Sherlock Holmes kontra Kuba Rozpruwacz - poradnik

Dodane przez Madzius888 dnia 01.08.2009 13:47

7 października 1888

Sherlock zleca Watsonowi znalezienie świńskich łbów. W tym celu Watson chce się skonsultować z Lucy, więc idziemy do Belli.

Whitechapel

Lucy skieruje nas do rzeźnika niedaleko sklepu Solmonowicza. Idziemy tam i czytamy ogłoszenie o zamknięciu sklepu z powodu choroby. Idziemy więc do szpitala wypytać o pacjenta. Lekarz skieruje nas do Hardimana. Po wyjściu z kliniki zaczepi nas Danny, która za parę monet przekażę informacje, że Hardiman krąży po Hanbury Street- tam, gdzie zginęła Anna Chapman. Otwieramy więc mapę i przenosimy się tam.

Hanbury Street

Zaczepiamy Hardimana, który zgodzi się otworzyć sklep, ale nie ma klcuza, który zgubił na piętrze dokładnie tego domu, na którego podwórku znaleziono A.Chapman. Otwieramy więc drzwi, wchodzimy po schodach i podnosimy ułamany fragment. Schodzimy na dół i udajemy się na podwórko, żeby wyciągnąć zardzewiały klucz z drzwi wychodka. Oba elementy dajemy Hardimanowi, który zaprowadzi nas do rzeźnika.

Whitechapel

Znowu jako Holmes chwytamy scyzoryk i odcinamy kółko u góry drzwi do chłodni. Odczepiamy hak po lewej stronie . Następnie znowu klikamy na hak, by podczepić go w miejsce kółka. Odcinamy zepsute kółeczko na dole i montujemy tam to dobrze działające z góry. Przesuwamy drzwi.

Już jako Watson musimy znaleźć dwa noże dla Holmesa: jeden krótki, ale większy i ostrzejszy od scyzoryka, a drugi dłuższy, ale też cienki i ostry. Możemy się w tym celu posługiwać miarą (długość) oraz lupą (żeby zobaczyć czy są tam drobinki chrząstki, czyli – ostrość).

Zanosimy noże Holmesowi i bierzemy się za przeprowadzanie eksperymentów – właściwie wystarczy tylko zrobić małą dziurkę, a po odłożeniu Holmes i tak wyda wyrok, jednak warto podążać dokładnie za wskazówkami i kierować dobrze myszką dla własnej satysfakcji :]
Po przeprowadzonym eksperymencie zaznaczamy noże, które mogły zostać użyte. Kiedy przeprowadzimy wszystkie 3 wybieramy ten, który pasuje we wszystkich przypadkach – największy.

Udajemy się do Wasp’s Nest. Zagadujemy dziennikarza i barmana, następnie wychodzimy i podchodzimy do drewnianych drzwi Lipskich – wchodzimy do środka.

Podwórko Lipskiego - miejsce zabójstwa Liz Strade

Pojawia się do uzupełnienia oś czasu. Wszystkie godziny są podane, poza zakończeniem spotkania: 00:00. Uzupełniamy resztę, a na koniec. Morderstwo Liz: między 00:45, a 1:00.

Nie mamy tutaj nic do zaobserwowania w całości sceny, więc od razu przyglądamy się ofierze. Lupą oglądamy:
-torba cukierków
-zakrwawiona ręka
-błotnisty grunt
-jedno nacięcie na szyi
-czyste poły płaszcza.

Tablica dedukcyjna:

Jako Watson wskazujemy torbę pastylek.

Mitre Street - Miejsce zabójstwa K.Eddowes

Ze skrzyń nieopodal podnosimy latarnię i zapalamy ją zapałkami w inwentarzu. Podążamy przejściem koło kościoła (naprzeciw po prawej) i spotykamy Abrahama, który ma dla nas nowe informacje. Wracamy na Plac, podchodzimy do ofiary w rogu pod płotem. Oglądamy lupą:
-dziwne rzeczy
-zaginiony fragment płaszcza (białe pole)
-naparstek
-rozpruty brzuch
-jelito przeciągnięte za bark
-na twarzy: nos, powieki, rana.

Uzupełniamy osie czasu: wszystko również jest podane, jednak w pewnych miejscach Sherlock będzie prosił Watsona o przejście z latarnią w ręku. Wtedy wyciągamy ją z inwentarzu i kierujemy się w róg, gdzie stoi Holmes, by poprzeć tezę. W końcu zaznaczamy, że morderstwo musiało zostać popełnione 1:35 – 1:42, a Holmes i Watson przybyli – 1:00 - 1:20.

Uzupełniamy tablice dedukcyjne:


Za wskazówkami Holmesa idziemy na nową ulicę, która pojawiła się na mapie.. Posuwamy się do przodu, żeby znaleźć wejście ze szmatą i napisem. Dla przeprowadzenia eksperymentu Sherlock będzie potrzebował wody, co oczywiście spada na barki biednego Watsona. Zbieramy ze straganów: hak, linę i kij.

Łączymy:

Kij+ hak + lina = super ekstra długi hak! :)

Podchodzimy do okna, na którego parapecie stoi konewka. Przewracamy skrzynkę pod stolikiem (trzy razy), wdrapujemy się tam i używamy długiego haka.

Konewkę napełniamy wodą z beczułki po lewej i dajemy Sherlockowi.

Jako Sherlock polewamy napis wodą.

Baker Street

Jako Watson zbieramy porozrzucane po domu przedmioty. W sypialni Watsona: manekina i dwie marynarki. W salonie: manekina i kaszkiet z szafy oraz kaszkiet z wieszaka koło Sherlocka. W sypialni Holmesa: kupa peruk, kaszkiet i marynarka.

Wszystko zostaje postawione w salonie, a my musimy stworzyć z manekinów modele podejrzanego opisane przez świadków.

Pierwszy (ostatnie zeznanie Abrahama)
-jasne włosy i wąsy
-wzrost – przez pierwszego Józefa opisany jako 5, 7 stóp, ale drugi wspomina o 5, 3 i to właśnie właściwy wzrost
-czarna luźna marynarka
-szara czapka
-30 lat.

Drugi (zeznanie E. Long):
-40 lat
-5, 3 stóp wysokości
-wygląd człowieka pracującego
-ciemne włosy
-brązowa czapka łowiecka

Trzeci (zeznanie PC Smitha – konstabla):
- ciemne włosy
-5,8 stóp
-brązowa czapka
-staromodna marynarka

Po komentarzu Holmesa poprawiamy wzrost trzeciego manekina na 5,3 i gasimy światło. Po zapaleniu podchodzimy do manekinów i dajemy im wszystkim blond peruki. Następnie musimy się zająć ich wiekiem. Teraz kolejno zawężamy przedziały odejmując jeden wiek z maksymalnego i dodając rok do minimalnego wieku.
I wychodzi tak:

Ustawiamy wszystkim po 33 lata, bo to jedyne wyjście.

Co zrobi zabójca?

Pójdzie do domu lub innego bezpiecznego miejsca... i zmieni wygląd zanim pójdzie szukać następnej ofiary.

Jak poedział Mr. ‘Olmes szukamy na szafce narzędzi kreślarskich i podchodzimy z nimi do mapy na przeciwległej ścianie.

Po kolei:
-przeciągamy ikonki wszystkich zamordowanych buziek i miejsce znalezienia kredowego napisu na miejsca zbrodni (przydatne są tablice dedukcyjne, bo to tam wymienione są osoby + miejsca zbrodni oraz pokazane są ikonki)
-łączymy ołówkiem punkty najbardziej od siebie oddalone
-łączymy Dutfield’s z Mitre Square
-czymś takim dziwnym, drugim z lewej, robimy elipsę łączącą oba punkty
(UWAGA!: Jak na razie w polskiej wersji niestety nie działa właściwy sposób wykonania tego zadania. Sposób rozwiązania problemu opisałam tutaj

-cyrklem rysujemy okrąg ze środkiem w punkcie „grafit”, a który zawiera Mittre Square -myszką zaznaczamy teren zawierający się w jednym i drugim okręgu.

