w recenzjach słowa "wkurzać" - a redakcji na pewno zależy na podnoszeniu jakości kolejnych recenzji.
Uśmieszki w tekście jeszcze tak nie przeszkadzają, w końcu to recenzje on-line, ale zachęcam do podwyższania ich poziomu językowego .

Dlaczego nie używać "wkurzać" (oprócz tego, że to pospolite i niezbyt nadające się do artykułu dla masowego odbiorcy - nawet jeśli styl ma pozostać "wyluzowany" ) ?
Dlatego, że to złagodzona forma czasownika "wkurw...".
Serio! Jak mi nie wierzycie sprawdźcie w Jan Miodek, Słowo jest w człowieku, str. 257.

Taka osobista sugestia z mojej strony :) Tyle.
Edytowane przez kamiko dnia 07.12.2009 21:57

mertruve
Poczytaj Cd-ActionWink2 Tam masz dopiero kwiatki jezykowe. Mysle, ze slowo "wkurzac" jest blizej masowego odbiorcy i czytelnika, a o to przeciez chodzi.

kamiko
Właśnie dlatego nie czytam CD-Action XD

SilverMoon666
Co w tym złego??.A jakiego języka mają używać??.Przecież to nie są jacyś pisarze żeby używać niewiadomo jakich słów( oczywiście piszecie bardzo ciekawie i ładnie). Właśnie w Cd-action to są dopiero "słówka",słowo wkurzający pojawia się co 5 zdanie.Niestety,twój post został przeze mnie odebrany źle,ponieważ uważam,że redakcja AZ piszę świetnie nieważne czy pojawia się słowo wkurzający,zostaje jeszcze frustrujący,irytujący lub denerwujący?Bubu
Zapraszamy do naszego Częstochowskiego Bractwa LARP-u!

Forum:
www.bractwo-larpu...

Nasz pierwszy filmik z LARP-a
http://www.youtub...JSJxvAqPs4

kamiko
SilverMoon47 napisał/a:
Co w tym złego??.A jakiego języka mają używać??.Przecież to nie są jacyś pisarze żeby używać niewiadomo jakich słów( oczywiście piszecie bardzo ciekawie i ładnie). Właśnie w Cd-action to są dopiero "słówka",słowo wkurzający pojawia się co 5 zdanie.Niestety,twój post został przeze mnie odebrany źle,ponieważ uważam,że redakcja AZ piszę świetnie nieważne czy pojawia się słowo wkurzający,zostaje jeszcze frustrujący,irytujący lub denerwujący?Bubu

Ja nie krytykuję redakcji i nigdzie nie wspomniałam, że ich teksty są złe, czy coś w tym rodzaju.

Zwyczajnie podzieliłam się moją skromną opinią.

Nic więcej.

telipinus
może jakieś kółko wsparcia?? MrGreen
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

kamiko
telipinus napisał/a:
może jakieś kółko wsparcia?? MrGreen

A to nie można się podzielić subiektywną uwagą bez tego? XD

mendosa
Ja odbiję piłeczkę na szersze poletko, i akurat nie o "wku..anie" chodzi. Z przerażeniem stwierdzam ostatnio, iż w różnych tytułach (i nie są to tabloidowe brukowce) drastycznie spada poziom korekty (zakładając, że jeszcze gdziekolwiek ona jest). Nagminnie czytam więc zlepki "ijak" "ajak", nie mówiąc o braku przecinków, sformułowaniach tak pokrętnych, że choćbym mózg na odwyrtkę przestawił - nie pojmę. Można się wk.. poirytować Wink2 .
mendosa=The Real Mendosa=Pablo the Real Mendosa=PtRM

10.01.2010 - wracam do Swojego Wymiaru, ponieważ nigdy nie popierałem i nie będę popierał żadnej formy indoktrynacji.

Percival
Na szczęście mendosa i reszta redakcji mogą spac spokojnie, jeśli chodzi o AZ:) Po przeprowadzanej przeze mnie korekcie takich baboli nie uświadczycie Grin
Edytowane przez Percival dnia 08.12.2009 09:55

mendosa
I chwała ci za to, Perci. Choć przyznać muszę, iż od dłuższego już czasu (od Zinu 71), tekstów redakcji praktycznie nie czytam, bądź robię to wyrywkowo, nie widziałem jednak jakichś "baboli", co świadczy o świadomości redaktorów i czujności korekty.

Z innej beczki, o denerwujących mnie kwestiach - wielokrotnie zaciskam zęby, widząc podwojone znaki zapytania, czy wykrzyknienia, brak spacji po kropkach, czy przecinkach. Moim zdaniem wygląda to niechlujnie, i często zaburza odbiór nawet czytelnego i sensownego przekazu. Zastanawia mnie skąd się to bierze? Na forum GPP, a właściwie w Shoutboksie, częste są przytyki pod adresem tak piszących użytkowników - "Nie stawiaj dwa razy pytajnika - to nie GG, kręcić się nie będzie SuperBad ". Mam wrażenie, a nawet pewność - że na tym forum tłumaczeniowym, jak i na innych, wyjątkowo dbających o poziom języka portalach, osoby tak się "piszące" dostałyby ostrzeżenie, a w konsekwencji bana. Może to byłoby skuteczne?

10.01.2010 - wracam do Swojego Wymiaru, ponieważ nigdy nie popierałem i nie będę popierał żadnej formy indoktrynacji.

Evillady
Hmm, a to akurat aż tak bardzo mnie nie irytuje. Rozumiem intencję. Co innego napisać: "Nie lubisz pączków?", co innego: "Nie lubisz pączków???", co innego: "Nie lubisz pączków?!?", a jeszcze, co innego: "Nie lubisz pączków???????????????????????????????" i tylko to ostatnie jest dla mnie nadużyciem. Trzy wymienione przeze mnie wcześniejsze przykłady są, jak najbardziej dopuszczalne. Spotykane również w książkach i to tych z wyższej półki. Jeśli autor tak to zapisał, to znaczy, że chciał podkreślić intencję mówiącego, tonację głosu, nasilenie w nim zdziwienia, czy też niedowierzania więc korekta nie powinna tego zmieniać. Problem pojawia się, jeśli ktoś zaczyna przeginać i wstawiać pytajników, wykrzykników na pół linijki.

Wracając do uwagi kamiko - tym razem się z Tobą zgadzam :) Z tym, że każdy z recenzentów A-Z ma odrębny styl. Jedni bardziej sztywniacki językowo (to ja), inni bliższy czytelnikowi (to np. Madzius). Każdy z tych stylów znajduje swoich zwolenników i przeciwników, ale dzięki temu mamy w redakcji różnorodność, teksty nie są pisane na jedno kopyto, dlatego myślę, że powinno tak zostać. Częściowo wynika to też z odmiennych podejść do A-Z, jako całości, ale to już temat na odrębną dyskusję Wink2
Edytowane przez Evillady dnia 08.12.2009 11:04
Ostatnio ukończyłam: Black Mirror III.
Teraz gram: Riven: A Sequel to Myst.

mendosa
EL - bardzo przepraszam, ale nie rozumiem osób nagminnie i IMHO kompletnie bez potrzeby stawiających dwa pytajniki (trzy to już w ogóle jakaś abstrakcja), czy wykrzykniki - a zaczynanie zdań z małej litery to już dla mnie zbrodnia (podobnie jak pomieszanie użycia spacji, czyniące wypowiedź praktycznie nieczytelną). A intencje, czy emocje - w "mowie mówionej" Wink2 podkreślimy mimiką, intonacją i gestem, natomiast w "mowie pisanej" - odpowiednią składnią, doborem słów, czy emotikoną. Ale kimże ja jestem, aby Was pouczać SuperBad .

Evillady
No widzisz i tu dochodzimy do meritum. Dla niektórych emotki są niedopuszczalne, bo to wytwór naszych czasów. Prawda jest taka, że kiedy ich nie było, stosowało się zamiast nich, np. zestawienie"?!?" zamiast Wow Cały czas problem rozbija się o to, gdzie kończy się stosowanie tych znaków z umiarem, a zaczyna nadużycie, o które tak naprawdę toczy się cały spór.
Ostatnio ukończyłam: Black Mirror III.
Teraz gram: Riven: A Sequel to Myst.

telipinus
jak to kim jesteś?? PtRM MrGreen (czy ja nadużywam pytajników Wink2 )

EDIT:
aha kamiko - myślę, że jest to do przedyskutowania xD
Edytowane przez telipinus dnia 08.12.2009 11:42
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

SilverMoon666
mówcie co chcecie,ale nie ma nic gorszego niż takie coś: PlOoOoOsieeee CiĘĘĘĘĘ! JeStEsss Słitttttttt x33
SuperConfused

Forum:
www.bractwo-larpu...

Zajawkarz
SilverMoon47 napisał/a:
mówcie co chcecie,ale nie ma nic gorszego niż takie coś: PlOoOoOsieeee CiĘĘĘĘĘ!
SuperConfused

Nie no to jest akurat słodkie, takie dziewczęce ... jakby mi tak pisali na komunikatorach z prośbą o co kolwiek to moje zapory szybko by pęłkły Pleased
www.info-newsy.pl/reklama/750x100-konkurs.jpg
Strona konkursu: tutaj!
Dwa serwisy informacyjne na 1-stronie: Info-Newsy.pl

kamiko
Mendosa, wiesz, co mnie najbardziej dziwi? Podstawowe błędy gramatyczne w reklamach gier (ostatnio w Asassin's Creed 2).

No ludzie, przecież na kampanię reklamową takiego tytułu idą niewyobrażalne pieniądze i zajmują się nią całe grupy ludzi. Nie chce mi się wierzyć, że nikt nie zauważył błędu godnego poziomu ucznia podstawówki!

SilverMoon666
Mam podobną sytuację nie wiem na jakiej to było grze czy Barrow Hill w poradniku dodanego do gry czy na okładce Darkness Within,są tam również błędy ortograficzne,które nie powinny pojawić się na tym co się wydaje do sklepów.

Forum:
www.bractwo-larpu...

Madzius888
PlUsHoFfffE Mi$$$!e Ffffy MOOOOOOJe
Ja WAaAs$$$$ bAlDziiiOO PjOOOO5sss!!3
<3

A tak do tematu: wcale mi nie przeszkadza takie słowo i używam go chętnie.
Wku*wiać zresztą też, choć nie w recenzjach Sweet

Ja zachęcam w ogóle wszystkich, do spróbowania swoich sił w pisaniu recenzji i innych tekstów :)
Chętnie czytam :)
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

kamiko
Masz tu moją starą recenzję "Ring" wobec tego Grin hehe... http://www.horror....php?id=62

Mam nadzieję, że od tego czasu mój styl pisania się poprawił ^.^;
Edytowane przez kamiko dnia 08.12.2009 16:56

Przejdź do forum: