Najdłuższa Podróż - The Longest Journey - recenzja

Dodane przez korowiow dnia 12.04.2006 10:28

W ubiegłym roku Funcom - niezbyt głośna firma produkująca gry komputerowe wydała produkt, który odniósł w Polsce ogromny sukces i okrzyknięty został przez czytelników i recenzentów CD-Action najlepszą przygodówką. Mam na myśli oczywiście "Najdłuższą Podróż". Ostatnio można ją nabyć w serii "Fajna Cena" za naprawdę niewielką kwotę 50 zł (a uwierzcie mi - warto!).

Zacznijmy od fabuły, bo o nią w przygodówkach chodzi najbardziej. Jest wiek XXIII. Osiemnastoletnia April Ryan opuszcza rodzinny dom na wsi, uciekając od brutalnego ojca - alkoholika. Dostaje się do serca wielkiej metropolii - Newport, gdzie wynajmuje małe mieszkanko i rozpoczyna studia w Akademii Sztuk Pięknych jako dobrze zapowiadająca się malarka. Poznaje nowych przyjaciół, znajduje pracę w restauracji... i nie byłoby nic dziwnego w całej tej historii, gdyby nie to, że od pewnego czasu dręczą ją niezwykle plastyczne sny. Okazuje się, że dzięki nim może przemieszczać się pomiędzy dwoma światami: Stark (nauka) i Arkadią (magia). Dowie się także, że równowaga pomiędzy obydwoma uniwersum jest zachwiana i tylko ona może pomóc w jej przywróceniu. April wyrusza w podróż. Najdłuższą podróż swojego życia...

Jak widzicie, fabuła jest niezwykle zajmująca i pozwala na szybkie utożsamienie się z główną bohaterką, jej życiem i problemami (brak pieniędzy, chłopaka, kochającej rodziny). Można by powiedzieć, że jej życie nie różni się wiele od życia przeciętnego współczesnego nastolatka (no, może poza tym, że April narodzi się za ponad 200 lat:)). Spodobał mi się sposób wprowadzenia fabuły. Na początku gry widzimy pokój ze staruszką, opowiadającą dwóm chłopcom całą historię. Ktoś mógłby powiedzieć, że to ryzykowne połączenie: cyberpunkowy świat i równoległy do niego wręcz tolkienowski. Taka mieszanina sprawdziła się jednak znakomicie, przy zachowaniu płynności opowieści (co nie udało się w wypadku np. Hopkins FBI). Wyobraźnia twórców nie zna granic. Przypomnijcie sobie następujące książki: "Rose Madder" S. Kinga, "Ubika" P.K. Dicka i "Kroniki Narnii" C.S. Lewisa, a będziecie mieć choć częściowe wyobrażenie tej znakomitej gry. Doskonałe są również niezwykle długie i wyczerpujące dialogi, ale o spolszczeniu nieco później.

Grafika jest po prostu wspaniała. Piękne, ręcznie rysowane tła doskonale współgrają z trójwymiarowymi postaciami. Popatrzcie na samo początkowe menu: arcydzieło! Moim zdaniem, chyba nie dało się tego zrobić lepiej. Filmiki, których jest naprawdę mnóstwo (w końcu gra zajmuje 4CD!), zostały wykonane z nie mniejszą starannością. Aby jednak w pełni rozkoszować się możliwościami gry, pasowałoby posiadać w swoim blaszaku jakikolwiek akcelerator.

Zagadki na jakie natkniemy się w grze nie należą do najłatwiejszych i niekiedy można się naciąć. Za to kiedy się z nimi uporamy, satysfakcja jest podwójna. Zauważyłem też, że w niektórych momentach możemy utknąć na długo, a w innych gra przechodzi się niemal "sama".

Jeśli chodzi o muzykę, to również nie mam zastrzeżeń. Może nie ma jej zbyt często, ale za to pojawia się w najbardziej odpowiednich momentach. Jest ciekawa i stanowi idealny podkład do zdarzeń rozgrywających się na ekranie.

Jest jeszcze rzecz godna uwagi: "Księga Tajemnic" - opcja dostępna po ukończeniu gry. Zawiera dialogi, screeny i muzykę nie wykorzystane w grze. Po prostu: mała rzecz, a cieszy.

Spolszczenie jest najlepszym, jakie słyszałem dotąd w grach komputerowych. Zlokalizowano nie tylko dialogi, ale nawet napisy w filmikach! Brawa dla ekipy z CD Projekt! Miałem wrażenie, jakby grę od A do Z stworzyli Polacy. Dialogi, których jest naprawdę mnóstwo (chyba ok 5 godzin!) zostały bardzo starannie przetłumaczone i okraszone literackimi niekiedy zwrotami (cytaty z filmów, czy książek). Nie polecałbym jej jednak młodszym graczom, gdyż niektóre postaci w grze mają hmmm... bogaty zasób niezbyt cenzuralnego słownictwa. Sam spis aktorów dubbingujących "Najdłuższą podróż" jest imponujący: Edyta Olszówka, Włodzimierz Press, Jarosław Boberek, Grzegorz Wons - te nazwiska mówią same za siebie! Oczywiście w dialogach znalazłem kilka literówek, ale było ich naprawdę niewiele (poza tym jestem wyczulony na ortografię).

Nie zawaham się tego powiedzieć: gra jest WIELKA. Wciągnęła mnie do tego stopnia, że gdy zasiadłem do niej wieczorem, to wstałem od kompa późno w nocy. Moim skromnym zdaniem, to najlepsza przygodówka, jaką kiedykolwiek wydano! (a widziałem ich kilka). Gra jest warta każdej ceny, a jak ktoś mi powie, że 50 zł to za dużo, to nie ręczę za siebie.

I jeszcze jedno: "Najdłuższa Podróż to nie tylko gra. To także wspaniała baśń. Baśń o Dobru i Złu, Równowadze i Chaosie, Nauce i Magii, która ma uniwersalną i ponadczasową wymowę i dltego z pewnością wejdzie do skarbnicy arcydzieł gier komputerowych. Niech Równowaga będzie z wami!

10 PLUSY:
grafika + muzyka + fabuła + ... po prostu wszystko
MINUSY:
praktycznie brak

Oceny cząstkowe: Dźwięk - 9, Zagadki - 10, Długość - 10, Grafika - 10
Uwagi: Kto mi powie, po co w grze były Smocze Klejnoty?

autor: Korowiow

AZ11-12
   

Komentarze


1538 #1 fenuks
dnia 13.12.2011 21:52
Moja ukochana gra. Najlepsza przygodówka w jaką grałem. Istne arcydzieło. Szkoda, że Dreamfall był taki średni.
165 #2 Kami
dnia 13.12.2011 23:33
Dreamfall był super ekstra! Pfft2
1020 #3 Jeziu5
dnia 13.12.2011 23:44
Dreamfall był bardzo dobrą grą, ale nie najlepszą przygodówką. To trochę jak z Gothic 4 - dobra gra, ale już nie Gothic.
165 #4 Kami
dnia 14.12.2011 08:50
Ale ilu osobom przypomniał o... a nie, czekaj, to bardziej tyczy się 3 Grin
Z opinią subiektywną nie będę się spierać, bo nie ma sensu, ale Dreamfall był świetny i miał tak mocnego klimata, że jeszcze huczy mi w głowie. Oby rzeczywiście zajęli się Chapters po wydaniu The Secrert World Dreamer
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 67% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 33% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]