Agatha Christie: Morderstwo w Orient Expressie - poradnik

Dodane przez Koda dnia 07.05.2007 17:15

  Stacja Sirkeci
  CZĘŚĆ I - Fakty
  CZĘŚĆ II - Dowody
  CZĘŚĆ III - Hercules Poirot siada i myśli

Stacja Sirkeci

Podążaj za Poirotem. Zatrzyma cię zdenerwowany kucharz – musisz zadecydować który tasak jest lepszy. Odpowiedź, że ten który trzyma w lewej ręce. Ruszaj dalej. Kiedy zobaczysz kozę, przyjrzyj się jej.

Ponownie zostaniesz zatrzymany. Musisz pomóc zakończyć spór dwóch mężczyzn. Aby to zrobić, trzeba przynieść im porcelanę Kutahya lub Iznik. Ze straganu obok kozy weź misę Kutahya (alternatywnie możesz wrócić na sam początek runku, tam gdzie zaczynałeś grę i zabrać naczynie Iznik – nie ma to większego znaczenia). Pokaż naczynie mężczyznom. Możesz przejść dalej, lecz zanim to zrobisz weź ziarno z wozu po lewej.

Znów nie możesz przejść dalej. Tym razem drogę zagrodzą ci dwie panie – księżna Dragomiroff i pani Schmidt. Musisz pomóc odnaleźć parasol księżnej. Pamiętasz, że koza coś gryzła? To może być szukany parasol. Wróć do zwierzątka i nakarm je ziarnem, a odsunie się i będziesz mógł wziąć parasol i oddać go księżnej.

Idąc dalej ponownie zostaniesz zatrzymany. Kobieta poprosi cię o pokazanie jej drogi na dworzec – zgódź się i razem idźcie dalej.

Przed wejściem na dworzec czeka cię kolejny postój. Na szczęście tym razem wystarczy tylko porozmawiać z mężczyznami, a zejdą ci z drogi. Wejdź na dworzec.

Idź w lewo, aż do peronów. Porozmawiaj z bileterem, a wpuści cię na peron. W końcu Antoinette będzie mogła porozmawiać z Herculesem Poirotem. Obejrzyj animację.

Część I - Fakty

Kiedy pociąg stanie z powodu braku bekonu, skieruj się w stronę parowozu. Porozmawiaj z maszynistą i konduktorem. Podejdź do skrzyń i pudełek leżących po lewej. Niestety – etykiety są po serbsku. Poproś o pomoc konduktora Michela. Antoinette znajduje skrzynkę z bekonem... Uff, możemy jechać dalej.

Udaj się do wagonu salonowego. Wejdź za bar i zabierz szczypce do lodu i wszystkie szklanki, a z szuflady taśmę i papierowe serwetki.

Udaj się do swojego przedziału (nr 7-8). Porozmawiaj z Gretą. Wyjdź z przedziału i przystawiając szklanki do kolejnych drzwi, podsłuchaj o czym mówią inni pasażerowie.

Kiedy pojawi się Michel, porozmawiaj z nim. Potem zacznij go śledzić, aż do przedziału bagażowego.

Wróć do wagonu Calais i do swojego przedziału. Porozmawiaj ze współlokatorką. Obejrzyj animację.

Podejdź do drzwi i podsłuchaj, co się dzieje na korytarzu. Po chwili znów podejdź do drzwi, przystawiając ucho.

Ponownie wydarzenia na korytarzu wzbudzą zastrzeżenia Antoinette. Tym razem wyjrzyj na zewnątrz. Udaj się za tajemniczą osobą w kimonie. Porozmawiaj z Michelem siedzącym na końcu wagonu. Wróć do siebie. Obejrzyj animację.

W pociągu popełniono morderstwo!

Porozmawiaj z Poirotem o morderstwie. Możesz wybrać, czy chcesz prowadzić śledztwo na własną rękę – wtedy pomoc od Poirota będzie minimalna. Jeśli chcesz by ci pomagał, będzie cię wspierał wskazówkami.

Przyjrzyj się ciału Ratchetta. Sprawdź kieszeń – znajdziesz zegarek. Spod poduszki weź pistolet. Podnieś chusteczkę z podłogi. Na stoliku jest sztuczna szczęka, kubek, statuetka, niedopałek cygara, płaska i okrągła zapałka oraz fragment przypalonego papieru – weź wszystkie przedmioty.

Przeszukaj walizkę z półki u góry. Weź z niej środek nasenny. Spójrz na ślady za oknem. Podejdź do drzwi i przeszukaj płaszcz – znajdziesz pudełko zapałek (z okrągłą główką). Zabierz też kapelusz i szczotkę do czyszczenia fajek. Obejrzyj wszystkie znalezione rzeczy w ekwipunku za pomocą szkła powiększającego.

Porozmawiaj z doktorem Constantinem.

Idź do Poirota i podsumujcie znalezione wskazówki.

„Skocz” do wagonu restauracyjnego. Z bufetu weź lampę. Wróć do wagonu Calais.

Kabina 1-2 (Masterman & Foscarelli) – drzwi zamknięte

Kabina 3-4 (MacQueen) – drzwi zamknięte

Kabina 5-6 (Schmidt & Debenham) – sprawdź pudełko na kapelusze na półce bagażowej. Forma nie jest w potrzebnym Antoinette rozmiarze. Weź pudełko z bagażu pani Schmidt i obejrzyj je w ekwipunku. Z bagażu Mary Debenham zabierz chustkę i również przypatrz się jej.

Kabina 7-8 (Ohlsson & Marceau) – obejrzyj pudło na kapelusze i weź formę.

Kabina 11 (Hubbard) – obejrzyj pudło na kapelusze na półce. Weź list i przeczytaj go w ekwipunku w sekcji notatki. Weź guzik z podłogi.

Kabina 12 (Hrabina Andrenyi) – drzwi zamknięte

Kabina 13 (Hrabia Andrenyi) – drzwi zamknięte

Kabina 14 (księżna Dragomiroff) – zabierz formę z pudła na kapelusze. Sprawdź walizkę. Weź pudełko.

Aby otworzyć pudełko trzeba wykonać następujące czynności:

1. Przesuń boczną górną część w prawo.
2. Dolną boczną część w lewo
3. Przednią część do góry
4. Boczną górną część w lewo – do pozycji startowej
5. Dolną boczną część w prawo – do pozycji startowej
6. Przednią część ponownie do góry
7. Górną boczną część w lewo
8. Dolną boczną część w prawo
9. Przednią część w lewo

Zabierz wisiorek i obejrzyj go w ekwipunku za pomocą szkła.

Kabina 15 (Arbuhonot) – drzwi zamknięte. Jednak można się dostać do pokoju innym sposobem. Wróć do przedziału nr 14 i idź przez łazienkę do drugiego pokoju. Sprawdź walizkę i weź paczkę szczotek do czyszczenia fajek.

Kabina 16 (Hardman) – w walizce na półce znajdziesz skórzaną rączkę, a w neseserze na ławie – rolkę taśmy.

Kabina 9 (Poirot) – weź szczypce ze stołu. Porozmawiaj z detektywem.

W ekwipunku weź przypalony papier i kliknij nim na ikonę z kołem zębatym. Zostaw papier w sekcji z lewej strony. To samo zrób ze szczypcami. Kiedy klikniesz na ikonę użycia jednego przedmiotu na drugim, otrzymasz szczypce trzymające przypalony papier. Potem weź formę od kapelusza i umieść ją na stole. Na formie użyj szczypiec, następnie drugiej formy. Połóż lampkę na stole i użyj na niej zapałki.

Część II – Dowody

Kabina 10 (Ratchett) – podejdź do okna i obserwuj Hardmana badającego ślady. Śledź go.

Teraz jesteś w wagonie Ateny-Paryż. Porozmawiaj z Matteo – konduktorem.

Kabina 16 (wolna) – obejrzyj radio

Kabina 15 (Matteo) – weź książkę o alfabecie Morse'a i paszport Matteo ze stołu.

Kabina 14 (wolna) – pod łóżkiem znajdziesz zepsute buty śnieżne. Obejrzyj je w ekwipunku

Kabina 13 (Constantine) – obejrzyj płaszcz. Weź paszport doktora ze stołu. Poszperaj też w walizce. Zabierz ogłoszenie i obejrzyj je w inwentarzu.

Kabina 12 (wolna) – zabierz podarty list z podłogi. Ułóż go. Powinien wyglądać tak jak na obrazku. Możesz go przeczytać w notatniku.

Kabina 11 (Michel) – drzwi zamknięte

Kabina 10 (Maszynista) – weź paszport maszynisty ze stołu.

Kabina 9 (Klaus) – weź paszport Klausa z walizki.

Kabina 7-8 (wolne) – przypatrz się wazonowi. Interesujące... Wejdź przez łazienkę do sąsiadującego pokoju. Weź cążki z sekretarzyka

Kabina 5-6 (wolne) – nic ciekawego

Kabina 3-4 (Pomocnik maszynisty) – weź z ławy rękawice pomocnika i jego paszport ze stolika.

Kabina 1-2 (Lucien) – nic ciekawego

Wyjdź drzwiami przy Matteo. Idź w stronę lokomotywy i wejdź do niej. Porozmawiaj z Tayyipem. Daj mu sztuczną szczęka Ratchetta (fuj...). Spróbuj wziąć młotek. Daj w zamian maszyniście skórzaną rączkę. Weź młotek i trochę węgla. Opuść lokomotywę i idź w stronę następnego wagonu. Przyjrzyj się pęknięte rurze.

Wejdź do wagonu Calais przez okno w pokoju Ratchetta. Porozmawiaj z Michelem, by dostać klucz do wagonu bagażowego. Zapytaj też o klucz do wagonu Ateny-Paryż.

„Skocz” do wagonu restauracyjnego. Przejdź na sam koniec, aż do drzwi prowadzących do bagażowni. Użyj klucza. Sprawdź każdą skrzynkę. Kiedy natrafisz na skrzynię zamkniętą gwoździami użyj na niej młotka od maszynisty. Weź z niej związane buty śnieżne.

W ekwipunku w sekcji łączenia przedmiotów umieść zabrane przed chwilą buty po prawej stronie. Kliknij na ikonie koła zębatego by otrzymać buty śnieżne i drucik. Idź w dół ekranu i przeczytaj dokumentację ładunku. Idź dalej i spróbuj otworzyć drzwi.

„Skocz” do wagonu Ateny-Paryż. Wyjdź z pociągu i idź w stronę lasu. Idź prosto, aż do ekranu z wielką skałą w centrum. Użyj butów śnieżnych na Antoinette.

Idź w prawo – spotkasz wilka. Spłosz go rewolwerem Ratchetta. Idź dalej i weź metalową rynienkę z drzewa po lewej. Wróć do miejsca z wielką skałą. Idź teraz lewą dróżką. Dalej w lewo. Potem znów wybierz lewą stronę i weź kolejną metalową rynienkę.

Wróć jeden ekran do tyłu. Idź w prawo. Ponownie w prawo. Znów spłosz wilka za pomocą rewolweru.

Idź w górę i na klif. Antoinette zabiera leżący tam przedmiot i przy okazji ociera się o śmierć... Przedmiot to nóż do steków. Obejrzyj go w ekwipunku.

Idź w lewo do chatki. Drzwi są zamknięte. Popatrz na metalowe pręty. Użyj na jednym młotka. Zdobyty pręt użyj na kłódce. Wejdź do środka. Weź ubranie kontrolerskie. Obejrzyj je w ekwipunku – znajdziesz klucz. Zabierz też sztylet z krzesła i również go zbadaj za pomocą szkła.

Wytnij kawałek rury z pieca za pomocą cążków. Wyjdź z chatki.

Użyj butów śnieżnych na Antoinette. Idź trzy razy w dół. Idź w lewo i w dół ekranu. Dwa razy w prawo i dojdziesz do ekranu z dużym kamieniem. Wróć do miejsca gdzie pękła rura. Umieść tam wyciętą rurę. Możesz potrzebować rękawic pomocnika.

Idź do wagonu restauracyjnego i do kuchni. Klaus potrzebuje octu i oliwy. Idź więc do wagonu bagażowego. Sprawdź beczki naprzeciwko dokumentacji ładunku. Użyj metalowej rynienki na beczce z octem, a potem na rynience – szklankę. Zrób to samo z beczką oliwy. Idź do Klausa i daj mu to czego potrzebował – to jednak za mało, kucharz wychodzi po więcej. W tym czasie możesz wziąć z kuchni pipetę, a z lodówki karafkę z sokiem pomarańczowym i tasak z kredensu. Zabierz również misę.

W wagonie restauracyjnym podejdź do bufetu i weź puste karty i nóż do masła.

Musisz teraz skolekcjonować odciski palców wszystkich pasażerów. Przy okazji również z nimi porozmawiaj i poproś o paszporty:

Wagonie bagażowy - Klaus
W wagonie salonowym są: Debenham, Lucien (przy okazji zabierz wiadro z lodem z baru i wazę do ponczu) i Foscarelli

Idź do wagonu Calais.

Kabina 1-2 – porozmawiaj z Mastermanem. Sprawdź jeszcze bagaże i z jednej zabierz książkę a z drugiej licencję szofera.

Kabina 3-4 – porozmawiaj z MacQueenem. Z walizki z ławy weź 2 listy i przeczytaj je w notatkach.

