Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
 Drukuj temat
Mały poradnik forumowicza
Kami
Zauważyłam, że wielu z użytkowników nie wie jak zamieszczać link, albo jak zrobić aby wyglądał bardziej estetycznie. Dlatego też zakładam ten temat, mam nadzieję, iż będzie użyteczny.

Mamy link którym chcemy się podzielić z resztą świata na forum AZ. Załóżmy, iż będzie to http://adventure-zone.home.pl Wink2

Aby link stał się hiperłączem zapisujemy go tak:
[ url ] http://adventure-zone.home.pl [ /url ] efekt: http://adventure-...

Ale gdy chcemy, aby zamiast adresu wyświetlony został jakiś komunikat (np.AZ) piszemy coś takiego: [ url= http://adventure-zone.home.pl ] AZ [ /url] efekt: AZ

Ot i cała tajemnica, aby zaznaczyć, że jest to link możemy użyć podkreślenia, kursywy, bądź pogrubienia, a wygląda to wtedy tak:

[ url= http://adventure-zone.home.pl ] [ b ] AZ [ /b ] [ /url] (w przypadku pogrubienia) efekt: AZ
[ url= http://adventure-zone.home.pl ] [ u ] AZ [ /u ] [ /url] (w przypadku podkreślenia) efekt: AZ
[ url= http://adventure-zone.home.pl ] [ i ] AZ [ /i ] [ /url] (w przypadku kursywy) efekt: AZ

To by było na tyle, jeśli są jakieś błędy to mnie poprawcie, ale ogólnie powinno być ok.

Edytowane przez Kami dnia 22.09.2006 16:02

Mroczny
Dzięx teraz już będę zawsze linkował :)

mendosa
Dzięki za temat Kami, dodam tylko, iż znaczników php ( [ url ], [ b] itp.) nie musicie wpisywać ręcznie. Wystarczy kliknąć na odpowiedni przycisk pod ekranem, w którym wpisujecie swój post.

Załóżmy, że użyjemy pierwszego z lewego brzegu, czyli pogrubionej literki b:

Na ekraniku zobaczymy wtedy dwa znaczniki [ b ] [ /b ], oczywiście, nie będą one pogrubione, pogrubienie w moim poście ma na celu większą przejrzystość. Pomiędzy znacznik początkowy [ b ] i końcowy [ /b ], wpisujemy tekst, który chcemy pogrubić. Można również zaznaczyć przy użyciu myszki żądany fragment tekstu, a następnie użyć wybranego przycisku.

W przykładzie podanym przez Kami, ręcznie należy wpisać jedynie = po url no i oczywiście adres strony po =. Spacje pomiędzy znacznikami nie są konieczne, ale wygląda to czytelniej jako przykład. Spacje w nawiasach kwadratowych należy usunąć, jeśli wpisujemy ręcznie, gdyż w przeciwnym wypadku znaczniki nie zadziałają, ale użyliśmy ich specjalnie, no bo inaczej nie wyświetłałyby się na ekranie znaczniki. I jeszcze coś co ustaliliśmy z drozdą w kwestii wpisywania linków w nowinkach - linki są czytelniejsze, jeśli użyjemy podkreślenia i prosiłbym Was o wstawianie czytelnych linków Wink2 .

Na marginesie : przypomniałem sobie, że kiedyś był poradnik korzystania z php napisany bodaj przez drozdę, ale ponieważ nie mogę go znaleźć, wygląda na to, że gdzieś zniknął przy przenoszeniu strony i forum na php fusion (zrobiliśmy to w maju 2006). Zresztą, dotyczył on czystego php, a nie obecnej wersji strony, a ponieważ pewne rzeczy są realizowane inaczej, spora część postów sprzed maja zawiera różne dziwolągi, ale komu by się chciało poprawiać parę tysięcy postów? Tak dla przypomnienia starego forum.
Edytowane przez mendosa dnia 22.09.2006 18:54
mendosa=The Real Mendosa=Pablo the Real Mendosa=PtRM

10.01.2010 - wracam do Swojego Wymiaru, ponieważ nigdy nie popierałem i nie będę popierał żadnej formy indoktrynacji.

Kami
O, no to może temat przerodzi się w coś w stylu takiego poradnika <przeradzanie.... complete> zacznę od okna odpowiedzi, wygląda tak:

img473.imageshack.us/img473/7651/oowv8.th.jpg

First things first czyli zacznijmy od góry. Ramka "Tytuł" i "Treść"
img60.imageshack.us/img60/9075/ttfe1.jpg
W Tytule możemy... wpisać tytuł Wink2 jest to opcjonalne i z tego co wiem, raczej nie używane
Treść - wiadomo, treść naszego postu. O tym jak można urozmaicić text - niżej.

Pod oknem na treść znajduje się taki oto pasek:
img212.imageshack.us/img212/3879/znaczqi5.jpg
Stworzony dla ułatwienia życia forumowiczów :) Mamy tam kilka ważnych przycisków.

img63.imageshack.us/img63/7998/btp1.jpgpogrubianie textu, po kliknięciu pojawią się znaczniki [ b ][ /b ] pomiędzy które umieszczamy text, który chcemy pogrubić np. [ b ]AZ[ /b ] w tym wypadku "AZ" zostanie pogrubione
img49.imageshack.us/img49/3653/iwx2.jpgkursywa, znaczniki [ i ][ /i ] np. [ i ]AZ[ /i ] - "AZ" będzie napisane kursywą
img55.imageshack.us/img55/923/uky0.jpgpodkreślenie, znaczniki [ u ][ /u ] np. [ u ]AZ[ /u ] - "AZ" zostanie podkreślone
img57.imageshack.us/img57/519/urlfk4.jpgzunifikowany format odnośników Wink2 znaczniki [ url ][ /url ] szerzej opisane w pierwszym poście
img476.imageshack.us/img476/7738/mailir1.jpg i img386.imageshack.us/img386/5497/imgzm6.jpgznaczniki odpowiednio [ mail ][ /mail ] i [ img ][ /img ]. Może mendosa wyjaśni to szerzej, bo ja się ogólnie na tym nie znam... widzicie ludzie, nie znam się na tym a piszę coś takiego, w życiu można robić wszystko.
img60.imageshack.us/img60/9950/centeryg7.jpgznaczniki [ center ][ /center ] wyśrodkowanie textu, jak chcesz text na środku to już wiesz gdzie pukać
img230.imageshack.us/img230/2359/smallgz4.jpgznaczniki [ small ][ /small ] po prostu mniejsza czcionka
img475.imageshack.us/img475/3567/codefk8.jpgznaczniki [ code ][ /code ] ... patrz podpunkt z "mail" i "img"
img206.imageshack.us/img206/4755/quotecu6.jpgznaczniki [ quote ][ /quote ] text znajdujący się pomiędzy znacznikami będzie wzięty w ramkę

Poniżej pasek z kolorami czcionek
img360.imageshack.us/img360/2660/kcvs6.jpg
Działa to tak, "Default" to czarny, a inne kolory ujrzymy po rozwinięciu paska. Każdej nazwie podporządkowany jest jeden kolor. Nazwy są w kolorze za jaki odpowiadają. Wszystko jest bardzo łatwe. Zaznaczamy kawałek textu, który chcemy mieć w danym kolorze i wybieramy odpowiedni kolor. Pojawią się znaczniki [color=name]nasz text[/color] gdzie "name" to nazwa koloru (a "nasz text" to nasz text, który wcześniej zaznaczyliśmy). Oczywiście można od razu wstawić znaczniki, a dopiero potem wpisać text pomiędzy. Jak kto chce.

A następnie...
img158.imageshack.us/img158/4486/emoph6.jpg
Chyba wszyscy wiedzą, jak to działa, ale i tak wytłumaczę. Jak Wam przyjdzie ochota na urozmaicenie textu, zaakcentowanie czegoś, albo po prostu macie chore poczucie humoru i przy żartach, które są dla Was śmieszne i oczywiste musicie wstawić z dziesięć emotikonów, aby inni zrozumieli to: wybieracie sobie emotikon jaki Wam akurat odpowiada i klikacie na niego. Pojawi się tam gdzie aktualnie znajdował się kursor. Jednak przed oczami nie pojawi się nam wyszczerzona żółta buźka (czy co tam) tylko np. SuperBad (to akurat się nie pojawi, tylko tak dla przykładu). Gotowy efekt będziemy mogli podziwiać po opublikowaniu posta, bądź sprawdzeniu na podglądzie, ale o tym niżej.

Opcje
img473.imageshack.us/img473/366/opfe0.jpg
Klikając w ramkę, wyłączymy żółte kółeczka i zostaną nam suche kreseczki SuperBad

Na końcu okna
img212.imageshack.us/img212/7215/podoqy4.jpg
Podgląd odpowiedzi - napisaliście już swój post, powstawialiście te wszystkie duperele i wyszło tego tyle, że ledwo text odróżniacie. Wtedy klikacie sobie na podgląd i... pojawia się podgląd, oczywiście okno z waszymi wypocinami zostaje, podgląd pojawia się na górze, a okno odpowiedzi będzie poniżej. To jest także dobre, gdy swój post piszecie w Wordzie bo coś tam (np. macie problem z ortografią i nie chcecie narażać się Rzeźnikowi Lol2 ) i nie zmieniliście czcionki. Wklejając text musicie jeszcze raz wpisać wszystkie cudzysłowy i myślniki, bo inaczej wyjdą krzaczki. Wtedy dobrze sprawdzić na podglądzie czy już wszystko poprawiliście.

