Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Penumbra (seria)
Przemo
Z ciekawości zainstalowałem sobie Epizod 1. Na razie grałem ok 30 minut, ale muszę przyznać, że gra rzeczywiście posiada mroczny klimat, który często wywołuje lekki strach. Ciemne pomieszczenia, dziwne odgłosy i dźwięki, itd

...ale nie o tym miałem napisać. Zaskoczyło mnie coś w tej grze. W jednym momencie spotykamy latającą kreaturę. Na sam jej widok, nic tylko brać nogi za pas. Myślałem, ze po powrocie do tego pomieszczenia, gada już nie będzie, ale nic z tych rzeczy. Trzeba sie go osobiście pozbyć. W każdym razie pomysł miałem taki, żeby zamknąć go w jednym z pomieszczeń (samo uciekanie sprawiało, ze dostawałem powera w nogach). Po jakimś czasie biegania w kółko, udało mi się zwabić i zamknąć delikwenta. Patrzę sobie spokojnie na drzwi, już miałem odetchnąć z głęboką ulgą, a tu nagle stworek wywarza je..... aż mi włosy dęba stanęły :)

Na dzisiaj dałem sobie z tym spokój, a jutro znowu spróbuje. Mam nadzieje, ze będzie jak najmniej takich sytuacji. Co by nie pisać trochę zręczności i nerwów to wymaga. Gierka zapowiada sie całkiem przyzwoicie i nie chciałbym być zniechęcony przez tego typu momenty. Być może kreaturę da sie zabić znalezionym wcześniej dynamitem. Nawet sam rzuciłem w akcie desperacji, ale bardziej sobie pod nogi niż w stronę tego czegoś Lol
Edytowane przez Przemo dnia 18.08.2009 23:21

Madzius888
Przemo_s napisał/a:

Myślałem, ze po powrocie do tego pomieszczenia, gada już nie będzie, ale nic z tych rzeczy. (...) Patrzę sobie spokojnie na drzwi, już miałem odetchnąć z głęboką ulgą, a tu nagle stworek wywarza je..... aż mi włosy dęba stanęły :)

To przygodówka na pewno jest? Na pewno w nią nie zagram, takie rzeczy to tylko w filmie, ewentualnie w erzeLol
Stanowczo nie! takim elementom w grze buuu Sad
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

Przemo
Teraz nie powinien wyjść Lol
img129.imageshack.us/img129/5503/93956957bp9.th.jpg

Na początku tak właśnie zaryglowałem drzwi. Dopiero nieco później zobaczyłem przerwany kabel na nimi i właściwie już wiedziałem jak należy pozbyć się stworka. Najlepsze jest to, że powoli odsuwam wszystkie przedmioty od drzwi z lekkim niepokojem. Potem je otwieram, patrzę, a to latające "coś" leży martwe. Z początku żartobliwie myślę sobie "Co on, zdechł ze starości?". Skojarzyłem, ze przesunąłem wajchę od przerwanego kabla, porażając stworka nawet przez zamknięte drzwi.

Trochę się pogubiłem z tą grą. Grzebiąc w necie, dowiedziałem się, ze to gra komercyjna, a ja nie przypominam sobie, żebym takową kupował. Doczytałem się gdzieś, że w 2006 wyszła wersja o statusie Freeware. Więc moje pytanie - Czym różni się wersja darmowa od wersji sprzedawanej w sklepach? :o

Madzius888 napisał/a:
To przygodówka na pewno jest? Na pewno w nią nie zagram, takie rzeczy to tylko w filmie, ewentualnie w erzeLol
Stanowczo nie! takim elementom w grze buuu Sad

