Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Polska fantastyka
Ester
Co możecie polecić z polskiej fantastyki? Obecnie moje ulubione serie/książki (nie licząc opowiadań Lovecrafta), na których kontynuacje czekam z wypiekami na twarzy, to Alicja, Alicja i Ciemny Las (Jacek Piekara) oraz Kłamca I, II, III (Jakub Ćwiek). Obok tego, co każda dobra książka posiada, dużym plusem są nawiązania do naszej Ziemi Ojczystej - nie jakieś wielkie, przesadzone, po prostu czasem akcja dzieje się w Polsce, postacie narzekają na sytuację w kraju, pojawia się wątek o Polaku w USA, itp. - bez faworyzowania. Martwi mnie jedynie długość powyższych książek, jak wpadł mi w ręce ebook drugiego tomu Kłamcy, po kilku godzinach przed monitorem byłem prawie w połowie. Może lepiej byłoby poczekać na koniec serii i pochłonąć całą na raz? ;p
Fianna 4ever || TLJ 4ever || AZ 4ever :)

Byle do 14 lipca... Bosz (znów czekam SuperBad )

Zebius
Dużo polskiej fantastyki nie czytałem, ale bardzo mi się podobała trylogia Achaja, cykl opowiadań Pilipiuka o Jakubie Wędrowyczu, trylogia Oko Jelenia Pilipiuka czy trylogia Narrenturm Sapkowskiego.
Ostatnio ukończyłem: Penumbra: Czarna Plaga, Penumra: Requiem, Mass Effect
Aktualnie gram: Age of Conan

Ester
:szybkie googlowanie: Wygląda ciekawie Wink2 Żeby wyprowadzić z ewentualnego błędu - serie, które podałem, dzieją się we współczesnym świecie, opowiadają o wydarzeniach, które z powodzeniem mogłyby mieć miejsce dwie ulice dalej, np. scenarzysta, który od 2 lat siedzi przed komputerem przy oknie i ciągle poprawia swój scenariusz na prośby kolejnych producentów, aż zjawia się nastolatka, która wszystko zmienia albo mityczny bóg Loki, który wykonuje zlecenia na Ziemi od... dobra, starczy Wink2

Madzius888
Ja tylko czytam Pilipiuka: opowiastki o Kubie i o Kuzynkach, bo są śmieszne i urocze :)
Ale to podobno nie fantastyka. Zgadzałoby się, bo fantastyki jako takiej nie lubię Sweet
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

Percival
Obrodziło nam dobrymi polskimi pisarzami fantasy, trzeba przyznać Grin. Przeczytałem Alicję oraz Alicję i ciemny las - podobały mi się, chociaż są nieco dziwne. Z innych książek Piekary polecam Przenajświętszą Rzeczpospolitą - wizja naszego kraju jest w niej naprawdę przerażająca i mam nadzieję, że nigdy się nie ziści (kto czytał ten wie dlaczego Wink2).
Pilipiuka kocham za opowiadania o Jakubie Wędrowyczu Grin. Niestety biblioteka w Brzesku nie działa tak sprawnie jak ta, do której chodzi MadziusWink2 Cóż, będę musiał poszukać Homo Bimbrownikusa w Krakowie.
Madzius, nie wiem kto powiedział ci że Kuzynki to nie fantastykaShock Do jakiego niby gatunku zaliczyć opowieść m. in. o wampirce (albo wampirzycy, jeśli ktoś woli) i kamieniu filozoficznym?
Polecam "wiedźmę.com.pl", książkę Ewy Białołęckiej, którą (książkę, nie EwęWink2) odkryłem przypadkiem. W skrócie: mamy zapomnianą przez wszystkich wieś, duchy zmarłych żołnierzy, wścibską główną bohaterkę, a wszystko przyprawione szczyptą humoru.Yeah
Jednak cyklem, który wywarł na mnie największe wrażenie, jest saga o Wiedźminie Sapkowskiego. Całość przeczytałem z zapartym tchem. Bohaterowie, z którymi autentycznie się zżyłem (np. Emiel Regis, albo Ciri), "nieugrzeczniony" świat, w którym toczy się akcja, rozmowy Geralta i całej drużyny, humor... Ech, maestriaGrin
Edytowane przez Percival dnia 28.09.2009 19:46

