MS Virtual PC - instrukcja obsługi

Dodane przez Przemo dnia 31.03.2013 11:42

  SPIS TREŚCI:

     Wstęp, czyli co, jak i dlaczego
     Jakiego Windowsa najlepiej zainstalować?
     Etap 1: Pobieranie
     Etap 2: Instalacja programu
     Etap 3: Instancja wirtualnego komputera
     Etap 4.1: Przygotowanie instalatora Windowsa 98
     Etap 4.2: Instalacja Windowsa XP
     Informacje na temat użytkowania programu
     Przykładowe zrzuty ekranu

  Wstęp, czyli co, jak i dlaczego

W ostatnim czasie na naszym forum pojawia się sporo próśb o pomoc w uruchomieniu gier przygodowych z lat 90-tych, a nawet takich, których premiera miała miejsce po roku 2005. Jak wiadomo, producenci tamtych gier już dawno zaliczyli finansową glebę i nie istnieją lub nie wspierają swoich starszych produkcji. Efektem, zarówno jednego jak i drugiego jest brak kompatybilności na nowszych systemach operacyjnych. Czy to oznacza, że osoby chcące poznać klasykę swojego ulubionego gatunku, muszą obejść się smakiem?

Na szczęście nie. Od kilku lat w sieci działają sklepy pokroju gog.com czy dotemu.com, które w głównej mierze zajmują się cyfrową dystrybucją hitów sprzed lat, dodatkowo przystosowanych do uruchomienia na najnowszym sprzęcie. W nielicznych przypadkach otrzymujemy nieoficjalne łatki stworzone przez życzliwych fanów lub programistów. Co jednak zrobić, gdy w swojej kolekcji posiadamy już grę zakupioną kilka lat temu w wersji oryginalnej i nie widzi nam się wydawanie drugi raz na to samo? Można na przykład sięgnąć po oprogramowanie takie jak ScummVM czy MS Virtual PC. Niniejszy tekst dokładnie instruuje działanie tego drugiego programu.

MS Virtual PC to program stworzony przez firmę Microsoft, który w najdokładniejszym znaczeniu można określić jako emulator wirtualnych komputerów. Z praktycznego punktu widzenia, jest to możliwość zainstalowania drugiego systemu operacyjnego, który nie oddziałuje bezpośrednio na system operacyjny aktualnie przez nas posiadany oraz nie wymaga konfiguracji ze sprzętem. Nie ma więc obawy, że skorzystanie z tego programu spowoduje awarię naszego komputera i przysporzy nam problemów. Wszystkie czynności rozgrywają się w jednym oknie, a cała wirtualna maszyna zapisana jest na naszym dysku w formie jednego pliku, który możemy usunąć w dowolnej chwili poprzez polecenie PPM > Usuń. Idealnie wszystko obrazuje poniższy screen.

MS Vrtual PC w wersji 2007, którego będziemy używać w niniejszym tekście umożliwia zainstalowanie kilku systemów operacyjnych. Są to oczywiście starsze systemy od Microsoftu, a mianowicie Windows 95, Windows 98, Windows XP, a także te nowsze, jak Vista. Do zainstalowania systemu nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza, a jedynie trochę uwagi oraz zaangażowania. Nie będziemy zmuszeni dzielić dysk na partycję, a jedynie określić, jaką liczbę miejsca przeznaczymy na nasz wirtualny komputer.

  Jakiego Windowsa najlepiej zainstalować?

Naszym głównym celem jest zainstalowanie systemu operacyjnego, pod którym bez problemu uruchomimy większość starszych gier przygodowych. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się, jakie produkcje będziemy chcieli odpalić i czy nasz sprzęt pociągnie wymagania sprzętowa danego Windowsa. Warto nadmienić, że wszystkie parametry ustawimy za pomocą kilku kliknięć. Ja przy wyborze systemu kierowałem się taką myślą. Wiele gier z lat 90-tych zostało przystosowanych do działania na systemie Windows 95 i wiele z nich nie problemu z włączeniem na Windows 98, natomiast nie działa na Windows XP. Z kolei znacząca liczba przygodówek stworzona na tego Windowsa po roku 2001 nie ma problemu z uruchomieniem na Windows 7 (którego nota bene mam zainstalowanego na swoim laptopie). Z tego wynika, że najlepszym wyborem jest Windows 98, którego i Wam polecam.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć sobie kilka wirtualnych maszyn z kilkoma różnymi systemami operacyjnymi. Instalacja Windowsa 95 jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż wymaga wykorzystania dyskietek startowych. Dlatego najlepiej posiadać wbudowany czytnik FDD 3,5”. Z tych powodów, darujemy sobie instalacje tego systemu.

Przed rozpoczęciem właściwego tekstu chciałem napisać parametry swojego sprzętu. MS Virtual PC 2007 zainstalowałem na laptopie z procesorem Intel Core 2 Duo T6600, 4 GB RAM oraz 32-bitowym system Windows 7. Jeżeli posiadacie nieco słabszy komputer, to nie ma się czym przejmować. Program nadal powinien działać bez zarzutu.

Poniższy tekst opisuje krok po kroku konfiguracje programu MS Virtual PC 2007, a także instalacje systemów Windows 98 oraz Windows XP. Oczywiście należy mieć legalne wersje całego oprogramowania. MS Virtual PC jest udostępniany na stronach Microsoftu do pobrania za darmo.

  Etap 1: Pobieranie

Program MS Virtual PC 2007 SP1 w wersji z dnia 5/15/2008 można pobrać na następującej stronie: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=3702

Dostępne będą wersje do dwóch typów systemów: 32-bit oraz 64-bit.

Aby sprawdzić jaki typ systemu posiadamy, należy kliknąć w ikonę Windowsa na pasku zadań. Następnie wybrać zakładkę Panel sterowania > System i zabezpieczenia > System

  Etap 2: Instalacja programu

W tym etapie nie będę się zbytnio rozpisywać, gdyż instalacja MS Virtual PC nie różni się niczym od instalacji innego programu. Klikamy dwukrotnie na plik setup.exe i kolejno na przyciski NEXT. Na pierwszym ekranie wyskoczy komunikat o pomocy. Wciskamy OK, po czym zgadzamy się z licencją Microsoftu. Finalizujemy proces instalacji.

  Etap 3: Instancja wirtualnego komputera

Uruchamiamy program z pulpitu lub poprzez Menu Start > Wszystkie programy > MS Virtual PC.

Pojawia się konsola, na której z biegiem czasu pojawi się lista naszych wirtualnych maszyn. W tej chwili jest pusta, a więc wciskamy przycisk NEW…

Pojawi się kreator nowej wirtualnej maszyny. Wciskamy NEXT.

Na drugim ekranie otrzymamy możliwość zaznaczenia jednej z trzech opcji.

Create a virtual machine
Utworzenie nowej wirtualnej maszyny. Zaznaczenie tej opcji sprawi, że będziemy musieli ręcznie ustawić parametry (ilość pamięci RAM oraz pojemność twardego dysku) dla systemu, który chcemy zainstalować.

Use default settings to create a virtual machine
Tworzenie wirtualnej maszyny z domyślnymi parametrami dla poszczególnych systemów operacyjnych.

Add an existing virtual machine
Wybieramy w przypadku, kiedy wirtualny system już istnieje I chcemy go tylko powiązać z programem.

Wybieramy pierwszą opcję - Create a virtual machine.

Na trzecim ekranie wybieramy nazwę dla naszej wirtualnej maszyny. Ja wpisałem jedynie nazwę systemu, aby można go było później łatwo odnaleźć na liście.

Na czwartym ekranie wybieramy z listy system operacyjny, jaki chcemy zainstalować. Po prawej stronie mamy zaś widoczne domyślne ustawienia sprzętowe dla danego systemu. Klikamy przycisk NEXT.

Piąty ekran służy do określenia ilości RAM. Mamy do wyboru:

Using the recommended RAM
Domyślne ustawienia

Adjusting the RAM
Ręczne ustawienia.

Dla Windowsa 95 wystarczy ustawić nie mniej niż 16 MB.

Dla Windowsa 98 należy ustawić nie mniej niż 64 MB.

Dla Windowsa XP domyślna należy ustawić nie mniej niż 128 MB. Klikamy na przycisk NEXT.

Na ekranie szóstym mamy do wyboru dwie opcje

An existing virtual hard disk
Otwieramy istniejący już dysk wirtualny

A new virtual hard disk
Tworzymy nowy dysk wirtualny.

Zaznaczamy drugą opcję i klikamy na NEXT.

Przedostatni, siódmy ekran służy do określenia miejsca na dysku, gdzie ma być zapisany nasz plik z wirtualnym komputerem. Wybieramy własną ścieżkę.

Poniżej zaś ustawiamy pojemność naszego wirtualnego dysku (czyli ilość miejsca HDD):

Maximum virtual hard disk size
Maksymalna pojemność jaką możemy ustawić dla wirtualnego dysku, jest zarazem wielkością partycji na jakiej chcemy zapisać plik.

Virtual hard disc size:
Wybieramy pojemność naszego dysku.

Dla Windows 95 lub 98 sugerowałbym ustawić maksymalną pojemność 4GB, czyli liczbę 4096 MB w tym polu. Całkowicie wystarczy do zainstalowania nawet kilkunastu gier bez obawy, że zabraknie nam miejsca na następne.

W przypadku Windowsa XP w związku na większe objętości plików sugeruje przeznaczyć nieco więcej miejsca - od 6 do 8 GB.

Należy zwrócić uwagę, że ustawiona pojemność dysku wirtualnego nie oznacza, że dysk właściwy skurczy nam się od razu o te 4 GB. Plik VHD (który właśnie tworzymy) będzie rósł z biegiem instalacji kolejnych gier.

Klikamy na przycisk NEXT.

Potwierdzamy nasze ustawienia klikając na przycisk FINISH i kończymy tworzenie naszego wirtualnego napędu.

Na naszej liście w konsoli pojawia pierwsza pozycja.

  Etap 4.1: Przygotowanie instalatora Windowsa 98

Wkładamy płytę z Windowsem 98 do naszego czytnika.

W konsoli zaznaczamy na liście naszą wirtualną maszynę i klikamy przycisk START.

Na górnej belce z opcjami wybieramy zakładkę CD > Use Physical Drive E:

Następnie Action > Reset

Na pierwszym ekranie wybieramy strzałkami opcję BOOT from CD-ROM. Zatwierdzamy Enterem.

Na drugim ekranie wybieramy opcję numer 2, czyli Uruchom komputer z obsługą CD-ROM. (Start computer with CD-ROM suport)

Pojawi się okno z możliwością wpisania komend.

Na ekranie widnieje A:\>

Wpisujemy fdisk i zatwierdzamy Enterem.

Instalator pyta nas o włączenie obsługi dużych dysków. Jeżeli nasza pojemność HDD przekracza 512 MB to wciskamy klawisz T i zatwierdzamy Enterem.

Kolejny ekran pyta o stworzenie DOSowskiej partycji. Nasz wirtualny komputer będzie posiadał tylko jedną taką partycję (podstawową). Wciskamy klawisz 1 na klawiaturze i ponownie Enter.

Potwierdzamy powyższy wybór wybierając opcję pierwszą: Utwórz podstawową partycję DOS (Create Primary DOS Partition)

Podczas procesu tworzenia partycji program zapyta się "Czy użyć maksymalnego dozwolonego rozmiaru dla podstawowej partycji DOS i uczynić ją aktywną?"

Wciśnij klawisz T i zatwierdź Enterem.

Kiedy instalacja dobiegnie końca, wciskamy klawisz ESC

Na ekranie pojawi się ponownie konsola do wpisywania komend.

Za A:\> wpisujemy D:

UWAGA! Może się okazać, że oznaczenie dysku różni się od tego, którego ja użyłem (w moim przypadku jest to litera D).

Następnie używamy polecenia dir, które pozwoli nam wyświetlić wszystkie pliki w danym katalogu oraz sprawdzić w jakim folderze znajduje się instalator Windowsa. Domyślnie jest to folder win98.

Określamy ścieżkę poprzez wpisanie komendy cd\win98

Uruchamiamy instalator poleceniem setup

W sytuacji, gdy instalator Windowsa nie włączył się automatycznie, na górnej belce wybieramy Action > Reset

Pojawia nam się ekran z początku instalacji. Wybieramy Boot from CD-ROM

Na kolejnym ekranie wybieramy zaś opcję: Uruchom Instalatora systemu Windows 98 z dysku CD-ROM

Pojawia nam się niebieski ekran. Wciskamy Enter.

Na kolejnym ekranie formatujemy nasz dysk. Przypominam, że wybór tej opcji nie ma żadnego wpływu dysk w systemie rzeczywistym. Nie musimy się obawiać, że stracimy jakiekolwiek dane.

Zatwierdzamy Enterem i czekamy na zakończenie formatowania.

Zatwierdzamy jeszcze raz Enterem.

Rozpoczyna się właściwa część instalacji systemu Windows 98, której opisywać nie będę, gdyż ogranicza się ona do wciskania kolejnych przycisków Dalej.

Musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces instalacyjny może potrwać nawet do kilkudziesięciu minut.

Kiedy program zakończy instalację i nastąpi pierwszy restart komputera, należy odtąd zawsze wybrać opcję Boot from Hard Drive.

W pewnym momencie należy wpisać nazwę osoby, która będzie korzystać z systemu oraz podać klucz aktywacyjny.

System operacyjny został skonfigurowany poprawnie. Nie musimy bawić się w instalowania żadnych sterowników ani innych programów. Możemy zabrać się za uruchamianie naszych gier.

  Etap 4.2: Instalacja Windowsa XP

Jeżeli porównać stopnie trudności instalacji poszczególnych systemów operacyjnych, Windows XP wypada w tej kwestii chyba najlepiej.

Wkładamy oryginalną płytę z system do naszego czytnika, a następnie w konsoli zaznaczamy na liście naszą wirtualną maszynę i klikamy przycisk START.

Na górnej belce z opcjami wybieramy zakładkę CD > Use Physical Drive E:

Następnie Action > Reset

Pojawi się niebieski ekran. Odczekujemy chwilę, aż pojawi się taki oto obraz.

Zatwierdzamy Enterem i zgadzamy się z umową licencyjną naciskając na klawisz F8.

Na kolejnym ekranie ukaże się nam ramka opisująca właściwości naszego wirtualnego dysku, a konkretnie obszar, który nie został jeszcze podzielony na partycje.

Utworzymy tylko jedną partycję systemową. Klikamy na klawisz C i następny ekran zatwierdzamy Enterem.

Po chwili zauważymy partycję surową utworzoną na dysku C:

Wybieramy ją na liście i klikamy Enter.

Instalator pyta się o rodzaj formatowania.

Czas nas nie nagli, więc wybieramy pozycję trzecią: „Formatuj partycję stosując system plików NTFS.

Instalator rozpocznie formatowanie partycji oraz sprawdzanie dysku, Może to potrwać od kilku sekund do max kilku minut. Zaraz po tym rozpocznie się kopiowanie plików instalatora Windowsa na dysk.

Po zakończeniu kopiowania, wirtualny komputer powinien automatycznie się zrestartować, Za każdym razem kiedy pojawi się napis „Naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty CD” nic nie naciskaj.

Pojawi się ekran.

Proces instalacji może potrwać nawet do kilkudziesięciu minut, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Po drodze będziemy musieli ustawić kilka rzeczy. Kiedy pojawi się ekran z opcjami regionalnymi oraz językowymi kliknij na przycisk Dalej.

Następnie ustawiamy nazwę użytkownika korzystającego z systemu. Klikamy Dalej.

Na kolejnym ekranie, w celach bezpieczeństwa, możemy ustawić hasło dostępowe do systemu. Nie jest to jednak konieczne.

Zatwierdzamy kolejne ekrany przyciskiem Dalej.

Następne pytanie dotyczy sieci lokalnej. Wpisujemy obojętnie jaką nazwę, np.: „DOM”.

Klikamy Dalej.

Odczekujemy, aż instalacja dobiegnie końca.

System zapyta się o poprawę elementów wizualnych. Klikamy dwukrotnie przycisk OK.

Na zakończenie musimy ustawić kilka rzeczy. Za każdym razem klikamy na przycisk Dalej.

Na pytanie o zabezpieczenia, zaznaczamy opcję o nie pobieraniu aktualizacji. Nie zamierzamy także łączyć naszego komputera z Internetem oraz rejestrować się w firmie Microsoft.

Na koniec podajemy nazwę naszego profilu w systemie Windows XP.

Instalacja dobiega końca, a my możemy przystąpić do wgrywania gier.

  Informacje na temat użytkowania programu

Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji na temat skrótów klawiszowych oraz sposobów zamykania wirtualnego komputera.

Jeżeli potrzebujesz przejść na chwilę z komputera wirtualnego na pulpit systemu rzeczywistego wystarczy użyć polecenia Ctrl + Alt + Del.

Nasz wirtualny komputer może pracować w trybie pełnoekranowym oraz okienkowym – do przełączania się pomiędzy nimi należy użyć kombinacji Right Alt + Enter.

Po kliknięciu na „krzyżyk” okna wirtualnego komputera, mamy do wyboru dwa rodzaje zakończenia pracy:

  • Save state – wszystkie aktualne działania zostaną zapisane i komputer przy następnej sesji uruchomi się w tym samym momencie, w jakim go pozostawiliśmy.

  • Turn Off – tradycyjne wyłączenie komputera, coś jak reset.

  Przykładowe zrzuty ekranu

Autor: Przemo

   

Komentarze


2787 #1 SirXan
dnia 31.03.2013 21:24
Dziękuję za artykuł! Właśnie tego mi brakowało! Szacunek dla Przemo!:)
292 #2 Przemo
dnia 01.04.2013 00:26
Do usług, Mam nadzieję, że będzie pomocny, Wink2
3077 #3 makszagozda
dnia 25.07.2014 15:56
Ja nie mam płyty z WindowsemSad
3077 #4 makszagozda
dnia 25.07.2014 16:04
Dajcie mi plik img.
piku img użyje w VirtualBoxsie.:)
292 #5 Przemo
dnia 26.07.2014 22:34
Niestety musisz mieć oryginalnego Windowsa 98 (bo rozumiem, że o takowej wersji mowa?).

Polecam: http://allegro.pl...-v2-e-0718
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]