The Last Express - poradnik

Dodane przez Jeziu5 dnia 18.01.2012 23:44

Last Express jest bardzo nieliniową produkcją i nie zawsze wszystkie czynności będzie można wykonać w kolejności w jakiej je opisałem. Kursywą opisuję akcje alternatywne - nie prowadzące do „właściwego zakończenia”.

Spis treści:
- Paryż
- Eperne
- Chalons
- Bar-Le-Duc
- Sztrazburg
- Ulm
- Monachium
- Salzburg
- Attnag
- Wels
- Wiedeń
- Poszony
- Galanta
- przed Bukaresztem
- przed Belgradem
- przed Konstantynopolem

PARYŻ - 21.00

Gra zaczyna z wielkim hukiem. Szybko skieruj się w prawo. Jeśli będziesz dostatecznie szybki uda ci się zobaczyć kobietę wychodzącą z ostatniego przedziału i zabrać listę pasażerów z fotela konduktora. Skieruj się do owego ostatniego przedziału. W środku czeka na ciebie nieprzyjemna niespodzianka. Masz teraz dwie możliwości:
- podnieś przyjaciela i wyrzuć go przez okno
- podnieś ciało i schowaj w łóżku (należy je wcześniej rozłożyć).
Każdy sposób ma swoje wady i zalety, o których wspomnę później. Niezależnie co uczyniłeś musisz zmienić ubrudzoną kurtkę. Zabierz tę wisząca na prawo od okno. Poniżej znajduje się szalik, który należy zbadać. U góry leży walizka Tyler'a z której wyciągnij drugi telegram oraz zwój z rosyjską bajką. Wyjdź na korytarz i skieruj się w prawo, w kierunku wagonu restauracyjnego. Możliwe jest, że minie nas konduktor ogłaszający obiad lub dziecko z gwizdkiem. Jeśli udasz się za nim, a wyrzuciłeś Tylera przez okno możesz podsłuchać jak opowiada o tym matce. Na szczęście ta nie bierze go na poważnie. W wagonie restauracyjnym dosiądź się do Rosjanina siedzącego po prawej. Po chwili powinien odejść zapominając swojej książki. Wykorzystaj okazje i wyjmij z niej notatkę. 22.40 ? Zagadaj do łysego Niemca przy stoliku obok. Okazuje się, że Tyler miał przeprowadzić z nim jakiś interes. Po rozmowie, w zależności od czasu ile zajęły ci poprzednie czynności, do wagonu powinna wejść Anna Wolf. Możesz zapytać czy należy do niej szalik pochodzący z naszego przedziału. Czas na przechadzkę po pociągu - twój rosyjski znajomy pali papierosa w palarni. Zagadaj go na temat rosyjskiego tekstu, ale nie dowiesz się od niego wiele. Gdy będziesz w pobliżu swojego przedziału zaczepi cię jeden z konduktorów - książę z ostatniego wagonu chce się z tobą spotkać. Możesz poczekać chwilę z wizytą (korzystne jeśli wyrzuciłeś ciało z pociągu).

Niedługo przed przybyciem do Eperne konduktor zacznie chodzić po przedziałach by pościelić łóżka. Jeżeli nie wyrzuciłeś ciała Tyler’a przez okno musisz go powstrzymać przed wejściem do przedziału. Zaczaj się na konduktora gdy będzie wychodzić z przedziału numer 2 i szybko rozpocznij rozmowę.

EPERNE – 21.16

Jeżeli wyrzuciłeś ciało przez okno do pociągu zawita policja. Z artykuły z ekwipunku wiesz, że takie spotkanie nie byłoby dla ciebie pożądane. Istnieje kilka sposobów na uniknięcie tego wydarzenia:
- wejdź do swojego przedziału, otwórz okno i poczekaj za nim aż policja opuści pociąg
- wykorzystaj chwilę nieuwagi konduktora i włam się do przedziału A, a następnie schowaj w łazience
- na czas przeszukania udaj się na audiencje do Kronosa.

Jeżeli jeszcze tego nie uczyniłeś, udaj się na audiencje do Kronosa. Okaże się, że wie o tobie więcej niż ty sam ;) Z kim jeszcze możesz porozmawiać ? Anna Wolf znajduje się w palarni. Po pewnym czasie możemy zaobserwować jak jeden z Serbów wchodzi do naszego przedziału, ewentualnie może już tam być, gdy wejdziemy do środka. Nawiążę się walka, którą oczywiście trzeba wygrać. Po rozbrojeniu przeciwnika utnij sobie z nim krótką pogawędkę. Udaj się również do pomieszczenia między wagonem Kronosa, a ostatnim wagonem sypialnym. Będzie się tu kręcić Tatiana. Gdy spróbujesz opuścić pomieszczenie poprosi o ogień. Nawiążę się rozmowa, w której będziesz mógł poprosić o przetłumaczenie rosyjskiego tekstu.

CHALONS – 21.41

Niewiele zostało jeszcze do zrobienia. Możesz pochodzić po pociągu i podsłuchać niektórych pasażerów czy pracowników. Niedługo przed przybyciem do Bar-de-Luc wyjrzyj przez swoje okno. Pan z sąsiedniego przedziału bawi się w małego pirotechnika.

Jeżeli schowałeś ciało Tylera w łóżku to najwyższy czas się go pozbyć – bez żadnych konsekwencji możesz wyrzucić go przez okno.

BAR-LE-DUC – 22.45

Jeżeli uważasz to za stosowne możesz udać się na spoczynek. Po pewnym czasie obudzisz się. Wyjdź na korytarz, rozejrzyj się i wróć do przedziału by powitać pewnego… gościa. Na szczęście to tylko sen i za chwilę obudzisz się naprawdę.

SZTARZBURG - 3.38

Wyjdź z przedziału i skieruj się do drugiego wagonu sypialnego. Zapukaj do pokoju Anny Wolf. Podczas rozmowy sięgnie po dość mocny argument. Gdy usłyszycie krzyki pobiegnij za nią do przedziału A. Cath poradzi sobie na szczęście bez twojej ingerencji. Gdy sytuacja zostanie opanowana popodsłuchuj chwilę pod drzwiami. Po chwili Anna wyjdzie do swojego przedziału i wróci do przedziału B ze jakimś przedmiotem. Teraz spokojnie udaj się na zasłużony odpoczynek.

ULM - 8.25

Nowy dzień zacznij od przechadzki do przedziału G, gdzie czeka na ciebie bardzo interesująca rozmowa z Serbami. W międzyczasie możesz podsłuchać rozmowę konduktorów – ktoś wczoraj zawinął klucz uniwersalny. W okolicach wagonu restauracyjnego powinieneś znaleźć Tatianę. Podziękuje ci za wczorajszą pomoc i odda tłumaczenie. Rozpocznie też niedługo rozmowę z Alexei’em, w którą możesz się wsłuchać. W palarni usiądź przy jednym ze stolików – biega po nim robak, który uciekł dzieciakowi. Z pudełka wyjmij zapałki i przy jego pomocy złap uciekiniera (może to wymagać kilku prób). W tym momencie możesz zagadać dzieciaka – spróbuje cię przekonać do oddania zdobyczy. Udaj się za nim do jego przedziału. Otrzymasz „gwizdek” w zamian za robaka. Możesz też wykorzystać okazję gdy panie z przedziału E są w wagonie restauracyjnym i obejrzeć ich przedział. Przeczytaj dziennik jednej z kobiet – dowiesz się kilku ciekawych rzeczy.

Możesz również spróbować zapukać do Kronosa. Po krótkiej rozmowie popodsłuchuj chwilę pod drzwiami – zawsze lepiej wiedzieć więcej ;)

Tuż przed przyjazdem do Monachium po korytarzu zacznie się kręcić Schmidt. Gdy się na niego natkniesz upomni się o zapłatę.

MONACHIUM - 12.00

Towar załadowany. Nic ważnego nie będzie się działo aż dojedziemy do Salzburgu. Możesz za to wykorzystać chwilę by trochę popodsłuchiwać. Tatiana i Alexei grają w szachy. W przedziale C nowy pasażer zapoznaje się z panem Boutarel. W wagonie restauracyjnym Schmidt zaleca się do Anny. W miarę upływu czasu wagon restauracyjny zacznie się zapełniać. Utnij sobie pogawędkę z Abbotem.

SALZBURG - 12.45

Anna i Schmidt przeniosą się do palarni. Tuż po pierwszej swoją obecnością zaszczyci nas Kronos i zaproponuje koncert. Jeśli podsłuchałeś jego poranną rozmowę wiesz dlaczego to robi. Po pewnym czasie panie z przedziału E znowu opuszczą swój pokój – możesz to wykorzystać. Jeśli napotkasz Schimdt’a na korytarzu wyrazi swoje wątpliwości do waszej umowy. Masz czas do Wiednia. Pani Boutarel będzie skarżyć się konduktorowi na psa, co spowoduje jego usunięcie do klatki na przód pociągu. Zaczepi cię także konduktor by zaprosić na koncert.

ATTNAG - 13.56

Pies zostanie karnie odprowadzony do klatki. Możesz go tam odwiedzić, a nawet wypuścić. Przez chwilę nie będzie działo się nic ważnego, więc możesz wykorzystać ten czas by powęszyć po cudzych przedziałach i popodsłuchiwać rozmawiających.

WELS - 14.23

Po pewnym czasie przedział E znów stanie się pusty – to twoja szansa. Wkradnij się do niego i przy pomocy okna dostań się do przedziału F – przedziału naszej ulubionej Anny Wolf. Przeszukaj jej szafkę. Przyjrzyj się zdjęciu, koniecznie przeczytaj list. Panna Wolf nie jest jakąś niewinną skrzypaczką, lecz agentem austriackiego wywiadu. Na koniec przyjrzyj się kasetce na biżuterię, a dokładniej jej przedniej części. Naciśnięcie środkowego rubinu otworzy tajną skrytkę z której zabrać możesz klucz uniwersalny. Z pewnością się przyda. Poczekaj do godziny 15.00 i tuż po niej wejdź do apartamentu Kronosa. Chwila muzyki…

Niestety – czas nas goni. Przy pomocy klucza uniwersalnego dostań się do przedziału B. Spokojnie przejrzyj jego zawartość. Rzecz warta uwagi znajduje się w łazience pomiędzy przedziałami. W szafce pod zlewem znajdziesz ni mniej ni więcej tylko Firebird. Na razie zabierz jajeczko do swojego przedziału. Przyjrzyj się zdobyczy. Przypomina trochę zdeformowany globus. By go otworzyć należy wcisnąć przyciski w następującej kolejności:
- błękitny w Australii
- niebieski w Anglii
- czerwony w Chinach
- fioletowy na oceanie
- zielony w Izraelu

Ptaszek wykluje się z jajka. Przy pomocy gwizdka możesz sprowokować go do śpiewania. Dobra – czas wciąż ucieka. Wiemy, że Kronos poszukuje Firebird. Najbezpieczniejsze miejsce by go ukryć to klatka Maxa. Udaj się na przód pociągu (najlepiej wykorzystać moment gdy konduktor ogłasza postój w Amstetten), wypuść psiaka i schować jajko. Czas przyjrzeć się bliżej Schmidt’owi. Otwórz jego przydział – trójkę - przy pomocy klucza uniwersalnego (możesz odwrócić uwagę konduktora dzwoniąc dzwonkiem w swym przedziale). W pudełku od cygar znajdziesz pistolet. Równie ciekawe rzeczy skrywa jego podróżna torba. Po pierwsze przeczytaj list – kolejny agent ? Przyjrzyj się też zdjęciom (nie pojawi się aktywny punkt). Domyślasz się już pewnie, jak Schmidt umila sobie długie noce ? Pozostał ci już tylko Kronos. Oczywiście nie możesz włamać się do jego apartamentu przez pokój koncertowy. Przejdź do miejsca pomiędzy jego wagonem a ostatnim wagonem sypialnym. Kluczem otwórz drzwi na zewnątrz i wespnij się po drabinie na dach. Idź w stronę końca pociągu, aż zauważysz szklane okno w dachu. Rozbij je i wskocz do środka. Na szafce leży klika interesujących dokumentów, z których dowiesz się wiele o sobie i Tylerze. Pomiędzy szafą a dużym obrazem jest przycisk. Naciśnięcie go spowoduje otworzenie tajnej skrytki z której pobieramy walizkę pełną złota. Ponieważ trudno by było się z nią wydostać przez dziurę w dachu to wyjdź drzwiami. Twoje nagłe pojawienie się wywoła niemałe zdziwienie, ale Kronos zachowa kamienną twarz – show must go on. Walizkę chowamy pod łóżkiem w naszym apartamencie. Do czasu zakończenia koncertu (16.50) masz wolne – możesz zażyć kultury lub tradycyjnie popodsłuchiwać współpasażerów. Dużo zacznie się dziać po koncercie. Kahina wyciągnie dość mocne argumenty i zaprosi cię na rozmowę z Kronosem. Tatiana zorientuje się, że Firebird zniknął i pobiegnie o tym poinformować Annę. Panie z przedziału E zajmą się same sobą – przysłuchaj się im jeśli chcesz. Gdy Schmidt wróci do swojego przedziału udaj się tam z walizką złota.

Jeśli nie pokażesz Niemcowi złota przed dojazdem do Wiednia, spełni on swoje groźby i opuści pociąg wraz z bronią. Nie spodoba się to Serbom, którzy ukrócą twój żywot.

Czas oddać Kronosowi co jego. Zanosimy mu teczkę ze złotem – pamiętaj, że przy zwrocie musi być również obecna Kahina, która kręci się po korytarzach pociągu.

Jeżeli zostawiłeś Firebird w walizce w swoim przedziale lub w szafce w łazience, Kahina je odnajdzie, a gra potraktuje to jakbyś oddał je im z własnej woli (co również możesz uczynić zanosząc je do Kronosa). Obejrzysz jedno z możliwych zakończeń – Cath opuszcza pociąg z walizką złota, a Kronos z bezcennym artefaktem. Nie jest to jednak zakończenie do końca optymistyczne – ścigają cię Serbowie i wciąż nie wiesz co stało się z Tyler’em.

Około 17.30 dużo zacznie się dziać na przedzie pociągu. W palarni znajduje się Schmidt z którym możesz uciąć sobie krótką, polityczną pogawędkę. Po chwili Anna ruszy w stronę klatki Maxa – udaj się tam za nią. Kieruj się do wagonu bagażowego – Cath’a zainteresuje szczególnie jedna skrzynka. Sprawa się lekko skomplikują. Unikaj ataków Serbki na tyle długo, by Anna podniosła pistolet i przejęła kontrolę nad sytuacją. Witamy w Wiedniu.

Jeśli przybędziesz do wagonu zbyt późno może się okazać, że Vesna zabiła już Annę. W takim przypadku czeka cię koniec gry.

WIEDEŃ - 19.35

Znajdziesz się w restauracji. Zawędruj do przedziału Anny. Wstąp do niej na chwilę i podyskutuj o obecnej sytuacji. W palarni Schmidt rozkoszuje się alkoholami. Tatiana i Alexei mają schadzkę na końcu pociągu, w miejscu gdzie wcześniej znajdował się wagon Kronosa. Nie będą rozmawiać w twojej obecności, ale możesz usłyszeć część rozmowy stojąc obok konduktora.