Dodaj odpowiedź - więc napisaliście swoją błyskotliwą odpowiedź, wszystkie linki pięknie skróciliście i podkreśliliście, cytaty wstawiliście w ramkę, spoilery zakolorowaliście na biało i też wrzuciliście w ramkę, aby było widać, że coś tam jest, powstawialiście emotikony, żeby pokazać co umiecie, więc czas na publikację. Klikacie i już. Post wysłany na forum, teraz możecie wrócić do tematu, aby go podziwiać i jak jednak wam się nie podoba - usunąć, bądź zedytować.

Jeśli są tu jakieś błędy, to od razu przepraszam, ale post dość obszerny. W gruncie rzeczy jestem tylko człowiekiem Bosz Wink2
Edytowane przez Kami dnia 23.09.2006 17:07

mendosa
Bravo! Jestem pod wrażeniem, włożyłaś w to zapewne sporo pracy, mnie by się nie chciało :super . Niestety (Rzeźnik [textów] z Krakowa musi ponarzekać) ponieważ jest sporo obrazków, temat długo się wczytuje, i nie zawsze wczytuje się poprawnie, czasem brakuje obrazków, ale to w końcu mała niedogodność. Temat przykleiłem, zastanawiam się nawet nad zmianą jego nazwy na Poradnik korzystania z forum AZ, lub jakiś podobny, ważne, aby było wiadomo o co chodzi. Tylko jeżeli zrobię to ja, prawdopodobnie w Twoim pierwszym poście pojawi się znienawidzony przez niektórych dopisek :

edytowane przez : mendosa

Możesz sprawdzić, czy dasz radę to zmienić, edytując swój pierwszy post, a ściślej : zmieniając jego Tytuł, gdyż jest on jednocześnie nazwą tematu.

Znaczniki [mail] i [img] służą do wstawiania adresów meilowych (analogicznie jak [url]) i obrazków. Ponieważ jednak ich nie stosuję nie mogę za wiele wyjaśnić.

10.01.2010 - wracam do Swojego Wymiaru, ponieważ nigdy nie popierałem i nie będę popierał żadnej formy indoktrynacji.

Kami
Już zmieniłam na "Mały poradnik forumowicza" (jak widać), jeżeli sądzisz, że za mało mówi to najwyżej mogę go jeszcze raz zmienić.

mendosa:
znienawidzony przez niektórych dopisek :
edytowane przez : mendosa

hłe, hłe, szczególnie jak w poście pojawiają się czerwone literki Wink2

W brew pozorom nie było to aż takie trudne. Jak już raz postanowiłam ułatwić życie forumowiczów to już do końca, jestem zawzięta :grin

Mroczny: wcześniej jakoś nie było okazji Ci odpisać, to nie jest tak, że widziałam twój post i pomyślałam, że wszyscy nie wiedzą jak korzystać z [url] takie sytuacje zdarzały się już wcześniej, więc to nie jest nic do Ciebie... chyba, że czujesz się wyróżniony, iż dzięki Tobie powstał taki temat, to proszę bardzo, możesz się tak czuć :) BTW: uwielbiam LOST

Temat rzeczywiście trochę się ładuje, ale albo to, albo nic. Wybór był oczywisty. Mendosa już napisał do czego służy [mail] i [img], gdyby jeszcze był tak uprzejmy i skrobnął coś o [code]...
Edytowane przez mendosa dnia 23.09.2006 14:06

mendosa
Nazwa tematu jest bardzo dobra i nie ma potrzeby jej zmieniać.
Różnica pomiędzy znacznikami [ quote ] a [ code ] jest czysto graficzna.

Oto przykład [ quote ] :

A to przykład [ code ] :

Pobierz kod źródłowy  Kod źródłowy

Jeżeli całe zdanie (lub text) nie mieści się w ramce, można ją przewijać lewo - prawo (góra - dół). Inny jest także rozmiar i chyba kolor czcionki, ja naprawdę ślepy jestem i raz wydaje mi się, że jest pogrubiona w [ code ], innym razem, że jest to w ogóle inna czcionka (chodzi o typ, np. Arial, Times New Roman itp.).