9 października

Ruszamy do Agencji Prasowej.

Rozmawiamy z Bullingiem. Oczywiście nie zachce porozmawiać z własnej woli, dlatego dajemy mu list zabrany wcześniej z biurka. Odpowiednie informacje znajdziemy więc w szafce w przegródce policyjnej. Niestety, etykietki są pomieszane, a my musimy po całym biurze poszukać informacji, jak je porozkładać.

Biurko po prawej od Bullinga:
-list: „polityka i społeczeństwo są koło siebie” „sport jest pod ekonomią”, „pierwsze strony (okładki) to pierwsza przegródka”
-notatka: „Pogoda jest prawie zawsze pusta”, „Policja-Prawo jest na dole”, „Wiadomości w Skrócie są na górze”

Biurko dalej, przy szafce:
-list: „społeczeństwo jest po prawej od polityki, a potem jest ekonomia”, „Wynalazki są poniżej polityki”

Biurko koło drzwi szefa:
-list: „Zwłaszcza sekcje Świat i Społeczeństwo zajmują zbyt dużo miejsca i część z nich wkłada się do przegródek poniżej: Policja-Prawo oraz Kultura”
-notatka: „Wiadomości Skrócie niedawno były reperowane”

Notatka koło drzwi szefa:
-niebieskie koperty zawierają informacje dotyczące polityki, osobistości (zwłaszcza rodziny królewskiej) oraz ekonomii.

Z tyloma informacjami możemy zabrać się do roboty: patrzymy, gdzie są niebieskie koperty, gdzie jest ich mniej, gdzie więcej, która reperowana etc, a następnie na podstawie notatek dajemy odpowiednie tabliczki.

List musimy otworzyć delikatnie w stary wypróbowany sposób. Podnosimy konewkę i wodą napełniamy stojący na regale niedaleko piecyka czajnik. Podpalamy pod piecem za pomocą zapałek, zamykamy drzwiczki i stawiamy czajnik. Za chwilę pojawi się para i wtedy używamy listu. Gotowe!

Whitechapel

Idziemy do Abrahama, ale okazuje się, że jego sklep jest zamknięty. Rozmawiamy z Hardimanem, a nastepnie idziemy do szpitala wypytać o chorobę bliskich Hardimana. Po otrzymaniu informacji idziemy do szewca. Teraz wracamy na Baker Street.

Baker Street

Zaraz po dyskusji idziemy na wymienioną ulicę i wchodzimy w pierwsze drzwi po lewej. Potem szybko znowu wracamy na Baker Street.

9 listopada

Jako Holmes podchodzimy do biurka i za pomocą pęsety wkładamy odpowiednie organy – okaże się, że brakuje serca, dlatego niezaznaczony zostanie tylko ten element.

Whitechapel

Idziemy do szewca, ale okaże się, że trafimy tam dopiero po wstępnej rozmowie z Hardimanem.

Imperial Club

Wchodzimy do środka i rozmawiamy z portierem. Nie będzie zbyt pomocny, ale za to ze środka zabierzemy ogłoszenie o spotkaniu w sprawie naturalizacji oraz złamany wieszak. Wychodzimy z holu i idziemy w stronę beczki./ Holmes zanotuje, że beczka zastawia prawdopodobnie jedyne wejście do klubu. Spacerujemy po uliczce i pierwszą kłodę znajdziemy na chodniku naprzeciw wejście do klubu, a następną na dużym chodniku przed oknem do zsypu. Kładziemy tam pierwszą kłodę i używamy drugiej, by dźwignią przesunąć beczkę. Za pomocą złamanego wieszaka otwieramy drzwiczki i schodzimy.

Wnętrze Imperial Club

Wchodzimy po schodach do góry i wychodzimy w małej kuchence. Podnosimy leżący na stole klucz i przechodzimy na korytarz. Otwieramy kluczem drugie drzwi (te naprzeciw to kuchnia) i penetrujemy wnętrze biura. Z biurka podnosimy podręczny słownik angielsko-jidysz. Podnosimy wieczko pudełka i wyjmujemy klocki. Klocki używamy na sejfie.
Tutaj nie potrzebujemy kombinować z tłumaczeniem – po prostu znaczki muszą do siebie pasować – ten sam symbol z lewej jednego i z prawej drugiego klocka, przy czym ten z góry, z lewej i z dołu też musi pasować. Najprościej zacząć od tych mało spotykanych i ułożyć je z góry z dołu i z boku.

Pociągamy za gałkę i gotowe. Następnie używamy słownika i zajmujemy się tą częścią zagadki. Musimy mianowicie na podstawie podanych w imionach, liter i ich matematycznych odpowiedników znaleźć litery dla ksiąg.
Pierwszy symbol ma liczbę 1. W nazwisku Bath znajduje się Alef i
widzimy, że Alef ma przyporządkowaną cyfrę 1 i jest to A. Tak więc pierwszy to A. Problem zaczyna się dopiero kiedy liter nie ma w tych przykładowych, ale wtedy pojawiają się imona podane u góry i na dole – tam są już symbole i jaka liczba/cyfra im odpowiada, więc rozkłada się wtedy na części, żeby znaleźć pasującą lub można po prostu wtedy – którąś z nich strzelić :]
Całość przedstawia się tak:

Wyciągamy akta człowieka o nazwisku Joseph Levy... którego odwiedzilibyśmy poza tym szczegółem, że przewróconą beczkę postawili od nowa i trzeba się jakoś inaczej wydostać.
Z piwnicy bierzemy hak, linę oraz wiadro. Wchodzimy na górę i ze skrzyni pod drzwiami wyciągamy puszki, którymi napełniamy wiadro. Z pokoju administracji wynosimy świeczkę. Mamy wszystko, co potrzebne do zrobienia pułapki.
Na kablach w kuchni zawieszamy hak, a następnie wiadro. Za pomocą końcówki liny (w ekwipunku) zahaczamy całość o kredens. Na tym kredensie stawiamy świeczkę i podpalamy. Chowamy się w pokoju administracyjnym i uciekamy.

Middlesex Street

Szukamy numeru 36 i rozmawiamy z Panią Levy. Potem wracamy na Bakes Street, żeby dokończyć dzieła.

Baker Street

Pozostają do przeanalizowania końcowe tablice dedukcyjne.

1/5

Tablica 2/5 - tu tylko wybieramy jedną kratkę: Morderca jest lub był rzeźnikiem.

3/5

4/5

5/5

Uzyskane wnioski musimy dopasować na następnej tablic – to łatwe, zwłaszcza, że kolorują się na zielono, jak jest dobrze i na czerwono w przypadku błędnej odpowiedzi. Każdej osobie automatycznie dodano informację, że są praworęczni.

Dr Tumbelty dodatkowo:
-ma silną psychikę.

Hardiman:
-zetknął się z syfilisem
-jest rzeźnikiem
-biedny
-posiada ubranie robocze.

Solomonowicz:
-jest biedny
-był rzeźnikiem
-utrzymuje kontakty ze społecznością żydowską.

Wszystkie odpowiedzi pasują natomiast do Jacoba Levy’ego.

Na koniec dajemy manekinowi twarz mordercy!

Pozostaje pojechać na Middlesex i obejrzeć szokujące zakończenie!
Czekamy na kolejną sprawę! :)

Autorka: Madzius888

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?