telipinus
Tak, sporo jest dobrych polskich pisarzy; sam osobiście niedawno się przełamałem do takowych, z tych co wymieniacie (a mam na myśli Pilipiuka), polecam '2586 kroków' świetna i rewelacyjna antologia; jak kto lubi klimat Lovecrafta czy Poe.
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

Evillady
Trochę się tu klimaty fantastyki i fantazy wymieszały, a to jednak nieco różne gatunki. No, ale skoro już w tym kierunku temat zmierza, to niech tak będzie. Dzięki Ci Percival za wspomnienie wedźmińskiej sagi! Czytałam kolejne posty i nie mogłam uwieżyć, że nikt nie zrobił tego przed Tobą Wink2 Inna rzecz, że w porównaniu do opowiadań, które są wstępem do sagi, to ta ostatnia wygląda, jak Quasimodo przy top modelce Wink2 Opowiadania to istny majstersztyk. Saga też jest świetna, ale to już nie to. Momentami irytowały mnie liczne zapożyczenia z dobrze znanych legend, powiastek i baśni z całego świata. Tak, jakby autorowi zabrakło pomysłu...
Ostatnio ukończyłam: Black Mirror III.
Teraz gram: Riven: A Sequel to Myst.

mertruve
Nie wina autora. On by te 5 ksiag zmiescil w 3, jak sam mowil, ale wydawca naciskal. Stad mamy wrazenie przeciagania na sile. Nie mowiac, ze imć pan Sapkowski czuje sie dobrze w opowiadaniach, w ksiazkach juz nie za bardzo. Mamy sprawdzona metode:
- szli... szli.... szli.... spotkali kogos i .... szli dalej. Moze gdzieś dojdą... idą... doszli. BRAWO!!
Sapkowskiego uwazam za najlepszego kreatora pelnego swiata fantasy w Polsce, ale trylogia husycka juz mu np. nie wyszla.

Pilipiuka nie trawie. Produkuje te ksiazki w takim tempie, ze sam juz nie wiem, ktora jest slabiej i wtorniej napisana;/

Evillady
Coś w tym jest, co mówisz. Ja nie przeczytałam żadnej książki Pilipiuka, a jeden z powodów, to właśnie ten, który wymieniłeś. Poczytałam kilka wywiadów z nim, kilka recenzji i... o samych książkach wypowiadać się nie będę, bo ich nie znam. Powiem tylko tyle, że nie mam jakoś zaufania do prozy autora, który książki produkuje w tempie szybszym niż toster grzanki.

telipinus
No a...Dukaj, Jacek Dukaj?? czytałem tylko 'Extensę', ale czytałem opis 'Innych pieśni' jak dla mnie za duże Confused ale posłucham waszych opinii.
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

Ester
Evillady napisał/a: Powiem tylko tyle, że nie mam jakoś zaufania do prozy autora, który książki produkuje w tempie szybszym niż toster grzanki.

Dzisiaj taki toster dostałem i przy pierwszej próbie stwierdziłem, że est za wolny xD

@up
Nie znam, nie czytałem, można prosić opis? :)

No a Ćwiek. Czytał ktoś Ćwieka? Młody pisarz, dopiero 6 książek napisał, więc ma i niewielki rozgłos, ale i tak jego książki sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Prowadzi IMO świetnego bloga, w którym nawet zazwyczaj odpisuje na komentarze.
Edytowane przez Ester dnia 28.09.2009 23:56

Evillady
Kultura masowa mnie przeraża: "napisał dopiero 6 książek" więc jest mało znany. Masakra. Dopiero! Kiedyś ludzie pisali jedną powieść latami, a teraz? Żeby ktokolwiek o nich usłyszał muszą natrzepać tyle identycznych czytateł, co niejaka pani Daniel S. Dlatego wolę klasykę...