Kabina 5-6 – weź paszport ze stołu. Porozmawiaj z panią Schmidt.

Kabina 7-8 – zabierz Biblię ze stolika. Porozmawiaj z Gretą. Przeszukaj jej walizkę – kartka pocztowa. Oczywiście przyjrzyj się jej w ekwipunku.

Kabina 11 – porozmawiaj z panią Hubbert

Kabina 12 – obejrzyj bagaż i przyjrzyj się etykiecie.

Kabina 14 – weź paszport i bransoletę. Porozmawiaj z księżną.

Kabina 15 – porozmawiaj z Arbuhonotem.

Kabina 16 – weź paszport Hardmana.

Porozmawiaj z Michelem siedzącym na swoim stałym miejscu.
Idź do wagonu Ateny-Paryż.

Kabina 1-2 – weź paszport.

Kabina 11 – przyłap Hardmana. Weź od niego klucz i oczywiście odciski palców. Sprawdź walizkę Michela i weź jego paszport i fotografię – obejrzyj ją.

Kabina 13 – porozmawiaj z doktorem Constantinem.

Porozmawiaj również z Matteo na korytarzu. Wyjdź na zewnątrz. Spotkasz tam pomocnika maszynisty, a w lokomotywie – maszynistę. Chyba wiesz co musisz zrobić :)

Wejdź do pociągu przez okno Ratchetta.

Kabina 16 – spod stolika weź prawdziwy paszport Hardmana, listy uwierzytelniające i list Rachetta – przeczytaj go.

W końcu wróć do Poirota. „Poradziłaś sobie wspaniale!”

Idź do sekretnego pokoju w wagonie bagażowym. Użyj klucza zabranego Hardmanowi. Spójrz na sejf. Obejrzyj Biblię Grety – Apokalipsa św. Jana rozdział 13 werset 18 (liczby z kapelusza Ratchetta): „..a liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć – 666”.

Umieść kursor z lewej strony cyferblatu i klikaj, dopóki 6 nie znajdzie się pod strzałką. Umieść kursor z prawej i zrób to samo. Potem znów z lewej i kiedy wybijesz trzecią szóstkę, pociągnij za rączkę sejfu. Zabierz z sejfu spowiedź Ratchetta i przeczytaj go w notatniku.

Podejdź do wielkiej skrzyni w drugiej części pokoju. Użyj na niej metalowego pręta. Obejrzyj posłanie, weź ubranie i obejrzyj je. Spójrz jeszcze na książki z prawej strony.

Teraz będziesz pobierać odciski palców z interesujących przedmiotów i porównywać je z odciskami pasażerów, czyli to co detektywi lubią najbardziej :)

W ekwipunku weź węgiel i połącz go młotkiem w sekcji łączenia przedmiotów. Otrzymany proszek połącz z pipetą. Taką oto pipetę z sypkim węglem używaj na przedmiotach by odkrywać odciski, a potem taśmy, aby je pobrać.

Weź odciski z:
– książek które niedawno oglądałeś.
– zatrzasku skrzyni.
– klamki do sekretnego pokoju.
– skrzyni z której brałeś bury śnieżne.
– pustej skrzynki nad skrzynią z bliżej niezidentyfikowanym zielonym prowiantem
– okna w pokoju Ratchetta
– gałki w pokoju Hubbarda
– prętów na lewej ścianie w pokoju 7-8 w wagonie Ateny-Paryż
– wazy w tym samym pokoju

Aby natomiast pobierać odciski z przedmiotów w ekwipunku należy wziąć pipetę i umieścić w sekcji łączenia przedmiotów i użyć jej z przedmiotem z którego chcesz pobrać odcisk. Wyeksponowany odcisk pobierz za pomocą taśmy.

Weź odciski z:
– kłódki
– grubego kubka Ratchetta
– sztyletu
– zepsutych butów śnieżnych

Przejdź do sekcji, odznaczonej ikoną odcisku. Teraz porównaj każdy odcisk z odciskiem każdego pasażera.

Poszczególne odciski:
– skrzynia w sekretnym pokoju – MacQueen
– książki w skrzyni – nie pasują do nikogo
– klamka do sekretnego pokoju – Michel
– skrzynia po butach śnieżnych – Foscarelli
– pusta skrzynia – Foscarelli
– okno w pokoju Ratchetta – Foscarelli
– gałka w pokoju Hubbard – Greta
– pręt w pokoju 7-8 – Arbuthnot
– wazon – Debenham
– kłódka – Matteo
– kubek – Masterman
– sztylet – nie pasują do nikogo
– zepsute buty śnieżne – Arbuthnot

Teraz musimy zbadać odciski butów. Wyjdź na zewnątrz przez okno Ratchetta. Użyj misy z ciastem na odciskach, a potem na cieście szczypiec do lodu. Masz odcisk buta. Trzeba się teraz dowiedzieć czyje są to odciski.

Idź do pokojów wszystkich mężczyzn, także z obsługi i przeszukaj ich szafki z butami. Na butach używaj misy z odciskiem. Sprawdź koniecznie wszystkie męskie buty, nawet jeśli już znalazłeś pasującą parę. Odcisk należy do Foscarelliego

Porozmawiaj z Poirotem. „Poradziłaś sobie wspaniale.”

Część III – Hercules Poirot siada i myśli

Idź do wagonu salonowego. Porozmawiaj z każdym pasażerem i pracownikiem.

Idź do wagonu restauracyjnego i zrób to samo.

Idź do swojej kabiny i sprawdź walizkę Antoinette. Weź szkarłatne kimono.

Poszukaj Michela. Łazienka przy jego stanowisku jest zamknięta. Poszukaj Matteo w wagonie Ateny-Paryż. Wejdź do przedziału 16 i idź za tajemniczym człowiekiem. Antoinette zostaje porwana!

Zajrzyj pod łóżko i zabierz parasol księżnej. Otwórz okno i spójrz przez nie. Użyj parasola na kłódce. Wyjdź z chatki i przeszukaj pudło. Są tam twoje rzeczy, ale brakuje kluczyka do sekretnego pokoju... Użyj butów na Antoinette. Wróć do pociągu (3x w dół ekranu, lewo, dół, prawo, prawo i lewo).

Porozmawiaj z Poirotem. Poszperaj w jego walizce, aby zdobyć list.

„Skocz” do wagonu Ateny-Paryż i wejdź do przedziału numer 16. Przyjrzyj się radio. Musisz zrobić klucz telegraficzny – połącz nóż do masła, młotek i długie gwoździe (ale ta Antoinette zdolna :))

Utnij w ekwipunku drut za pomocą cążków lub tasaka. Otrzymane krótsze części drutu użyj na kluczu telegraficznym.

Postaw na stole wazę do ponczu. Wlej do niej soku pomarańczowego. Wsadź do niej statuetkę. W ekwipunku połącz bransoletkę z cążkami – otrzymasz zgiętą bransoletkę. Użyj jej na misie.

Włącz radio i porozmawiaj z Barnaby'm. Wyłącz radio i włącz jeszcze raz. Otrzymasz odpowiedzi na swoje poprzednie pytania. Wyłącz i włącz raz jeszcze. Znów dowiesz się nowej rzeczy.

Idź do wagonu salonowego. Porozmawiaj z Mary Debenham, a w wagonie restauracyjnym z Constantinem i hrabiną.

Porozmawiaj z Poirotem. Poirot ma 3 rozwiązania tej zagadki. Obejrzyj animację.
Rozwiązanie pierwsze:
1. List z groźbami (threatening letter)
2. Cyrus Hardman
3. Matteo & dr Constantine
4. Przez drzwi nie zamknięte przez MacQueena (through the door left unbolted by MacQueen)
5. Ubranie kontrolerskie (attendant's uniform)
6. Masterman potwierdził dawkę środka nasennego (Masterman confirmed the dosage of the sleeping draught)
7. Sztylet (stiletto)
8. Podarty list (torn letter)
9. Pusty pokój w wagonie Ateny-Paryż (empty room in the Athens-Paris coach)

Rozwiązanie drugie:
1. Po 1.15 w nocy (after 1:15 A.M.)
2. W Ameryce (in America)
3. Nie wybieraj hrabiny Andrenyi, Hardmana, Hubbard i Michela.
4. Pułkownik Arbuthnot
5. Wszystkie wskazówki pasują do pierwszej solucji (all of these clues agree with the first solution)
6. Kiedy wspomniał o jasnym śniegu (when he said the snow was bright)
7. Nóź do steków (steak knife)
8. Szczotka do czyszczenia fajek (pipe cleaner)
9. Chustka do nosa (handkerchief)
10. Kłódka (broken padlock)
11. Kimono (scarlet kimono)

Rozwiązanie trzecie:
1. Maszynista (the engineer)
2. Sterta książek (pile of the books)

Teraz wystarczy tylko wybrać każde rozwiązanie po kolei.

KONIEC.

Autorka: Koda

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]