The Secrets of Da Vinci: Zakazany Manuskrypt - solucja

Dodane przez Kami dnia 11.06.2006 12:37

Spis treści:

Noc
Przedmowa
Początek
Miernik sumienia
Początek c.d.

Dzień 1

Poznanie madame Babou
Naprawa fontanny
Handel z Saturninem
Atrament
Naprawa mostu
Ogród
Odlew klucza oraz wyrób papieru
Drukowanie
Babou i szafki Leonarda>
Wyrób monet
Lekarstwo
Pokoje Babou – teleskop
Uwodzenie Babou

Dzień 2

Teleskop c.d.
Okradanie Saturnina
Rysunek na ścianie, globus nieba i kot
Piwnica
Armata i podziemne przejście

Dzień 3

Odszyfrowywanie skopiowanych znaków
Ustawianie czterech tarcz na mapie
Tajemniczy Saturnin i komoda
Odnajdywanie kodeksu
Droga do i z gołębnika
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?
Okradanie Saturnina cz.2
Kodeks i mała naprawa w piwnicy
Mona Lisa/a>
Ostatnie szlify

Noc

Więc najpierw przedmowa;)

Valdo, notatnik, który musisz odnaleźć to jedna z najważniejszych prac Leonarda Da Vinci.

Posiadłość, na terenie której jest ukryty, zamieszkiwana jest przez młodą damę, bliską królowi Francji.

Uprzedziłem ją o twym przybyciu, informując, że jesteś uczniem Francesco Malzi, przyjaciela Leonarda. To zaledwie pół-kłamstwo, wszak byłeś jego uczniem.

Dowiedz się dlaczego przyjąłem tę propozycję. Oczywiście, potrzebuję pieniędzy, ale chcę czegoś jeszcze, opuścić Florencję grając na nosie Francesco, który wyrzucił mnie ze swej pracowni.

Tędy, proszę pana. Zaprowadzę pana do pańskiego pokoju.

Madame Babou pragnęła pana powitać, lecz musiała wyjechać.

Ale tak naprawdę to ciekawość zachęciła mnie to tej podróży. Zawsze pociągało mnie to, co jest moralnie niepoprawne. Coś mi mówi, że ta skłonność czyni mnie idealnym kandydatem do prowadzenia tego dochodzenia.

Tak Valdo znajduje się w swoim pokoju i mówi:

Byłbym zaszczycony mogąc poznać właścicielkę, ale to opóźnienie daje mi pewną przewagę. Droga otwarta na krótkie wieczorne wizyty.
Mógłbym nawet znaleźć pracownię Leonarda dzisiaj, z biegu.

Początek

Więc Valdo musi odnaleźć pracownię Leonarda. Z komody stojącej w rogu zabierz Dublet i Brandy. Zabieramy Nóż (który znajdziemy w biurku lub na stole w kuchni) i Węgiel (możemy znaleźć w biurku lub na kredensie przy łóżku w pokoju Leonarda). Wychodzimy z pokoju i idziemy do kuchni.

Na stole leży już wcześniej wspomniany Nóż, a na kredensie Butelka mleka, Olej (który zabieramy) i Jajka (bierzemy jedno). Mleko możemy nalać kotu do miski, ale ponieważ jest nieufny, wypije dopiero gdy odejdziesz. Ta czynność przyda się jeśli chcesz aby kot cię polubił i podniesie to biały pasek w mierniku naszego sumienia. O tym dlaczego przydaje się być miłym dla kota w Rysunek na ścianie, globus nieba i kot, w dziale Dzień 2.

Miernik sumienia

Jest dość znaczący w grze. Pod dwiema kolumnami (biała – dobro, czerwona – zło) jest miejsce na punkty bonusowe, które Valdo otrzyma za mądre rozwiązanie problemu i.t.p. Będąc za dobrym nie może kłamać, z kolei bycie doszczętnie złym też ma swoje minusy (tak twierdzą twórcy gry, ale ja jakoś tego nie zauważyłam). Najbezpieczniej jest być neutralnym tj. dobro i zło równoważą się.

Początek c.d.

W sali jadalnej znajdziesz Butelkę wody. Na schodach tzn. na pół-piętrze leży naszyjnik Babou, ale o nim później.

Wejdź wyżej i idź w prawo - wejdziesz do sypialni Leonarda. Przejdź na drugą stronę łóżka, są tam dwie komody. Z tej przy łożu weź Kartkę i, jeśli jeszcze go nie masz, Węgiel. Z drugiej komody zabierz Lustro (które przyda się w odczytywaniu pisma Leonarda, gdyż pisał on pismem lustrzanym). Obok obrazu Jana Baptysty są drzwi, które prowadzą do pracowni Leonarda i teraz mamy dwie możliwości. Albo zdobyć klucz, albo znaleźć inną drogę.

1. Aby zdobyć klucz:
Po pierwsze przyjrzyj się inwentarzowi, jest tam kartka, którą Valdo wziął z kredensu. Wstaw ją do portfolio. Po jednej stronie ma jakiś odbity tekst, a po drugiej cztery znaki z podpisami, które możesz odczytać za pomocą lustra. Natomiast pismo na drugiej stronie uwidoczni się po użyciu węgla; odczytasz je tak samo jak podpisy. Okazuje się, że jest to list Leonarda do Francesco, w którym opisuje gdzie jest klucz (na ramie obrazu Jana Baptysty - będziesz mógł go zabrać dopiero po odczytaniu listu) oraz, że nie miał czasu dorobić klucza do wszystkich swoich szafek, ale "znajdziesz tego, czego potrzebujesz w stopie świętego ognia w domu marzeń". Zabierz klucz i przyjrzyj się kolumnom, ale równie dobrze możesz to zrobić następnego dnia. Jednak ja opiszę to teraz. Zauważysz, że w miejscu gdzie łączą się z górną częścią baldachimu, znajdują się te same znaki co na kartce. Odczytaj je i gdy Valdo trafi na znak ognia, uświadomi sobie, że to jest właśnie "święty ogień w domu marzeń". Odwiń róg dywanu, jest tam wyróżniająca się deska. Użyj noża – znajdziesz tajną skrytkę. Zabierz zawartość - Kartkę papieru i Spleśniały klucz. Kartkę włóż do portfolio. Znajdziesz na niej podpowiedź co do tego, jak należy zrobić nowy klucz (opierając się na liście do Francesco, można stwierdzić, że ów Spleśniały klucz, to forma do odlania klucza do wszystkich szafek Leonarda) oraz opis wybijania monet. Wejdź do pracowni za pomocą klucza.

2. Aby znaleźć inną drogę:
Zejdź na dół i idź do warsztatu (za jadalnią). Zaraz przy wejściu znajdziesz patyk oparty o komodę - weź go. Na podłodze leży ogniwo. Podejdź do oświetlonych maszyn. Jedna służy do przecinania, a druga (ta z wiertłem i korbką) do wiercenia dziur. Połóż patyk na tej pierwszej i naciśnij pedał na dole. Po czym, jeszcze podczas działania maszyny, przesuń patyk. Zabierz obie części i wyjdź na zewnątrz. Idź w prawo i zabierz drabinę. Podejdź pod róg domu (tam gdzie rośnie jeden krzak róży, a w górze widać otwarte okno) oprzyj drabinę o ścianę i idź do góry. Ale drabina była zmurszała. Musisz wymienić dwa szczeble, do czego idealnie nada się patyk, który wcześniej przepołowiłeś. Po naprawieniu drabiny wejdź na górę. Ale, ale, to nie jest pracownia Leonarda tylko pokój madame Babou. Jednak jesteś już blisko. Podchodzisz do drzwi przy toaletce, przekręcasz klucz i wchodzisz do pracowni. To jest, że tak powiem bardziej „zła” możliwość, ponieważ Babou tak czy siak dowie się, że włamałeś się do jej pokoju. Ale co z tego.

Jesteś już w pracowni. Jeśli chcesz, możesz potajemnie otworzyć list który masz przekazać madame Babou (jest to opcjonalne, jeśli nie chcesz - nie musisz). Siadasz przy biurku (w szufladzie znajdziesz Monokl i Kamień krwi – weź oba te przedmioty) i kładziesz na blacie list. Przecinasz pieczęć nożem (tym leżącym na biurku) otwierasz i czytasz list. Składasz go z powrotem, weź patyczek i odpal go w palenisku, po czym zapal nim świeczkę. Weź lak (to czerwone coś leżące po lewej stronie) i podpal go nad świeczką. Skap trochę na pieczęć i zabierz list.

Podejdź do ławy, jest tam portret Leonarda. Za nim znajduje się kartka z mechanizmem zegara. Włóż ją do portfolio. Są na niej koła zębate i tarcza zegara. Teraz jedyne co musisz zrobić to ułożyć zębatki tak, aby ruszyły wskazówkę zegara. Jest to całkiem łatwe (myślę, że najlepiej jest układać zębatki po lekkim skosie na przemian, czyli mała, duża, mała, duża i ostatnia mała na godzinie 12 - tej, nie musisz korzystać z wszystkich zębatek). Po ułożeniu mamy filmik eee... znaczy sen Valdo i następuje kolejny dzień.

Dzień 1 (23 września 1522)

Za dnia udostępnią się nowe rzeczy do zabrania. Wyjdź z pokoju i zejdź po schodach. Zaraz przy wejściu do kuchni będzie miotła, a po lewej w worku przy ścianie Ziarno pszenicy – wszystko to zabierz i zejdź niżej. Na drzwiach wiszą Szczypce (aka Obcęgi, możemy je też dostać w warsztacie), po prawej stronie schodów znajdziesz Szczapy drewna (na lewym brzegu w ogrodzie są pieńki, które będzie można porąbać na szczapy za pomocą siekiery), a po lewej Węgiel (weź od razu trzy garści, nie będzie się trzeba później wracać). W kuchni na kredensie po prawej będzie Tymianek, a po jego drugiej stronie Cytryna. W warsztacie na środku (po prawej stronie kominka) stoi przy ścianie prasa, a oparta o nią jest Przekładnia – zabierz ją i podejdź do sztalug. Na kominku leży Świder (aka większe wiertło), Zapalniczka oraz Żelazne pudełko. Na kominku wisi Kartka, którą zdejmiesz za pomocą Szczypiec. Podchodzisz do drzwi wychodzących na korytarz i bierzesz Przekładnię leżącą na podłodze, oraz Wygrawerowaną tabliczkę ze skrzyni. Na szafce przy ścianie są wyżej wspomniane Szczypce. Idziesz do maszyn w drugim końcu warsztatu, wiercisz dziury (tym większym Świdrem) w obu Przekładniach i zabierasz Korbę. Wróć do drzwi prowadzących do holu i napraw Lewarek, poprzez dodanie Przekładni (tej ciemniejszej), zabierz go. Obróć się do drzwi (wypadły one z zawiasów), podłóż pod nie Lewarek i wstaw je z powrotem. Zabierz Lewarek.

Poznanie madame Babou

Można ją poznać na dwa sposoby. Albo idziesz do pracowni Leonarda, gdzie już czeka na Valdo, albo naprawiasz fontannę (gdy wstawisz mechanizm do wody, Babou zawoła Valdo przez okno). Pierwszy wariant jest jakby luźniejszy, ale to tylko moje zdanie.

Naprawa fontanny

Pamiętasz kartkę zdjętą z kominka? Włóż ją do portfolio. Znajduje się na niej mechanizm fontanny, który musisz naprawić. Zanim uruchomisz mechanizm uwalniający wodę (przyciskasz na rysunek mostu) należy poprawnie ułożyć rurki i kule z pola w lewym górnym rogu. Najdłuższą rurkę umieszczasz w prawym otworze pojemnika, tak aby nie wystawała ponad dno, mocujesz do niej kulę z otworami na górze, a do drugiego otworu doczepiasz najkrótszą rurkę; dodaj drugą kulę tak aby rurka wchodziła do otworu na dole. Ostatnią rurkę umieść pomiędzy pojemnikiem i kulą tak, aby wystawała ponad dno pojemnika. Teraz podciągnij „podnośnik połączony z systemem zbiorników” i uruchom mechanizm. Kliknij na „Śrubę Archimedesa”, a potem dociśnij „Prasę hydrauliczną” i już. Valdo będzie miał kolejną wizję (tym razem Leonarda i króla Francji). Dowiesz się z niej, iż mechanizm fontanny jest w stodole. Wyjdź przed dom (tam gdzie stoi ławeczka). Drzwi po prawej są teraz uchylone – wchodzisz. Okazuje się, że jest to pokój Saturnina (możemy od niego kupić kilka rzeczy). Weź System fontanny i wstaw go do zbiornika wodnego na zewnątrz. Misja fontanna zakończona.

Handel z Saturninem

Po odzyskaniu systemu fontanny dostaniesz możliwość handlowania z Saturninem. Możesz od niego kupić: Szpulkę do szycia (dwie złote monety – niezbędna do zrobienia siatki Albertiego – patrz Mona Lisa), Sztabkę brązu (trzy złote monety – brąz możesz zrobić sam, o tym jak w Odlew klucza oraz wyrób papieru - niżej), Cukier (dwie monety – niezbędny) oraz dwie Kartki papieru (każda za jedną monetę – papier możesz zrobi sam, instrukcja w Odlew klucza oraz wyrób papieru). O tym jak zdobyć więcej pieniędzy w Wyrób monet, a jak zabrać wszystko bez płacenia w Okradanie Saturnina w dziale Dzień 2.

Atrament

Po skończonej rozmowie z Babou, Valdo będzie w pracowni Leonarda. Podejdź do stanowiska w rogu i z dolnej półki zabierz Siarkę, Pustą fiolkę po atramencie oraz znajdującą się za nimi Kartkę, włóż ją do portfolio (po jednej stronie jest opis sporządzania atramentu sympatycznego oraz zwykłego, a na drugiej - destylacji). Zrób atrament – czarny pigment (węgiel lub galas, który rośnie na drzewie niedaleko bryczki, rozdrabniasz w moździerzu stojącym obok destylatora), żółtko (po prostu jajko, jak już je wbijesz, to białko i skorupka znikną – magia!) oraz wodę umieszczasz w misce i przelewasz do Pustej fiolki po atramencie.

BARDZO WAŻNE: Nigdy nie wkładaj do miski lub destylatora rzeczy, z którymi nie wiesz co zrobić. Nie można ich potem wyjąć (chyba, że jest to już gotowa substancja) i możesz utknąć.

Naprawa mostu

Idź do ogrodu. Po prawej zamontuj Przekładnię (znalezioną przy prasie), a z lewej zabierz Metalową belkę. Możesz teraz zmieniać położenie mostu w zależności, na który brzeg chcesz wejść.

Ogród

Wejdź na prawy brzeg i idź dalej prosto, po prawej rośnie tam Trzcina. Za pomocą noża utnij jedną i wróć przed młyn. Weź Siekierę i dwie kupki Suchych liści (do znalezienia również przed gołębnikiem). Nałóż Valdo „fajkę” z trzciny (w oknie inwentarza) i zejdź pod wodę. Tam, za pomocą Noża lub Siekiery odblokujesz koło młyńskie. Wyjdź z wody i idź do młyna. Zabierz Rękawice (wiszą koło kowadła) i Osłonę pszczelarza (pod półką). Jeśli kupiłeś Sztabkę brązu od Saturnina, możesz już teraz wykonać klucz (instrukcja w Odlew klucza oraz wyrób papieru). Przejdź na drugi brzeg. Zaraz na początku znajdziesz już wcześniej wspomniane pieńki (które możesz porąbać siekierą), dalej jest ul. Załóż Valdo Osłonę pszczelarza i otwórz pokrywkę Podkurzacza (po prawej). Wsyp tam suche liście i podpal zapalniczką. Zabierz całość i użyj na ulu, aby odpędzić pszczoły, Valdo może już zdjąć osłonę pszczelarza. Otwierasz ul (pokrywkę kładziesz na stołeczku po lewej) i wyjmujesz dwa Plastry miodu. Idź dalej do gołębnika. Zabierz Stare ubrania (leżą na podłodze), Miedziany przedmiot (na parapecie uchylonego okna – bierzesz tylko jeśli nie kupiłeś sztabki brązu od Saturnina) oraz Linę (wisi na belce). Wchodzisz wyżej. Zabierasz Naczynie z cyny (obok beczki - i też tylko wtedy, gdy nie kupiłeś sztabki brązu od Saturnina) oraz Gwizdek (jedno z zagłębień po lewej stronie okna). Używasz go na gołębiach, aby je wywabić. Trzeba wygrać odpowiednią melodię, i tak - od lewej, do prawej: 4, 3, 5, 1, 2. Gołąb siedzący najwyżej ma dla Valdo wiadomość. Wróć do młyna. Ziarno pszenicy wsypujesz do pojemnika na górze i przesuwasz do przodu dzwignię po prawej. Do wiadra obok sypie się mąka – zabierasz.

Odlew klucza oraz wyrób papieru

Rozpal ogień na palenisku. Można to zrobić na dwa sposoby. Wkładasz szczapy i suche liście, albo szczapy i patyki (są przed gołębnikiem) i podpalasz zapalniczką. Do Tygla na stole wkładasz miedziany przedmiot i naczynie z cyny – znalezione w gołębniku (lub sztabkę brązu, jeśli kupiłeś ją u Saturnina). Kręcisz korbką aby podnieść tygiel, przesuwasz go na palenisko i opuszczasz. Odciągnij podnośnik i zamknij palenisko pokrywą. Włóż Valdo rękawice i odczekaj chwilę. Zdejmujesz pokrywę i umieszczasz tygiel ponownie na stole (procedura odwrotna niż wcześniej). Kładziesz na stole Spleśniały klucz i przechylasz tygiel. Otwórz formę i zabierz klucz. Do koryta włóż stare ubrania i wlej wodę. Nałóż na to kloce i przesuń dźwignię po lewej. Kloce zaczną pracować. Odsuwasz dźwignię i kloce, i zabierasz masę papierową.

Butelkę po wodzie możesz napełnić w rzece ,lub w zbiorniku wodnym przed domem (tam gdzie teraz jest fontanna).

Drukowanie

Masz już atrament, potrzebne są jeszcze kartki. Idź do warsztatu i podejdź do prasy. Wysuń i otwórz kieszeń. Umieść tam masę papierową. Zamknij i wsuń ją z powrotem. Dokręć prasę i kartka gotowa. Wyjmij ją i tak samo zrób następne. Gdy już wszystkie kartki będą gotowe, do kieszeni włóż wygrawerowaną tabliczkę, polej ją atramentem i przykryj papierem. Zamknij kieszeń, wsuń pod prasę i dociśnij prasą. Tak samo wydrukuj drugą tabliczkę, obie kartki włóż do portfolio. Na jednej z kartek jest przepis na substancję dymiącą, pod nim jest rysunek armat. Kliknij na nie lupą, a pojawi się przepis na proch.

Babou i szafki Leonarda

Po tym jak naprawiłeś most, możesz iść pochwalić się Babou. Gdy to zrobisz madame poprosi Valdo o zagranie na lirze. Musisz zagrać melodię, którą będzie śpiewać Babou, czyli (licząc od lewej do prawej): 1, 2, 3; 4, 2, 2, 1. Bardzo się jej podobało, jednak zacznie uskarżać się na brak głosu z powodu przeziębienia. Musisz przygotować lekarstwo. Idź do Saturnina po przepis –Tymianek, Cytryna (znalezione w kuchni), Woda i Miód, którego nie masz. Spytaj się pana S. Czy wie jak uzyskać go z plastrów. Wie, ale oczywiście nie zrobi tego za darmo, zgódź się na jego propozycję. Masz przyjść później, więc idź pogrzebać w szafkach Leonarda. Wejdź do jego sypialni i podejdź do komody koło kominka. Włóż klucz. Trzeba teraz odpowiednio ustawić wzór – przykładowe pole znajduje się pod obrazkiem na środku. Przyciski przesuwają romby o jedno pole, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Górne odpowiadają za kolumny, a boczne za rzędy. Najprostsze rozwiązanie to (licząc od lewej do prawej i od góry do dołu): trzy kliknięcia drugiego górnego, jedno trzeciego górnego, dwa czwartego górnego, trzy pierwszego po prawej, dwa drugiego po prawej i trzy drugiego po lewej. Ze skrytki wyciągnij Zwitek pergaminu (umieść w portfolio), Młot, Odlew złotych krążków, Matrycę do monet i klejnot Leonarda. Wyjmij klucz i idź do stanowiska w rogu w pracowni Da Vinciego. Otwórz szafkę kluczem i wyjmij Samorodki złota, oraz trzy słoiczki z farbami: żółtą, niebieską, czerwoną i jeden słoiczek z lakierem. Wróć do Saturnina i odbierz miód.

Wyrób monet

Idź do młyna. Jeśli ogień już przygasł, to dołóż szczap drewna. Do tygla włóż samorodki złota i stop je w palenisku (procedura identyczna, jak przy wytopie brązu). Tygiel postaw na stole i podłóż pod niego formę do złotych krążków (jeśli wciąż znajduje się tam forma do klucza, zabierz ją) i przechyl tygiel. Zabierasz złote krążki. Matryce do monet umieszczasz w otworze w kowadle. Nakładasz na nią złoty krążek i uderzasz młotem. Zabierz monetę. Tak samo wykonujesz resztę.

Lekarstwo

Idź do destylatora w pracowni Leonarda. Otwórz drzwiczki od piecyka (na dole) i włóż tam węgiel drzewny, który podpalisz zapalniczką. Zabierz Gęsią szyjkę i do bębna włóż: tymianek, cytrynę, wodę i miód (uzyskiwanie miodu w Babou i szafki Leonarda). Ze stolika obok ławy (na której siedzi madame) zabieramy Pustą filiżankę i napełniamy ją przyrządzonym lekarstwem. Dajemy je Babou.

Pokoje Babou - teleskop

Po otrzymaniu lekarstwa madame polubi Valdo jeszcze bardziej, więc zaprosi go do swoich pokoi. Tam znajdziesz szkic Bitwy pod Anghiari, którego ponoć Valdo poszukuje. Jednak tym się nie zajmuj. Zwróć uwagę na teleskop. Trzeba w nim wymienić soczewkę. Otwórz klapkę i wyciągnij zbite szkiełko nożem. Wymień je na soczewkę z monokla (jeśli jeszcze go nie masz, jest w biurku w pracowni Leonarda). Spoglądnij przez teleskop i sprawdź, czy wszystko już w porządku, zobaczysz coś bardzo dziwnego. Babou jednak stwierdzi, że jest już późno i, albo zaprosi Valdo do spędzenia wspólnej nocy (jeśli wcześniej Valdo ją w sobie rozkochał, o tym jak to zrobić w Uwodzenie Babou), albo powie mu dobranoc i wygoni do swojego pokoju.

Uwodzenie Babou

Oprócz podstawowych rzeczy, które musisz wykonać, jak naprawa fontanny, mostu i teleskopu, gra na lirze i sporządzenie lekarstwa, możesz także zrobić kilka rzeczy dodatkowo, aby rozkochać ją w Valdo (jeśli tak się stanie, w oknie w inwentarza będzie go obejmować i drugiej nocy Valdo nie będzie musiał spędzać samotnie). Są jednak dwie drogi:

1. Gdy poznałeś Babou poprzez naprawę fontanny
Dodatkowo oddajesz jej klejnot Leonarda (znaleziony w komodzie w pokoju Da Vinciego) i buteleczkę perfum (aby je przyrządzić musisz mieć róże – rosną przy rogu domu, zerwij je za pomocą noża. Idziesz do destylatora i do środka wkładasz róże i wodę, przykrywasz to gęsią szyjką i wlewasz wodę do pojemnika obok. Sporządzony płyn przelewasz do Pustej buteleczki po perfumach – jest na stoliku przed ławą). Przeważnie to wystarczy, ale jeśli i tego będzie jej mało, daj jej jeszcze naszyjnik znaleziony na schodach. Z tym naszyjnikiem to nigdy nic nie wiadomo, ale przeważnie działa na uczucia Babou, gdy nie masz jeszcze w inwentarzu klejnotu Leonarda.

2. Gdy poznałeś Babou wchodząc do pracowni Leonarda
Nakładasz dublet i pokazujesz się w nim Babou (ale jeszcze przed tym, jak zaprosi Valdo do swoich pokoi). Dajesz jej naszyjnik znaleziony na schodach (jeszcze przed tym, jak zdobędziesz klejnot Leonarda), buteleczkę perfum i klejnot znaleziony w komodzie.

Dzień 2 (24 września 1522)

Teleskop c.d.

Idź do Babou i zacznij rozmowę. Teleskop nie obraca się, więc musisz go naoliwić, użyj oleju. Porusz rączką, teleskop ustawi się do środka pokoju. Popatrz przez niego, zobaczysz kawałek rysunku na ścianie, podejdź tam. Pamiętasz zapisek Leonarda o atramencie sympatycznym? Użyj zapalniczki na rysunku. Ujawni się ukryty szkic, porozmawiaj z madame. Trzeba teraz odnaleźć dodatkowe szkła do teleskopu, idź do Saturnina. Wie o soczewkach, ale nie chce zdradzić gdzie są. Daj mu butelkę brandy (znalezioną w pokoju Valdo). Spyta, czego chcesz, że jesteś taki miły. Masz do wyboru dwie odpowiedzi:

1. Jestem pewien, że jeśli się postarasz, może przypomnisz sobie gdzie są soczewki... Wtedy będziesz musiał dać mu jeszcze jedną butelkę brandy. Na stole w kuchni jest wino. Weź je i idź do destylatora. Zabierz gęsią szyjkę i wlej trunek do bębna. Jeśli ogień już zgasł, musisz go ponownie rozpalić (węgiel i zapalniczka). Przykryj pojemnik gęsią szyjką (jeśli pojemnik obok jest pusty, wlej tam wodę). Powstały płyn przelej do pustej butelki po brandy. Daj drugą butelkę Saturninowi. Wypije i pójdzie spać. Wejdź do jego pokoju i zabierz soczewki (są w szafie). Na krześle obok stołu leży zapisana kartka. Przeczytaj ją.

2.Źle mnie zrozumiałeś. Chciałem być po prostu miły!
Saturnin pozwoli Valdo wejść do pokoju i powie, że soczewki są w szafie. Zabierz je i wyjdź na zewnątrz (zanim to zrobisz, Valdo zwróci uwagę na kartkę leżącą na stołku), Saturnin będzie teraz spał.

Okradanie Saturnina

Jeśli „twój” Valdo jest neutralny bądź zły, możesz wrócić do pokoju pana S. i zabrać wszystko, co chcesz bez płacenia lub, gdy coś już wcześniej kupiłeś – pieniądze. Są pod ścierką.

Rysunek na ścianie, globus nieba i kot

Wróć do pokoju Babou i zamontuj kolorowe soczewki do teleskopu. Tajną wiadomość na rysunku odczytasz łącząc kolory. Nieważne, na której soczewce jest jaki kolor, bo czerwony z niebieskim da taki sam kolor, jak niebieski z czerwonym. Kolejność jest taka: czerwony-niebieski, żółty-czerwony i niebieski-żółty. Można ustawiać kolory w innej kolejności, Valdo i tak ułoży całą sentencję. Po uzyskaniu informacji od Babou, idź do globusa nieba w pracowni Leonarda. Ustaw konstelację Liry (dwa obroty globusa), a potem ustaw pierścienie tak aby wszystkie gwiazdy znalazły się w otworach. Otworzy się tajna skrytka, z której zabierzesz Medalion. Zobaczysz kolejne przywidzenie Valdo, tym razem będzie to przemowa Leonarda. Wyjdź na zewnątrz, będzie tam siedział Saturnin z kotem. Spytaj go o zwierzaka. Alkahest... co to tak właściwie oznacza? Idź porozmawiać z madame. Trzeba ponownie odnaleźć kota, nie ma go już jednak na ławce. Idź do gołębnika i wejdź po drabinie. Jeśli dałeś kotu mleko na początku gry, odda ci medalion bez problemu, ale jeśli tego nie zrobiłeś, to lepiej załóż rękawice, nim zbliżysz do niego rękę. Wracasz do domu.

Piwnica

W kuchni, tam gdzie wcześniej była sterta worków, teraz zostały już tylko dwa. Przesuń je na bok. Weź linę z inwentarza i zawieś ją pod sufitem, teraz przymocuj wielofunkcyjną korbę do podnośnika na ścianie i zakręć nią. Klapa podniesie się, ukazując wejście do piwnicy. Weź korbę. Zapalniczką zapal lampę wiszącą na drzwiach – zabierz. Używając jej zejdź w ciemności. Idź do drugiej części piwnicy i tam za pomocą zapalniczki zapal świeczki na żyrandolu. Po lewej stoi prototyp machiny latającej Leonarda, a za plecami Valdo – armata (szerzej omówiona później). Wróć do pierwszej części piwnicy. Na podłodze leży kula armatnia, a na jednej z beczek kolejna wygrawerowana tabliczka. Obie rzeczy zabierasz. Oparta o stół stoi tabliczka z niewyraźnymi znakami. Posyp ją mąką. Znaki uwidocznią się i Valdo przerysuje je na kartkę. Na ścianie koło wyjścia rośnie jakiś grzyb. Jest to saletra, zabierz dwie garści. Idź do warsztatu i wydrukuj ostatnią tabliczkę. Jest na niej opis siatki Albertiego.

Przed zejściem do podziemi ustaw most na brzegu po lewej (albo w ogóle odstaw na bok, ale lepsze jest to pierwsze), lub weź drabinę (jest przed stodołą) i ustaw ją pomiędzy brzegami. Idź przed gołębnik, lub tam gdzie rośnie trzcina i połóż drabinę prostopadle do brzegu. Jeśli wcześniej jej nie używałeś, to teraz musisz podwiązać szczeble ogniwem lub przejść po niej na drugi brzeg. Dwa zmurszałe szczeble złamią się i Valdo wpadnie do wody. O tym jak wymienić szczeble w podpunkcie „2. aby znaleźć inną drogę”, w Początek c.d. .

Armata i podziemne przejście

Aby użyć armaty, potrzebujesz prochu (siarka, węgiel i saletra). Idziesz do stanowiska w rogu w pracowni Leonarda. Węgiel kruszysz w moździerzu, wszystkie składniki wkładasz do miski po prawej i zabierasz mieszaninę do inwentarza. Przy okazji przygotuj substancję dymiącą (woda, cukier i saletra). Włóż wszystkie składniki do bębna destylatora (jeżeli ogień już zgasł, rozpal go ponownie, opis jak to zrobić w Lekarstwo – Dzień 1). Przygotowaną miksturę włóż do żelaznego pudełka. Aby wystrzelić z armaty trzeba podnieść ją lewarkiem (podstawiasz go i używasz korby) teraz włóż kulę armatnią, otwórz małą klapkę przy końcu i wsyp tam proch. Teraz wystarczy podpalić lont. Armata wystrzeli i rozbije zamurowane wejście do podziemnego przejścia. Jednak do przejścia można dostać się inną drogą, a wtedy wystrzał z armaty posłuży do innych celów (o tym jakich w Ostatnie szlify – Dzień 3). Drugie wejście znajduje się w warsztacie. Pamiętasz drzwi które włożyłeś w zawiasy? Pociągnij za klamkę i otwórz metalowe drzwiczki (które zobaczysz po odciągnięciu drzwi). Znajduje się tam tajemnicza machina. Tak naprawdę nie jest to takie skomplikowane, trzeba tylko zrozumieć jej działanie:

Pociągnięcie za dźwignię uruchamia mechanizm. Cała układanka polega na tym aby czerwone i żółte kule umieścić w odpowiednich pojemnikach (znajdują się na dole, każdy z nich oznaczony jest kolorem). Kulki wpadają na przemian, raz do jednego, a raz do drugiego pojemnika (pierwsza wpada do czerwonego). Kiedy jedna z kulek wpadnie do nieodpowiedniego pojemnika, możesz nacisnąć zielony guzik w lewym dolnym rogu. Spowoduje to, iż pojemniki opróżnią się, a kulki które w nich były, wylecą rurką na górze i podczas pracy maszyny umieszczą się w wolnych polach na pierścieniu koła. Wewnątrz pierścienia znajdują się dwa koła – jedno mniejsze, a drugie większe. W każdym z kół znajdują się dwa przyciski. Górne przemieszczają kulki do środka, a dolne na zewnątrz (po okręgach danego koła). Na dole kół znajdują się dwa kanaliki. Ten prowadzący od dużego koła, posyła kule do pojemników, a drugi (krzywy) odchodzący od małego koła, prowadzi kule z powrotem na pierścień. To już wszystko a propos działania machiny. Po ułożeniu ciągniesz za drewnianą dźwignię w prawym dolnym rogu. Po prawej wyjedzie winda do podziemia. Kiedy do niej wejdziesz, musisz pociągnąć za dźwignię, aby zjechać na dół.

Gdy już dostaniesz się do podziemnego przejścia, podejdź do końca korytarza (tuż przed wejściem do pomieszczenia z drzwiami). Na podłodze są jakieś znaki, użyj miotły, aby odsłonić resztę inskrypcji i połóż na nich kartkę (tę ze skopiowanymi znakami z piwnicy). Użyj węgla, zabierz kartkę i włóż ją do portfolio. Podejdź do drzwi z tarczą i umieść na niej oba medaliony (jeden z globusa, a drugi z obroży kota). Otworzy się przejście do zamku. Używając lampy zejdź w ciemności, gdy dojdziesz do oświetlonego lochu, wejdź w drzwi po lewej. Valdo usłyszy jakieś szepty, aby podsłuchać rozmowę musisz odchylić skrzypiącą zasuwę okienka tak, aby nikt nie usłyszał. Wystarczy użyć oleju. Kiedy Valdo uzna za stosowne odejść, wróć do domu, gdzie już czeka na ciebie Babou i tajemniczy gość...

Dzień 3 (25 września 1522)

Straże przejmują ogród, ale dopóki Valdo nie wyjdzie na zewnątrz, jest bezpieczny. Idź do pokoju Leonarda i podejdź do regału z książkami (nad nim jest wyryte: „ścieżka przyjemności”). Każda z nich ma umieszczoną na grzbiecie literę. Pamiętasz jak Babou opowiadała Valdo o kochanku Leonarda? Miał na imię Salai. Wciśnij po kolei litery tworzące jego imię. Otworzy się tajne przejście na korytarz przed pokojem Valdo (który kiedyś zamieszkiwał Salai). Przejście to Valdo być może wykorzysta później, ale o tym niżej.

Odszyfrowywanie skopiowanych znaków

Wejdź do inwentarza i umieść klucz, który Valdo dostał od Franciszka w portfolio. Zaznacz pierwszy znak na kartce ze skopiowanymi znakami i dopasuj go do znaku z klucza, który podarował ci Franciszek. Obok znaków pojawi się miejsce, w którym musisz zapisać transkrypcję znaków, które właśnie odkodowałeś. Dopasowujesz resztę znaków. Odkodowane znaki zapisujesz za pomocą Kamienia Krwi (w portfolio, w ciągu przyborów – trzecia rzecz). Tak uzyskałeś: Słońce - 120, Gwiazdy - 240, Księżyc - 60, i Planety - 310.

Ustawianie czterech tarcz na mapie:

Jeśli już odszyfrowałeś znaki z kartki za pomocą klucza, to na mapie pojawią się promienie (trzy linie, z których środkowa jest przerywana, pole pomiędzy nimi jest zaznaczone kolorem, są cztery promienie – po jednym od każdej tarczy). Ustawiasz tarcze tak, jak to zapisałeś, czyli: Słońce (tarcza w lewym górnym rogu) - 120 (12 razy przyciskasz pokrętło na dole tarczy słońca) i tak samo ustawiamy resztę. Czyli: Księżyc (lewy dolny róg) - 60 (6 razy przyciskasz pokrętło na górze), Gwiazdy (prawy górny róg) - 240 (24 razy górnym pokrętłem, albo 12 dolnym), Planety (prawy dolny róg) - 310 (31 razy dolnym lub 5 razy górnym). Gdy ustawisz wszystkie tarcze, na polu pokrycia się czterech promieni, pojawi się czerwony "x".

Tajemniczy Saturnin i komoda

Idź do kuchni, spotkasz tam Saturnina. Porozmawiaj z nim. Okaże się, że nie umie czytać, więc ta wiadomość, którą Valdo u niego znalazł ,była tak naprawdę zmyłką. Idź do Babou. Nie ma jej w pokoju, więc z manekina w sypialni weź klucz i otwórz nim komodę w pokoju madame, teraz trzeba odpowiednio ustawić wzór. Przyciski na górze i z lewej poruszają złote pierścienie, a te na dole i po prawej - srebrne. Te na dole i na górze odpowiadają za kolumny, a przyciski po bokach za rzędy. Najprostszy sposób na ułożenie wszystkiego poprawnie, to: (licząc od lewej do prawej i od góry do dołu) dwa razy naciskasz pierwszy z kolumny przycisków po lewej, dwa razy trzeci z lewej, dwa czwarty z lewej, jeden raz przyciskasz trzeci z rzędu przycisków na górze, dwa czwartym na górze, dwa razy pierwszym z kolumny przycisków po prawej, jeden czwartym po prawej, dwa razy drugim z rzędu przycisków na dole, dwa trzecim na dole. Czyli w skrócie:

dwa pierwszym z lewej
dwa trzecim z lewej
dwa czwartym z lewej
jeden trzecim u góry
dwa czwartym u góry
dwa pierwszym z prawej
jeden czwartym z prawej
dwa drugim na dole
dwa trzecim na dole

Po otwarciu szuflady nanieś nakładkę na list, a odczytasz zaszyfrowaną wiadomość. Babou nakrywa Valdo, dowiesz się od niej bardzo ciekawych rzeczy. Teraz masz za zadanie ocalić Mona Lisę przed kradzieżą, ale nie zapomnij o kodeksie. Idziesz porozmawiać z Saturninem. Żalisz się, że nie uda ci się rozwikłać zagadki Leonarda na czas i pewnie skończysz pojmany przez straże. Okaże się, że Saturnin był lokajem Leonarda, któremu została powierzona "misja podania ostatniej wskazówki". "Odejmij dziesięć od gwiazd, następnie od planet i dodaj następne tyle do księżyca".

Odnajdywanie kodeksu

Wejdź do portfolio i przyglądnij się mapie. "Odjąć dziesięć od gwiazd" - naciskasz jeden raz na pokrętło na dole od tarczy w prawym górnym rogu, "następnie od planet" - naciskasz jeden raz na pokrętło na górze od tarczy w prawym dolnym rogu, "i dodaj następnie tyle od księżyca" - naciskasz jeden raz pokrętło na górze od tarczy w lewym dolnym rogu. Pojawi się kolejny czerwony "x" wskazujący na kaplicę. Drzwi są zamknięte, więc zapytaj Saturnina o klucz. Powie Valdo, że klucz ma tylko Babou. Idź więc wyrównać rachunki. Madame da Valdo klucz bez oporów, jednak od tego, co Valdo jej powie zależy, czy dalej będzie go kochać (patrz: Uwodzenie Babou). Jeśli odpowiadając jej wybierzesz drugą opcję, Valdo zachowa jej miłość, wybierając pierwszą - straci ją. W tym momencie decydujesz o zakończeniu gry (o tym dlaczego w Ostatnie szlify). Otwórz kaplicę i wejdź do środka. Z ołtarza zabierz berło. Pod znakiem lilii znajduje się mały otwór. Włóż tam Sygnet Franciszka I i użyj berła. Otworzy się tajna skrytka, zabierz kodeks oraz sygnet z berłem. Teraz trzeba jakoś dostać się do gołębnika.

Droga do i z gołębnika

Wejdź na kładkę łączącą dom z wieżą. Zobaczysz stamtąd strażników (spokojnie, oni jeszcze nie widzą Valdo). Podejdź na jej drugi koniec, leżą tam kamyki, weź jedną garść. Wyrzucając kamyk odwrócisz uwagę strażnika. Najlepiej rzucić wtedy gdy strażnik chodzący dalej zacznie iść za dom, w innym przypadku Valdo może zostać złapany (o tym co robić, gdy cię złapią – czytaj niżej). Szybko schodzisz do ogrodu. Jeśli „twój” Valdo jest neutralny lub zły możesz znokautować strażnika przy moście metalową belką. Jeśli nie, idź w krzaki po prawej (jeśli znokautujesz strażnika i tak trzeba będzie iść w krzaki po prawej, ale gdy zapomniałeś ustawić drabinę, a most blokował ci drogę, to możesz go teraz przestawić). Po lewej będzie tam kupa gałęzi, odsuń je na bok. Pod nimi jest łódź, wsiądź do niej. Teraz są dwie możliwości:

1.Jeśli most jest na prawym brzegu podpłyń łodzią do gołębnika. Jest tam strażnik, odwróć jego uwagę rzucając kamień. Wyjdź na brzeg i idź do gołębnika.

2. Jeśli most blokuje rzekę (a Valdo jest za „dobry” by znokautować strażnika) podpłyń na brzeg koło młyna (nie ma tam żadnych strażników). Idź w miejsce gdzie rośnie trzcina (pamiętasz, że miałeś wcześniej ustawić drabinę pomiędzy brzegami). Odwróć uwagę strażnika rzucając kamień i idź do gołębnika.

Częściowo schowana za workami i owita w prześcieradło stoi Mona Lisa. Zabierz ją i wejdź na górę. Ponieważ znalazłeś już kodeks, przyfrunie królewski posłaniec. Daj mu sygnet Franciszka, by poinformować Hektora o zdobyczy Valdo. Aby wydostać się z gołębnika, musisz rzucić kamień w głąb gołębnika (koło belki wspornikowej). Teraz są dwie możliwości:

1. Jeśli Valdo jest neutralny lub zły, możesz za pomocą metalowej belki zwalić strażnikowi beczkę na głowę. Ta opcja jest bardziej komfortowa, ponieważ temu strażnikowi możesz zabrać mundur i więcej nie musisz się już ukrywać. Gdy inni zapytają cię dlaczego nie pilnujesz ogrodu odpowiedz żeby cię zostawili, bo wiesz co robić, inaczej Valdo zostanie złapany.

2. Jeśli Valdo jest dobry, wyrzucasz kupkę siana za okno i tą samą drogą posyłasz Valdo. Potem szybko do łódki (lub przez drabinę) na drugi brzeg. Wychodząc z ogrodu musisz liczyć na łut szczęścia. Nie zauważony przez strażników wracasz do domu.

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?

Kiedy strażnicy złapią Valdo, zamkną go w jego pokoju. Podejdź do drzwi, po prawej, oparta o ścianę będzie kartka. Zabierz ją i podłuż pod drzwi. Świdrem, gwoździem lub nożem wypchaj klucz z zamka. Zabierz kartkę i zarazem klucz. Otwórz kluczem drzwi i wyjdź na korytarz. Przyda się teraz tajne przejście. Obcęgami wyjmij gwoździe na dole gobelinu (jeden gwóźdź możesz wyjąć nożem, ale tylko jeden. Inaczej strażnicy usłyszą hałas i zetną Valdo głowę). Odsuń gobelin na bok. Hasło jest prawie takie samo – Ialas (czyli Salai pisane od tyłu). Teraz Valdo znajduje się w sypialni Leonarda.

Okradanie Saturnina cz.2

Jeśli wcześniej nie kupiłeś (bądź ukradłeś) cukru lub szpuli do szycia, to jak najbardziej możesz podkraść to teraz. Jeśli masz mundur strażnika sprawa jest łatwa. Wchodzisz, bierzesz, wychodzisz. Jeśli nie, to podchodzisz do tylnego wyjścia, gdy strażnik się odwróci przemykasz do pokoju Saturnina. Zabierasz co chcesz i jeśli strażnik wciąż jest odwrócony – wracasz do domu. Jeśli nie, po prostu czekasz aż to zrobi.

Kodeks i mała naprawa w piwnicy

Hektor pewnie już czeka w podziemnym przejściu. Schodzisz tam (nieważne, którą drogą). Rozmawiasz z nim i oddajesz mu kodeks. Idziesz porozmawiać z Saturninem (jest w kuchni). On uświadamia Valdo, że nie może porzucić swej misji i musi za wszelką cenę odzyskać kodeks. Ma rację, ale Hektor gdzieś polazł, więc zajmij się naprawą machiny latającej. Jeśli w inwentarzu nie masz korby to zabierz ją z miejsca, w którym Valdo ją porzucił (jeśli jest to armata i jeszcze z niej nie wystrzeliłeś, to zwróć uwagę, iż po opuszczeniu kula armatnia wyleci na zewnątrz). Idź do warsztatu. Zmień wiertło na mniejsze i przewierć Drewniany łuk, który dał ci Saturnin. Miotłę przetnij na pół (o tym jak to zrobić w podpunkcie 2. aby znaleźć inną drogę, w Początek c.d. ) i zabierz tylko kijek (krótka miotła już ci się nie przyda). Jeśli w całej grze Valdo nie używał drabiny, to możesz ewentualnie przepołowić patyk, który (jeśli go wcześniej nie zabrałeś) jest oparty o stół przy wejściu w warsztacie. Zejdź do piwnicy i dodaj oba przedmioty do machiny latającej. Jeśli jeszcze do teraz nie zrobiłeś i nie przekazałeś dymiącej substancji Saturninowi, to wykonaj ją teraz i zostaw przy machinie w piwnicy.

Mona Lisa

Idź do warsztatu i podejdź do sztalug. Zdejmij materiał, a w otworach obok pędzla i węgla ustaw farby i lakier. Oryginał obrazu umieszczasz w ramie obok. Teraz zastosuj siatkę Albertiego. Uzupełnij brakujący gwóźdź i rozciągnij nitkę ze szpuli do szycia. Najpierw musisz zrobić szkic węglem. Klikając (węglem) na odpowiednie pola stwórz cały rysunek. Najłatwiejsze rozwiązanie to (licząc od lewej do prawej i od góry do dołu) jedno kliknięcie na: czwarty i piąty w pierwszym rzędzie; pierwszy, drugi, czwarty i piąty w drugim rzędzie; pierwszy, drugi i trzeci w trzecim rzędzie; drugi, trzeci i czwarty w czwartym rzędzie; pierwszy, trzeci i czwarty w piątym rzędzie. To ustawienie działa czasami za pierwszym razem, ale czasami Valdo musi odejść i jeszcze raz podejść do sztalugi aby zadziałało. Teraz po kolei zmień wszystkie kwadraty na wersję kolorową. Koła (które pojawiły się po zrobieniu szkicu) obracają cztery kwadraty obok zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najlepiej jest układać od góry do dołu, rząd po rzędzie. Zwróć uwagę, że elementy w rogach (dwa górne i dwa dolne) są dość podobne i łatwo je pomylić, więc jak ułożysz już wszystko i nic się nie dzieje, to spróbuj zamienić te elementy miejscami. Gdy ułożysz już prawie wszystko i zostały ci już tylko dwa pola nie w tym miejscu co trzeba, ale jakoś nie możesz ich dopasować, to zmień oba kwadraciki z powrotem na szkic, zmień ich miejsce, znów kliknij, powinny się zamienić, wracasz kwadracikami na miejsce w którym zamieniłeś je na szkic i ponownie zamieniasz je na malunek (jeśli kwadracik nie wróci na poprzednie miejsce, nie uda ci się zamienić go na malunek) robisz tak z tymi dwoma, których nie udało ci się dopasować i powinny się już zamienić. Po ułożeniu przyszła pora na efekt sfurmato. Maczasz pędzel w farbie, a potem w lakierze i w ten sposób robisz trzy warstwy żółtego, (wycierasz pędzel w szmatkę i maczasz go w innym kolorze) dwie warstwy niebieskiego i trzy warstwy czerwonego. Możesz też w dowolnej kolejności nakładać warstwy do oporu, Valdo powie ci kiedy dość. Zabierz kopię i oryginał.

Błąd w grze: tak naprawdę nie trzeba używać szpuli do szycia, aby zacząć szkicować. Pomimo tego, iż Valdo mówi „Muszę jedynie naciągnąć materiał i gotowe” (mówiąc materiał ma na myśli sznurek) tak naprawdę nie musi nic już więcej dodawać. Ale kiedy skończy malować kopię i zabierze z powrotem oryginał, szpula pojawi się w inwentarzu.

Ostatnie szlify

Idziesz do kuchni. Valdo słyszy jakiś hałas, to pewnie Hektor wrócił do podziemia. Teraz są dwie drogi:

1. Jeśli nie użyłeś jeszcze armaty, to teraz jest odpowiedni czas. Odpal lont (pamiętaj, że trzeba podnieść ją na lewarku i włożyć kulę armatnią). Kiedy wejdziesz do przejścia Hektor będzie już leżał, prawdopodobnie dostał w głowę odłamkiem muru.

2. Jeśli już wybiłeś dziurę w murze, podejdź na paluszkach do Hektora i z całej siły walnij go metalowym prętem.

Zabierz kodeks i zostaw kopię Mony Lisy pod ścianą po prawej. Wszystko gotowe. Idź do Babou, pożegnać się. Jeśli do końca Valdo utrzymał jej miłość, zapyta się czy może z nim uciec. Można oczywiście odmówić, tylko po co? Gra kończy się filmikiem, teraz twoim zadaniem jest ochrona Manuskryptu Aleksandryjskiego. W tym już ci nie pomogę, ale powodzenia ;)

Autor: Kami

AZ66-67

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]