Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Juliusz Gabriel Verne
telipinus
Skoro tak dużo gier powstało na kanwie opowiadań tego doskonałego XIX-wiecznego wizjonera i literata, a jeszcze wiele przed nami, przybliżę choć trochę jedną z jego powieści i odwołam się do przygodówki stworzonej na jej podstawie.
Mianowicie chodzi mi o 'Tajemniczą wyspę' i grę pod tytułem 'Powrót na Tajemniczą wyspę".
Jest to książka przygodowa , tak jak gra pod podobnym tytułem, należąca do klasyki młodzieżowej oraz stanowi ostatnią część trylogii o kapitanach Grancie i Nemo, gdzie autor zawarł wszystkie swoje idee i namiętności.
Choć dopiero zacząłem ją czytać nawiązania do gry nasunęły mi się same. W szczególności drobiazgowość przy odtworzeniu w grze zdolności techniczno-chemicznych jednego z bohaterów tej książki, które w grze mają taką samą ważną rolę.
Jak zauważyliście jest to krótki post, gdzie dałem jedynie małe wprowadzenie do tej pasjonującej lektury, którą się czyta bez przymróżenia oka, czy poniżania jej aby spojrzeć na nią 'z góry' pomimo przebiegu lat. Skoro ktoś chciałby zagrać w w/w grę, polecam sięgnąć po lekturę tej książki; nie powiem, że znajdzie tam solucję do gry, lecz jakiekolwiek wątpliwości na pewno się rozwieją, jak unoszący się dym z pieca własnej konstrukcji SuperBad
Edytowane przez telipinus dnia 30.08.2008 00:20
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

telipinus
Innymi pozycjami tego autora są:

- 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi
- Dzieci kapitana Granta
- Podróż do wnętrza Ziemi
- Wokół Księżyca
- Przygody kapitana Hatterasa

Wielu z książek nie wymieniam, a należą one do cyklu "Niezwykłe podróże", obejmującego kilkadziesiąt powieści. Przyjęte zostały bardzo życzliwie w rodzinnej Francji i zyskały mu wielką sławę za życia, co nie zawsze zdarza się twórcom.

Kilka z powieści J. Verne'a poddało się ekranizacji filmowej oraz...ku naszej uciesze, widzimy w świecie komputerowej rozrywki także rys literacki. Podobnie jak twórczość Agaty Christie, J. Verne został doceniony i na kanwie kilku Jego tytułów powstały gry przygodowe, jak chociażby (i chyba tylko tyle): Podróż do wnętrza ziemi, 80 dni, Podróż na Księżyc oraz Powrót na tajemniczą wyspę . Dwie ostatnie wydane w popularnej serii The Adventure Collection.
Czytajcie opisy, grajcie i oceniajcie sami...zachęcam jednak do przeczytania najpierw lektur, które stały się źródłem pomysłów dla twórców w/w gier. Odwołując się do wstępu jednej z nich, powiedzieć można, że popularność ich jest duża ponieważ książki Verne'a zaspokajają właściwy młodości głód niezwykłych zdarzeń i potrzebę utożsamiania się z silnymi osobowościami, barwnie przedstawiają wieczny proces ludzkiego dążenia do przekształcania nieprawdopodobnego w rzeczywiste.

Osobiście, uważam za pewnego rodzaju niedopatrzenie ze strony twórców iż nie ma jak dotąd wiadomości na temat stworzenia gry na podstawie "20 tyś. mil podmorskiej żeglugi", a może to tylko mój przekombinowany pomysł zrobienia z takiej fabuły przygodówki. Lecz nie przestaję wierzyć i ufam, że taka opowieść poruszy serca programistów i w końcu jakieś studio podejmie się stworzenia świetnego scenariusza w rewelacyjnej oprawie i zostaniemy porwani w 20 tyś. mil podmorskiej przygody Grinream:
Edytowane przez telipinus dnia 05.09.2008 14:42
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

crouschynca
Ostatnio zapoznałam się z jedną z mniej znanych powieści Juliusza Verne'a, a mianowicie z "Tajemnicą zamku Karpaty". Książka ta wchodzi w skład cyklu pt. "Niezwykłe podróże". Prawie cała akcja powieści rozgrywa się na terenie rumuńskiej wioski Werst. Jej przesądni mieszkańcy wierzą, iż pobliski zamek nawiedzają duchy. Książkę można określić jako swego rodzaju mariaż autora z literaturą gotycką, lecz nie brakuje w niej również cech charakterystycznych dla twórczości Verne'a . Wprawdzie "Tajemnica zamku Karpaty" nie dorównuje "Dwudziestu tysiącom mil podmorskiej żeglugi" i innym jego największym dziełom, niemniej jednak czytało mi się tę powieść całkiem przyjemnie i miłośnicy twórczości francuskiego pisarza nie powinni żałować spędzonego z nią czasu.

Przejdź do forum: