Wywiad z CD-Action, PGA 2009

Dodane przez Adventure-Zone dnia 05.11.2009 15:43

Na wywiad z redaktorami CD Action próbowałyśmy się umówić już pierwszego dnia targów, a że był to dzień w dużej mierze organizacyjny, tylko dla prasy i zaproszonych gości… Cóż nie było łatwo. Głównie dlatego, że Tymon Smektała („Hut”), z którym chciałyśmy przeprowadzić wywiad, był bardzo zabiegany. Trudno było skupić na sobie, jego uwagę, ale kobiety z natury rzeczy są uparte więc w końcu nam się udało ;). Stanęło na tym, że otrzymałyśmy od Tymona numer telefonu, na który miałyśmy zadzwonić dnia następnego, żeby umówić się na wywiad na konkretną godzinę. Tak też zrobiłyśmy i po dokonaniu wszelkich ustaleń, pojawiłyśmy się o umówionej godzinie pod Sceną Główną. Mimo że nasz skład się wzmocnił o kolejnego członka redakcji, którego nie było pierwszego dnia, znowu… Nie było łatwo ;). Tymon skończył już w prawdzie prowadzenie pierwszej części prezentacji na scenie i miał chwilę przerwy, ale została ona natychmiast wykorzystana przez fanów magazynu, którzy ustawili się w kolejce po autografy. Nie pozostało nam nic innego, jak czekać cierpliwie na naszą kolej. Zapewne byśmy się nie doczekały, gdyby nie pewna, właściwa tylko kobietom, doza bezczelności. Po prostu wykorzystałyśmy moment, chwilę nieuwagi fanów i… uprowadziłyśmy Tymona i towarzyszącego mu Daniela Bartosika („CormaC”) w spokojniejsze miejsce, gdzie wreszcie mogliśmy porozmawiać.

[Evillady] Witajcie. Ponieważ nie wszyscy nasi czytelnicy są czytelnikami Waszego magazynu, przedstawcie się proszę i powiedzcie, gdzie pracujecie.

[Hut] Tymon Smektała - nick Hut - magazyn CD-Action.

[CormaC] Daniel Bartosik, również magazyn CD-Action, nick CormaC.

[Evillady] Zaprosiliśmy Was tutaj, ponieważ chcieliśmy Was zapytać o pełne wersje gier, które ostatnio pojawiają się w CD-Action. Naturalnie najbardziej interesują nas gry przygodowe, ponieważ nimi zajmuje się nasz serwis. Do tej pory było tak, że gry przygodowe pojawiały się u Was raz, na jakiś czas. Wychodziły co kilka numerów. Tymczasem ostatnio pojawiają się co miesiąc i muszę przyznać, że pod tym względem nas rozpieszczacie. Tym bardziej, że są to dosyć świeże i całkiem dobre tytuły. Moje pytanie do Was, czy taki trend się utrzyma? .

[Hut] To jest trochę tak, że kiedy Was rozpieszczamy, nie rozpieszczamy ludzi, którzy prowadzą portale FPP Zone czy poświęcone strategiom i tak dalej. Oczywiście cały czas staramy się o to, żeby wszyscy gracze byli zadowoleni. Niestety dość często jest tak, że to jakie tytuły pojawiają się w pełnych wersjach, zależy od różnych, biznesowo-formalnych uwarunkowań. Nawet nie koniecznie finansowych. Myślę tutaj bardziej o tym, że na przykład umowy na wydanie konkretnych gier zaczynają obowiązywać dopiero od pewnego momentu. Dla nas oznacza to konieczność dobierania materiału na płytę spośród tego, co aktualnie mamy do dyspozycji. Staramy się to robić, jak najlepiej. Bardzo się cieszymy z tego, że na naszych płytach pojawiają się również przygodówki, bo to jest bardzo fajny gatunek. Zarówno dla Waszej redakcji, jak i dla pozostałych graczy, którzy podzielają tę „przygodówkową” pasję. Chociaż powiem szczerze, że myśmy się aż tak bardzo nie cieszyli z tego, że ostatnio gry przygodowe w pełnych wersjach pojawiały się na naszej płycie miesiąc po miesiącu. Optymalnym rozwiązaniem jest, kiedy dany gatunek pojawia się w pewnych odstępach. Nie chcielibyśmy też doprowadzić do tego, że gracze poczują się zmęczeni. Dlatego powinno być tak, że najpierw na naszym coverze pojawia się przygodówka, w następnym numerze FPS, potem strategia, potem wyścigi, a później coś jeszcze innego. Poza tym tak bywa w życiu, że nie wszystko wypada tak, jak by się chciało. Z drugiej strony umieszczamy na płytach to, co mamy, więc jeśli akurat mamy zapas przygodówek, umieszczamy je w magazynie.

[Evillady] Z tego, co mówisz można wyciągnąć wniosek, że w najbliższym czasie nie planujecie wydania kolejnej przygodówki na Waszej płycie. .

[Hut] Jest trochę tak, że na pewno nasz zapas przygodówek się wyczerpał, ale jeszcze trochę ich jest. Także spokojnie, ja bym się nie przejmował. Dla nas jest powodem do dumy i radości to, że ukazała się u nas taka taka gra, jak Ceville, która wychodzi premierowo w CD-Action. Tym bardziej, że wydanie gry to naprawdę duże przedsięwzięcie nawet dla takich firm jak jak CD Projekt, jak Cenega. A my jesteśmy, wbrew pozorom, tak naprawdę magazynem dość kameralnym, tworzonym przez niewielką grupę ludzi. Także ja myślę, że jeszcze kilka fajnych przygodówek się pojawi. Fani przygodówek nie powinni sobie teraz myśleć: „Eeeeee to teraz nie ma co w ogóle sprawdzać, co tam w CD-Action jest”. Na pewno jakieś przygodówki się pojawią, ale nie będzie się to odbywało tak, jak to było przez kilka ostatnich miesięcy. Raczej na zmianę, żeby co numer były to nie tylko gry przygodowe.

[Evillady] A czy możesz mi powiedzieć, skoro już wywołałeś przykład Ceville, dlaczego wybraliście właśnie ten tytuł? .

[Hut] Okazało się, że jest on dostępny na rynku i, że można go od dystrybutora kupić. A ponieważ mieliśmy taką szansę, to z niej skorzystaliśmy. Stwierdziliśmy, że skoro jest to wolny tytuł, to warto podjąć wyzwanie. Zwłaszcza, że byliśmy pewni, że możemy go fajnie zlokalizować. W końcu za całe spolszczenie odpowiedzialny jest „EGM”.

[Evillady] No właśnie. „El General Magnifico” (Andrzej Sawicki) to człowiek legenda. Świetny recenzent gier przygodowych, posiadający znakomite pióro. Jego teksty wyróżniają się specyficznym stylem i klimatem. W październikowym numerze CD-Action poinformowaliście czytelników, że „Generał” zakończył swoją współpracę z magazynem. W związku z tym, czy macie już kogoś na jego miejsce? Kogoś kto będzie recenzował gry przygodowe niejako etatowo? Czy też, jeśli takie tytuły teraz pojawią się w redakcji, trafią do kogoś, kto aktualnie jest wolny? Dla przykładu recenzję Return to Mysterious Island 2, napisał „martin”. Czy będzie się on już zajmował recenzowaniem gier przygodowych na stałe? .

[Hut] Ja nie do końca jestem przekonany, czy EGM rzeczywiście odszedł. To raczej jest taka chwilowa fantazja. Generalnie po prostu postanowił, że ma inne priorytety w tej chwili. Tłumaczy książki i to jest jego główne zajęcie, ponieważ jest tłumaczem. Musiał się wywiązać z umów. Odszedł z powodów powiedzmy… zdrowotno-osobistych, ale wydaje mi się, że jeszcze zatęskni za redakcją ;). Póki co generalnie radzimy sobie i myślę, że radzimy sobie nieźle. Recenzję Mysterious Island napisał wspomniany przez Ciebie „martin”. To jest równie wielki fan przygodówek, jak EGM z tym, że on ma dwadzieścia parę lat, a „Generał”… duuuużo więcej ;). W związku z tym jeszcze nie miał możliwości, żeby może aż tak sobie wyrobić język, żeby aż tak sobie wyrobić ...

[CormaC] …markę.

[Hut] Tak, markę. Ja myślę, że „martin” naprawdę sobie spokojnie poradzi. Właściwie, kiedy „martin” przychodzi do redakcji, to albo rozmawiamy o strategiach, albo rozmawiamy o przygodówkach. Myślę, że moglibyśmy się nawet założyć o to, że wasi redaktorzy nie grali w takie przygodówki, w jakie on grał ;). Być może nie jest super zorientowany, jeżeli chodzi o granie w jakieś najbardziej niezależne produkcje, które pojawiają się w Internecie, ale jeśli chodzi o te duże produkcje, na pewno jest. Ręczę za niego.

[Evillady] Po takiej rekomendacji „martin” będzie się musiał bardzo starać, żeby sprostać oczekiwaniom ;) .

[Hut] Myślę, że sobie poradzi. Dlatego go rekomenduję, bo wiem, że tak będzie i tyle.

[Evillady] Daniel, nie jesteście na PGA po raz pierwszy. Byliście tu w zeszłym roku, kolejny raz prowadzicie wydarzenia na Głównej Scenie. Czy możesz mi powiedzieć, czym różniły się poprzednie edycje od tegorocznej? .

[CormaC] Główna różnica jest taka, że w zeszłym roku więcej się odbywało w jednej wielkiej hali. Gdyby porównać w tej chwili skalę całego przedsięwzięcia, to przez to, że mamy tutaj cztery różne, mniejsze hale...

[Hut] Ale zdaje się, że jest... nieźle.

[CormaC] Jest nieźle, aczkolwiek pierwsze moje odczucie było takie, że jest tego wszystkiego mniej. Ja myślę, że z tego względu, że w zeszłym roku wszystkie prezentacje odbywały się w jednej hali. Zaraz po wejściu na teren targów człowiek miał ochotę powiedzieć „WOW!” Było w ogóle fajnie. Natomiast w tym roku mam wrażenie, że to jest wszystko skromniejsze , ale być może to jest złudne pierwsze wrażenie.

[Hut] Tym bardziej, że myśmy tu byli wczoraj, kiedy nie było jeszcze wszystkich stoisk, było mało ludzi... [Hut mówi o pierwszym dniu targów, wyłącznie dla prasy i zaproszonych gości – Evillady]

[CormaC] Niewiele się działo. Nie wszystkie stoiska były rozstawione. Tak naprawdę nie mieliśmy jeszcze okazji tego wszystkiego na spokojnie obejść, ale mam wrażenie, że nie jest gorzej. Przypuszczam, że kiedy te wszystkie puste wczoraj stanowiska wypełnią się zwiedzającymi…

[Hut] Zresztą na wejściu było widać, że jest dobrze. Było mnóstwo fanów...

[Evillady] Biegnących, jak na wejściu na koncert rockowy ;) .

[CormaC][Hut] Tak, tak :)

[Hut] Generalnie jest fajnie. Musimy to wszystko jeszcze pooglądać. Po prostu nie zdążyliśmy jeszcze wszystkiego zobaczyć. Myślę, że co roku będzie lepiej.

[Evillady] Czyli Waszym zdaniem taka impreza jak ta, ma szansę przetrwać i dalej się rozwijać? Jeśli tak, to czy będziecie tu za rok? Czy dalej będziecie chcieli brać w tym udział? .

[Hut] Ja nie wątpię, że PGA przetrwa. Mam nadzieję, że jest na tę imprezę zapotrzebowanie, że jest na nią tutaj miejsce, a jeśli tak, to mam również nadzieję, że dalej będziemy w tym uczestniczyć.

[Evillady] Dobrze i pytanie na koniec. Daniel opowiedz nam proszę o tym, co zaplanowaliście dla graczy na dziś? Jakimi konkursami ich zaskoczycie? .

[CormaC] Dzisiaj robimy PES-a (Pro Evolution Soccer)…

[Hut] Tak, robimy prezentację PESa połączoną z konkursem. Poza tym ważne dla nas wydarzenie będzie miało miejsce od godziny 14:30 do godziny 15:30, kiedy to zaprezentujemy taki nasz autorski program. Jego pierwsza część to pokaz prac Marka Lenca – rysownika współpracującego z naszym magazynem. Marek będzie rysował kalambury na żywo, na scenie, a zadaniem publiczności będzie je odgadnąć. W drugiej części zaplanowaliśmy głosowanie na okładkę listopadowego numeru CD Action. Mamy przygotowane dwie takie okładki, no i nie możemy się zdecydować, która powinna być w magazynie. Pokażemy więc obie i pozwolimy publiczności zdecydować. Mam nadzieję, że wynik będzie...

[Evillady] Że wybiorą tę lepszą ;) .

[Hut] Że wybiorą tę lepszą po pierwsze, a po drugie, że wynik będzie jednoznaczny, bo jeśli nie, to wtedy dalej mamy problem. Mamy tego świadomość, że może być tak, że obie okładki się spodobają i wtedy dalej nic nie wiemy, a może publiczność wybierze taką, która nam osobiście się mniej podoba no i wtedy również będziemy w kropce. To będzie duży test dla nas, ale mam nadzieję, że wyjdziemy z niego obronną ręką ;)

[Evillady] Bardzo Wam dziękuję za rozmowę.

[CormaC] Dziękujemy i pozdrawiamy czytelników Adventure Zone!

Tytułem uzupełnienia dodam, że ostatecznie wygrała okładka z pewną ponętną Panią. Takiego wyboru dokonała publiczność obecna pod Sceną Główną. Jakiego wyboru dokonała redakcja CD Action mogliście się przekonać kupując listopadowy numer magazynu ;).

Tekst pochodzi z zina AZ nr 74, którego premiera już wkrótce!

   

Komentarze


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
   

Dodaj komentarz


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
   

Oceny


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?