Return to Mysterious Island 2 - poradnik v2

Dodane przez Madzius888 dnia 10.03.2010 18:09

v2

Witaj ponownie na tajemniczej wyspie.
Oczywiście! Sytuacja nie jest przyjemna... ale chyba miło ponownie złożyć tu odwiedziny.

Na początek kilka podpowiedzi:
  • zapisuj co 10 minut, to wystarczy, a czasem niektórych czynności nie da się cofnąć
  • próbuj złożyć jak największą liczbę przedmiotów, by uzyskać najwartościowsze rzeczy: staraj się upiec każde surowe mięsko, zrobić ciasto lub ozdobę składając je z pojedynczych elementów: np. nie jedzmy jajek, bo przydadzą się do ciasta, znacznie bardziej kalorycznego
  • staraj się utrzymywać ze wszystkimi jak najlepsze stosunki
  • nie zjadaj rzeczy, gdy masz zielony pasek! Później mogą przydać się bardziej
Alternatywa 1: Zamiast korzystać z całej solucji zajrzyj do połączeń, które wykonałam w ciągu gry, może takie naprowadzenie wystarczy. (Kliknij na ten tekst)

Alternatywa 2: Pełna solucja podzielona na zadania w dalszej części artykułu.

Jako Jep wydostań Minę z helikoptera i zaopiekuj się nią:

Klikamy na zawór kamizelki, by ją nadmuchać i odpinamy pas. Klkamy na szybę po prawej. Brawo! Porozmawiajmy chwilę z Miną i zabierzmy się do roboty.
Idziemy prosto i spod drabiny podnosimy listki. Skręcamy w lewo. Podnosimy zruconą przez węża skórę i pomarańcze spod drzewa. Idziemy na bajorko. Podnosimy unoszący się na wodzie kijek, glinę i jajka z gniazda. Zapamiętujemy też, że daleko leżą niebieskie owoce.
Idziemy prosto, aż do pieca. W warsztacie możemy spróbować rozbić parę nasion (zaczepiając małpkę i "prosząc"). To dosyć trudne, dlatego jeżeli się zdecydujesz, nie wahaj się oddać trochę punktów dumy. Ogólnie należy kliknąć by podnieść rękę, kliknąć, ale uważać, aż kółko zrobi się zielone i ponownie kliknąć.
Przy ognisku leży biała kamienna szufelka. Odkrywamy ją, by znaleźć robaki i okarynę. Idziemy w stronę młyna i ze skrzyni wyciągamy szmatkę oraz hak. Wracamy do warsztatu i czyścimy szmatkę w wodzie. Klikamy też na samą wodę, by umyć brudaska! :)
Koło młyna schodzimy schodami na dół. Zabieramy dużą gałąź. Możemy też zabrać orzeszki i odmówić oddania ich agresorowi, a po prostu uciekniemy z krzykiem.
Przechodzimy na prawo i skręcamy w stronę mostu. Widzimy tam krzyczącą matkę, ale na razie nie możemy pomóc. Zabieramy więc tymianek, a tu, łaaaa, wąż!
Wyciągamy okarynę i zaczynamy grać odkrywając dowolną dziurkę. Wąż się uspokaja, a my zabieramy lecznicze zioło.
Podchodzimy w stronę dymiącego na żółto gejzeru i spod wystającego korzenia zabieramy hubkę. Teraz idziemy w dróżkę po prawej i w prawo. Jep niucha miękką gałązkę z lewej strony. Zabieramy ją i schodzimy na dół, na wybrzeże. Podnosimy wodorosty, butelkę, benzynę i worki - po prostu wszystko.
Wracamy do Miny. Ofiarowujemy jej: tymianek, bandaż i dużego przytulaska! :)

Zadbaj o Jepa

Już masz wiele przydatnych rzeczy z wyspy. Jesz używając rzeczy na ikonce Jepa w ekwipunku. Zjedz więc gałązkę i listki - otrzymasz kijek i gąbkę. Może parę nasion, jajka i użyj kwiatuszka. Już gotowe. Idź do Miny, jak już się najesz do zielonego paska.

Znajdź Minę i zaopiekuj się nią, pokonaj jaguara

Biegniemy w stronę motoru - automat poprowadzi nas do robocika nad gorącym siarczanym źródłem. Usłyszymy krzyk, więc lecimy do Miny, a jej nie ma! Idziemy na wprost, do młyna, i zobaczymy jaguara. Podnosimy zakrwawiony bandaż i wspinamy się na drzewo po prawej - spotkamy się z Miną. Potrzebuje ona pomocy w przegonieniu zwierzaka i zszyciu rany. Schodzimy na dół, przez okno. Zabieramy karabin, nie wiadomo, co zrobi z nią tamta małpa. Podchodzimy do jeżozwierza. Urywamy trawkę obok i łapiemy mrówki. Wystarczy siedem, ale Jep może je też jeść, więc lepiej złapać wszystkie. Szybkie są skubane, warto więc zaczatować w dowolnym miejscu, na ich drodze. Na około idziemy też do warsztatu, żeby wyczyścić bandaż. Wchodzimy po drzewie do Miny. Używamy mrówek. Po chwili klikamy na ranie i układamy od dołu: jedną mrówkę, klikamy by urwać jej główkę i kolejna. Kiedy skończymy, dajemy Minie bandaż. Czas pozbyć się zwierza. Schodzimy na dół i idziemy na bagno. Brudzimy się (automatycznie) i idziemy jeden do przodu. Patrzymy do góry i wspinamy się na drzewo. Na karabin lub dużą gałąź nadziewamy gniazdo. Delikatnie, powoli, schodzimy na dół, skręcamy w lewo i do przodu. Jaguar poleci.

Co powie robot? Rzeczy w helikopterze

Podążamy w stronę robota - leży na rozdrożu między gejzerem, mostem, a zejściem na plażę. Nie da się rozkręcić bez pomocy. Musimy zdobyć śrubokręt - być może jest jakiś w helikopterze? Jako Mina nurkujemy do jeziora. Z zewnątrz zabieramy skęcone druty oraz cztery małże po lewej. Wpływamy do środka. Z kieszeni pilota wyciągamy kopertę, zabieramy sznurek i scyzoryk. Możemy też złapać trzy langusty, które chodzą mu po plecach. Nie ma śrubokręta, ale scyzoryk się nada. Wypływamy.
Podchodzimy do warsztatu. Za pomocą:

sekstans + hubka + drewno opałowe = ognisko

Ognisko "wkładamy" do kominka i pieczemy wszystkie skorupiaki.
Schodzimy na dół, na plażę. Zabieramy sekstans oraz rurkę. Scyzorykiem odkręcamy powłokę robota i zabieramy bezpieczniki. Wdrapujemy się na górę, a tu: jaguar!
Wracamy jeden poziom w dół i Mina uczyni komentarz na temat pułapki. Nie musimy niczego ustawiać! Wystarczy, że odkręcimy śrubokrętem powłokę i wymienimy odpowiednie bezpieczniki - żeby miały tyle samo światełek z każdej strony, co kondensatory z nimi połączone. To te:

Zamykamy i przekręcamy dowolne pokrętło, a potem czekamy na pokonanie zwierza! Następnie wyciągamy bezpieczniki i idziemy do góry.
Podchodzimy do maszyny. Domaga się jakiegoś kodu. Po sprawdzeniu czy pasują te z poprzedniej części, okazuje się, że to nowy test.
Jednak także nietrudny: liczbą bazową jest tu 1860, a kod jest losowy. Kilka razy możemy popróbować na ślepo: np. wpisywać 4x1, 4x2, 4x3 i 4x4. Zauważyliście już o co chodzi?
Światełko jest zielone przy 1, gdy wybierzemy 1, przy 8, gdy wybierzemy 2, przy 6, gdy naciśniemy 4 i przy zero, gdy klikniemy na 4. Chodzi o pozycję, którą dana cyfra zajmuje przy dacie 1860:
1 to pozycja nr 1
8 to pozycja nr 2
6 to pozycja nr 3
0 to pozycja nr 4

Reszty nie ma, więc zajmują po prostu pozycję 0. Przykłady:
1184, to 1120
8061 to 2431

Wpisujemy kod i odkręcamy pokrywkę. Teraz trudniejsza zabawa, bo bezpieczników trzeba tu dopasować mnóstwo, a i część po drodze się spali: czy to przez pomyłkę, czy po prostu ot tak. Propozycja:

Robot wydrukuje mapę i poda ważną informację: 340 stopni! Nastąpi eksplozja. Udajemy się w to miejsce.

Szukanie pozycji 340st

Przechodzimy na drugą stronę dziury. Znajduje się tam druga część wyspy! Musimy się tam dostać! Jako Jep schodzimy na brzeg. Teraz korzystając z kijka musimy znaleźć jakiś wał, który pozwoli bezpiecznie przejść przez trzęsawisko.

Kiedy już przejdziemy podchodzimy do mostku i próbujemy przewrócić drzewo. Jep jest za słaby. Zjadamy więc zapasy: np. upieczone skorupiaki. Na pewno jednak trochę Ci zabraknie. Skieruj się więc do przodu i skręć w lewo, by znaleźć owoce olejowca i gardenię.
Potem można iść prosto, w głąb wyspy i podkraść pszczołom miodek z barci (Jep musi być brudny, trzeba iść na błotko). Potem można się umyć w kałuży obok, założyć kwiat gardenii i zabrać szpinak tam rosnący. Jeżeli brakuje tu rzeczy, to można wrócić tą samą drogą (też badając teren trzcinką), przytulić się do Miny czy też razem usmażyć skorupiaki koło helikoptera leżące.
Potem naciskamy na drzewo i razem przechodzimy na drugi brzeg. Podnosimy węgiel drzewny leżący na pierwszym skrzyżowaniu. Musimy teraz znaleźć sposób, by znaleźć te 340 stopni, na razie szukamy więc wcześniej oznakowanych słupów. Mamy 325 np., to bardzo dobra liczba!
Idziemy prosto do góry, do mini tartaku. Otwieramy skrzynkę koło stołu. Wyłazi małpa! Kradnie tylko 5 rzeczy, więc spokojnie damy radę je wyłapać i małpiszon ucieknie. Za to zdobywamy naprawdę fajne rzeczy z tej książki oraz Księgę Wyzwań z bardzo przydatnymi radami, które co jakiś czas będę wtrącać.
Wyciągamy gwóźdź i ostrze, a zamiast tego wkładamy kamień i ostrze do maszyny. Teraz klikamy pedał i na kamieniu ostrzymy siekierkę oraz wcześniej wyjęte ostrze. Podchodzimy do lasu w stronę skał. Używamy siekiery na choinkach. Jedną szczapę kładziemy od razu obok nad ciernistymi krzewami. Puszczamy Jepa do góry i za pomocą drugiej szczapy strącamy owoc. Nie ma co iść do góry, na razie.
Bierzemy trzecią szczapę i kierujemy się do tartaku. Wyjmujemy gwóźdź i kamień, a potem wkładamy ostrze i gwóźdź. Na stole kładziemy szczapę i przesuwamy. Żeby sprawdzić, jak przesunęliśmy, przesuwamy myszkę na dźwignię po prawej. Musi być 15 na 6 stóp. Teraz pedałem uruchamiamy maszynkę i pociągamy dźwignię.
Pamiętasz gdzie było 25 stóp? Kierujemy się do warsztatu metalurgicznego i do podestu wkładamy kij 15 stóp.

Bo 325 + 15 = dokładnie 340

Teraz przyda nam się ta część Księgi Wyzwań o kątowniku. Łączymy:

scyzoryk + sznurek = kawałek sznurka
sekstans + ciężarek + kawałek sznurka = kątownik

Wracamy na górkę, czyli po prostu raz do przodu. Wyciągamy drogowskaz, żeby nam nie przeszkadzał. Kierujemy wzrok w stronę warsztatu metalurgicznego i wyciągamy kątownik. Ustawiamy przytrzymując LPM, na końcówkę słupa i przesuwamy dookoła, by znaleźć punkt charakterystyczny. W końcu wyłania się drzewo z ptaszkiem na czubku. Dobra rzecz! Chowamy przyrząd i przechodzimy do tartaku. Kierujemy wzrok w stronę tego drzewa, ustawiamy obraz z kątownikiem i przesuwamy w prawo, w stronę skał. Zauważamy, że rusza się krzaczek. To tam!

Idziemy w stronę podejrzanego punktu i spróbujemy się wdrapać. Mina jest jednak za słaba.

Wzmocnienie Miny, gotowanie pożywienia

Możemy wykorzystać parę przepisów z książki Wyzwań. Np. zrobić ciasto. Potrzebujemy jednak do tego, a nie mamy: 1)mąki 2)czegoś do przechowania składników.
Wracamy więc na zachodnią część wyspy, do warsztatu koło młyna.
Podchodzimy do pniaka i kamiennego blatu. Kładziemy glinę (jeżeli jej nie mamy, to posyłamy Jepa na bagno i zabieramy płaty gliny) i zaczynamy lepić:
1.Najpierw klikamy na kupkę gliny, by ułożyć słup
2.Klikamy na pojemnik z wodą, by zmoczyć ręce.
3.Klikamy na kołowrót, by go uruchomić.
4.Klikając na dolną, środkową lub górną formujemy wazę. Możemy użyć maksymalnie dwóch "zwężeń".
5.Zabieramy formę.
Zróbmy po 2 z każdego kształtu: przyda się teraz i potem. Więc lepimy jedną zwężoną tylko z dołu, drugą tylko w środku, a trzecią tylko z góry. Następnie: jedną zwężoną z dołu i w środku, drugą, z góry i w środku oraz trzecią, z góry i z dołu. Wygląda to tak:

6.Wazę kładziemy przy ognisku.
7.Uruchamiamy miech.
8.Od razu zabieramy wypalony wazon.
Mamy już w czym nosić proszki i płyny! Do czterech z waz nabieramy więc wodę i mamy pierwszy składnik.
Teraz potrzebujemy jeszcze mąki, czegoś lepkiego, a także przyda się też trochę oleju.
Jeżeli nie mamy worków z pszenicą, to idziemy po nie na plażę. Po drodze zahaczamy też o miejsce, gdzie leżała Mina, nad jeziorem. Z czerwonolistnego drzewa, którym jest klon, dwoma wazami pobieramy syrop.
Idziemy do młyna. Łączymy:

2 x (pszenica z piaskiem + woda w wazie = piasek + pszenica + pszenica)

W młynie do zsypu wrzucamy pszenicą i wazą zbieramy mąkę. Następnie do zsypu wrzucamy nasiona olejowca (zostają po zjedzeniu owoców olejowca) lub kilka nasion, które Jep rozłupuje w warsztacie (nie wiem ile dokładnie, ale 5 to na pewno za mało). Oliwa z pierwszego tłoczenia! Zabieramy wazą. Teraz tworzymy ile razy nam się podoba, choć warto zatrzymać jedną mąkę, wg schematu:

jajko + woda + syrop klonowy/miód + mąka = surowe ciasto

Ciasto możemy już wypiec na dowolnym ognisku lub dodać owoc.

ciasto + dowolny owoc = ciasto owocowe

Możemy też zrobić szybką sałatkę:

szpinak + olej = sałatka

Żeby zdobyć dodatkowe owoce przyda nam się pozostała kolejna tyczka o długości 21 stóp.
Wysyłamy Jepa na bagienko i przyciągamy uciaprane owoce. Wystarczy je umyć w pojemniku z wodą i są piękne.
Na wschodniej części wyspy, w tartaku jest duża beczka i piec. Dobieramy jedną tyczkę z uprzedniej wycinki lasu. Dokładamy do oprzyrządowania rurkę (z plaży). Łączymy:

drewno opałowe + sekstans + tyczka = ogień

Podkładamy ognisko. Do beczki wlewamy wodę. Teraz możemy już dodać do pieca co tylko nam się żywnie podoba, by zrobić alkohol: miód, syrop klonowy lub owoc. Wazą zbieramy alkohol. Teraz do pieca dodajemy dowolny kwiatek - gardenii mamy mnóstwo. Perfum gotowy.

Teraz karmimy Minę (wystarczy jedno ciasto, bo to aż 30pkt.!), dajemy kwiatek, alkohol, psikamy perfumem :) Teraz wracamy do ruszającego krzaka i przechodzimy na drugą stronę.

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]