Zobacz temat

Kto tu jest? 1 Gości
Za dużo gier pojawia się na Steam?
Tak Tak 0%[0 głosów]
Tak, nie wiem co kupić z nowości, jest za duży wybór Tak, nie wiem co kupić z nowości, jest za duży wybór 0%[0 głosów]
Tak, ekspozycje dostają tylko tytuły, które na to stać, oryginalne gry indie giną w tłumie Tak, ekspozycje dostają tylko tytuły, które na to stać, oryginalne gry indie giną w tłumie 0%[0 głosów]
Nie Nie 13%[1 głos]
Nie, ale powinni poprawić wygląd głównej strony Nie, ale powinni poprawić wygląd głównej strony 38%[3 głosów]
Nie, jako gracz wiem co dobre, a co nie Nie, jako gracz wiem co dobre, a co nie 50%[4 głosów]
Nie! W końcu mogę uzupełnić swoją kolekcję Nie! W końcu mogę uzupełnić swoją kolekcję 0%[0 głosów]
Nie, ich bajzel to szansa dla platform z grami DRM-free, które mogą tylko marzyć o 75 milionach użytkowników Nie, ich bajzel to szansa dla platform z grami DRM-free, które mogą tylko marzyć o 75 milionach użytkowników 0%[0 głosów]
Głosów ogółem : 8
 Drukuj temat
Za dużo gier na Steam?
Kami
Ostatnio mam wrażenie, że już wszyscy narzekają na to ile pojawia się ostatnio gier na Steam. Gamasutra opublikowała wczoraj artykuł, w którym znalazło się kilka grafów porównujących premiery kiedyś i teraz

imageshack.com/a/img839/9420/r1l5.jpg
imageshack.com/a/img841/89/zcca7.jpg

ale z tego całego artykułu najbardziej podobała mi się wypowiedź David Galindo (twórcy Cook, Serve, Delicious)

"I know the long tail that Cook, Serve, Delivious has had in sales is due in very large part to the community features within Steam," the dev continues. "The word-of-mouth drive on Steam is insane. Completely unmatched. Despite what's going on with the front page that will affect first day and week sales for new releases, it's the months following that are the most important to me. And despite the glut of releases, my own game still maintains a solid weekly income since its release on Steam, and that's pretty amazing."

Tak, Steam ma bardzo dużą społeczność, wśród której szybko roznosi się czy dana gra jest zła, czy dobra. Ostatnio wiele gier przechodzi Greenligh, tylko dlatego, że producent obiecuje darmowe kopie w zamian za poparcie i jeśli gra się na Steam dostanie. Taką politykę wykorzystało Artifex Mundi i nie ma w tym nic złego. Jednak wiele z tak proponowanych gier to zwyczajny (bez obrazy) szmelc.

Ostatecznie jednak grę musi ktoś kupić i nawet jeśli nie ma się znajomych, który już daną produkcję mają, została dodana funkcja recenzji użytkowników i łatwo zobaczyć jaka jest opinia innych.

Podczas ostatniego Steam Dev Days Gabe Newell powiedział
Our goal is to make Greenlight go away. Not because it's not useful, but because we're evolving.

co wiele osób odbiera jako początek totalnego chaosu, kiedy wszystko będzie się na Steam dostawać. Ja bardziej odbieram to jako początek lepszego systemu, który zablokuje sztucznie gromadzone głosy poparcia.

Dlaczego Steam bronię? Ponieważ jako gracz przygodowy, uwielbiam ostatni przyrost gier. Dzięki niemu na Steam w końcu pojawiły się obie części Mysterious Island, Gray Matter, Black Mirror 2 i 3, w końcu można pograć w Memento Mori 2, które wcześniej było tylko po niemiecku.

Aczkolwiek zgadzam się, że starsze produkcje odwracają teraz uwagę od nowych. Steam rozwiązał to czasowo tak, że domyślną zakładką są teraz Bestsellery, zamiast Nowości, ale to raczej problemu nie eliminuje. Jak dla mnie wystarczyłoby podzielić zakładkę z Nowościami na ostatnio dodane do Steam gry oraz gry nowe i po problemie.

Co uważacie? Przeszkadza wam tona gier z Putt-Puttem obok nowych produkcji jak Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure, czy nie?

Przemo
A ja się zastanawiam dlaczego komukolwiek przeszkadza coraz bardziej rozrastająca się baza gier na Steamie. Według mnie problemem nie jest fakt dodawania masy tytułów, tylko umieszczanie rzeczywistych informacji na ich temat.

Jako dobry przykład podam informację o dacie premiery konkretnego tytułu. Nie wiem jak jest teraz, ale całkiem niedawno w miejscu widniała data dołączenia gry do tej platformy, a nie data w której gra ukazała się pierwotnie. Jest to bardzo mylące dla gracza.

Druga kwestia to określanie gatunku do którego gra należy. Czasami kategorie te mijają się z prawdą, w wyniku czego gra platformowo-zręcznościowa może zostać uznana za przygodową. Zdarzają się również takie pozycje, w których nawalone jest maksimum gatunków. Dobrze to widać po wejściu w poddział danego gatunku. Oczywiście termin "gra przygodowa" można definiować na wiele sposobów, niekoniecznie muszą to być stricte przygodówki.

Zgodzę się z Kami. Uważam, że Steam pozwala przygodówkom na dotarcie do większej liczby odbiorców. Pewnie tłumaczy dlaczego wiele tytułów ma swoją premierę wpierw na tej platformie.

Czytałem też, że Valve daje dużą swobodę producentom, więc zależy od nich jak zarządzać własną grą. Z kolei Bill Tiller mówił kiedyś, że A Vampyre Story nigdy nie dostało się na Steama, bo właściciele nakazali usunięcie pewnych bugów, na co z kolei studio nie miało pieniędzy. Zapobiega to sytuacjom, że zakupiona gra będzie sypała błędami co drugie uruchomienie.

Nie mam nic przeciwko ładowaniu worków gier do oferty, natomiast jestem za aktualizacją platformy i jej interfejsu.

Kami
Jesteś zdania, że zbyt dużo władzy jest przekazane w ręce użytkowników?

Fakt, tagi umożliwiają trolling, np. to co spotkało niedawno ostatnie Call of Duty:
i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/c57xqppcclh8c9gmadns.jpg

A w dziale z przygodówkami można znaleźć pełno RPGów, ale zanim tagi wprowadzono, była dokładnie ta sama sytuacja.

Putt-Putty i inne takie mają dobre daty, np. 6 Mar 1998, ale nie wiem jak jest z resztą tytułów. Fakt, jest to mylące.

Wiele producentów chce dostać się na Steam, ponieważ ma 75 milionów użytkowników. Wink2 A ma ich wiele, ponieważ kiedyś był symbolem dobrej marki. Trudno się było na Steam dostać, to co trafiało było zawsze dobrej jakości. Ostatnio jednak wyszło kilka chryj, np. tytuł Towns, który został zwyczajnie przez developerów porzucony przed skończeniem. Do ostatniego lata gra sprzedała się w 200 tys. kopii.

Bardziej otwarty Steam to możliwości dla indie, ale i możliwości tego typu nieprzyjemnych sytuacji. Coś za coś.

Madzius888
Tak jak poprzednikom ostatnie, co mi przyszło na myśl, to narzekanie na nowe produkty w sklepie. Im więcej, tym lepiej, nawet powiem.

Muszę jednak dodać, że traktuję Steama wyłącznie jako sklep (i śledzę, kto gra po nocach Grin), ponieważ jako źródło informacji, to wypada słabo i rzadko zdarza mi się kupić czy nawet zagłosować na coś, czego nie poznałam kanałami poza platformą . Podane informacje są dosyć skąpe (te daty premier!) i wspomniane tagi niekoniecznie trafne, a masy gier od zawsze było mnóstwo. Zagłosowałam więc na opcję ze świadomym klientem - pierwej znam produkt, potem szukam gdzie i wrzucam na listę życzeń.
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

Kami
Stalker -psychotic-plz-

Śledzenie ludzi na Steam to połowa zabawy. Grin He he

Ja kiedyś zwracałam uwagę na premiery w zakładce Nowości, oglądałam screeny, czy nawet trailer i patrzyłam czy to coś dla mnie. Tyle, że jestem wybredna Grin więc dość szybko to porzuciłam, bo oglądałam zbyt wiele gier, które średnio mnie interesowały. Teraz głównie śledzę gry dodawane do listy życzeń znajomych, no i ogólnie newsy w światku gier. Myślę, że dobrze widać, jeśli coś jest naprawdę godne uwagi... nie zawsze w mainstreamie, ale jeśli się ktoś danym tematem interesuje, to znajdzie. Jak Stick It To The Man czy The Novelist.

W sumie już pogodziłam się z tym, że w kategorii Przygodówki w jakimkolwiek sklepie nigdy nie będzie samych przygodówek.

SirXan
STEAM jest na razie OK, ale mogłoby być lepiej. Duża ilości gier mnie nie przeszkadza. Od czego są recenzenci, pewne strony (na przykład AZ Yeah ) i toplistów gier? Oraz doświadczenie graczy. Im więcej gier w sklepu, tym lepiej.

DRM Steam dla uczciwych gracze jest na razie znośny. Jest nawet tryb offline. Juhu! Grin

Narzekam się jedynie o braku bonusy (już było w GOG.com) i niektóre instrukcje związane z gry na serwisu STEAM. Bonusy? Na przykład tapety, atworki i oficjalna mapa. Nie mówiąc o braku okładki do gry w formacie PNG/JPG. Wiem, wiem. To są gry cyfrowe, a nie pudełkowe. Ale Valve nie powinno mieć problemu z udostępnione okładki, o ile jest możliwe i jeśli twórcy zechcą. Ale zgodzicie się ze mną, że okładki do gry są czasem klimatyczne i byłoby szkoda, gdyby o nich zapominamy. Smile2 Nawet GOG.com nie dają okładki w sposób oficjalnie i widać tylko na "wirtualny półce". My musieliśmy znaleźć odpowiednie strony w Internecie (lub w forumie), gdzie możemy pobrać okładki.

Dobry przykład to strona oficjalna Locomalito, gdzie nie tylko możemy pobrać gry, ale również klimatyczne instrukcje, plakaty i okładki. Szacunek dla Locomalito. Grin Oto link:
http://www.locoma...

Wiem, za dużo wymagam. Ale nie jest to niezbędne, ale tylko sprawi, że STEAM staje się jeszcze lepszy.

Dziwię się też, że wyszukiwarka w sklepu STEAM nie pozwala wyszukać gier z kategorii "Bezpłatne" (np. Heroine's Quest), a jedynie poniżej 5 euro lub 25 euro. Valve ma coś przeciwko na tym!? Frown2 GOG.com już ma taka opcja od dawna. No, nie da podzielić gier na alfabetyczne i roku. Kategoria pozostawia wiele do życzenia, jak pisał o tym @Przemo. Większości gry nie da okreslić jako pojedyncze gatunki i mamy tu hybrydów gatunki. Na przykład Wiedźmin to gra akcja, przygodowa i RPG w jednym. Krótko mówiąc, wyszukiwarka w trybu zaawansowana przyda się ulepszenia.

Tak jak uważała @Kami, Steam Greenlight przyda się ulepszenia. Dałem poparcie tylko niewielu gier (np. Black Mirror dostał głos ode mnie), a reszta olałem, bo to plagiaty, amatorskie i czasem absurdalne głupie pomysły. No, nie brak tu oszuści i amatorów.
Edytowane przez SirXan dnia 18.05.2014 06:24
[Jestem niesłyszący]

Teraz gram: jeszcze nie zdecydowałem...
Ostatnio ukończyłem: Shovel Knight, Teslagrad, Still Life, Still Life 2

Kami
Steam powitał mnie dzisiaj swoją nową spersonalizowaną odsłoną. Smile2 Jak wasze wrażenia?

Póki co mam problem ze zmianą koloru UI. Wszędobylski niebieski trochę za bardzo mi się zlewa. Przeszkadza mi też przejście do jakiejś listy, zamiast od razu do strony gry w sklepie, kiedy sprawdzam kompatybilne gry z kuponów (nie wiem czy to oznacza, że teraz będą się pojawiać kupony na więcej niż jedną grę). Wolałam też listę gier na promocji w widoku thumbnails, z większymi obrazkami, ale filtry które można teraz stosować kompensują stratę.

W końcu mam zaciemnione tytuły, które już posiadam Grin Z tego chyba cieszę się najbardziej. Znaczniki recenzji (w większości pozytywne/negatywne/mieszane) są również bardzo pomocne.

Chciałam też napisać, że w końcu tagi odegrają dla mnie większą rolę, ale po wejściu na przygodówki brak "visual novel". Może jeszcze się to poprawi.

wredny
nie ma czegoś takiego jak za dużo gier gdziekolwiek
i co to komu przeszkadza że jest wybór

Przemo
Właściwie to ciąg dalszy zmian. Twórcy cały czas idą w stronę niebieskich odcieni. Nie spodziewałem się akurat takich barw, ale jest całkiem przyjemne dla oka. Wreszcie poprawili trochę ten szarawy styl, który szybko się nudzi. Niestety strona główna nadal zawiera za wiele tabelek - jak dla mnie mało przydatnych. Powinni to jeszcze uprościć. Reszty funkcji jeszcze nie patrzyłem.

Kami
Ja lubię mieć dużo opcji. :F Chociaż racja, nie wszystko powinno być od razu widoczne, niektóre panele powinny być do ukrycia.

Podobają mi się też kuratorzy. Smile2

wredny
Używam steam tylko do zakupu gier o których dowiaduję się z innych źródeł w tym z az korzystam z klienta a nie z przeglądarki .
bardzo drażnią mnie aktualności steam kiedy kończę grę pojawia się okno z reklamą albo jakaś propozycja zakupu która w ogóle mnie nie interesuje .
Na domiar złego klient jest średnio dostępny dla czytnika ekranu NVDA VerySad
to mi naprawdę przeszkadza a gier im więcej tym lepiej

Kami
Kiedy kończysz grę pojawia się okno z reklamą? Shock Nigdy czegoś takiego nie miałam.

Klient zmienił się tak samo jak wersja przeglądarkowa. Smile2

Generalnie im więcej gier, tym większy bałagan i o to cały szum. Wink2 Moja kolekcja dobija już sporych liczb i coraz trudniej to wszystko ogarnąć.

wredny
no i jeszcze jedno klient uruchamia się automatycznie po starcie systemu w opcjach chyba nie ma możliwości wyłączenia tego ustawienia
ja z korzystałem z zewnętrznego programu żeby usunąć steam z autostartu .
tzw. Aktualności steam pojawiają się w kliencie tuż po uruchomieniu a po wyjściu z danej gry też jest proponowany jakiś produkt z oferty.

Kami
OMG człowieku co Ty gadasz Bosz

Steam > Ustawienia > Interfejs > Uruchom Steam przy włączaniu komputera

Aktualności pojawiają się po włączeniu, chociaż nie zawsze. Natomiast pierwsze słyszę by pojawiały się po wyjściu z gry. Chyba tylko przy odpalaniu bez wcześniejszego włączenia klienta. Musisz grać strasznie sporadycznie jak zawsze Ci się pokazują. Wink2 Ja tam aktualności lubię, szczególnie info że coś wyszło z bety / early access.

wredny
Dziękuje za radę poprawiłem swoje ustawienia.
rzeczywiście używam steama bardzo sporadycznie .
jak dla mnie steam ma niewątpliwą zaletę a mianowicie bardzo szybko trafiają tam nowości i mogę je mieć praktycznie od razu.
To chyba nie problem zbyt dużego wyboru ale, tego że treści są źle z organizowane.
naj większą wadą steama jest jak dla mnie ścisłe powiązanie produktów ze sklepem choć rozumiem że utrudnia to życie piratom .
a zdrugiej strony nie muszę się martwić o aktualizacje i poprawki błędów każdy medal ma dwie strony.

Kami
Właśnie kiedyś było inaczej. Steam był elitystyczny, dostanie się na platformę było automatyczną rekomendacją dla graczy i skokiem finansowym dla twórców. Teraz już tak nie jest i zrodził się problem odsiewu nowych gier i tak, organizacji ich wyświetlania.

O tym jak to Steam nie jest DRM free nie będę nawet gadać, bo już się nauczyłam, że to bezcelowe. Wink2 Albo komuś to nie przeszkadza, albo mega przeszkadza.

Madzius888
Ja też tak mam z tymi aktualnościami, to w sumie wynika z różnicy czasu - bo jak sobie włączę Steama o 18, trochę pogram i skończę o 20, to akurat mam newsy kolejnego dnia. Zdarza mi się to naprawdę za każdym razem :)

Niebieski mi się podoba, starsze gry i przeskakiwanie z wersji Aero Windowsa 7 na wersję podstawową jest wkurzające, więc na stałe mam niebieską podstawę i resztę też dobraną, więc niebieskawy Steam mi jak najbardziej odpowiada. Kustoszów i opcje personalizacji sklepu muszę zbadać dokładniej, brzmi ciekawie.
Gram w: Law&Order
Ostatnio ukończyłam: The Dream Machine

Przejdź do forum: