Podróż do wnętrza Ziemi - mini-poradnik

Dodane przez Zebius dnia 12.05.2006 14:46

TO NIE JEST PEŁNA SOLUCJA!

Chciałem tu tylko zamieścić garść porad oraz podać rozwiązanie dwóch najtrudniejszych zagadek z gry, na których zapewne większość grających polegnie.

Na początek porady:

  • niektórych przedmiotów w ekwipunku można używać na sobie, po prostu przenieś przedmiot na drugi i upuść.
  • niektóre przedmioty mają obok swojej nazwy polecenie napisane niebieską czcionką, kliknięcie na nie powoduje wykonanie tej czynności, np. zapalniczka ma napis ‘użyj’, po kliknięciu którego się zapali.
  • pewne przedmioty pojawiają się bądź uaktywniają na ekranie, dopiero jeśli zaczniemy ich w danej chwili potrzebować, dlatego przeszukuj również miejsca, w których już byłeś i wszystko zbadałeś, bo być może pojawiło się coś nowego. Tak będzie np. z piaskiem potrzebnym do obróbki kryształu.
  • niektóre czynności Ariane wykonana tylko w rękawiczkach, np. umieszczenie drutu i izolowanie go w panelu kontrolnym generatora w kopalni. Dlatego jeśli Ariane nie chce czegoś wykonać, spróbuj czy zrobi to w rękawiczkach.
  • zbieraj wszystko i wykorzystuj wszystkie linie dialogowe, sprawdzaj co jakiś czas, czy dana osoba nie ma czegoś nowego do powiedzenia.
  • dość często się zapisuj, czasem może się to przydać. Jest jedna sytuacja w której nieprawidłowe wykonanie czynności może uniemożliwić dalszą grę, o tym poniżej w opisie drugiej zagadki. Ponadto zdarzyło mi się dwa razy utknąć w miejscach, z których Ariane nie chciała się ruszyć i wtedy pozostało tylko wczytać poprzedni save.

Z pierwszą z tych najtrudniejszych zagadek, polegającą na otwarciu wrót za pomocą umieszczenia symboli w odpowiednich miejscach, spotkamy się prawie na początku gry. Wskazówka jest umieszczona nad wrotami i widzę, że nasi tłumacze starali się uprościć rozwiązanie tej zagadki, gdyż otrzymujemy tam informacje dokładniejsze od tych w angielskim oryginale (grałem w demo po angielsku). Rzecz polega na tym, aby po lewej stronie z góry na dół umieszczać symbole związane z naturą, a po prawej - w odwrotnej kolejności - symbole związane z techniką zgodnie z wierszykiem nad wrotami. Jeżeli komuś się nie chce kombinować, może po prostu skorzystać z poniższego obrazka.

Druga zagadka, znacznie trudniejsza, której sposobu rozwiązania zupełnie nie zrozumiałem i musiałem skorzystać z solucji, to opuszczenie Latającego Ogrodu w Dolinie Duchów. Uzdrowicielka Jahine Duubra daje nam niby wskazówki, że pomocne okażą się symbole na sześciu kolumnach przy wejściu do doliny ale nic mi to nie pomogło.

W Dolinie Duchów znajduje się 6 drewnianych słupów (piszczałek?), każdy z nich ma szczelinę, którą można zakryć za pomocą liścia. Słupy można łatwo odróżnić po tym, że mają zwieńczenia w różnych kształtach. Oprócz tego w dolinie jest rzeźba przedstawiająca głowę z wysuniętym językiem. WAŻNE: przed rozwiązaniem tej zagadki zapiszcie stan gry, gdyż zagadka ta nie resetuje się i jeśli popełnimy błąd, ukończenie gry nie będzie możliwe.
Dla uproszczenia ponumerujmy słupy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od pierwszego słupa po lewej stronie ścieżki, która nas tu przyprowadziła. Oto ich wygląd i numeracja:

Zakrycie dwóch słupów liśćmi i pociągnięcie za język rzeźby produkuje dźwięk. Potrzeba nam 6 odpowiednich dźwięków odgrywanych w odpowiedniej kolejności, prawda że proste ;) Oto prawidłowa kolejność zakrywania słupów, po każdej takiej operacji pociągamy za język, aby usłyszeć dźwięk, po czym odkrywamy uprzednio zakryte szczeliny i przechodzimy do następnej pary:

1 4
3 5
4 6
1 5
2 3
1 6

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze, to zobaczymy filmik z opuszczającym się ogrodem. Jeśli nic się nie stało, to wczytujemy save i zaczynamy zabawę od początku.
Po filmiku radzę po raz kolejny się zapisać.

Na koniec dodam, że gra ma dwa zakończenia. W tajnym biurze Aleksandra na platformie mamy do wyboru – przejść przez wielkie drzwi i obejrzeć pierwsze zakończenie, bądź wrócić do windy i grać dalej, aby pomóc mieszkańcom podziemnego świata rozwiązać ich kłopoty.

Autor: Zebius

AZ65

   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?