Krótki rys "historyczny" : na tak zwanych zwykłych forach, stosowany jest skrypt Php BB w różnych wersjach. Tam różnica jest taka, że [ code ] ujmuje tekst w ramki i zmienia kolor czcionki, spotkałem się z zielonym, ale zapewne (pewności jednak nie mam) w zależności od wersji Php i poziomu ingerencji administratorów (nie wiem, na ile jest ona możliwa - tzn. jakie zmiany mogą wprowadzać) można się spotkać z innymi kolorami. Stosowane jest to np. dla wyróżnienia fragmentu textu, min. logów systemowych. [ quote ] dla odmiany służy do cytowania wypowiedzi innych użytkowników, ujmowane są one w ramki, jednak czcionka oryginału nie jest zmieniana. Nie będę tu wyjaśniał szczegółowo mechanizmu działania [ quote ] na forach posługujących się Php BB, bo Adventure Zone stosuje skrypt Php Fusion, który jest w pełni konfigurowalny (no, prawie, ale o detalach powinien się wypowiedzieć drozda), i to administrator decyduje co ma działać, i jak ma to działać.

Tymczasem tyle. Jeżeli jesteście zainteresowani mechanizmem cytowania, to będę musiał się rozpisać i zacytować drozdę (o cholera, już nie zacytuję - wszak drozda usunął nasze dyskusje, które toczyliśmy w okresie przygotowań do przeniesienia strony).
Edytowane przez mendosa dnia 23.09.2006 14:53

Mroczny
Kami17 napisał/a:
Mroczny: wcześniej jakoś nie było okazji Ci odpisać, to nie jest tak, że widziałam twój post i pomyślałam, że wszyscy nie wiedzą jak korzystać z [url] takie sytuacje zdarzały się już wcześniej, więc to nie jest nic do Ciebie... chyba, że czujesz się wyróżniony, iż dzięki Tobie powstał taki temat, to proszę bardzo, możesz się tak czuć :) BTW: uwielbiam LOST

Spoko nie przejąłem się.:).Wiem że niektórzy też nie wiedzą/nie wiedzieli jak korzystać z [url].

LOST RULES!!Grin

AleX Under
Przenosłem temat do bardziej odpowiedniego działu. Jak ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe porady - nie zamykam, można pisać.
"Nie pytaj się, co moderator może zrobić dla ciebie, tylko o to, co ty możesz zrobić dla moderatora".

Hardcore
Ja Tylko dodam że ten poradnik to kawał dobre roboty. BRAWO
Faust do Diabła - Chwilo Chwilo Trwaj

Kami
:grin

Jest coś jeszcze do opisania? Bo mi jakoś nic do głowy nie przychodzi...

mertruve
Mendosa jeżeli mieszkanie w Krakowie sprawia, że człowiek staje się rzeźnikiem - to ja się wyprowadzamWink2

mendosa
Mertruve, Rzeźnikiem to się chyba trzeba urodzić :twisted: . Nie wiem, być może musi się to stać w Krakowie i być może podczas pełni, i jeszcze jakieś inne ważne czynniki powinny zadziałać Wink2 . Człowieku, nie wyprowadzaj się! Wiesz jak tu jest fajnie? Tyle objazdów, rozkopane centrum, śliskie jak cholera płytki na Rynku, srające na wszystko i wszystkich aroganckie gołębie, dodatkowo potrafiące wyrywać dzieciom obwarzanki Lol2 .
"Zmęczone" towarzystwo na Plantach wieczorami ... Dobra resztę zalet poznasz sam, jeśli jeszcze nie poznałeś Wink2 .

mertruve
poznałem:) mam rodzinę w krakowie, więc od dziecka owe zalety poznaję, a miasto szczerze kochamSweet ale rozkopali nas nieźle... a 28 otwarcie nowego centrum - huraaaa (zmeczonym i szczerze ironicznym tonem).

Kami
Czy wszystkie większe miasta są teraz rozkopane? We Wrocławiu dokładnie to samo, chociaż z nowym centrum to się trochę spóźnimy, bo jest dopiero w trakcie budowy Bosz

Teraz przemawiam do wszystkich użytkowników, którzy teraz to czytają:
Jeśli będziecie lub macie z czymś problem, który nie dotyczy wcześniej już opisanych rzeczy to piszcie, pytajcie, a ja, mendosa, lub ktoś kto się orientuje w temacie na pewno wam pomożemy (ale pewna jestem tylko siebie). Kto pyta nie błądzi. Więc zapraszam wszystkich zbłąkanych użytkowników Wink2

telipinus
Kami napisała:Teraz przemawiam do wszystkich użytkowników, którzy teraz to czytają:
Jeśli będziecie lub macie z czymś problem, który nie dotyczy wcześniej już opisanych rzeczy to piszcie

A jak się pisze dobrą recenzję??? :o

Apropos rozkopanych miast,,, Szczecin również w gruzach :[
Edytowane przez telipinus dnia 23.08.2008 00:51
"Nie podoba się to nie słuchaj, a kłamać nie przeszkadzaj" K. Jeskow

Madzius888
A ja mieszkam w mniejszym mieście, a i tak rozkopane xD
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

Przejdź do forum: