Książę i Tchórz - recenzja

Dodane przez dam-soft dnia 12.04.2006 03:08

Nasza rodzima firma Metropolis Software House jest dobrze znana co niektórym graczom za sprawą jednego dosyć ważnego tytułu. Mówię tutaj o grze Tajemnica Statuetki. Tajemnica Statuetki była pierwszą polską przygodówką z prawdziwego zdarzenia. Została wydana w 1993 roku na komputery PC i pozwoliła zdobyć firmie Metropolis uznanie w polskim PeCetowym światku wielbicieli gier przygodowych. Kolejnym tytułem ze stajni Metropolis był wydany w 1995 roku Teenagent, a recenzowany tutaj Książe i Tchórz jest trzecią przygodówką tejże firmy. A wszystko zaczęło się tak...

Bardzo dawno temu w spokojnym i sielankowym kraju żył sobie książe Galador. Pewnego dnia zjawił się u niego zły, niepokonany Czarny Rycerz i wyzwał księcia na pojedynek. Niestety nie wszystko potoczyło się tak jak powinno i w momencie kiedy miało dojść do pojedynku, na skutek diabelskich sztuczek, dusza i ciało bogatego i odważnego księcia zostaje zamieniona. W ciele naszego księcia pojawia się pewien biedny marzyciel i widząc w jakiej sytuacji się znalazł robi dokładnie to, co zdrowo myślący druh w tej sytuacji by zrobił - bierze nogi za pas.

Tak mniej-więcej prezentuje się opowiedziana na wstępie historia. Celem gry jest oczywiście powrót do swojego ciała, ale wierzcie mi, nie będzie to zadanie proste, gdyż, jak się okazuje, jedynym sposobem odwrócenia diabelskiej sztuczki, jest rozmowa z samym Lucyferem, do którego jak wiadomo nie tak łatwo się dostać.

Scenariusz gry jest dosyć dobrze przemyślany, kolejne elementy przygody odkrywają coraz to nowe lokacje na mapie i prowadzą gracza do rozwiązania głównej zagadki. Duży plus autorom należy się za humor z którym w grze co chwila się spotykamy. Wszystkie dialogi, jakie prowadzimy z napotykanymi postaciami, mają w sobie żartobliwy ton i praktycznie przez cały czas gry w Księcia i Tchórza uśmiech nie powinien schodzić z twarzy gracza.

Scenariusz oraz dialogi w grze zostały przygotowane przez legendy polskich gier przygodowych, przez Adriana Chmielarza i Jacka Piekarę. Ponieważ gra jest w całości polska i na polski rynek przygotowywana, wszystkie rozmowy są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach i idealnie pasują do naszego, polskiego klimatu. Aktorzy biorący udział w podkładaniu głosów, w pełni wywiązali się ze swojego zadania i nie mówię tutaj tylko o Kazimierzu Kaczorze, który wcielił się w postać czarodzieja Arivalda, cały zespół, bez wyjątków, wykonał swoją robotę naprawdę wyśmienicie.

Graficznie Książe i Tchórz prezentuje się całkiem przyjemnie. Gra posiada rysunkową grafikę w rozdzielczości 640x480 w 256 kolorach. Tła są bogate w szczegóły, a poprzez animacje co po niektórych postaci lokacje tętnią życiem.

Słowa pochwały należą się autorom także za muzykę. Tła muzyczne są dobrze dopasowane do odwiedzanych przez nas lokacji i co ważne nie nudzą się zbyt szybko i dosyć łatwo wpadają w ucho.

Zagadki w grze są dosyć proste i przyjemnie się je rozwiązuje. Niestety zdarzają się też czasami takie sytuacje w których gracz zatnie się w jakimś momencie gry i zmuszony jest używać wszystkich dostępnych w inwentarzu przedmiotów na wszystkich elementach znajdujących się w danej lokacji. Na szczęście niewiele jest takich sytuacji w których nie możnaby na logikę rozwiązać jakiegoś problemu.

Podsumowując, Książe i Tchórz to jedna z lepszych polskich przygodówek. Zawarty w grze wszechobecny humor pozwala zapamiętać ten tytuł na naprawdę długo. Poziom wykonania grafiki stoi na porządnym poziomie, a strona dźwiękowa ze świetnymi polskimi dialogami wyśmienicie pozwala wczuć się w klimat gry. Grę tą polecam szczególnie tym, którzy poszukują dobrej klasycznej przygodówki, która porozumiewałaby się z graczem w naszym ojczystym języku.

8 PLUSY:
humor + fabuła + dialogi + rysunkowa grafika
MINUSY:
niekiedy konieczność klikania wszystkim na wszystko

autor: dam-soft

AZ42-43
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?