Przygodówki 2012: Przegląd nadchodzących produkcji

Dodane przez Przemo dnia 07.01.2012 22:01

Początek roku 2012 już za nami. Ostatnie 12 miesięcy nie przyniosły żadnej superprodukcji, która na trwale zapisałaby się w historii gatunku. Otrzymaliśmy za to kilka solidnych tytułów zdecydowanie wartych zagrania... Ale to już za nami. Redakcja Adventure Zone spogląda z zaciekawieniem, co takiego przyniesie graczom najbliższa przyszłość. Tym samym sporządziliśmy zestawienie ponad 30 tytułów, których premiery nastąpią w tym roku. Dowiecie się między innymi, że prym na rynku jak zwykle wiodą niemieckie firmy, o powrocie lubianych przez wszystkich twórców przygodówek oraz ogólnie - co będzie grane? Zapraszamy do lektury!

Deponia

Producent: Daedalic Entertainment
Premiera: 17 styczeń 2012 (Niemcy)
Platforma: PC

Deponia to planeta przypominająca jedno wielkie wysypisko śmieci. Miejsce zapomniane i zamieszkiwane przez ludzi na najniższym marginesie społecznym. Pośród przerdzewiałego złomu znalazł swój dom także niejaki Ekes Rufus - zgorzkniały i samotny osobnik. Kiedy był jeszcze małym dzieckiem, został porzucony przez rodzinę. Jednak pomimo ciągłym przeciwnościom losu wierzył, że szczęście jeszcze się do niego uśmiechnie i w końcu stanie się kimś. Świat Deponii podzielony jest na trzy warstwy społeczne - bogaczy zamieszkujących apartamenty na unoszących się wyspach, klasę średnią oraz najniższą, do której zalicza się główny bohater. Szansa na nowe życie pojawia się wraz z piękną dziewczyną o imieniu Goal. Ekes pomaga nieznajomej i przez przypadek dowiaduje się, że jej wpływowy mąż wygląda identycznie jak on. Bohater niezwłocznie próbuje wykorzystać tę sytuację, co doprowadza go do poważnych kłopotów.

    • Galeria do Deponia

The Second Guest

Producent: Twice Effect
Premiera: 26 styczeń 2012 (Niemcy)
Platforma: PC

Debiutancka produkcja niemieckiego studia, która czerpie inspiracje z filmów Tima Burtona oraz książek Agathy Christie. Gracz zostanie przeniesiony do roku 1923 w okolice Kornwalii, gdzie pozna młodzieńca o imieniu Jack. Bohater prowadzi beztroskie życie, jednak jego spokój zaburza wiadomość o odziedziczeniu zamczyska po zmarłym wuju. Na miejscu okazuje się, że Lord Avarton nie umarł śmiercią naturalną, a został zamordowany. Co gorsza, zabójca odgraża się Jackowi oraz zebranym w zamku gościom, że niedługo podzielą los byłego właściciela. W takim wypadku najlepiej wziąć nogi za pas, jednak jedyną drogę ucieczki odcina lawina. Jack będzie więc musiał stawić czoło przeciwnikowi i rozwiązać zagadkę morderstwa. The Second Guest będzie klasycznym point and clickiem z ręcznie rysowanymi tłami w 2D.

    • Galeria do The Second Guest
    • Trailer The Second Guest

The Cross Formula

Producent: KatGames
Premiera: Styczeń 2012
Platforma: PC, Mac

Dwuwymiarowa gra detektywistyczna realizowana przez twórców serii The Dream Chronicles. Gracz przejmie kontrolę nad tajemniczym bohaterem, który stracił pamięć i został oskarżony o zamordowanie pewnego dosyć popularnego profesora. Aby rozwiązać zagadkę śmierci naukowca oraz poznać własną tożsamość, będzie musiał odtworzyć wszystkie wydarzenia z ostatnich kilku dni. W tym celu odwiedzi takie miejsca jak motel, podstarzałą jadalnię, przyczepę zamieszkiwaną przez fanatyka UFO oraz tajną bazę wojskową. The Cross Formula będzie utrzymana w klasycznej konwencji z ręcznie rysowanymi tłami oraz atmosferą nawiązującą do filmów typu noir.

    • Galeria do The Cross Formula

The Lost Chronicles of Zerzura

Producent: Cranberry Productions
Premiera: 3 luty 2012 (Niemcy)
Platforma: PC

Po udanych dwóch częściach przygód Darrena Michaelsa w Black Mirror, niemieckie studio proponuje graczom podróż w nieco dalsze czasy, bo w rok 1514. Jest to okres, w którym hiszpańska Inkwizycja przeżywała swój rozkwit i to wydarzenie będzie dosyć wyraźnie zaznaczone w przygodówce. Poznamy młodego i dobrze zapowiadającego się wynalazcę o imieniu Feodor, który wraz z bratem Ramonem jest na finiszu budowy nowoczesnej machiny powietrznej. Najwyraźniej pomysł wzbicia się w przestworza nie przypadł do gustu Inkwizycji, gdyż ta niszczy urządzenie i porywa Ramona. Nasz bohater udaje się więc w daleką podróż po średniowiecznych krainach. Wizualnie gra będzie przypominała poprzednie produkcje Cranberry.

    • Galeria do The Lost Chronicles of Zerzura

Captain Morgane and the Golden Turtle

Producent: Wizarbox
Premiera: 24 luty 2012
Platforma: PC, PS3, Wii, NDS

Gracze, którzy mieli przyjemność ukończyć przygodówkę So Blonde: Blondynka w Opałach pamiętają zapewne mniej lub bardziej sympatyczną postać pani kapitan Morgany. Studio Wizarbox stwierdziło, że jest to bohaterka na tyle wyrazista, by stworzyć zupełnie nową produkcję z piratką na głównym planie. Będzie nam dane zobaczyć Morganę w różnych okresach jej życia – począwszy od młodziutkiej, dziesięcioletniej dziewczynki po okres dojrzałości, kiedy to stoi już na czele pirackiej załogi. Głównym zadaniem kobiety będzie odnalezienie skarbu – tytułowego Złotego Żółwia i udowodnienie ojcu, że doskonale nadaje się do roli kapitana. W tym celu zwiedzimy pięć wysp różniących się roślinnością oraz klimatem.

    • Galeria do Captain Morgane and the Golden Turtle
    • Trailer Captain Morgane and the Golden Turtle
    • Zapowiedź na Adventure Zone

Bracken Tor: The Time of Tooth and Claw

Producent: Shadow Tor Studios
Premiera: 24 luty 2012
Platforma: PC

Drugi w karierze horror od twórców Barrow Hill: Klątwa Kamiennego Kręgu nawiązujący również do pradawnych celtyckich legend. Wcielając się w postać dziennikarza, zadaniem gracza będzie rozwiązanie zagadki śmierci pewnego turysty, którego ciało znaleziono nieopodal skał Bracken Tor. Według przesądów tereny te były zamieszkiwane dawno temu przez krwiożercze bestie siejące strach i panikę wśród pobliskiej ludności. Z biegiem lat udało się jednak ich pozbyć. Krąży przekonanie, że ostatnie morderstwo jest właśnie sprawką owych bestii, które po wielu latach powróciły do swojego domu. Aby poznać prawdę, dziennikarz zdecyduje się spędzić noc w tym upiornym miejscu. Jakich straszliwych rzeczy dozna? Tego dowiemy się już wkrótce. Podobnie jak w poprzedniej produkcji, świat gry będziemy obserwowali z pierwszej perspektywy i odwiedzimy wiele mrocznych lokacji.

    • Galeria do Bracken Tor : The Time of Tooth and Claw
    • Teaser Bracken Tor : The Time of Tooth and Claw

Forgotten Sound

Producent: RSK Entertainment
Premiera: 15 marzec 2012
Platforma: PC, Mac

Gra typu point and click opowiadająca o baśniowej mieścinie Sound Shine, w której muzyka odgrywała niegdyś znaczący element życia dla zamieszkującej tam ludności. Jednak od czasu śmierci królowej dźwięki zostały zakazane powodując tym samym szerzący się smutek na ulicach. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, szybko utworzona zostaje grupa rebeliantów sprzeciwiająca się narzuconemu zakazowi. Wśród nich jest również Shahbaz – książę Sound Sine będący w posiadaniu magicznego muzycznego instrumentu. Niestety, struny przy nim są zepsute, więc Shahbaz musi udać się do dalekich krajów, aby znaleźć nowe.     • Galeria do Forgotten Sound

The Dark Eye: Chains of Satinav

Producent: Daedalic Entertainment
Premiera: 23 marzec 2012
Platforma: PC

Seria The Dark Eye zasłynęła w Niemczech jako papierowa gra RPG, która po pewnym czasie przeniosła się także na ekrany komputerów. W 2012 roku studio Daedalic Entertainment podejmie próbę przedstawienia tego świata gry w formie klasycznej przygodówki. Zaprezentowana nam zostanie historia dziewiętnastoletniego Garona. Bohater w wieku dziecięcym był świadkiem egzekucji pewnego sławnego czarodzieja. Wydarzenie te wywarło na nim tym większy wpływ, gdyż mag przed śmiercią przepowiedział, że Garon sprowadzi na świat wielkie zło. Od tego czasu młodzieniec boryka się z wiecznym niepowodzeniem, a wszystko komplikuje się jeszcze bardziej wraz ze śmiercią znanego rycerza. Teraz bohater w towarzystwie dwóch kompanów odwiedza różne zakątki baśniowej krainy Aventurii i próbuje sprostać różnym problemom. Chains of Santinav zawierać będzie piękne, ręcznie rysowane tła naszkicowane przez twórców, równie cudownego The Whispered World.

    • Galeria do The Dark Eye: Chains of Satinav

Adam's Venture: Episode 3 - Revelations

Producent: Vertigo Games
Premiera: Marzec 2012
Platforma: PC

Trzecia część przygód Adama oraz towarzyszącej mu Evelyn, którzy po raz kolejny będą mieli okazję zwiedzić różne zakątki globu. Począwszy od Oxfordu w Anglii, przez francuskie niewielkie miasteczko Luz, po starożytne jaskinie Wzgórza Świątynnego w Izraelu. Akcja gry cofnie nas również do wczesnych lat 20-tych XX wieku, gdzie będziemy świadkami zdarzeń mających miejsce przed pierwszym epizodem. Obejrzymy między innymi pierwsze spotkanie głównego bohatera z charyzmatyczną Evelyn. Sama rozgrywka pozostanie bez zmian - nadal będziemy biegać, skakać, wspinać się po różnych półkach skalnych - a wszystko to pośrodku pięknego środowiska zrealizowanego przy pomocy silnika Unreal Engine 3.

Botanicula

Producent: Amanita Design
Premiera: I kwartał 2012
Platforma: PC, Mac

Produkcje czeskiego studia Amanita Design cechują się niezwykłą oryginalnością. Taka właśnie jest seria Samorost (której trzecia część została już zapowiedziana) i takie było bardzo dobrze przyjęte Machinarium. Kolejnym projektem jest równie ciekawa Botanicula. Tym razem będziemy mieli okazję wcielenia się w pięć niewielkich istot zamieszkujących jedno z drzew. To, że nawet robaki nie mają lekkiego życia cały czas przypominają o tym atakujące zewsząd pasożyty, które chcą wykraść nasiona. Gra będzie zrealizowana w formie typowego point and clicka, więc do obrony trzeba będzie wykorzystać poszczególne zdolności każdej z istot.

    • Galeria do Botanicula
    • Trailer Botanicula

J.U.L.I.A.

Producent: CBE
Premiera: I kwartał 2012
Platforma: PC

Gra zdecydowanie dla osób parających się serią Myst oraz klimatami science-fiction. Skomplikowane zagadki do rozwiązania przy użyciu najnowszej technologii służącej do badania kosmosu. Astrobiolog Rachel Manners jest jedną z osób załogi ruszającej w galaktyczną podróż. Cel jest jeden - odnalezienie inteligentnej formy życia. Jednak w czasie lotu dochodzi do poważnych komplikacji, a główna bohaterka budzi się po 20-tu latach z kriogenicznego snu. Zupełnie sama zmuszona jest rozwiązać zagadkę wydarzeń, jakie miały tu miejsce, odzyskać sterowność nad promem kosmicznym i zbadać nieznaną planetę. Pomóc ma jej w tym sztuczna inteligencja o nazwie Julia.

    • Galeria do J.U.L.I.A.
    • Trailer J.U.L.I.A.

Lucius

Producent: Shiver Games
Premiera: I kwartał 2012
Platforma: PC

Lucius to nic innego jak komputerowa adaptacja filmu Richarda Donnera pod tytułem Omen, opowiadającego o małym chłopcu z piekła rodem. Przejmując kontrolę nad sześcioletnim Lucjuszem, głównym zadaniem gracza będzie uśmiercanie kolejnych domowników przy użyciu najwymyślniejszych metod. Ważnym elementem rozgrywki będzie zachowanie pozoru własnej niewinności. Przy konstrukcji zagadek należy postarać się, aby nikt z domowników nie zaczął podejrzewać chłopca jako przyczynę nieszczęść. Dystrybucją przygodówki zajęła się firma Lace Mamba Global, w Polsce gra będzie natomiast dostępna dzięki dystrybutorowi Galapagos Interactive. Ze względu na dosyć brutalną tematykę, po tytuł ten mogą sięgnąć jedynie dorośli gracze.

    • Galeria do Lucius
    • Trailer Lucius

Memento Mori 2: Guardian of Immortality

Producent: Centauri Production
Premiera: I kwartał 2012
Platforma: PC

Druga część przygodówki, która odbiła się dosyć szerokim echem wśród graczy. Ponownie przyjdzie nam pokierować parą bohaterów - Larą oraz Maxem. Ci po niebezpiecznych przygodach zdecydowali się stanąć na ślubnym kobiercu. Nie ma jednak czasu na drobiazgi, więc zamiast na miesiąc miodowy nowożeńcy zostają wysłani do Cape Town w RPA, gdzie mają zbadać sprawę kradzieży starożytnego reliktu. Oczywiście na miejscu sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Max znika w dziwnych okolicznościach, a wszystko wskazuje na to, że zginął w wypadku. Pojawiają się również podejrzenia o jego udziale w kradzieży artefaktu oraz oskarżenie o morderstwo. Lara wierzy jednak, że Max żyje i rozpoczyna własne śledztwo mające na celu odnalezienie męża oraz udowodnienie jego niewinności.

    • Galeria do Memento Mori 2: Guardian of Immortality
    • Teaser Memento Mori 2: Guardian of Immortality

The Journey Down

Producent: Shiver Games
Premiera: I kwartał 2012
Platforma: PC

Po sporym sukcesie darmowej gry niezależnej pt. The Journey Down: Over the Edge, jej twórca - Theodor Waern rozpoczął prace nad wznowieniem przygodówki. Różnica jest jedna - gracze będą musieli tym razem zapłacić, aby poznać kolejne perypetie czarnoskórego Bawna oraz jego towarzysza Kito. W zamian otrzymają piękne tła w rozdzielczości HD oraz starannie wykonane animacje. Gra zostanie podzielona na cztery epizody. Pierwszy z nich ma mieć premierę już w I kwartale.

    • Galeria do The Journey Down

The Silent Age

Producent: House of Fire
Premiera: I kwartał 2012
Platforma: iOS, Android

Debiutancka gra niezależna duńskiej firmy House of Fire utrzymana w konwencji science-fiction, która pozwoli graczowi pokierować losami... sprzątacza o imieniu Joe. Jak widać dziwne historie mogą przydarzyć się każdemu. Zadaniem mężczyzny będzie podróż pomiędzy dwoma wymiarami czasowymi - różowym rokiem 1972, a niezbyt przyjaźnie wyglądającym rokiem 2011. Podróż w czasie umożliwi mu dziwne urządzenie, jakie Joe otrzyma od umierającego mężczyzny. Co gorsza, od powodzenia naszego ex-bohatera zależą losy ludzkości.

    • Galeria do The Silent Age
    • Trailer The Silent Age

The Testament of Sherlock Holmes

Producent: Frogwares
Premiera: 18 maja 2012
Platforma: PC, PS3, Xbox 360

Prywatni detektywi nigdy nie mają łatwo. Kiedy przez wiele lat pracują w pocie czoła nad budową własnego wizerunku w oczach społeczeństwa, zawsze przytrafia się coś, co w ciągu kilku chwil potrafi obrócić cały dorobek w pył. Takich czasów doczekał się również słynny Sherlock Holmes, który musi walczyć o przetrwanie. Stał się on głównym podejrzanym w pewnym śledztwie. Sam niestety nie jest w stanie dowieść swojej niewinności. Kiedy sprawy przybierają jeszcze gorszy obrót, bohater jest zmuszony uciekać z własnego domu znajdującego się na ulicy Baker Street. Takie zachowanie sprawia, że wiarę w detektywa traci nawet najlepszy przyjaciel Holmesa - dr Watson. The Testament of Sherlock Holmes jest pierwszą grą z serii przygotowywaną głównie z myślą o konsolach PS3 oraz Xbox 360. Produkcję będą cechowały bardzo starannie wykonane lokacje oraz płynne animacje, co zresztą potwierdzają udostępnione dotychczas materiały

    • Galeria do The Testament of Sherlock Holmes
    • Trailer The Testament of Sherlock Holmes

Yesterday

Producent: Pendulo Studios
Premiera: II kwartał 2012
Platforma: PC

John Yesterday to bohater nowej produkcji twórców popularnej serii Runaway oraz ostatnio wydanego The Next Big Thing. Do tej pory wszystkie dzieła hiszpańskiego studia Pendulo łączyła jedna cecha - prezentowany w nich humor miał doprowadzić gracza do śmiechu. Yesterday wręcz przeciwnie - będzie próbował przestraszyć gracza dość typową dla amerykańskich horrorów fabułą. W Nowym Jorku dochodzi do serii krwawych morderstw ludzi bezdomnych. Do tego na dłoniach przypadkowych osób pojawia się wyryta litera Y. Zagadkę tę oraz zabójstw będzie musiał rozwiązać nikt inny jak nasz bohater, odwiedzając różne mroczne i niebezpieczne miejsca.

    • Galeria do Yesterday

Sherlock Holmes and the Mystery of the Frozen City

Producent: Frogwares
Premiera: I połowa 2012
Platforma: 3DS

Niestrudzony kolejnymi wyzwaniami detektyw Sherlock Holmes postara się rozwiązać następną wielką tajemnicę. W tym przypadku śledzić jego poczynania będą mogli jedynie posiadacze konsoli Nintendo 3DS. Akcja gry ma miejsce w czasie, kiedy londyńczycy są nękani szalejącą burzą śnieżną. Nic też dziwnego, że ulice miasta świecą pustkami - niska temperatura szybko staje się nie do zniesienia. Kiedy zamarznięciu ulega także Tamiza, nasz detektyw postanawia zbadać sprawę niespotykanych dotąd anomalii pogodowych. Śledztwo szybko przybiera niespodziewany obrót.

    • Galeria do Sherlock Holmes and the Mystery of the Frozen City

Secret Files 3: The Archimedes Code

Producent: Animation Arts
Premiera: Lato 2012
Platforma: PC, NDS, Wii

Nina i Max powracają w swojej trzeciej i zarazem ostatniej przygodzie. Po ciężkich przeżyciach z sektą Puritas Cordis ponownie są razem i co więcej, niebawem mają powiedzieć sobie sakramentalne "tak". Kiedy upragniony dzień nadchodzi, w powietrzu czuć kłopoty. Po zaprezentowanych na zeszłorocznych targach GamesCom materiałach widać, że gra utrzyma swój klimat, który oczarował wszystkich fanów przygodówek. Wiadomo także, że para bohaterów będzie zmuszona sprostać tajemnicom opartym na matematycznych teoriach Archimedesa, w tym liczbie Pi.

    • Galeria do Secret Files 3: The Archimedes Code
    • Trailer Secret Files 3: The Archimedes Code

Mage's Initiation: Reign of the Elements

Producent: Himalaya Studios
Premiera: Koniec 2012
Platforma: PC

Kolejna klasyczna gra przygodowa typu point and click z ręcznie rysowanymi tłami przypominająca stylistyką niektóre odsłony serii King's Quest. Produkcja studia Himalaya przeniesienie nas również do świata fantasy, gdzie przejmiemy kontrolę nad młodym adeptem magii - chłopcem o imieniu D'Arc. Po dziesięciu latach nauki ma zostać poddany ostatecznemu sprawdzianowi. Musi wykonać trzy stawiane mu zadania. Jeżeli przejdzie test pomyślnie, otrzyma upragniony tytuł czarodzieja. Zadaniem gracza jest pomóc mu osiągnąć ten cel.

    • Oficjalna strona gry

Asylum

Producent: Sendscape
Premiera: Lato 2012
Platforma: PC, NDS, Wii

Azyl to miejsce, do którego trafiają ludzie z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Pod opieką fachowców powinni być leczeni i otoczeni ciągłą opieką. Jak było naprawdę? Tego postaramy się dowiedzieć w nowym horrorze od twórców dość udanego The Scratches. Przejmiemy kontrolę nad byłym pacjentem Hanwell Mental Institute, który od pewnego czasu zaczął doświadczać nagłych omdleń, a także dziwnych halucynacji mających związek z powyższym szpitalem. Nie pozostaje nic innego, jak odwiedzić te opuszczone i zdewastowane dzisiaj miejsce.

    • Galeria do Asylum
    • Gameplay Asylum

Audere Semper

Producent: Adventure Productionss
Premiera: 2012
Platforma: PC

Włoska gra tworzona przy współpracy firm Adventure Productions oraz 10th Art Studio, której proces produkcji trwa już około 3 lata. Elisa Flavi to młoda obiecująca studentka dziennikarstwa mieszkająca w Rzymie. Kobieta od pewnego czasu narzeka, że jej życie zostało zdominowane przez rutynę. Wszystko wskazuje, iż kolejne dni również nie będą zbyt imponujące. Jednak to tylko pozory, gdyż pewnego październikowego ranka bohaterka otwiera przesyłkę z dziwną zaszyfrowaną wiadomością. Dziewczyna szybko zwęszy ciekawy temat na artykuł do gazety i postanawia przyjrzeć się bliżej całej sprawie. Doprowadza ją to oczywiście do gigantycznych kłopotów.

    • Galeria do gry Audere Semper     • Zapowiedź na Adventure Zone

Cognition: An Erica Reed Thriller

Producent: Phoenix Online Studios
Premiera: 2012
Platforma: PC

Programiści z Phoenix Online Studios, znanego dotąd z nieoficjalnej kontynuacji przygód króla Grahama w grze The Silver Lining, zapowiedzieli produkcję nowej gry o nazwie Cognition: An Erica Reed Thriller. Nic w tym nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że do prac została zaangażowana także Jane Jensen (seria Gabriel Knight, Gray Matter). Fabuła przygodówki skupi się na agentce bostońskiej siedziby FBI - Erice Reed, która jakiś czas temu straciła brata. Sprawa jego śmierci nigdy nie została rozwiązana, więc zabójca nadal znajduje się na wolności i być może dalej dokonuje swoich maniakalnych upodobań. W każdym razie, Erica posiadła umiejętność przewidywania przyszłości poprzez kontakt z przedmiotami. Zdolność ta przyda się przy śledztwie przeciwko czterem seryjnym mordercom, które poprowadzi.

    • Teaser Cognition: An Erica Reed Thriller

Freak Files

Producent: aideMMedia
Premiera: 2012
Platforma: PC, Mac, iOS, Android

Nowa gra przygodowa od twórców Miasta Sekretów opowiadająca o perypetiach dwóch psów - Bradleya Pitersona oraz Shermana Andersona. Oczywiście obaj osobnicy posiadają zupełnie inne cechy charakteru, więc doskonale uzupełniają się w rozwiązywaniu różnych problemów. Ten akurat będzie posiadał fizyczny kształt pojazdu kosmicznego, który przeprowadzi atak na pewną farmę i porwie jednego z jej mieszkańców. Bohaterowie oczywiście zechcą się zemścić, co doprowadzi ich do wielu problemów, z których gracz będzie ponoć płakał ze śmiechu.

    • Oficjalna strona gry

Jack Keane 2

Producent: Deck 13 Interactive
Premiera: 2012
Platforma: PC

Po czterech latach przerwy tytułowy bohater Jack Keane powraca z kolejnymi przygodami. Niestety, na temat fabuły nie wiadomo jeszcze nic, ale twórcy obiecują ciekawą historię ociekającą różnymi zabawnymi sytuacjami i klimatem dorównującym poprzedniej części. Po dwóch dostępnych szkicach koncepcyjnych można wywnioskować, że Jack popadnie w jeszcze większe tarapaty. Gra trafi wpierw na półki niemieckie, a niedługo po tym, na arenę międzynarodową. Wydawcą tytułu została firma Astragon Software.

    • Szkice koncepcyjne z gry Jack Keane 2

Legends of Daemonica: Farepoynt's Purgatory

Producent: RA Images
Premiera: 2012 (?)
Platforma: PC, Mac, iOS, Android

Kontynuacja przygód bohaterów ze świata Daemonica. Pierwsza część była połączeniem gry przygodowej oraz elementów gry RPG. Legends of Daemonica będzie już stuprocentową przygodówką point and click w klimatach mrocznego thrillera. Akcja gry przenosi nas do XIV-wiecznej Anglii, gdzie wcielimy się w postać Nicholasa Farepoynta - mężczyzny z dość nieciekawą przeszłością. Bohater posiada niezwykłe umiejętności rozmawiania ze zmarłymi oraz wnikania w sny innych. Te zdolności na pewno okażą się bardzo pomocne w poznaniu dwunastki ludzi, z którymi Nicholas został uwięziony na nieznanej wyspie (mieszczącej się gdzieś nieopodal Szkocji). Głównym celem będzie oczywiście ucieczka z niej. LoD: FP ma być zrealizowany w pełnym 3D z dokładnym wykorzystaniem shaderów, a więc możemy spodziewać się między innymi pięknej gry świateł, zmiennej pogody, czy takich szczegółów jak efekt rozgrzanego powietrza.

    • Galeria do gry Legends of Daemonica: Farepoynt's Purgatory
    • Trailer do gry Legends of Daemonica: Farepoynt's Purgatory

Leisure Suit Larry 1 HD

Producent: Replay Games
Premiera: 2012
Platforma: PC, Mac, Xbox 360, PS3, iOS

Postaci Larrego Laffera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Po mniej lub bardziej udanej wycieczce luksusowym jachtem w siódmej odsłonie serii, ciągle jary podrywacz przeszedł na emeryturę, ustępując miejsca swojemu bratankowi Lovage'owi. Dwie ostatnie części wydane przez Codemasters nie miały jednak z przygodówką nic wspólnego i prezentowały sobą bardzo niski poziom. Studio Replay Games ma tego świadomość, gdyż nabyli oni licencję do przygód Larrego i zapowiedzieli remake pierwszej części, znanej pod polskim tytułem "W krainie próżności". Miłą niespodzianką jest także informacja, że nad wznowieniem gry czuwać będzie sam ojciec serii - Al Lowe. W Larrym 1 HD odświeżeniu ulegnie cała warstwa wizualna gry, stworzone zostaną także płynne animacje oraz lepszej jakości ścieżka dźwiękowa. Autorzy obiecują, że jeżeli remake wzbudzi odpowiednie zainteresowanie to na warsztat trafią kolejne odsłony serii, a być może także zupełnie nowe przygody Larrego.

Miasto Sekretów 2 / City of Secrets 2

Producent: aideMMedia
Premiera: 2012
Platforma: PC, iOS, Android, Mac

Po dużym sukcesie przygód Reksia na urządzeniach przenośnych Apple, polskie studio aideMMedia natychmiast zabrało się za kontynuację gry. Tym razem jednak postać sympatycznego psa będzie ogrywała tu rolę drugoplanową, a na pierwszym planie stanie jego towarzysz kret Kretes. Pewnej nocy, naszego podziemnego bohatera budzą straszliwe odgłosy - jak się szybko okazuje - dochodzące z wnętrza jego brzucha. Oznacza to, że nadszedł czas nocnej przekąski. Rzeczywistość okazuje się jednak straszna, gdyż lodówka Kretesa jest pusta. To dopiero początek do niebezpiecznej, a zarazem fascynującej przygody, jaka go czeka. Na swojej drodze napotka wiele różnorodnych postaci, między innymi agentów specjalnych, podstępne szczury lądowe, a także Gerata from Rathole'a - szczurzego Wiedźmina.

    • Galeria do gry Miasto Sekretów 2

Nowe produkcje od Telltale - Fables, King's Quest, Law & Order, The Walking Dead

Producent: Telltale Games
Premiera: 2012
Platforma: PC. Xbox 360, PS3

Co roku firma Telltale zaskakuje graczy różnego rodzaju niespodziankami. Trzeba przyznać, że przez najbliższe miesiące mają ręce pełne roboty. Studio zapowiedziało kilka produkcji, między innymi The Walking Dead oparte na popularnym komiksie o zombie. Na pierwszy kwartał 2012 firma planuje przygotować przygodówkę pt. Fables na podstawie serii komiksów autorstwa Billa Willinghama. Nieco wcześniej do dystrybucji cyfrowej trafi gra Law & Order - tym razem będąca komputerową adaptacją popularnego serialu telewizyjnego o pracy policji oraz sądu nad różnymi sprawami kryminalnymi. Jednak największe oczekiwanie gracze pokładają w kontynuacji przygód bohaterów władających Królestwem Daventry. Mowa oczywiście o King’s Quest. Telltale Games kontynuuje swoją politykę, więc każda z gier będzie podzielona na epizody.

    • Szkice koncepcyjne z gry The Walking Dead

The Cat Lady

Producent: Harvester Games
Premiera: 2012
Platforma: PC

Druga produkcja rodzimego twórcy gier niezależnych - Remigiusza Michalskiego oraz studia Harvester Games, zdecydowanie skierowana jest do graczy powyżej 18-go roku życia. Fabuła przygodówki opowiada o kobiecie Susan Ashworth, która po stracie męża zdecydowała się popełnić samobójstwo. Podczas śmiertelnego snu dziewczyna marzy o cudownej krainie. Wie jednak, że owe miejsce jest tylko złudzeniem - tak naprawdę przedsionkiem do piekła. W ostatniej chwili zostaje odratowana dzięki szybkiej interwencji przyjaciela. Susan planuje wykorzystać drugą szansę, jaką dostała i całkowicie zmienić swoje życie. Nie wie jednak, że już niebawem będzie zmuszona walczyć o przetrwanie.

    • Galeria do gry The Cat Lady
    • Gameplay The Cat Lady (+18)

The Last Crown: Haunting of Hallowed Isle

Producent: Darkling Room
Premiera: 2012
Platforma: PC

Kontynuacja przygód Danversa oraz jego kompanki - Lucy Reubans z wydanej w 2008 roku gry The Lost Crown: A Ghost Hunting. Nasza para bohaterów stanie w szranki z duchami, których poszukamy w nadmorskim miasteczku Saxton Harbour. Do dyspozycji otrzymamy specjalistyczny sprzęt do rejestrowania aktywności duchów. Grę - podobnie jak poprzednią część - będzie cechowała grafika utrzymana w czarno białej konwencji z szczyptą żywych kolorów. Studio Darkling Room zapowiedziało wstępnie już trzecią odsłonę serii, która będzie zwała się The First Crown i trafi do sprzedaży kilka miesięcy później po premierze Haunting of Hallowed Isle.

    • Galeria do gry The Last Crown: Haunting of Hallowed Isle

The Mystery of the Wicked Village

Producent: Alcachofa Soft
Premiera: 2012
Platforma: PC

The Mystery of the Wicked Village to kontynuacja przygód mnicha Leonarda de Toledo, którego gracze mieli okazję poznać w Murder in the Abbey. Duchowny ponownie będzie zmuszony wykorzystać swoje detektywistyczne zdolności, gdyż dochodzi do zaginięcia jednego z członków jego zakonu. Podróż rozpoczyna się w pozornie spokojnej mieścinie Wicked Village, w której bohater schronił się przed szalejącą burzą. Z biegiem śledztwa natrafimy na ślad pewnej długo skrywanej tajemnicy, która ma związek z mocami paranormalnymi oraz obecnością samego diabła. Brak znajomości poprzedniej części gry nie będzie miał wpływu na rozgrywkę w The Mystery of the Wicked Village.

    • Pierwsze informacje o grze

Należy podkreślić, że powyższa lista jest jedynie zestawieniem lepiej zapowiadających się gier przygodowych. Brakuje w niej także tytułów, o których wiadomo jedynie tyle, że powstaną. W 2012 roku zapewne pojawi się także wiele konwersji starszych produkcji na urządzenia przenośne lub tak zwane edycje zremasterowane. Ostatnio mogliśmy przeczytać o planach przeniesienia obu części Syberii na systemy iOS. Po cichu liczymy także na 1112: Episode 4, nad którym studio Agharta już ponoć pracuje. Z innych zapowiedzianych gier należy wymienić też detektywistyczną produkcję Nancy Drew: Tomb of the Lost Queen, mystopodobne (ale klimatach science-fiction) Prominence, czy włoskie Face Noir: The Cat with the Jade Eyes. Czekają nas również premiery kilku horrorów, między innymi Wychwood Hollow (od twórców Barrow Hill), ręcznie rysowanego Heaven's Hope i przygodówka w nieco zapomnianej już formie FMV pt. Relics 2: The Sculptor. Animation Arts poza nowymi Tajnymi Aktami ma w planach wydanie również trzech innych produkcji - odcinkowego Columbus 4 (hidden object), grę science-fiction Monolith oraz horroru Primal Fear.

Można też zauważyć, że na rynek przygodówek powracają producenci kultowych niegdyś produkcji. I nie chodzi mi tutaj o wspomnianą wyżej Jane Jensen, ale choćby Charlesa Cecila oraz studio Revolution Software, które potwierdziło prace nad Broken Sword 5. Na razie wiadomo jedynie tyle, że gra „raczej” będzie zrealizowana w starym dobrym 2D, a więcej szczegółów poznamy za jakiś czas. Zresztą nowy Broken Sword to nie jedyna gra nad jaką pracuje Revolution. Poza Cecilem przeczytaliśmy kilka słów o wspólnej grze przygodowej Rona Gilberta oraz Tima Schafera, której to idea powstała przed premierą pierwszej części Monkey Island (czyli ponad 20 lat temu). Wszystko to owiane jest sporą dozą tajemnicy, ale gdyby człowiek na nic nie czekał, to życie byłoby znacznie nudniejsze. Produkcją nowych tytułów „odgraża” się także niemieckie Daedalic Entertainment. W tym roku ma w planach opublikowanie aż sześciu gier. Dwie z nich już znamy (Deponia, The Dark Eye), następne mają mieć premierę w II połowie 2012 i być może będzie to gra z cyklu Edna & Harvey lub nowa produkcja rozgrywająca się w świecie A New Beginning. Ja osobiście trzymam kciuki za polskie produkcje indie, więc liczę na szybkie premiery A Grain of Truth braci Rudowskich oraz Distorted Marcina Drewsa. Czas pokaże!

Autor: Przemo

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?