Sherlock Holmes: Tajemnica Mumii - poradnik

Dodane przez Madzius888 dnia 31.07.2008 13:57

Level 1

Wchodzimy do mieszkania i wedle wskazówek Holmesa jeszcze raz czytamy listy w menu ->notatki. Teraz naciskamy na nosek sfinksa po lewej i obchodzimy pomieszczenie spisując daty egipskich epok.

Epoka Późna (EP) - 664-332
Nowe Państwo (NP) – 1550-1069
Średnie Państwo (ŚP) – 2033-1650
Stare Państwo (SP) – 2700-2200

Te daty przydadzą się, żeby wpisać je na odkrytej planszy. Używamy dat zakończenia epok koło skrótów – 2200,1650,1069,332.
Podchodzimy do schodów i po lewej znajdujemy schowek z kluczem. Wiadomo, gdzie ten klucz będzie potrzebny – mieszkanie ojca. Po drodze podchodzimy jednak do doniczki z wielkim kwiatem i podnosimy jedną pieczęć.
Kluczem otwieramy drzwi, oglądamy mumię, różne przedmioty, zbieramy narzędzia ze skrzynki, spinkę spod stołka w kacie a z kąta po prawej podnosimy kolejną pieczęć. Drzwi po prawej są otwarte i prowadzą do kolejnego pomieszczenia. Tam koło noża rytualnego znajduje się kolejny symbol i drzwi, w które można te symbole wsadzić, ale brakuje jeszcze dwóch. Z ramki wyciągamy zdjęcie, a z ziemi koło kolejnych drzwi podnosimy bandaż. Teraz czas na drzwi po prawej od „sali mumiowej”. Tam oglądamy tablicę z bogami, podnosimy pieczęć oraz przesuwamy jedną z mumii. Dłutkiem otwieramy zamek i z kluczem tym podchodzimy do drzwi po prawej. Zakrapiamy olejem i otwieramy pomieszczenie. Patrzymy na lustro. Po filmiku podchodzimy do szafy i otwieramy ją spinką z krawata – można wziąć tylko whiskey. Zajmujemy się też najmniejszą skrzynką, która znajduje się dokładnie pod nogami Sherlocka stojąc na środku pomieszczenia. Wyjmujemy ostatnią pieczęć i koła zębate.
Mając wszystkie symbole wracamy do drzwi, gdzie trzeba je poukładać.
Kolejność jest następująca:

Po otworzeniu drzwi i wejściu do gabinetu kierujemy się od razu do tyłu. Podnosimy kartkę i zapałki z biurka. Zapalamy świeczkę. Otwieramy drzwiczki w piecu i wkładamy tam parę kartek z książek na biurku, drewno, polewamy whiskey. W mechanizm wtykamy wszystkie kółka (Sherlock ułoży je sam). Podpalamy teraz w piecu et voile!

Level 2

Wchodzimy do biblioteki. Drzwi się zamykają! Nie ma już drogi powrotu, dlatego musimy spróbować dostać się do tych drzwi na górze. Zabieramy książkę o historii leżącą przy słupie zaraz koło wejścia. Trzeba odnieść ją na miejsce. Miejsce to jest pośród innych niebieskich książek o historii znajdujących się zaraz naprzeciwko. Książka:
-o religii miejsce ma na regale dokładnie naprzeciw od tego miejsca, na tym samym piętrze,
-o geografii – 2 regał po prawej od wejścia na dole,
-o filozofii – pierwszy regał po lewej od biurka,
-o prawie – zaraz przy wejściu,
-o nauce – obok filozofii,
-o filozofii – regał obok, ale Sherlock otwiera książkę i wyciąga klucz.
Kluczem tym otwiera się drzwi na górze (te duże). W całym korytarzu są 4 pary drzwi.
Wchodzimy w pierwsze. Oglądamy otwarty sarkofag i zauważamy piasek. Odsłaniamy też kotarę odkrywając drzwi – klucz jest w zamku, ale potrzeba paru rzeczy, żeby ten klucz wyciągnąć.
Wracamy na korytarz. Spod dywanu wyciągamy mały widelec. Wchodzimy w drugie drzwi i oglądamy gabinet – do wzięcia jest kartka z biurka. Wyglądamy przez okno.
Po filmiku oglądamy kominek oraz obraz nad nim. W dziurkę wtykamy widelec. Wyjmujemy laskę i prawdziwą listę. Spod szafki wyciągamy fałszywą listę.
Następne drzwi to łazienka – spuszczamy wodę z wanny. To piasek! Czyżby Memfis XI postanowił zrobić kompu-kompu?:) Podbieramy mydełko.
Wracamy do pierwszego pomieszczenia z sarkofagiem. Laskę wtykamy w lwa na ścianie i z sejfu wyciągamy paczuszkę. Z szafki w kącie koło drzewa genealogicznego bierzemy wycior do fajki. Podchodzimy teraz do feralnego zamka. Smarujemy go mydełkiem, pod drzwi podkładamy fałszywy spis, a wyciorem wypychamy kluczyk. Brawo! Możesz teraz w nagrodę otworzyć drzwi.
Otwieramy drzwiczki szafy koło kapciuszków. Przybliżamy na ślady pudru. Podchodzimy teraz do wielkiego łóżka i na szafce układamy drewna z szafy – to dziecinnie proste, a listy z szafki bardzo się przydadzą.

Zastanawiające są te rysunki, hm. Chyba widziałam je na pewnym manuskrypcie.. Odwracamy się o 90 stopni i znajdujemy na ścianie piękny egipski twór.
Naciskamy wg rysunków:
-oko
-człowieka z lewej
-zwierzę z prawej
-wojownika z prawej.
Laska faraona! Jak piękna!
Rozglądamy się teraz po pokoju i zauważamy wiszący na suficie wielki wentylator. Przesuwamy się powoli, aż do momentu, kiedy pojawi się lupka. Oglądamy ją, a potem zaczepiamy laską faraonów. Wtedy Sherlock zakręci nim, a w róg pod komodę spadnie złoty skarabeusz.
Podnosimy go i idziemy do gabinetu. Tam podnosimy klapę na biurku, na której odbite są białe koła. Wkładamy skarabeusza, klikamy raz, drugi, a potem wyjmujemy pisma. Tym działaniem odblokowaliśmy też metalowe pudełko na lewo od drzwi. Chwilę trzeba poświęcić na ułożenie tych puzzli, a potem wyjąć klucz.
Kluczem tym otwieramy szafę w salonie obok drzewa genealogicznego. Wyjmujemy drugi symbol władzy. Hm, gdzieś tu była figura nie wyglądająca na nowoczesną. Wychodzimy na korytarz i biegniemy do rzeźby zaraz przy drzwiach prowadzących powrotem do biblioteki. W łapki wkładamy obie złoto-niebieskie laski i wchodzimy do piwnicy.

Level 3

Cóż to za podejrzane miejsce. I jeszcze ten piasek na podłodze pod ścianą! Zabieramy kijki leżące koło beczek, młotek, wodę, zapałki. Potem podchodzimy do materaca, odwracamy go, a skrytkę otwieramy młotkiem – wyciągamy figurkę. Teraz czas zaopatrzyć się w parę butelek wina hyhyhy.
Zbieramy z regałów:
-Touraine
-burbon
-likier
-wino hiszpańskie
-Bourdeaux (w kacie regałów)
-gin
I jedną pustą (w niskim stojaku na środku)
Półka, na której stał gin wygląda podejrzanie pusto. Ustawiamy tam wszystkie wina i odkrywamy układankę. W środku musi zostać puste miejsce na guzik otwierający tajne wejście.

Zostaje jeszcze jedna sprawa – pochodnie. Spomiędzy przerw z boków małego stojaka wyciągamy dwie szmatki. Owijamy nimi kijki, polewamy ginem i zapalamy jedną – to wszystko.
Wchodzimy do laboratorium.

Laboratorium

Rozbijamy młotkiem garnuszki po prawej i wyciągamy kluczem. Idziemy dalej, schylamy się pod stół i wyciągamy buteleczkę oleju. Ze stołu pod ścianą bierzemy umieszczony w skrzyni klucz. Podchodzimy też do biurka, podnosimy krzesło i stawiamy pod wyrwą w ścianie, żeby zdobyć następny. Czytamy wszystkie dokumenty szczególnie zważając na ten o „D i S – jednocześnie”. Podchodzimy do szuflady i wsadzamy klucze. Ten po lewej ma zostać obrócony przeciwnie, a ten po prawej zgodnie z ruchem wskazówek zegara i turn. Inne ustawienie spowoduje, że wszystko wybuchnie…

Czas dostać się za któreś z drzwi. Idziemy do tych po lewej, oliwimy zamek i przekręcamy klucz z garnuszka. Szukamy łuczywka i oleju, a potem łączymy te przedmioty ze sobą, żeby mieć już nieograniczony czas na przejście tej części.
Teraz składamy „ofiary” w urnach (znaki wg dokumentu o żywiołach z biurka):
-znak powietrza – pusta butelka
-znak ziemi – piasek
-znak wody – manierka z wodą
-znak ognia - woda
Usłyszymy za sobą klik – to kolejna zagadka. Hm, te litery wyglądają jak początki kast indyjskich. Zagadka mówi, żeby zacząć od ostatniego. Dzięki ułożeniu SVK dostaniemy literę B. Dzięki rozwiązaniu mamy też otwarte drzwi naprzeciw.

Sala naprzeciw obraca się. Poruszasz się tutaj idąc ku środkowi, a potem odbijając w którąś ze stron. Naciśnij wszystkie cztery figury, a otworzy się panel. Rzeźbę możemy wziąć z kafla za moment, tymczasem teraz chodź od rzeźby do rzeźby, aż staniesz przy drzwiach ze złotym napisem. Hm.

Po wyjściu wracamy znowu do magazynku i do środkowej z urn wrzucamy pieczęć – odpowiedź to Brahman!

Wróć do obrotowego pomieszczenia i poruszając się znowu tak samo, ale tym razem wejdziemy w drzwi z napisem. Czeka na zagadka w stylu znanym z Sherlocka Holmesa vs Lupin, ale tym razem jest o wiele prostsza. Podchodzimy do wody i zajmujemy się zagadką wodną – trzeba ustawić 4 litry wody używając wiader o objętości 5 i 3l.
To proste:
-napełniamy małe wiadro wodą z balii
-zawartość małego wiadra wlewamy do dużego (klikając na nie)
-ponownie napełniamy małe
-znowu przelewamy do dużego, dzięki czemu w małym wiadrze pozostał 1l wody
-klikamy małym wiadrem na fiolce z lewej, dzięki czemu odstawiamy je
-zawartość dużego wiadra wylewamy w rowek
-odstawiamy duże kilkając na menzurce
-1l z małego wiadra przelewamy do dużego
-napełniamy małe
-dolewamy do dużego, dzięki czemu mamy 4 litry
-odstawiamy małe
-duże wiadro kładziemy na czarnym kamieniu z boku.
Pojawi się duża szachownica. W każdym z kątów poustawiaj Anubisa. Filmik

Level 4

Zapisz się! Musisz szybko uwolnić się od skorpionów. Błyskawicznie chwytamy wiadra i dużym zakrywamy ich gniazdko. Przejdź na schodek koło torby. Podnieś ją. Przechodzimy na lewą stronę szachownicy i kolejnym wiadrem zakrywamy skorupiaka. Chwytamy deskę i wychodzimy z pomieszczenia. (UWAGA! Jeżeli wyszedłeś/wyszłaś z pomieszczenia przed wzięciem deski, to już nie uda Ci się wrócić i nie zginąć)
Uf. Udało się.
W zrujnowanym pokoju rotacyjnym niewiele zostało. Układamy deskę na dziurze z lewej. Dobiegamy do rzeźby, bierzemy koło zębate i łańcuch. Wracamy na pozycję wyjściową i skaczemy na koło na środku pomieszczenia. Spójrz na sufit dokładnie nad tobą – o to kółeczko zahacz łańcuch i kilknij na wyrwie pod kątem do Ciebie.

Przelecisz na drugą stronę to piwnicy z winem. Tam zbieramy: pędzelek, upuszczamy trochę prochu z beczki z kąta i napełniamy nim torbę. Weźmiemy też jedną roztrzaskaną butelkę i lampę ze stolika. Czas zająć się drzwiami. Pędzelkiem odsłaniamy liczbę na kamieniu szczytowym. Wciśniemy teraz po kolei co trzeci kamień zaczynając od prawej.

Znajdujemy się w holu domu wuja Elisabeth. Lampę odpalamy od świecy z leżącego na ziemi żyrandola. Zauważamy piasek i włosy przed schodami. Wchodzimy pomału po schodach i zabieramy praktycznie niewidoczną spinkę.

Używamy jej do otworzenia schowku w lustrze koło drzwi wejściowych. Ten rysunek wyraźnie pokazuje, jak ustawić dźwignie ukryte za obrazem na półpiętrze.
Najpierw wszystkie na dole, potem środkową dwa razy do góry, a potem pierwszą i trzecią raz do góry na pozycje neutralne. Wstajemy i idziemy do tajnego przejścia za drzwiami po lewej. Toż to dobrze znane nam miejsce, ale w zdecydowanie gorszym wstanie. Po drodze obracamy obrazy, żeby przeczytać dziwne litery i zobaczyć Ankhi.
Idziemy teraz do salonu z lwem. Tam szybko odwracamy tarczę z krzyżami i oglądamy rysunek. Teraz idziemy do miejsca wskazanego na rysunku i tulipanem (butelką) rozwalamy ścianę w tym miejscu. Wyciągamy haczyki, odważniki, list i klucz.
Takie fajne rzeczy potrzebne będą do odpalenia zegara w gabinecie z małym przejściem do biblioteki. Oglądamy zegar, wsadzamy do środka kółko i wieszamy haczyki na linkach. Na haczykach umieszczamy ciężarki: żółty, czarny i jasny.
BOOOOOOOMBAAAAAA!
Przed małymi drzwiczkami szybko umieszczamy torbę z prochem i dopalamy ją latarnią. Bum! Uciekamy.

Level 5

Zabieramy pocisk, który wystrzelił z naprzeciwka i utkwił w drzwiach. Nie schodzimy na dół, bo schody rażą prądem. Idziemy za to do regału naprzeciw i wyjmujemy niebieską książkę. Pożyczamy łopatę leżącą po lewej od paleniska. Zamykamy nią drzwiczki. Po chwili możemy przekręcić zawór bezpośrednio przy „garnku” (Dziwne, że wciąż pali się lampa ;)). Bezpiecznie schodzimy na dół. Podnosimy drabinę leżącą koło schodów i ustawiamy je przy regale z czerwonawymi książkami. Wchodzimy na górę, wyciągamy pipetę i listy. Wychodzimy z pomieszczenia. W gabinecie zauważamy nową zagadkę. Ze świecznika na stole wyciągamy świeczkę. Wychodzimy i stąd. Odsuwamy figurkę zaraz po lewej, żeby zdobyć wagę. Przechodzimy przez salę z mumią zauważając jej zniknięcie i chwytając topór w kącie za nią, a w następnym pokoju podnosimy lampę spod tylnej ściany. Wracając przez środkową salę koło drzwi wejściowych znajdujemy butelkę oleju. Olej wlewamy do lampy. Szukamy noża rytualnego – tam, gdzie na środku stała wielka figura i Sherlock mówił, że ładna. Nożem tym otwieramy trzy szafki w sali mumiowej za pomocą tego nożyka i przy tej najbardziej po prawej znajdujemy parę klocków. Otwieramy też szafki w sali z nożem, dzięki czemu znajdziemy trzy miski. Kolejna część klocków znajduje się w szafce w sali zaraz za gabinetem. Mamy już wszystko, żeby rozwiązać tę zagadkę.
Podchodzimy do układanki. Chodzi w niej oto, żeby stworzyć obrazek za pomocą tych kwadracików. Zmieniamy kolor klikając myszką na odpowiednich miskach. Cyfry będące po lewej i na górze to ilość czarnych kwadracików, jakie znajdą się odpowiednio: w poziomej i pionowej linijce. Najlepiej zacząć od tych górnych z napisem 31 i 30, bo trzeba tu wypełnić wszystko, a w przypadku 30 zostawić jedną górną linijkę czystą. Potem te dolne wartości w pionowych (oprócz trzech ostatnich) można spokojnie wypełnić odpowiednią ilością czarnych. Reszta wymaga już zsynchronizowania pionowych i poziomych, czyli np. skoro druga pozioma to 10, a zajętych jest 9, to trzeba dodać jedynkę do przodu albo do tyłu, ale dodając z tyłu jedną i dodatkowo pionowo siedem mamy jedną kratkę przerwy, co może oznaczać, że tam np. będzie jakaś szparka, choćby oko. Całość wygląda tak:

Zabieramy ze schowka dźwignię. Podchodzimy do mumii w sarkofagu za szkłem. Patrzymy pod nogi i odkrywamy schowek pod dywanem. Umieszczamy tam dźwignię i pociągamy. Lampę odpalamy od kaganka na ścianie.
Przechodzimy dwie sale dalej tam, gdzie otworzyło się przejście. Używamy lampy i schodzimy na dół. Hm. Skądś znamy już tą przestrzeń. Z regału bierzemy linę i idziemy na rekonesans laboratorium. Oczywiste, że też zrujnowano to miejsce. Przechodzimy za stołem, podnosimy skrzynkę i idziemy do przejścia tam, gdzie były regały.
Bomba!
Ustawiamy skrzynkę w rogu za piecem. Kładziemy na niej: wagę, miskę, pipetę, świeczkę. W ekwipunku łączymy linę z toporem i zawieszamy ją na haczyku nad piecem. Zapalamy świeczkę i wychodzimy stąd.

Tak, to już koniec przygody. Zobaczmy, co wydedukował Sherlock :)

Autorka: Madzius888

   

Komentarze


1067 #1 foka23
dnia 27.08.2008 20:51
Ratunkuu!!! Od dwóch dni jestem w ruchomej sali i nie mogę się ruszyć tzn. mam już 4 posążki i pieczęć Brahmana ale nie mogę jej wrzucić ani do urny w magazynie ani nie mogę otworzyć drzwi z napisem w sali z ruchomą podłogą...no i nie wiem co dalej ;-(((
660 #2 Madzius888
dnia 30.08.2008 14:08
Hm, to dziwne. Po zobaczeniu tych drzwi urna na środku staje się aktywna i można do nie wrzucić monetkę. Nie ma innej opcji.
1083 #3 Kikaz22
dnia 26.09.2008 18:48
Pomocy!!! Aż wstyd się przyznać, ale utknęłam na 2 levelu. Wyszłam z biblioteki, jestem w korytarzu. Byłam w pokoju gdzie sa ukryte drzwi, w łazience, ale nie moge sie dostac do pokoju naprzeciw łazienki. Napisałas wejsc w 4 drzwi, ale one sa zamkniete. Nie wiem jak je otworzyc:-((( Pomóż prosze
660 #4 Madzius888
dnia 26.09.2008 20:35
4 drzwi? Szukam tego wyrażenia i nie potrafię znaleźć. Z tego, co piszesz, to nie byłaś jeszcze w gabinecie. Te ostatnie drzwi to sypialnia, nie dostaniesz się tam na razie, bo najpierw musisz tam wejść przez boczne drzwi z poziomu salonu z sarkofagiem.
1083 #5 Kikaz22
dnia 27.09.2008 01:13
"W całym korytarzu są 4 pary drzwi" 1 to te od biblioteki, 2 od salonu z sarkofagiem i lwem na ścianie, 3 łazienka a do 4 nie moge sie dostać. To jest ten gabinet, z którego mam wziąć reszte rzeczy, aby otworzyc boczne drzwi w salonie (za kotara)??? To jak sie dostac do gabinetu?
1083 #6 Kikaz22
dnia 27.09.2008 02:00
ok dzieki juz mam, nie zauwazylam tych drzwi w środku korytarza
660 #7 Madzius888
dnia 27.09.2008 19:07
:)
2833 #8 Roven15
dnia 17.02.2013 15:56
W sumie ostatni wpis był kilka lat temu ale spróbuję:) Mam problem w piwnicy. zebrałem wszystko, mam wszystkie butelki mimo to nie mogę ich ustawić w tamtym miejscu. wybieram butelkę, pojawia się ręka z kluczem, klikam i nic. obojętnie jaką butelkę wezmę. pomocy...
165 #9 Kami
dnia 19.02.2013 18:38
Tu jest trochę mniej widoczne Wink2 Lepiej zadać pytanie na forum Smile2
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?