Ester
No niestety tak to dzisiaj wśród niebieskich ptaków est, że jedna jaskółka nie czyni wiosny. Nie wiem, może kiedyś było mniej twórców? Bardziej wyszukane gusta? (strzelam)

Właśnie pochłonąłem drugą połowę trzeciego tomu Kłamcy wyżej wymienionego autora, to już drugi taki przypadek u mnie z tą serią... Miałem się nauczyć zasypiać o północy, a z 2:00 zrobi się dzisiaj 5:00! :@

mertruve
Ćwieka czytalem wszystko oprocz "Gotuj z papiezem" i pan Ćwiek zaczyna cierpien na przypadlosc pana Pilipiuka - musze pisac, musze wydawac 2 ksiazki rocznie zeby wyzywic rodzine. Wiem, to glupie, to straszne, ze pisarze w Polsce zarabiaja grosze, ale bez przesady. 3 tom Klamcy jest najzwyczajniej w swiecie slaby, bo... zostal napisany jako powiesc. Dopoki pisal opowiadania bylo fajnie. Jeszcze urwal w najlepszym momencie mowiac, ze napisze 4 tom i zapewne 5, bo go wydawca prosil. Brzmi znajomo?

Wniosek nasuwa sie sam... Polscy fantasci nie potrafia pisac ksiazek. Mowa oczywiscie o mlodszym pokoleniu. Pilipiuk sam w sobie nie umie, a nawet jesli umial, to juz zapomnial jak sie to robi. Ma szablonik i wedlug niego macha tych 6 ksiazek rocznie, a w przypadku Oka Jelenia i 7.
Ci starsi, jak Dukaj, czy Piekara robia to calkiem niezle.

Kami
Zgodzę się z Mertem, o samym Rzeźniku Drzew nasłuchałam się tyle, że czasu na książkę marnować nie będę.

Za to dziwi mnie, że jeszcze nikt nie wspomniał o Kossakowskiej. Ponoć ostatnio okrzyknięta najlepszą polską pisarką tego gatunku... może nie tu. xD W każdym razie polecam Siewcę Wiatru, dużo pozytywów słyszałam też o Czerni.

A co powiecie na debiut Rafała Orkana? Jeśli oczywiście już poznaliście Głową w Mur. U mnie książka jeszcze na półce, ale ponoć facet dobrze zaczyna.

Ester
mertruve napisał/a:
Ćwieka czytalem wszystko oprocz "Gotuj z papiezem" i pan Ćwiek zaczyna cierpien na przypadlosc pana Pilipiuka - musze pisac, musze wydawac 2 ksiazki rocznie zeby wyzywic rodzine. Wiem, to glupie, to straszne, ze pisarze w Polsce zarabiaja grosze, ale bez przesady. 3 tom Klamcy jest najzwyczajniej w swiecie slaby, bo... zostal napisany jako powiesc. Dopoki pisal opowiadania bylo fajnie. Jeszcze urwal w najlepszym momencie (...)

W 200% się nie zgadzam, ale oczywiście szanuję Twoją opinięPfft2

EDIT:
I znowu pół książki Ćwieka na raz. Zaczyna mi to wpadać w nawyk.
Edytowane przez Ester dnia 11.10.2009 02:42

summer
Nie można zapomnieć o Jarosławie Grzędowiczu i jego genialny "Pan Lodowego Ogrodu". Gdyby skończył pisać w III tomach wydawanych rok po roku wpisałby się w kanon na stałe. Przeciąga strasznie a koniec ostatniego tomu to była gruba przesada. Jak odcinek nie wiadomo której serii Lost.

Przejdź do forum: