Sentinel - Strażnik Grobowca - poradnik

Dodane przez czasnasen1 dnia 07.05.2007 15:17

Grobowce Tartan długo skrywały jedne z największych tajemnic tej wygasłej cywilizacji. Niektórzy wierzą, że ukryto w nich legendarny skarb, inni twierdzą, że prawdziwą wartość przedstawia wiedza i technologia pozostawiona przez zaawansowaną rasę. Poznasz prawdę wchodzą do katakumb. Czeka Cię pełne niebezpieczeństw przeszukiwanie bogactw.

Twoje wtargnięcie uaktywnia Strażniczkę, hologram z zaawansowaną sztuczną inteligencją, pozostawiona przez starożytnych Tartan na straży ich świętego miejsca. Stanie się dla Ciebie przewodniczką- przyjazną, ale i wyrafinowaną jednocześnie.

Zjeżdżasz windą w dół i stajesz na ścieżce prowadzącej do Grobowca 35. Idź przed siebie. Czeka Cię pierwszy kontakt z Dormeuse, systemem obronnym Grobowca.
Idź naprzód zauważysz drzwi do pomieszczenia. Nad nimi wyryty jest symbol. Zanotuj go. Wróć do schodów i idź na drugi poziom Grobowca. Zwróć uwagę na kolejny symbol nad drzwiami. Idź dalej na trzeci poziom, gdzie znajdziesz trzeci symbol, który także zapamiętaj.

Naprzeciwko trzecich drzwi z symbolem znajduje się most. Na jego końcu stoi panel z miejscami na kryształy. Odblokujesz go wprowadzając sekwencje trzech symboli.

Musisz odszukać wszystkie kryształy poukrywane po wszystkich komnatach i światach grobowca. Teleport w pomieszczeniu naprzeciwko mostu zabierze Cię wprost do świata Tregett. Ruszaj, więc w podróż po tajemniczych i dawno zapomnianych zakamarkach pamięci Tartan…

TRAGETT

Idź w lewo – animacja- wejdź na platformę, która okaże się windą a następnie podejdź do panelu. Pionowy suwak wysuwa lub obniża komin, poziomy obraca nim, natomiast białe oświetlone diody to ilość możliwych kombinacji. Musimy przez każdy pączek kwiatowy przepuścić prąd, a robimy to w następujący sposób:

Pionowy suwak przesuwamy o 1 do góry a poziomy o 1 w prawo
Pionowy suwak przesuwamy o 1 w dół a poziomy o 1 w prawo
Pionowy suwak przesuwamy o 1 w dół a poziomy o 1 w lewo
Pionowy suwak przesuwamy o 2 do góry a poziomy o 2 w lewo
Pionowy suwak przesuwamy o 1 w dół a poziomy o 1 w prawo

Zjeżdżamy na dół i idziemy na platformę naciskamy guzik jedziemy w górę. Znajdujemy tu 4 panele. Na każdym z nich po 8 guzików, które będziemy przestawiać. Pierwsze 2 panele po lewej oświetlają kolorowe lampki, 2 po lewej uruchamiają lasery. Nasz cel zbudować most składający się z niebieskich laserów.

Podchodzimy do 1 panelu po lewej naciskamy 2 guzik licząc od lewej
Następnie do 2 panelu po lewej naciskamy 1 guzik
Znowu do 1 panelu naciskamy 8 guzik
Teraz do 2 panelu naciskamy 3 guzik
Znowu do1 panelu naciskamy 3 guzik
Teraz do 2 panelu naciskamy 6 guzik
Znowu do 1 panelu naciskamy 8 guzik
I jeszcze raz do 2 panelu naciskamy 3 guzik
Teraz do 3 panelu naciskamy 6 guzik
A na koniec 4 panel naciskamy 4 guzik

PAMIĘTAMY, ABY ZMIENIĆ USTAWIENIA GUZIKÓW MUSIMY WYŁĄCZAĆ POPRZEDNIE USTAWIENIE

Przechodzimy przez most a następnie przez tunel – animacja. Tu czeka kolejna zagadka. Widzimy 3 obracające się „kwiaty” przy każdym z nich jest wajcha służąca do zatrzymania go w odpowiedniej chwili. Podpowiedzią są koła widoczne na środkuPrzyglądamy się wzorkom na nich i dopasowujemy je do obracających się „kwiatów”

Po zatrzymaniu zwracamy uwagę na liście są krótkie i długie. Podchodzimy i ustawiamy rogi kół, zaczynamy od prawego górnego: rys. 1 krótki, długi, krótki, krótki, długi, długi, długi, krótki; rys. 2 długi, krótki, długi, krótki, krótki, długi, krótki, długi; rys. 3 długi, krótki, długi, długi, krótki, długi, krótki, krótki. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze przyjeżdża winda. Zabieramy kryształ błyszczący w oddali. Bo przecież po to tu przyszliśmy. Wracamy do teleportera i znów jesteśmy w grobowcu 35. Zanosimy kryształ do panelu, co uaktywnia nam kolejny teleporter….

MARU

Idziemy prosto do wielkiego labiryntu. Naciskamy czerwony guzik 5 razy idziemy w lewo do guzika naciskamy 1 raz podchodzimy do następnego naciskamy 3 razy idziemy w prawo i lewo naciskamy 2 razy teraz w prawo naciskamy 5 razy jedziemy do góry. Idziemy prosto – animacja – rozglądamy się dookoła. Widzimy 2 windy i 4 lutety. Wchodzimy do jednej z wind i jedziemy na dół. Podchodzimy do kolorowych lampek i odsłuchujemy. Zapamiętujemy kolory i dźwięki. Teraz idziemy do lunety. Patrzymy przez nią i zapisujemy kombinacje kolorów. Wchodzimy po schodach i odgrywamy melodie. Robimy tak z każdą lunetą.


Dostajemy kryształ zabieramy go i ruszamy przez labirynt. Idziemy w prawo potem w lewo naciskamy 4 razy guzik idziemy w lewo, prawo, lewo, lewo i prosto do wyjścia. Teleportujemy do grobowca. Zanosimy kryształ…

Idziemy na poziom 1 i wchodzimy do drzwi ze znakiem.

ESKA

Znaleźliśmy się w świecie wody i ptaków. Widzimy 3 skrzyneczki z kolorowymi sznurkami:

1 - czerwony, fioletowy, niebieski
2 - żółty, czerwony, zielony, niebieski
3 - niebieski, żółty, czerwony, zielony, fioletowy

Teraz musimy znaleźć skrzynki z kolorowymi światełkami, które pomogą nam dowiedzieć się, w jakiej pozycji należy ustawić kolorowe sznurki. Po drodze zwracamy uwagę na muszle z długim prętem. Na każdym z prętów znajdują się nacięcia: jest ich od 0 do 5. Idziemy do skrzynki 1 i ciągniemy za sznurki: czerwony 1x, fiolet 3x, niebieski1x przechodzimy przez mostek mamy kolejną muszle, zapamiętujemy ilość nacięć. Teraz znajdujemy ogromną rurę z 3 zaworami, które sterują szkieletowym mostem. Prawe koło obracamy 9x, środkowe 12x, a lewe 4x i ciągniemy za wajchę znajdującą się na końcu rury. Przechodzimy przez most znajdujemy podpowiedz i kolejną muszle. Idziemy do 2 skrzyneczki i ustawiamy: żółty 2x, czerwony 3x, zielony nie ruszamy, niebieski 1x..Teraz 3 skrzyneczka: niebieski 6x, żółty 2x, czerwony 6x, zielony 5x, fiolet 3x.. Pozostało jeszcze załączenie wszystkich muszli, zaczynamy od tej bez nacięcia, następna z 1 nacięciem, 2 …. Obserwujemy wydobywającą się wodę i parę z wielkiej muszli pośrodku wody. Muszla z 5 nacięciami uruchamia skrzydła wiatraka a z wody wydobywa się kolejny kryształ. Nie zapomnij go zabrać! Najkrótszą drogą wracamy do teleportera…zanosimy kryształ. W oddali po prawej stronie dostrzegamy aktywowany teleport idziemy i przenosimy się…

CORABANTI

Znajdujemy się w świecie wulkanów. Podchodzimy do teleskopu i przyglądamy się symbolom, zapisujemy je starannie. Zapamiętujemy również kolory świateł na słupach pomp. Obchodzimy wyspę dookoła. Zauważamy 4 mosty prowadzące do mniejszych wysepek. Do każdej wysepki prowadzą kładki, które musimy tak ustawić, aby można było przejść na drugą stronę. Aby to zrobić znajdujemy wejście do wieży. Wewnątrz zwracamy uwagę na książkę leżącą na stoliku.

Zapamiętujemy wykres. Oj dużo musimy pamiętać w tej planszy!! Cofniemy się na schodek przy czerwonej lampce naciskamy i jedziemy w górę. Mamy urządzenie do sterowania kładkami. Przyglądamy się, widzimy znajome symbole, które zanotowaliśmy na początku planszy. Stajemy naprzeciwko okna, z którego widzimy teleport.

Odszukujemy na obrotowej kopułce symbole i ustawiamy przejście. PAMIĘTAJ JAKAKOLWIEK POMYŁKA I NACIŚNIĘCIE INNEGO ZNAKU SPOWODUJE, ŻE PRZESUNIE SIĘ KŁADKA NA INNEJ WYSPIE.

A teraz stajemy tak, aby widzieć wulkan…..


A to kolejne ustawienia. Czas teraz pozwiedzać wysepki. Na końcu każdej drogi mamy pompę, na której ustawiamy odpowiedni kolor światła. Korzystamy z zapamiętanego wykresu.

- teleport – zielona; pozycja 5
- na prawo od teleportera – żółta; pozycja 3
- wulkan – niebieska; pozycja 1
- na prawo od wulkanu – fioletowa; pozycja 2

Brakuje jeszcze jednego światełka, które jest na wzgórzu, którego nie widać z okna. Aby się tam dostać musimy poprzestawiać kładki. Wracamy, więc do wieży. Odszukujemy symbole i gotowe.


Ruszamy w dalszą drogę. Ustawiamy pompę na kolor czerwony; pozycja 4. Słyszymy hałas, ogromne koło zamachowe ruszyło. Biegniemy do wieży, zabieramy kryształ i wracamy do grobowca. Zanosimy kryształ. Schodzimy schodami w dół do kolejnego teleportera. Przenosimy się do….

SANSELARD

A oto kraina śniegu i lodowatego wichru…Obchodzimy wyspę dookoła zwracając uwagę na dziwne młyny i totemy, wydające dźwięki i sygnały. Na wyspie z teleporterem stań za młynem i przyjrzyj się obracającym kołom teleporterem wiatrakowi pomiędzy nimi; górne na dół, wiatrak w prawo, dolne w górę. ZAPISUJEMY. Idziemy dalej na wyspę 2, widzimy totem i młyn; górne koło na dół, wiatrak w lewo, dolne do góry. Ruszaj dalej jak droga prowadzi na wyspę 3, gdzie mamy ogromną wieże, młyn i 2 totemy. Koła wieży obracają się; górne do góry, wiatrak lewo, dolne do góry. Wyspa 4, wieża, totem i młyn. Koła wieży; górne do góry, środek w lewo, dolne do góry. Idziemy po moście na wyspę 5. W jej centrum widzimy ogromny świetlny sygnalizator, jest także totem. Przechodzimy na wyspę 6. Mamy 3 wieże, 2 totemy i młyn. Koła wieży; górne w dół, środkowe w lewo, dolne do góry. Koła młyna; orne w dół, wiatrak w prawo, dolne w dół. Wyspa 7, 2 totemy, wieża i 2 młyny. Koła wieży; górne w dół, środkowe w prawo, dolne do góry. Koła młyna A, tego bliżej wieży; górne w dół, wiatrak w lewo, dolne do góry. Koła młyna B; górne do góry, wiatrak w lewo, dolne do góry. Cofniemy się na wyspę 6 i przechodzimy tunelem na wyspę centralną. W tunelu napotykamy na 1 totem. Na wyspie 7 jest most w prawo prowadzący również na centralną wyspę. Na górze totem, młyn, koła młyna; górne w dół, wiatrak w prawo, dolne w dół. Widzimy też podest ze znakami, to podpowiedz: wieże i młyny połączone ze sobą ruchami kół.

A teraz pora zajrzeć do notatek gdzie mamy; 4 wieże, 8 młynów i 12 totemów. Sprawdzamy, które koła wież obracają się identycznie z kołami młynów.

- wieża 1 z wyspy 3 – młyn z wyspy 6 i młyn z wyspy centralnej
- wieża 2 z wyspy 4 – młyn z wyspy 3 i młyn B z wyspy 7
- wieża 3 z wyspy 6 – młyn z wyspy 2 i młyn A z wyspy 7
- wieża 4 z wyspy 7 – młyn z wyspy 4 i młyn z wyspy 1

Wędrujemy do wieży 1 na wyspie 3 i ustawiamy wzór.

Teraz wieża 2 na wyspie 3.

Wieża 3 wyspa 6.

Wieża 4 wyspa 7.

Po ustawieniu ostatniego wzoru wchodzimy do windy i wyjeżdżamy do góry. Musimy zsynchronizować świetlny sygnalizator. Przed sobą widzimy urządzenie z suwakiem, który zmienia częstotliwość wiązki światła, jak również ich liczbę. Ustawiamy tak, aby świeciły 2 wiązki równocześnie. Biegniemy do następnej wieży i ustawiamy 3 wiązki i do kolejnej, aby ustawić 4. Nie jest to łatwe wymaga cierpliwości. Kiedy nam się uda na centralnej wyspie otwiera się podest ze znakami - winda? Zjeżdżamy nią w dół skręcamy w lewo. O! Ogromna muszla i jakieś drzwi w niej oraz urządzenie sterujące. Podchodzimy do koła i kręcimy nim aż ujrzymy szklane okno. Przesuwamy suwak po prawej stronie o 1 do góry. Kręcimy kołem dopóki nie pojawi się kolejne okno. Powtarzamy, aż rączka suwaka będzie u samej góry. Teraz zakręć kołami tak, aby pojawiło się okno z metalową barierką u góry, a w tle ujrzysz zielone światełko. Opuszczaj suwak i kręć kołem ustawiając szyby z barierkami. Wejdź, zabierz kryształ i jazda do windy. Wracamy do grobowca. Zanosimy kryształ. Schodzimy na sam dół skręcamy w prawo, gdzie mamy kolejny teleport….

GODA

Podwodny świat… Idziemy tunelem przed siebie. Wchodzimy do windy, gdzie mamy urządzenie sterujące z 4 dźwigniami i 5 guzikami. Jedziemy na samą górę. Musimy utworzyć przejście na dół otwierając odpowiednie kładki. Uruchamiamy je dzwigniami na odpowiednim piętrze. No to spróbujmy… Dźwignię od lewej do prawej:

- piętro 5 – dźwignia 2
- piętro 4 – dźwignia 3 i 4
- piętro 3 – dźwignia 1 i 4
- piętro 2 – dźwignia 1 i 2
- piętro 1 – dźwignia 3

A teraz wracamy na górę i schodzimy ścieżką na sam dół. O rany 12 urządzeń sterowych z czerwonymi pokrętłami i dźwignią poniżej. Jedna z dźwigni jest zakryta plastikową osłoną, a za nią dwie pompy. Oj! Zbyt duży poziom słupa wody. Wystarczy ustawić 7 dźwigni. Licząc w lewo od schodów, po których zeszliśmy uruchamiamy; 2, 3, 5, 6, 8, 10, 12, przesuwamy dźwignię na pozycje 1. Odblokowuje się plastikowa osłona dzwigni. Uruchamiamy ją otwiera się przejście do wnętrza. Znowu zagadka 2 panele z 5 przełącznikami każdy. Musimy ustawić 10 suwaków w środkowym położeniu:

- lewy panel - w lewo, w lewo, w prawo, w lewo, w prawo
- prawy panel – w prawo, w lewo, w lewo, w prawo, w lewo

Pojawia się winda, która zawozi nas do celu, czyli do kryształu. Zabieramy i wracamy do grobowca. Schodzimy na dół skręcamy w prawo wchodzimy w kamienne drzwi do ostatniego teleportera. Dzięki niemu znajdziemy się….

ARGANNAS

Witaj w zrujnowanym i opuszczonym miasteczku.. Zejdź niżej. Na drewnianej kolumnie zobaczysz budkę dla ptaków i deseczkę z 4 symbolami, przycisk poniżej. Naciśnij guzik usłyszysz krzyk ptaka. Idziemy do czerwono obramowanych drzwi. Po obu stronach są panele, jeden jest aktywny, guzik na nich daje odgłos ptaka. Po lewej stronie widzimy panel z dziwnymi symbolami Idziemy w prawo docieramy do budowli ze złotą połówką orzecha wiszącego na linie. Wewnątrz domu mamy kolumny z rączkami wydającymi dźwięki. Na nich wzory podobne do tych z panelu. Odsłuchujemy. 3 z nich mają ten sam dźwięk zapisujemy ich symbole. Trzeba ustalić, który ze znaków będzie pierwszy a który drugi i trzeci. Spójrz na kolumny różnią się ilością ścian. Ustal kolejność. Idź do panelu wprowadź sekwencje. Drzwi otwierają się i odblokowuje się kolejny panel. Kolejne tabliczki z symbolami i budki dla ptaków. Idziemy na drugą stronę. Na słupach wiszą dzwonki o różnych odgłosach. Ustalamy, które mają ten sam dźwięk; zapisujemy wzory i ustalamy kolejność licząc węzły na linach. Wracamy do panelu drzwi otwierają się. Kolejne budki z tabliczkami. Znajdujemy tu 7 beczek. Tocząc je odsłuchujemy, które mają te same dźwięki, zapisujemy znaki ustawiamy od najmniejszej do największej beczki. Wracamy do alei z dzwonkami. Po prawej stronie mamy schody idziemy po nich do brązowych drzwi z panelem. Używamy sekwencji z beczek – otwarte. Wchodzimy po schodach, na ścianie symbol. Przysłuchujemy się odgłosom kroków. Kiedy docieramy na samą górę mamy już zanotowanych 5 znaków wydających ten sam dźwięk. O budki dla ptaków. Idziemy do czerwonych drzwi, gdzie jest kolejny panel. Wystukujemy ciąg znaków zaczynając od tego, który był przy najniższych schodach. Otwarte. A teraz będziemy otwierać drzwi słuchając ich dźwięków, zapisywać znaki i ustalać porządek. Wracamy do panelu, używamy znaków w kolejności, jakiej otwieraliśmy drzwi. Znowu budki dla ptaków z tabliczkami. Teraz idziemy do drzwi z czerwoną oblamówką. Wciskamy czerwony guzik na otwartym panelu i zapamiętujemy krzyk ptaka. Odszukujemy budki o tym samym dźwięku i odrysowujemy wzory. Robimy tak z każdym panelem.

Drzwi do budynku głównego stają otworem. Jedziemy windą, skręcamy w prawo i schodzimy po schodach. Na ścianie widzimy ciąg czerwonych znaków; są takie same jak na sklepieniu grobowca. Wracamy do windy jedziemy po kryształ. Teraz, do teleportera.

DLA OSÓB, KTÓRE MAJA PROBLEMY Z ZAPAMIĘTYWANIEM DŹWIĘKÓW: USTAW ODPOWIEDNIO PANELE I GOTOWE!!!!

GROBOWIEC 35

Zanosimy ostatni kryształ. Podnosi się platforma na dole. Na sklepieniu pojawia się ostatni znak.

Mamy 7 kół, tyle co w słowie RAMIREZ. Liczbę okręgów na kołach i odcinków na nich musimy jakoś powiązać ze sobą.

R – 4 odcinki 2 koła
A – 1 odcinek 1 koło
M – 3 odcinki 3 koła
I – 2 odcinki 4 koła
R – 4 odcinki 2 koła
E – 1 odcinek 5 kół
Z – 5 odcinków 4 koła

Idziemy na dół do platformy. Wchodzimy do tunelu. Dochodząc do końca widzimy jak przy postumencie, na który nie mogliśmy wejść wysuwa się stopień. Idziemy tam i widzimy: 7 kwadratów, po lewej rynienka z symbolem linii, po prawej z symbolem koła. Poniżej „witraż” z kamieni. Przyciśnięcie kamienia sprawia, że na kwadracie pojawia się znak a w rynienkach odpowiednia liczba kul. Teraz wystarczy naciskać odpowiednie kamienie.

A teraz ostatnie spotkanie z Tamarą strażniczką grobowca i odzyskujemy córkę całą i zdrową.

Koniec.

Autorka: czasnasen1

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?