Broken Sword II: The Smoking Mirror - recenzja

Dodane przez daz dnia 09.04.2006 23:09

Broken Sword to dla ogromnej ilości fanów gier przygodowych gra po prostu kultowa. Wielu stawia ją wysoko nad wieloma innymi świetnymi produkcjami, jak np. serią Monkey Island czy Najdłuższą Podróżą. I najważniejsze jest to, że owe wysoka pozycja jest w pełni zasłużona. Pewnego dnia do mieszkania wpadają nieznani mężczyźni i porywają dziewczynę głównego bohatera, piękną Francuzkę Nico. Natomiast jej chłopaka, Georga czeka również niemały orzech do zgryzienia. Zostaje przywiązany do krzesła i porzucony na pastwę olbrzymiego pająka. Oczywiście nasz bohater się uwalnia i natychmiast rusza w poszukiwaniu kobiety swojego życia. A ta podróż doprowadzi go w dziesiątki niebezpiecznych i nieznanych miejsc na świecie.

Tak przedstawia się fabuła tej znakomitej przygodówki. Może na pierwszy rzut oka nie wygląda na jakąś oryginalną lub specjalnie udziwnioną, ale przekonacie się, że w trakcie gry nieraz zostaniecie nieźle zaskoczeni. Tak chwalę, chwalę i przygotujcie się, że będę schlebiał Broken Sword jeszcze bardziej;)

Zawsze miałem sentyment do przygodówek z ręcznie rysowaną grafiką. Taki sposób przedstawienia gry jest dużo lepszy niż np. przestawianie trójwymiarowych postaci na dwuwymiarowych tłach (pamięta ktoś jak wyglądał sposób podawania przedmiotów między postaciami w TLJ?). Ale temat grafiki to na inny tekst;)

Świat Broken Sworda jest jak normalny, kiczowato kolorowy komiks, ale na ekranie monitora przedstawia się świetnie. Animacja jest na wysokim poziomie, nie widziałem jakiś poważniejszych zaniedbań czy niedociągnięć. Wszystko jest zrobione naprawdę profesjonalnie. Równie dobrze, a nawet dużo lepiej przedstawiono kilka cut-scenek w grze. Te przypominają normalną kreskówkę i ogląda się je świetnie, chociaż jest ich bardzo mało jak na przygodówkę.

Twórcy stworzyli nam możliwość animowania dwóch wspomnianych już postaci. I mimo, że kiedy kierujemy poczynaniami uroczej Nico, dość często powtarza, że nie jest w stanie rozwiązać problemów tak jak George, ale ogólnie gra nimi za bardzo się nie różni. Wspomniałem przed chwilą o rozwiązywaniu problemów, więc pora na słów kilka o zagadkach.

Nieczęsto można spotkać grę przygodową, w której zagadki są tak świetnie wyważone. Praktycznie non-stop nasz umysł trapi jakiś problem, niejednokrotnie wymagający ogromnego kombinowania. Czasem rozwiązania kolejnych etapów mogą wydać się nielogicznego, a to z powodu towarzyszącego nam prawie na każdym kroku humoru. Zainteresowanych odsyłam do jednego z tekstów naszego czytelnika, który spisał co lepsze cytaty z omawianej gry (autor może podziękować mi za sceną, po zakończonym programie;)).

Do wzrostu miodności produktu przyczyniło się zarówno spolszczenie, jak i przygotowana oryginalna wersja. Głosy w angielskiej wersji są doskonale dobrane i świetnie pasują do samej gry. Na szczęście polski dystrybutor zlitował się nad graczami i przetłumaczył jedynie napisy w grze. W żadnym wypadku nie psuje to klimatu produkcji, wręcz przeciwnie - jest to rozwiązanie idealne.

Pisząc o oryginalnych głosach delikatnie napomknę parę słów na temat muzyki. A ta nawet w małym stopniu nie odstaje od wysokiego poziomu reszty gry. W każdej lokacji (a tych jest naprawdę wiele) możemy posłuchać motywu melodycznego, który doskonale pasuje do klimatu otoczenia.

O dźwiękach nie będę pisał - przeczytajcie to co wyżej i pomyślcie, że to o nich;) Niestety mimo rozlicznych zalet, można dopatrzyć się kilku wad. Największą jest to, że czasami naprawdę trudno domyślić się odpowiedniego rozwiązania. Niekiedy naprawdę może denerwować stopień trudności zagadek, szczególnie jeśli ktoś nie posiada zbyt dużego doświadczenia z tego typu grami.

Z obowiązku recenzenta;) muszę skrytykować niemożliwość zmuszenia postaci do biegu. Czasami powolne i dostojne stąpanie do kolejnej lokacji może naprawdę znudzić (wprawdzie istnieje pewne przyśpieszenie, ale niezbyt dopracowane). Ostatnią z wad, które szczególnie utkwiły mi w pamięci jest to, że w grze można zginąć. Oczywiście niezbyt często, ledwo kilka razy, ale jednak. W ten oto dość krótki sposób przedstawiłem wam ogólne informacje o grze. Ale jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na zakup, to dodaję jeszcze, że produkt można było zakupić za około 15 zł. A to za świetną ucztę przygodówkową naprawdę niewiele.

9 PLUSY:
Świetna, klimatyczna grafika + I muzyka + Oraz zagadki + Wraz ze świetną fabułą
MINUSY:
Czasami nielogiczne rozwiązania zagadek - Można zginąć

Słówko na koniec: Po prostu musisz to mieć

autor: Daz

AZ30
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]