Wywiad z IQP, PGA 2009

Dodane przez Adventure-Zone dnia 05.11.2009 15:47

Evillady: Witaj. Na początek przedstaw się proszę, powiedz w jakiej firmie pracujesz i czym się zajmujesz? .

Rafał Korytkowski: Rafał Korytkowski jestem odpowiedzialny za PR i marketing w firmie IQ Publishing.

E: Jako firma - IQ Publishing - jesteście w tej chwili niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wydawanie gier przygodowych w Polsce. Żadna inna firma nie wydaje tylu przygodówek, co Wy. Powiedz mi proszę skąd wzięła się ta decyzja i czy ta tendencja się utrzyma? .

R.K.: Zgadza się. Od jakiegoś czasu stawiamy bardzo mocno na przygodówki. Kupiliśmy kilka bardzo fajnych licencji. Wprowadzamy też kilka reedycji gier przygodowych o bardzo znanych markach. Tak, stawiamy na przygodówki, jeśli chodzi o PCty. Rozwijamy tę serię. W planach mamy jeszcze kilka fajnych, bardzo znanych tytułów. Jeszcze przed świętami [Bożego Narodzenia – Evillady] mam nadzieję i w przyszłym roku o wiele więcej. Mam nadzieję, że nasza seria podoba się i będzie podobać się jeszcze bardziej – zarówno fanom gier przygodowych i nie tylko. To kombinacja nowych tytułów i bardzo znanych reedycji. Wszystko bardzo starannie wydane, w polskiej wersji językowej. W dodatku w naprawdę niezłej cenie!

E: Powiedz mi proszę skąd się w ogóle wziął pomysł na reedycje. Przecież te tytuły można kupić, albo na Allegro, albo z drugiej ręki, taniej. Natomiast Wy zdecydowaliście się na wznowienia, żeby wymienić tylko takie tytuły, jak Syberia I i II. W tej chwili Still Life. Kto w ogóle wpadł na taki pomysł? .

R.K.: Generalnie są to bardzo fajne tytuły, które nie starzeją się szybko, jak gry akcji. Rozwój, postęp technologiczny nie dotyczy gier przygodowych tak mocno jak gier innych gatunków. W przygotówkach nie chodzi tak bardzo o super grafikę. Te gry są bardziej nacechowane wybitną fabułą. W nich chodzi o opowieść i dlatego się nie starzeją. Generalnie pomyśleliśmy więc, że chcemy graczom dać jeszcze lepszą rozrywkę, jeszcze fajniejsze gry przygodowe. W pewnym momencie te gry, a mam na myśli na przykład serię gier firmy Microids – bardzo znane - w pewnym momencie zostały, jakby zapomniane. Odświeżyliśmy tę markę, a przy okazji nabyliśmy kilka bardzo fajnych tytułów.

E: No właśnie powiedz mi proszę, czy możesz nam zdradzić jakie tytuły szykujecie w najbliższym czasie do wydania w Polsce? .

R.K.: Między innymi Still Life 2.

E: Czy jest już znana data wydania tej gry? .

R.K.: Tak. W listopadzie ukaże się Still Life 2 - w polskiej wersji językowej. Zachęcam do odwiedzin naszej strony www.iqp.pl, ale także strony The Adventure Collection www.tac.iqp.pl Tam będziemy zdradzać sukcesywnie coraz więcej materiałów, a także tytuły poszczególnych gier.

E: Naszych czytelników frapuje, czy jakakolwiek firma, a skoro jesteście w tym najlepsi, to Tobie zadaję to pytanie, jest zainteresowana wykupieniem licencji na Black Mirror 2? Czy w ogóle rozważaliście taką możliwość? .

R.K.: Tak oczywiście, aczkolwiek nie bardzo mogę zdradzać szczegóły. Pozwól, że ujawnimy to dopiero na stronie, dobrze? ;)

E: Dobrze :) Powiedz mi jeszcze tylko, czy jeśli chodzi o jakieś tytuły zagraniczne, które w tej chwili są w produkcji, czy już zakupiliście, albo myślicie nad zakupieniem jakichś licencji? .

R.K.: Tak oczywiście zakupujemy. Jest już IV kwartał roku – czyli dla nas okres największej intensywności działań sprzedażowych i marketingowych, ale też mocno pracujemy nad planem wydawniczym na kolejny rok, 2010. Planujemy podpisanie umów na nowe, atrakcyjne gry przygodowe. Prace i negocjacje są bardzo zaawansowane.

E: A czy możesz mi powiedzieć w przybliżeniu, jeśli masz te dane w głowie, jak sprzedają się gry przygodowe? Jaka to jest ilość? Czy to jest 10 – 20 tys. egzemplarzy? .

R.K.: Nie, nie 10 – 20 tysięcy. W Polsce oczywiście, jeśli mówimy o poszczególnych tytułach przygodowych, wyniki są mniejsze, natomiast bardzo dla nas satysfakcjonujące, bardzo obiecujące i ten trend mam nadzieję, że będzie się rozwijać. Nasze gry są w bardzo dobrych cenach a oferta jest szeroka.

E: Powiedz mi jeszcze, jak wygląda proces decyzyjny odnośnie tego, które gry wydajecie, a które nie i czy to jest wyłącznie w Twojej gestii? .

R.K.: Nie, absolutnie. Oczywiście, to nie leży tylko w mojej gestii. Posiłkujemy się bardzo wieloma źródłami, pomocami – np. opiniami o grze, które znajdujemy w różnych miejscach. Nasz proces decyzyjny to nie tylko „widzi mi się” naszej firmy. Wspieramy się opiniami ekspertów w tej branży. Śledzimy to, co się ukazuje o danej grze na różnych forach, to co ludzie piszą, co się podoba, jakie są trendy, ale oczywiście też gramy, testujemy sami. To jest bardzo rozbudowany proces ponieważ staramy się wybierać najfajniejsze gry! :)

E: Na koniec powiedz mi, czy poza Still Life 2 możesz nam zdradzić jeszcze jakiś tytuł przygodówkowy, który ukaże się u Was w najbliższym czasie? .

R.K.: Wolałbym teraz nie zdradzać, aczkolwiek już wkrótce na naszych stronach pojawią się nowe, bardzo fajne informacje dla Waszego portalu i generalnie dla fanów gier przygodowych ;)

E: Jasne :) Dziękuję Ci bardzo za rozmowę. .

R.K.: Dziękuję.

AZ73
   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?