Mimo wszystko gra polega na znajdowaniu przedmiotów, używaniu ich, rozwiązywaniu zagadek (typu jak uruchomić generator prądu), czyli typowa przygodówka. W pokonaniu stworka również nie potrzeba zręczności...ja tylko zawsze robię problemy :mrgreen: i szukam niekonwencjonalnych rozwiązań. Penumbra jest o tyle dziwna, że sterujesz klawiaturą, biegasz, itd. Bardzo rozbudowana jest fizyka gry. Praktycznie każdy przedmiot można dotknąć, ruszyć, przesunąć... Oczywiście nie wiem jak dalej, jestem na początku gry, ale mam nadzieję, że większych elementów zręcznościowych nie będzie. Wink2
Edytowane przez Przemo dnia 06.03.2008 00:09

Zebius
Darmowa to była pierwsza wersja o nazwie Penumbra, w którą oczywiście grałem. Klimat miała naprawdę mocny, a fizyka i oświetlenie w owym czasie robiły wrażenie, zwłaszcza że zrobiła tę grę grupa studentów-amatorów.

Patrząc z perspektywy czasu to było właściwie takie technologiczne demo, bo Penumbra: Overture, która wyszła prawie rok później, to już rozbudowana o nowe levele, poprawiona i płatna wersja.

Właściwie to nie wiem czy gra wyszła oficjalnie w Polsce, na stronie Playa jest w cenie 19zł, ale z dopiskiem DATA PREMIERY: bliżej nieokreślona lub zbyt odległa. Może kiedyś dodadzą do czasopisma?

A tak przy okazji: parę dni temu na piekiełku ukazało się poprawione demo Overture i jestem ciekaw, czy zawiera to samo co wersja freeware? Chyba trzeba będzie sprawdzić.

EDIT: demo sprawdzone i jest w nim zupełnie inny poziom niż w Penumbrze freeware, bardzo krótkie jest niestety.
Edytowane przez Zebius dnia 06.03.2008 14:01
Ostatnio ukończyłem: Penumbra: Czarna Plaga, Penumra: Requiem, Mass Effect
Aktualnie gram: Age of Conan

Przemo
Skończyłem i bardzo przypadła mi do gustu. Nawet FEAR mnie tak nie wystraszył.Mam nadzieję, że wkrótce doczekamy się pełnej polskiej wersji.

Napisałem solucję, ale z racji tego, ze to demo, nie opłaca się umieszczać na stronie (o ile zostałaby zaakceptowana przez szefów Pfft). Jak tylko będzie można kupić Penumbre w sklepach, dokańczam mój tekst i wysyłam. Chyba, ze ktoś mnie wcześniej uprzedzi....

EDIT:

Póki co, wracam do Undercover
Edytowane przez Przemo dnia 07.03.2008 00:03

Zebius
FEAR dla mnie wcale straszny nie był, choć klimat miał trzeba przyznać.

Drugą część serii - Penumbra: Black Plague wyda w tym miesiącu CDP w sugerowanej cenie 99.90zł (tak jest napisane w ich gazetce). Jak dla mnie to przegięcie wydawać w takiej cenie grę, która kosztuje 20$. Żeby jeszcze chociaż dorzucili "jedynkę". Ale dobrze, że w ogóle wydadzą, jak stanieje to się kupi. :)

Przemo
Zebius napisał/a:
Drugą część serii - Penumbra: Black Plague wyda w tym miesiącu CDP w sugerowanej cenie 99.90zł (tak jest napisane w ich gazetce).

Tak mnie zaskoczyłeś tą informacją, że z irytacji aż mruknąłem pod nosem (jakże polskie) pytanie - że co k....? Lol Tutaj CDP ostro pojechało, myślałem, że cena tej gry nie przekroczy pięciu dych (jeśli w ogóle wyszłaby w naszym kraju), a tu się okazuje że będzie droższa od Sam & Max'a, chociaż ta miała sporą obsuwę.

Oczywiście, że się poczeka. Nawet by mi przez głowę się przeszło, żeby wydawać tyle kasy na tak średnio zapowiadającą się produkcje. Poza tym, może niedługo Play wreszcie rozpocznie sprzedaż pierwszej części (za 2 dychy).
Edytowane przez Przemo dnia 16.04.2008 01:08

Zebius
Black Plague średnie na pewno nie jest, CDA dało jej 8.5, a średnia ocen na gamerankings to 78.4% (pierwsza część miała 73.6). Ja wczoraj późnym wieczorem pykałem sobie w demo (noc to warunek konieczny do grania w takie gry) i wrażenia podobne jak z dema jedynki - to się nazywa klimat grozy i to bez hord wyskakujących zza roga zombiaków. Ech, gdyby za tą firmą stał większy budżet...

A dzisiaj właśnie ogłoszono prace na dodatkiem o nazwie Requiem, gdzie wszystkie niedopowiedziane wątki znajdą swoje rozwiązanie. Będzie on rozprowadzany tylko poprzez sieć.
http://www.gamers...17822.html
Edytowane przez Zebius dnia 16.04.2008 17:35

Przemo
Jeszcze nawet nie kupiłem pisma, a już znam oceny wszystkich zrecenzowanych przygodówek :) Ach te spojlery...

Na youtube krążą gameplay'e z gry w których czuć nastrój. Mam nadzieję, że tytuł szybko stanieje, przynajmniej o połowę...

EDIT
Zebius napisał/a:
A dzisiaj właśnie ogłoszono prace na dodatkiem o nazwie Requiem, gdzie wszystkie niedopowiedziane wątki znajdą swoje rozwiązanie. Będzie on rozprowadzany tylko poprzez sieć.
http://www.gamers...17822.html

Dodatek ma mieć premierę już w czerwcu...
Edytowane przez Przemo dnia 18.04.2008 01:00

Zebius
Dzisiaj na forum gram.pl podpytałem trochę pana z CDP i oto co się dowiedziałem: obie części Penumbry planują wydać w jednym pakiecie (czyli sytuacja analogiczna do BS IV + BS III), a co do Requiem zacytuję:

Jeśli chodzi o Requiem - pracujemy nad tym by był dostępny w wersji PL. W takim wypadku nie będzie rozpowszechniany TYLKO przez sieć, ale na razie jeszcze za wcześnie na szczegóły...

Wcale bym się nie pogniewał gdyby opóźnili premierę, ale dołączyli Requiem do pakietu. Pożyjemy, zobaczymy. Ale wygląda na to, że sprawy idą w dobrym kierunku :)

Przemo
Dobrze, że dołączyli pierwszą część. W tym wypadku cena wydaje się mniej szokująca. Jak stanieje do 50-60 zł to pewnie kupię.

Requiem, mogliby skompletować całą historie w jednym pudełku, ale jeśli będą rozprowadzać grę za 2 dychy, to też się nie pogniewam.

W każdym razie, prędzej czy później, nabędę...

Przemo
Nie wiem co to jest i nie mam czasu czytać, ale twórcy Penumbry udostępnili niedawno swój pierwszy, niedokończony i porzucony projekt (więc grafika jest jaka jest) z 2001 rok, nazywający się Unbirth. Nie wiem czy to przygodówka czy nie, ale chyba coś podobne do Penumbry. Za darmo pobrać można z poniższej strony:

http://unbirth.fr...games.com/

Zebius zagra to wszystko wyjaśni Pfft Wink2
Edytowane przez Przemo dnia 14.05.2008 13:56

SpokoWap
Sto złotych to mimo wszystko cena nieco wygórowana, zważywszy na to, że jest to debiutancki tytuł tej grupy. Grałem w tamto konkursowe demo i powiem szczerze - byłem pod wrażeniem. Przez pierwsze minuty po prostu bawiłem się w przesuwanie wszystkiego co się dało ruszyć, a w mojej głowie krążyła myśl "Niemożliwe, to nie może być amatorski projekt" Grin Wrażenia bardzo pozytywne. Klimat horroru również bardzo sugestywny, głównie dzięki udźwiękowieniu. Jedynie te potwory mi trochę nie pasowały (animacja). Pełna wersja jest bardziej dopracowana, w CDA ocena wynosi bodaj 9/10. Tylko ta cena, jak dla mnie zaporowa. Poczekam na tańsze wydanie (moze TS?).
Obecnie grane: Dragon Lore [1995] [CRYO]