POSZONY - 20.08

Wykorzystaj to, że rewolucjonisty nie ma w pokoju i zajrzyj tam. Jeśli tego wcześniej nie zrobiłeś zabierz z jego książki bilet. 22.40 jest coraz bliżej. Ważne jest by zabrać z jego walizki detonator – złe narzędzie w złych rękach. Jak się okaże nie tylko ty interesujesz się Rosjaninem – pan Abbot przyłapie cię na gorącym uczynku. Gdy panie z przedziału E opuszczą go, udaj się tam czym prędzej. Masz ostatnią okazję na zapoznanie się z dziennikiem i nowymi wpisami. Gdy konduktor wejdzie pościelić łóżko zabierze ze sobą również pamiętnik. W palarni Schmidt robi się coraz bardziej pijany. Rozmowa z nim doprowadzi do dość zabawnej, tanecznej scenki.

GALANTA - 20.47

W okolicach tego miasta powinna zaczepić cię Tatiana. Poinformuje cię o bombowym planie Alexei’a. Na razie nic nie możesz uczynić w związku z tym problemem. Możesz za to przejrzeć szkice jednego z konduktorów – znajdują się tam już wszystkie rysunki, a to ostatnia okazja by to zrobić. Czas na drzemkę.

Przed BUDAPESZTEM – 22.30

Obudzeni, zgodnie z tradycją, biegniemy do przedziału A. Nie zdziw się, jeżeli usłyszysz tikanie.

Po wydarzeniach w przedziale A Abbot zaprosi cię na drinka. Możesz udać się za nim do palarni, lecz skończy się to małym BUM.

Czas zabrać się za bombkę. Ukryta jest ona w szafce, obok siedzenie konduktora (kieruj się słuchem). Przybliż pudełko, a następnie unieś je lekko, by odsłonić kable. Przepal je przy pomocy zapałki. Następnie obróć pudełko dwukrotnie. Otwórz zawiasy, by odsłonić wnętrze zapalnika. Zablokuj go przy pomocy telegramu od Tyler’a. Uffff… Teraz możemy już spokojnie udać się na spotkanie z Abbotem. Jak się okaże, jest on kolejnym agentem – tym razem brytyjskim. Zaczep Annę na korytarzu, a następnie idź tuż za nią by wywołać kolejną rozmowę. Znasz to powiedzenie, że gdy kobieta mówi nie, ma na myśli tak ? Wejdź do jej przedziału. Niestety, znowu wszystko pójdzie nie tak jak powinno.

Przed BERGRADEM – 4.40

Pokręć się trochę po podłodze, aż będziesz mógł wysypać zapałki na podłogę. Oswobodź się przy ich pomocy. Nie masz niestety zbyt dużo czasu na rozmyślanie, gdyż po chwili zaatakuje cię pierwszy z Serbów – na szczęście bez broni. By go powalić musisz 5 razy trafić go z pięści – sam możesz przyjąć na klatę 4 trafienia. Podbiegnij dalej i uwolnij Annę. W tym momencie Robert zdradzi jej swoją teorię, czyli „ludzie, a wielka polityka”. Podejdź do miejsca między przed wagonem restauracyjnym, skręć w bok i wejdź na dach. Kieruj się w stronę dymu. Tym razem nasz przeciwnik wyposażony jest w metalowy pręt. Robert wytrzymuje tylko jedno uderzenie, natomiast potrzebuje aż trzech ciosów pięścią by pojawiła się opcja wyrwania narzędzia. Gdy tylko zakończysz walkę, za tobą pojawi się Vesna.

Tu nie ma miejsca na pomyłki – jeden cios mieczem i po tobie. Musisz uniknąć 11 ciosów. Wart uwagi jest fakt, że każde twoje celne trafienie w jej twarz zmniejsza tę liczbę o jeden. W pewnej chwili Serbka padnie plackiem przed tobą. Nie zastanawiając się długo uczyń to samo bo inaczej czeka cię bliskie spotkanie trzeciego stopnia z tunelem. Po chwili Cath sam rozprawi się z kobietą. Udaj się w pobliże lokomotywy i sprawdź co się w niej dzieje.

Jeżeli sprawdzisz lokomotywę po raz drugi Cath zaatakuje Milosa i przy pomocy Anny doprowadzi do zatrzymania pociągu. Pojawi się kolejne zakończenie – Robert otrzyma order, lecz wciąż nie wie co stało się z jego przyjacielem. Nie jest też wspomniane jak zakończył się jego związek z Anną.

Ponieważ wszyscy Serbowie są albo zabici albo w zajęci lokomotywie możesz spokojnie wejść do wagonu restauracyjnego. Większość osób wróci do wagonów sypialnych. Jeśli taka jest twoja wola możesz iść i się im przysłuchać – można wyłapać kilka naprawdę wesołych dialogów.

Jeżeli nie wymieniłeś robaka na gwizdek, artefakt będzie teraz leżał na podłodze w palarni.

W wagonie restauracyjnym siedzieć będą Rosjanie – nie kontaktują za bardzo. Ważne jest by upewnić się, że Firebird znajduje się u Maxa w klatce. Czas na decydujący ruch – przyglądamy się podłodze pomiędzy wagon sypialnym a palarnią. Podnosimy drzwiczki i odczepiamy wagony. Jeszcze tylko ostatnia pogawędka z Schmidt’em i czas rozliczyć się z Milos’em. Skieruj się do lokomotywy. Po dość długiej scence Anna będzie chciała zatrzymać pociąg. Nie możesz do tego dopuścić – obróć się w lewo i pociągnij za dźwignię by poluzować hamulec.

Jeżeli nie poluzujesz hamulca lub nie odczepisz wagonów pociąg zatrzyma się w Austrii. Robert otrzyma order, lecz wciąż nie wie co stało się z jego przyjacielem. Nie jest też wspomniane jak zakończył się jego związek z Anną.

Jeśli udało ci się przejechać przez granicę możesz spokojnie obejrzeć filmik. Na czym to skończyliśmy gdy przerwali nam Serbowie ? Tak… Anna czeka w pomieszczeniu mieszkalnym w wagonie bagażowym. Wiesz co robić ;)

Przed KONSTANTYNOPOLEM - 19.00

Gdy Anna opuści przedział, udaj się za nią do palarni. Niespodzianka ! Kronos składa ci propozycję nie do odrzucenia. SZYBKO pobiegnij do klatki psa i wyciągnij Firebird.

Jeśli nie będziesz dostatecznie szybki lub, co gorsza, zostawiłeś jajko w odczepionych wagonach czeka cię bardzo nieprzyjemny koniec gry.

Gdy wrócisz z przedmiotem, Kronos rozkaże by go otworzyć. Prawidłowa sekwencja to oczywiście:
- błękitny w Australii
- niebieski w Anglii
- czerwony w Chinach
- fioletowy na oceanie
- zielony w Izraelu

Anna zostanie zmuszona do odegrania koncertu. Naciesz oczy pięknym widokiem. Widząc, że zmierzcha książę rozkażę zamknąć jajo.

Jeżeli wykonasz jego polecenie to pozostawi was przy życiu i wraz z Kahiną ruszy by opuścić pociąg. Niestety, z niewyjaśnionych powodów, Orient Express eksploduje zabijając wszystkich obecnych.

Nie wykonaj rozkazu, a zamiast tego użyj gwizdka. Czas poznać mroczną stronę Firebird’a – w podobny sposób musiał zginąć Tyler ! Nie ma jednak czasu na cieszenie się ze zwycięstwa – Tatiana bawi się zapalniczką w bliskim sąsiedztwie dużej ilości materiałów wybuchowych. Na szczęście Anna, Max i ty uchodzicie z życiem. I to już koniec tej przygody – Anna opuszcza cię by wspomóc swój kraj, ty udajesz się do Ziemi Świętej. Czy jeszcze kiedyś się spotkacie ? Nigdy nic nie wiadomo.

Autor: jeziu5

   

Komentarze


3111 #1 meelten
dnia 17.03.2015 00:07
Wielkie dzięki za poradnik. Niestety bez wspomagania się solucją pewnie nigdy bym nie ukończył tej jednej z najbardziej oryginalnych i niezwykłych gier wszech czasów. Wielki podziw ode mnie dla tych, którym się to udało bez korzystania z żadnych pomocy.
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]