Zebius

Zebius zagra to wszystko wyjaśni Pfft Wink2

Nie zagra, bo mu nie chce się ta gra uruchomić Sad
Wygląda to na prekursora Penumbry.

A co do polskiego wydania - ma być pełny dubbing (tylko po co?), Requiem nie będzie dołączone, ale CDP ma się zająć jego wydaniem w przyszłości. Na Wirtusie cena 78,90zł. Nadal za drogo, bo to są w sumie krótkie gry, też poczekam na spadek ceny.

Przemo
Pobrałem grę i jak dotąd włączyłem tylko raz. To samo co Penumbra tylko, że bez fizyki. Nie można wziąć praktycznie żadnego przedmiotu. Akcja rozgrywa się w jakimś domu. Wszędzie panuje półmrok, ogólnie nastrój identyczny jak w Penumbrze, tylko grafika znacznie gorsza, ale to nie powinno dziwić. Nie spodobało mi się...

Zebius
No i po premierze. Czekam aż stanieje, a cierpliwy jestem Wink2

Penumbra ukazała się 29 maja na PC, w pełnej, polskiej wersji językowej i w cenie 99,90 zł. Polska edycja Penumbry w pudełku zawiera obie części gry Penumbra: Przebudzenie (pierwsza część) i Penumbra: Czarna Plaga (druga część) oraz unikalny poradnik do gry.

AntonG
http://uk.youtube.com/watch?v=Gqc7DJSigBg&feature=related
http://www.gamespot.com/pc/action/penumbrablackplague/images.html

Zobaczcie sobie by sie przekonac ze tytul jest wart uwagi i godny swojego polskiego wydania, bo polskie wydanie zebralo wysokie noty !

Zebius
AntonG napisał/a:
Zobaczcie sobie by sie przekonac ze tytul jest wart uwagi i godny swojego polskiego wydania, bo polskie wydanie zebralo wysokie noty !

Zgadza się, w ostatnim Komputer Świat Gry bardzo spolszczenie chwalą (6/6). Przetłumaczone są nawet tekstury napisów na ścianach, o ile się nie mylę jest to efekt współpracy z grupą PLProjekt (znów im strona padła niestety).

A tymczasem ogłoszono datę premiery dodatku o nazwie Requiem - 16 sierpnia 2008, dystrybucja wyłącznie cyfrowa poprzez GamersGate.

twig
Zebius napisał/a:
Przetłumaczone są nawet tekstury napisów na ścianach, o ile się nie mylę jest to efekt współpracy z grupą PLProjekt (znów im strona padła niestety).

Współpraca nie doszła do skutku. Co do tego, czy to dobrze, czy źle, zdania są podzielone...

Co do padniętej strony - też jestem niepocieszony Sad

Pokój i miłość!

Zebius
Twig napisał/a:
Współpraca nie doszła do skutku. Co do tego, czy to dobrze, czy źle, zdania są podzielone...

Faktycznie, teraz dopiero sobie przypomniałem, że Danio wspominał, że być może ich tekstury będą wykorzystane, ale to się zmieniło.

A tak w ogóle to witamy na AZ :browar Kojarzę Cię z forum PLP, czasem tam bywam, ale mało się udzielam.
Powinni zrobić coś z tym swoim forum, bo to już chyba trzeci pad w tym roku. I spolszczenie Broken Sworda czarno widzę.
Edytowane przez Zebius dnia 18.06.2008 15:04

Przejdź do forum: